(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 41)

  • 30 349
  • 812
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 24 839
Не ги режа до дъно- оставям 4-5 пръста.
Обяснението, което четох- за да не отива силата в "косата", а в плода.

# 256
  • София
  • Мнения: 5 191
Абсурд, студеният извлек ор коприва срещу листни въшки има чудесна миризма на свежо, хлорофилно и вкусно. Ако се е вмирисала вече не става. Или ако е от цъфтяща коприва.

Методът със стригане на зеленото на морковите не го знам, но да питам ползвате ли ги? Аз във всякакви манджи. Суша за чай.

Валерия, какъв сорт са тези моркови???  Казвай тайната на отглеждането! Стъпка по стъпка Simple Smile Че ние, с мравките, имаме по 5 моркова на леха!

# 257
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Нежните листенца слагах в салата или песто, на чай не ми харесва.
Никога не съм рязала листата, а имах моркови по 400-500гр единия.

Извлек от коприва привлича белокрилките.

# 258
  • Los Angeles CA
  • Мнения: 538
Някъде, някога ,някоя от вас да е засаждала маракуя? Много обичам да  експериментирам и сега опитвам да захвана маракуя от клонче. В БГ климатът не е подходящ, но в  топлите страни е. Та ако някой знае нещо да пише, имам питане.

# 259
  • Мнения: 1 601
За морковите: Обърнах с правата лопата мястото, после го фрезовах. Направих браздички като гледах да пускам по-рядко семената. Сорта е нантски и още един, но трябва да потърся пакета, че съм забравила името. Многооо бавно излязоха. Повече от 3 седмици редовно поливане с лейката. Сложих коломбо (ципермитрин) за поповото прасе, но сигурно е помогнало и за мравките. Знам, че е отрова, но сложена със семената се надявам да не е толкова вредна. Все пак доста е вегетацията на морковите. 🙄
Напръсках с кефир и йод. Обаче броколито и зелето имат белокрилка. Сега трябва да умувам за тях какво да пръскам. 😕

# 260
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
За белокрилката: разхвърляй колтуците от доматите или листа от тях.
Или нещо друго миризливо: лавандула напр.

Снимах дребната мащерка. В ужасно състояние е, незнам дали ще оцелее, но да видите колко са дребни листата.

# 261
  • Мнения: 5 392
Здравейте. За първи път отглеждам домати в кашпи. Тръгнаха много добре, но сега има два проблема. Може ли някой да ме посъветва, какво да направя.

Първото, след ровене в интернет, реших че прилича на алтернария. Какво мислите вие?




И втория проблем, долните листа започнаха да увяхват и да се навиват. Никакви насекоми не открих, нито гъбички, листата са зелени и просто се свиват. Горните листа са по-добре. Признавам, че може би съм прекалила с поливането. Какво да правя? Ще ги бъде ли доматите? Вече има плодчета, толкова им се радвах...

# 262
  • Мнения: 1 601
Да, прилича на кафяви листни петна... С нещо до сега пръскала ли си?

Синът ми дава идея да съм напръскала листните въшки с уасаби... 😂 Купила съм една тубичка за суши пък все нямам време да направя. Да взема да опитам. 😅

# 263
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Уасабито люти в носа, т.е летливи са му лютивите съставки, аз не бих го хабила.
Лютото е за охлюви. Снощи по нощите пръсках с чили, че вчера валя.

Флокс, да, май е алтенария. долните листа се махат, за да не прихванат нещо гъбично от почвата. Махай ги поразените.
Пробвай да напръскаш с 200мл пр. мляко, 2л вода и 10 капки йод. Пръска се преди да се появи, ама не пречи да пробваш.

# 264
  • Мнения: 5 392
valeriq, asyalein, благодаря! Не съм ги пръскала досега, и даже нямам нищо вкъщи, пишман градинар съм за първа година... Ще купя нещо за пръскане утре. Ще махна заразените листа също.

Допълвам се. Положението е по-зле отколкото мислех, ако отчупя всички засегнати листа, няма да остане нищо. Ще напръскам утре с йод, но едва ли ще ги спася. Не мога да повярвам, че не съм забелязала по-рано. Те са сорт за добив, явно искат повече грижа, отколкото аз мога да предложа. Дали все пак може да узрее нещо, или да ги махам още сега, да не се ядосвам само...
Има ли доматен сорт, който да оцелява без пръскане с химия? Размерът няма значение Grinning Бяхте коментирали диви домати, те наистина ли не се пръскат?

Последна редакция: нд, 24 май 2020, 13:45 от Phloxx

# 265
  • Мнения: 2 516
Включвам се и аз да чета Simple Smile
Наскоро си купихме селска къща с двор, който беше целия в бурени, нямаше къде да се стъпи. Месец по-късно, вече си късаме домашни репички, лук, спанак Simple Smile Децата с нетърпение чакат ягодите да станат Simple Smile
Аз нищо не разбирам от градинската работа, като малка на село баба и дядо никога не са ми давали да правя нещо. За сметка на това, мъжът ми е агроном, така че той казва кое как да се прави, аз слушам Simple Smile
Днес опънахме мрежа, по която да растат краставиците, после трябва да ги разсадим. Също така имаме и доста корени чушки(люти, "рибки")за засаждане.

# 266
  • София
  • Мнения: 5 191
Мой домат остана само гола пръчка и с прегорял връх, поради изпичане на адска жега  и влага, забравили сме парника до обяд затворен, в голямата жега. Листата бяха се стопили,  аз от яд дори го изкъртих от почвата. Обаче не ми поволиха да го изхвърля,  че било много хубаво растение,  с як корен.
Пусна листа, пусна култуци, възроди се.

# 267
  • Мнения: 19 309
При нас големи дъждове.
Какво е това цвете според вас?

# 268
  • Мнения: 5 392
Цветето е лупина, много цъфтеливо и се самозасява в различни цветове.

ЗаСлон, даваш ми надежда, ще ги оставя пък да видим какво ще стане. Корените са огромни, два пъти ги пресаждах на по-дълбоко.

# 269
  • Мнения: 19 309
Благодаря! Правих разсад миналата година и сега цъфна за пръв път.

Общи условия

Активация на акаунт