СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 19

  • 23 194
  • 757
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 8 268
TAZ, вие нали бяхте във Варна? Там няма квоти. Един от доводите на племенника преди няколко години да не отиде в ЕГ, а в МГ беше, че в езиковите са почти само момичета. Е, в МГ пък е обратно. В техния клас имат 2-3 момичета само.

# 76
  • Мнения: 5 021
Защо си мисля, че се записах в темата? Ако ще се трие спама, моля да се трие наред......
От днес започнахме старите НВО по математика подред, не са чак толкова зле нещата, колкото си мислех.

# 77
  • София
  • Мнения: 12 344
Испанската гимназия просто е едно много хубаво училище.
С добро ръководство, добър учителски състав... Имаше пост по-назад в предишната тема, даващ отговори на този въпрос.

а пътищата след нея? какво дава испанският език? и струва ли си инвестицията в усвояването му?
Пътищата след нея са същите като пътищата след всяко друго училище - където искаш и за където ти стигнат силите и възможностите. Малко вероятно е да те заведат в Германия конкретно, ако това се има предвид, но то и след английската например, рядко пътищата водят натам.
 Испанският дава това, което дава и всеки чужд език - обогатява, разширява мирогледа и мисленето /доколкото езикът определя мисленето/, запознава с чужда култура, а чисто практически, може да ти отвори някои врати за професионална реализация, както и всеки друг чужд език. Наред с това се говори от голяма част от световното население.
 Дали си струва инвестицията в усвояването му, всеки преценява за себе си. Извън английския, за всеки друг чужд език има два варианта - или се използва за практически нужди /учене, работа/, или не се използва и се забравя. Кой от двата варианта ще ни се случи, трудно се определя в 7-ми клас. Имам приятели и познати, завършили испанска, френска и немска гимназия, неизползващи езика /и неподдържащи го чрез четене на литература, гледане на филми и т.н./ и отдавна забравили го /мъчат се с недобър английски/, както и такива, на които владеенето именно на този език /испански, френски, немски/ им е бил в голяма помощ и бонус при професионалната реализация.

Sssani, в Испанската на испански се изучават история, география, химия и биология.

# 78
  • Мнения: 3 926
TAZ, вие нали бяхте във Варна? Там няма квоти. Един от доводите на племенника преди няколко години да не отиде в ЕГ, а в МГ беше, че в езиковите са почти само момичета. Е, в МГ пък е обратно. В техния клас имат 2-3 момичета само.

Да, при нас ЕГ са като девически гимназии Simple Smile, ще видим накрая за къде ще се класира... нали сега може и да не се готви усилено.
Значи ще откача, логнах се с акаунта му в клас рума- домашни посред стрийма, ако не четеш всички глупости не можеш да намериш какво ти е домашното. Всеки праща материал и домашни ако може за вчера да се предадат.., пълна лудница

# 79
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 467
Утре в 8.30 ще има брифинг на министъра на образованието за приключването на учебната година и провеждането на изпитите.
Дано най-сетне да има яснота.
Ще го излъчват ли по тв?

Относно испанския - завършена ЕГ фр+исп и последваща лингвистка същите езици..Освен първите 2-3 години след студентските, когато правех преводи срещу заплащане, професионално не съм използвала езиците..Учудващо и за мен, въпреки че не ги поддържам ефективно, мога много добре да се справям с испанския - писмено и говоримо (убедих се на няколко почивки в Испания, при които още със стъпването на летището, започвах да общувам съвсем спокойно, без да се замисля дори за думи - бг обкръжението ми се смееха, че дори и на испански не млъквам, а испанците, с които установихме близки контакти, казваха, че говоря правилно и се изразявам "сложно" ☺️)..С Фр. Е не съм била никога така - говоримият ми е бил винаги слаб. Като цяло писмено и на двата езика ми е много лесно и много обичах да се "ровя" за правила и тънкости...Когато завърших във ВТУ отидох да живея в Пловдив и бях с големи надежди относно развитието ми с езиците. Нищо подобно, за жалост..😞 Точно с тези два езика тогава нямаше никакво търсене освен кул центрове (за френския)...Надявам се, сега да е коренно различно за децата. Испанският е прекрасен език...По мое мнение - езикът би ти послужил като основа за работа ако попаднеш на точното място в точното време...(изключвам учителската професия)

# 80
  • София
  • Мнения: 7 212
При нас като че ли дотук беше с ИП. Събраха се днес шест деца от училище с три кучета и два часа обикаляха парка.
Страшно щастливи...
Това е положението. Не можем и не искаме да я държим повече без училищните другарчета.

