Какво готвите за гостите?

  • 8 489
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 079
Каква е идеята на тези петстепенни менюта, след които човек се търкаля?
И аз приготвям всичко домашно, полуфабрикати и готови храни не вкусваме, но абсурд да правя такива софри.
Например посрещам гости на торта/сладкиш/мъфини, кафе и хубаво уиски - ако е през деня.
Ако е за вечеря - салата/разядка и основно, за десерт може нещо леко като сладолед или плодове, а може и без десерт.

Напълно сериозно, без заяждане, бих искала да знам колко често и по какви поводи (и колко души гости) посрещате с тези менюта? Евентуално ги виждам за семейно празнуване на Коледа или Великден, или рожден ден 1 път в годината.

# 16
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Според мен хората обичат да хапват различни количества. В моето семейство се яде МНОГО. Почти всички са така и аз трябва да съм подготвена, защото няма да им стигне. Е, не е като да не остава храна, но по кутиите и така.

# 17
  • Мнения: 2 586
Каква е идеята на тези петстепенни менюта, след които човек се търкаля?
И аз приготвям всичко домашно, полуфабрикати и готови храни не вкусваме, но абсурд да правя такива софри.
Например посрещам гости на торта/сладкиш/мъфини, кафе и хубаво уиски - ако е през деня.
Ако е за вечеря - салата/разядка и основно, за десерт може нещо леко като сладолед или плодове, а може и без десерт.

Напълно сериозно, без заяждане, бих искала да знам колко често и по какви поводи (и колко души гости) посрещате с тези менюта? Евентуално ги виждам за семейно празнуване на Коледа или Великден, или рожден ден 1 път в годината.
Това,което аз изброих са предложения. Правя 1-2 салати, често нямам разядки или предястия или мезета. 1 основно и 1 гарнитура, 1 десерт.

# 18
  • Мнения: 9 525
и в нас се хапва, също се и пие. напоследък се събираме основно по поводи, но при нас има, защото празнуваме всичко. обичайно сме по 10-тина възрастни, последно /преди ИП, де/ и по-малко. вечерите продължават дълго, понякога по 6-7-8 часа и рядко остава нещо. през деня не се събираме, но пък нямаме приятели, които биха се събрали на следобедна торта, вкл. и ние Wink.
никой не се търкаля. аз в личен план почти не ям, като имаме гости, но пък пия и мезя.

# 19
  • Мнения: 2 586
Аз съм имала случаи, когато имам желание да се развихря и правя доста неща, но внимавам с количествата.

# 20
  • Мнения: 4 859
Ние в жилището сме 7 човека.Рядко се събираме заедно на маса обаче,както когато има повод .Като поканим гости ставаме 10+.
Ядем много ,и стоим на масата по много часове.
Обичаме масата да е пълна и да има избор.
Рядко остава нещо .
Обаче не са моите хора по сладкото ,гледам да има ,особено ако е рожден ден ,ама обикновено я стигнем до него ,я не.

Последно за Гергьовден имахме гости и правихме -агнешко печено,пилешки и свински пържоли на грил,пресни картофи,ориз със спанак,баница,питка ,3 салати от нас и 4 купени,плата от колбаси и сирена,микс ядки,сладоледена торта .

Ами остана баница(на другия ден си я взеха за работа),ядки ,от платата и от тортата.
А и една пържола,която на другата сутрин я нямаше Joy
Другото си бяха точно остатъци по чиниите .


Салата /разядка и основно ,понякога супа/предястие,основно и салата си правя за нас всеки ден.
Не се търкаляме .

# 21
  • Мнения: 52
Каква е идеята на тези петстепенни менюта, след които човек се търкаля?
И аз приготвям всичко домашно, полуфабрикати и готови храни не вкусваме, но абсурд да правя такива софри.
Например посрещам гости на торта/сладкиш/мъфини, кафе и хубаво уиски - ако е през деня.
Ако е за вечеря - салата/разядка и основно, за десерт може нещо леко като сладолед или плодове, а може и без десерт.

Напълно сериозно, без заяждане, бих искала да знам колко често и по какви поводи (и колко души гости) посрещате с тези менюта? Евентуално ги виждам за семейно празнуване на Коледа или Великден, или рожден ден 1 път в годината.

