Майчинството счетоводно-85

  • 31 822
  • 753
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 19
Сигурно ли е, че минимумът стаж за 12 м. е за последните 24?
За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст е необходимо да са изпълнени следните условия:

към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател;

https://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13  прочетете т.3

# 31
  • Мнения: 423
Сигурно ли е, че минимумът стаж за 12 м. е за последните 24?
За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст е необходимо да са изпълнени следните условия:

към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател;

https://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13  прочетете т.3

Къде тук пише, че трябва да има 12 месеца стаж за последните 24?
Няма такова нещо. Трябва да има минимум 12 месеца стаж общо, а не за последните 24 месеца.

Последна редакция: нд, 10 май 2020, 22:33 от Walle

# 32
  • Мнения: 19
Къде тук пише, че трябва да има 12 месеца стаж за последните 24?
Не подвеждайте, няма такова нещо. Трябва да има минимум 12 месеца стаж общо, а не за последните 24 месеца.
Съжалявам коригирах се, не съм искала да подведа никого

Последна редакция: нд, 10 май 2020, 22:33 от Megz_88

# 33
  • Мнения: X
Да и аз с такова впечатление бях останала от текста, който четох и доста се изненадах от идеята за 24 месеца на зад.
Радвам се, че го изяснихме

# 34
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Здравейте, и аз имам един въпрос тъй като нищо не разбрах от всичко изчетено.
Скрит текст:
С приятелката ми чакаме бебе живот и здраве ноември, понеже тя е млада на 22г има единствено около 9 месеца стаж.
Имам възможност да е водят на трудов договор в фирмата която работя,  без тя да работи просто ще ми свършат услуга.
Въпроса ми е колко месеца са достатъчни още 3 ли или до самото раждане?
Четох и, че може да се самоосигурява значи ли, че ако плащаме осигуровки +тези 9месеца пак става? Ако е така след като няма работодател къде се носят болничните и кой вариант е за предпочитане?
И след като и с двата варианта тя няма 24 месеца назад доход какво майчинство ще получава.
Благодаря ви предварително
ТД трябва да остане до края, ако искате да получава обезщетение до втората година на детето.
Необходими са и 12 месеца осигурителен стаж. Може да я назначите и малко преди самото издаване на 45 дневния болничен, времето ще и се признае за осигурителен стаж, но в началото няма да получава обезщетение. Когато придобие 12 месеца...т.е. тя има вече 9 (говорим за осигурителен стаж!), трябват и още 3 и ще започне да получава обезщетение.
Самото обезщетение ще се смята на база 24 месеца назад. В месеците, които е била без работа, ще се смята на база минималната работна заплата.
Не се изхвърляйте да я назначавате на висока заплата, не повече от МРЗ, защото така или иначе обезщетението и ще е най-вероятно МРЗ през "първата" година. Втората е с фиксиран размер, за момента 380лв.
Може разбира се да я назначите и 3 месеца преди излизане в 45 дневния болничен, но имайте предвид че на 610 лв осигуровки и данък са някъде около 250 лв. на месец. (общо за работодател и работник)
По време на отпуска за бременост и раждане и този за отглеждане на дете до 2г. , се дължи само здравноосигурителна вноска.

# 35
  • Мнения: 783
Здравейте .
На 19.04 подадох декларация за майчинство при работодателя, въпроса ми е кога да очаквам майчинство Confused
Погледнах в сайта на НОИ , но се още няма нищо подадено ..

# 36
  • Мнения: 698
Явно работодателя не я е подал.
За пример аз подадох на 03.05. и на 05.05. вече е отразена в НОИ със статус - "в момента се обработва".
Аз на Ваше място бих се обадила на работодателя.

# 37
  • Мнения: 783
Ще изчакам до утре и ще се обадя .
Благодаря ви !
А къде точно проверявате в сайта , да не би аз да гледам нещо друго .?Thinking


Явно работодателя не я е подал.
За пример аз подадох на 03.05. и на 05.05. вече е отразена в НОИ със статус - "в момента се обработва".
Аз на Ваше място бих се обадила на работодателя.

# 38
  • Мнения: 698
Няма защо Blush

Тук проверявам:

"Справка за представени в НОИ документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО"

# 39
  • Мнения: 783
Значи гледам на правилното място хихих
Утре ще видя ако няма нищо , ще звъня Grinning
Няма защо Blush

Тук проверявам:

"Справка за представени в НОИ документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО"

# 40
  • Мнения: 27
Здравейте, ще съм ви благодарна ако някой успее да ми помогне. По време на 45 дневния си болничен преди раждане заминах за Турция, затвориха границите и останах тук. Родих преди няколко дена. Бях писаля на нои как ще мога да си получа майчинските след раждането, от там ми отговориха,че личният ми лекар трябва да ми издава 42 дневния болничен след раждането на база на акта за раждане на детето. Проблемът е че личният ми лекар не иска да ми издава болничен, за нея това е било голям риск. В голяма безизходица се намирам, не е моя вината че се наложи да родя в чужбина, но с това извънредно положение нямах друг изход.
Въпросът ми е, ако не успея да взема двата болнични след раждането ( един веднага след раждането и другия от педиатъра на детето), и ако ги прежаля тези месеци, за следващите месеци ще мога ли да получавам майчинските.
Има ли някой, който преди се е сблъскал с нещо подобно и може да ми съдейства да си взема болничните, разбира се мога и да платя за услугата.

# 41
  • Мнения: 2 352
Прерових сайта на НОИ от линка в първа страница, но не можах да намеря....какви са документите за ползване на втората година майчинство? Търся бланките?

# 42
  • Мнения: 87
Здравейте момичета,
Рових,четох но не открих точно това, което ме интересува.
Бременна съм в 10г.с, бях в болницата и имам болничен 34 дни.основание 1-общо заболяване,а диагноза-заплашващ аборт.Чета в страницата на НОИ - бременност и майчинство болничен 90% , но ако е с основание - бременност.Само този болничен преди раждане 45 дни ли е 90%? Т.е. до края ще получавам 80%? При вас как е било? Благодаря!

# 43
  • Мнения: 3 730
Здравейте момичета,
Рових,четох но не открих точно това, което ме интересува.
Бременна съм в 10г.с, бях в болницата и имам болничен 34 дни.основание 1-общо заболяване,а диагноза-заплашващ аборт.Чета в страницата на НОИ - бременност и майчинство болничен 90% , но ако е с основание - бременност.Само този болничен преди раждане 45 дни ли е 90%? Т.е. до края ще получавам 80%? При вас как е било? Благодаря!
Да,само 45-дневния е 90%.

# 44
  • Мнения: 81
31 март ми е изплатено последното майчинство за 1та година до дата термин,Април нямам плащане,но и днес все още нямам.Ако докум. са подадени навреме кое го забавя.Блогодаря

Общи условия

Активация на акаунт