# 81
  • Мнения: 3 491
Ние продължаваме да го ограничаваме да не излиза с приятели, а той вече трудно издържа. И само мърмори, че истински само той спазва всички мерки.
Вероятно правя грешка, но винаги мисля училищата повече от гледна точка на това да ти е интересно, а не спрямо ползите. Испанската култура ми се струва много любопитна.
 А според моите представи НГДЕК е най-прекрасното училище, макар и да не е много ясна посоката след това. Моето дете обаче не иска изброените.

# 82
  • София
  • Мнения: 7 212
А утре трябва ли да ставам толкова рано в 8:30, в смисъл ще дават ли пресконференцията пряко?
Като четох Air, та се сетих за моя испански. Много дълбоко бяхме задълбали навремето като за втори език, но никога не съм имала нейтив преподавател. И отиваме преди десетина години в Испания. Трябваше да питам нещо да ни упътят, преговорих си наум и попитах. Е да обаче от идеално спретнатия ми въпрос човекът отсреща реши, че аз много добре го знам този език, и изригна с канонада от обяснения, от които аз почти нищо не разбрах, но пък добре го докарах да кимам все едно че разбирам. 😁
После в заведение исках да помоля за пепелник, ама не се сетих как е, и поисках със съответния жест "едно за пушене" (uno para fumar). Като се разхили онази ми ти жена, ама много доброжелателно; след малко идва, носи пепелник и тържествено обявява "Para fumar" и пак се разхили. 🤣

# 83
  • софия
  • Мнения: 25 909
Аз така "говоря" гръцки. Много ми се отдава да докарвам произношение, а и казват била съм имала вид на гъркиня, каквото и да значи това. Сите сме тъмни балкански субекти. Та навсякъде, където ходим съм много добра в поздравите, любезните думи и да поръчам някои неща. Лошото е, че те започват да ме питат нещо, което не разбирам Joy

# 84
  • Мнения: 3 491
Ще я дават, Red.

# 85
  • софия
  • Мнения: 25 909
И да не я гледаш, момичетата ще пишат, а и сигурно ще я качат записана в сайта.

# 86
  • у дома
  • Мнения: 7 172
Мама TAZ, каква паралелка си е избрал младежът?
Ние сме с едно училище и една паралелка, демек само едно желание.
Ние сме съвсем мъничко по-добре-едно училище,но 2 паралелки с един и същи профил.
Аз като видях,че толкова е пак изписано ,та чак и класиране и точки се коментират реших случайно да не е минало НВО,че вече жестоко ми е писнало...
Утре до 9 и 30 съм свободна и съм в чуденка дали да се натоварвам с гледането на брифинга.

Последна редакция: пн, 04 май 2020, 23:25 от svetlaem

# 87
  • Мнения: 6 957
О, аз държа да чуя министъра, а не преразкази и интерпретации на журналисти. Та ще го слушам задължително.
Седмицата започна ударно за Ния: контролно по математика, тест в школата по АЕ, изпитали я по химия и по музика и за капак и контролно по биология. Ама е свежарка сега и си пише домашните, че утре и по география май ще я изпитват. Позатрупала се е с проекти, пак заряза нво бел за сметка на всичко останало, лекинко ми попритреперва колко е близко юни, но тя е спокойна.

# 88
  • Мнения: 48 145
И ние с щерката се уговаряме да станем да го слушаме, че в 9 почва ДО и колове, а мъжът ми се чуди що ще го гледаме. Ми щото искам лично да чуя и то веднага. Иначе бТВ качват брифингите във фейсбук, освен че ги излъчват. А канал 3 ги повтарят след новините понякога.

# 89
  • София
  • Мнения: 7 212
Е ще взема да стана утре.
Напоследък спя до 9:30-10:00 часа и май не ми се отразява чак толкова добре; два часа след това не мога да се разсъня.
Тази вечер у дома се танцува и пее, писа се теза по БЕЛ с огромно вдъхновение. Simple Smile
Ех, мили деца! Heart

Общи условия

Активация на акаунт