И дома никой не се търкаля. Напротив - и ние, и приятелите ни сме между 40 и 50 г., здрави, трениращи хора. И здраво похапващи също Blush
Освен това петстепенно меню не означава, че ще се натъпчеш - количеството е определящо. Аз лично съм си тръгвала сериозно гладна след съвестно изядено петстепенно меню в добри ресторанти Grinning
Както споменаха вече, идеята е да има изобилие, за да може всеки на масата да си хареса по нещо. Продължителността на вечерята също е важна. В нормални делнични дни вкъщи вечеряме за 15-30 минути (салата и основно, почти никога десерт), но с гостите стоим с часове и празната маса не е особено уютна. Затова има повече неща, но пък се ядат по-малки количества.
С подобни на описаните от мен менюта посрещам гости средно веднъж на 4-8 седмици. Не ми е проблем, но аз и не правя особено сложни и завъртяни рецепти.  Или поне заради годините опит не ми изглеждат сложни и завъртяни Grinning

# 22
  • Мнения: 2 586
Аз влизам с въпроси. Какво мога да приготвя за:
1. Хора, които не са вегетарианци, но не обичат месо, риба, мезета?
2. Хора, които имат тежка коремна операция и трябва да внимават с мазните храни?

# 23
  • София
  • Мнения: 13 105
Вариантите, които аз съм изброил с наклонена черта, са точно различни опции, а не включват всичко това за едно посрещане. Многостепенното меню включва 2 вида салати, 2 вида разядки, домашен хляб, основно ястие с гарнитура и десерт.
И многостепенни менюта поднасяме при определени поводи - НГ, Коледа, Великден, именни дни, семейни тържества. Тогава обикновено за сядаме от ранния следобед и откарва е до малките часове.
През останалото време сме на първия вариант, който съм дала - различни напитки, адки и плодове + 2 или 3 вида солени лакомства и 1-2 вида сладко.

Хелия, евентуално пробвай със сирена, млечни храни и леки теста. Важното е да няма бобови и листни зеленчуци.

# 24
  • Мнения: 11 079
Аз влизам с въпроси. Какво мога да приготвя за:
1. Хора, които не са вегетарианци, но не обичат месо, риба, мезета?
2. Хора, които имат тежка коремна операция и трябва да внимават с мазните храни?
по 1:
- Руло от спанак, крема сирене и пушена сьомга (ако не я броят за риба - моята дъщеря например не яде риба, но това го яде) или само спанак, сирене, сушени домати в плънката.
- Картофено руло
- Лазаня със сирена
- Рулца от патладжан със сирена
- Пълнени тиквички/патладжан без кайма - има варианти с яйца, сирене, зеленчуци, бешамел...
- Разни вариати на фритата, баница

2. Там леките меса влизат в работа идеално, ако не става дума за една и съща компания.

# 25
  • Мнения: 52
Аз влизам с въпроси. Какво мога да приготвя за:
1. Хора, които не са вегетарианци, но не обичат месо, риба, мезета?
2. Хора, които имат тежка коремна операция и трябва да внимават с мазните храни?

1. Тези са ми странни Grinning Живи вегетарианци, само дето не са се дефинирали като такива. Бих им предложила различни салати, може да са гарнирани с някои от онези сирена, които могат да се гриловат или пък пресни от типа на моцарела, бурата. Пълнени зеленчуци (гъби, тиквички, чушки - но не класически, а разделени по дължина, като лодки - стоят много елегантно). Храни тип зеленчуково суфле или солена тарталета със зеленчуци и ситно нарязано малко количество леко месо - пилешко, пуешко). Ако има храна със сос (тип задушено) винаги поднасям домашна фокача или пита, много добре се приема...

2. Пиле, пуешко, риба - печено или задушено. Никакви остри подправки. За гарнитура - нежни зеленчукови пюрета, овкусени с малко количество нискомаслена сметана. Зеленчуков огретен. Супичките също са подходящи. Салати - може да са от гриловани или печени за кратко време на силна фурна с грил зеленчуци и после овкусени. Трябва да се внимава със суровите зеленчуци в този случай. Сирена към салатите може, ако са нежни и немазни - котидж или нискомаслено саламурено сирене, предварително изкиснато, за да не е много солено. Десерти - домашно леко кремче (примерно маскарпоне и нискомаслена извара, разбити заедно и овкусени с хубаво домашно сладко или някакъв пресен плод, който се понася добре - да кажем пюре от ягоди, прецедено!).
Поиграй си да подредиш храната добре. И най-простата храна е апетитна, когато е украсена. Майка ми така я разядох след тежка, направена в последния момент животоспасяваща операция.

# 26
# 27
  • Мнения: 4 859
Аз влизам с въпроси. Какво мога да приготвя за:
1. Хора, които не са вегетарианци, но не обичат месо, риба, мезета?
2. Хора, които имат тежка коремна операция и трябва да внимават с мазните храни?

За неядящите месо:

Руло от тиквички с крема сирене
http://domashnivkusotii.com/2014/08/blog-post_15-34.html

Кошнички със сирена и сладко
http://pep-4o.blogspot.com/2016/06/blog-post_22.html?m=1  

Палачинки от тиквички
http://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0% … 0%BA%D0%B8  

Кюфтета от печени тиквички
http://pep-4o.blogspot.com/2011/10/blog-post_10.html?m=1

 Основни:
Патладжан пармиджана
http://pep-4o.blogspot.com/2014/07/melanzane-alla-parmigiana.html?m=1  

Патладжан ветрило
https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … 0%BB%D0%BE  

Тиквички ветрило
http://lussisworldofartcraft.blogspot.com/2019/09/zucchini-tomat … s.html?m=1  

Рататуй
https://www.google.com/amp/s/www.kulinarno-joana.com/2008/06/rat … uille/amp/  

Канелони със спанак
https://mysweethobby.blogspot.com/2013/04/blog-post_24.html?m=1  

Ако са традиционалисти -сирене по шопски +пърленки .
Аз пърленки правя от готови замразени гръцки питки,така са ги правели в ресторанта ,където работеше мъжа ми -размразени и на скара(може и грил тиган )и се намзват  с масло и чесън/шарена сол.

Или пък гръцка мусака
https://cookingstan.blogspot.com/2017/01/blog-post_4.html?m=1  

Може да панираш /изпечеш карфиол за предястие.
Мини кюфтенца-от зеленчуци или картофи със сос.
Трюфели от сирена/кашкавал,брускети разни.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 105
Аз реших, че 1 и 2 съвпадат. Ако не, на 1 поднеси салати и сирена. Киш ми звучи добре за основно.
За 2 - без салати, но с леки млечни разядки, включващи извара и леки подправки. Основното може да е филе от немазна риба или пилешко бяло месо, задушени картофи или зеленчуков пюре, без грах, спанак и без целулоза. Десертите трябва да са леки и под формата на крем. Сещам се за извара с консервирани праскови или нещо подобно, но осъвременено с маскарпоне, сметана, авокадо.

Преди известно време посрещахме семейството на моя братовчедка, които са вегетарианци. Ето какво поднесох:
Салати - класическа шопска салата и салата от тиквички и моркови с меден дресинг. Разядка - малиджано и пърленки. Основното беше микс от различни зеленчукови кюфтенца - картофена, от тиквички, бобови. Гарнитура не сложих, защото ми се стори, че ще е прекалено тежко, но към кюфтенцата поднесох микс от различни сирена и плодове. За десерт - дъщерите ми направиха брауни.

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 10:56 от Fever Ray

# 29
  • Мнения: 192
siyina
С гарнитурите леко съм скарана,но обикновено поднасям ориз с фиде,картофи соте.

Ако имаш интерес, мога да ти препоръчам гарнитурите, които аз правя. Стават бързо, подхождат на повечето меса и риби и се харесват.
1. "Надупени" картофи - избирам средни по големина и еднакви по форма, измивам добре, оставам им кората, режа наполовина и ги слагам в купа. Върху тях сипвам олио или зехтин, сол и розмарин, бъркам. Редя в добре намазнена тава и пека до златист загар. Кората е хрупкава, а отвътре са като картофено пюре.
2. Гъби - всичките ни гости ги обичат! Мия, почиствам гъбите и режа наполовина (ако са по-малки) или на четвъртини, ако са по-големи. Запържвам ги в тенджера с олио и 1/3 от малко масло, добавям соев сос на вкус и ги оставям да си пуснат водата. След това махам капака, за да изври течността напълно, и ги оставям за кратко да се позапържат, изключвам котлона и добавям останалото масло, много чесън и копър.
3. Задушени зеленчуци - купувам различни от Лидъл. Най-много харесвам микс карфиол, броколи и моркови. Задушавам със соев сос и, когато са готови, дърпам от котлона и слагам поне половин малко масло. Стават много вкусни.

Общи условия

Активация на акаунт