Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 44

  • 36 670
  • 758
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 25 750
Здравейте,ние сме младо семейство  което иска-да закупи гарсионера съответно с заем от банка..от банката веднага ни свързаха с брокер които ни предложи няколко жилища ..съответно цената е 60000 лв ,но като ни сметнаха разходите по прехвърлянето се оказа че ще дължим едни 5хил и нещо ...в тази сума влиза и 3% към агенцията т.е 900Евро ...това нормално ли е да са такива кожодери от агенцията за недвижими имоти?
П.с:става въпрос за Бургас ...
Нормално е 3% комисионната на брокоера. Пари на ръка.
60 000лв по 3%= 1800 лв. Точно ми се вижда. Града не  е важен, София, Бургас,Паликени, все си е около 3%
Успех

# 196
  • Мнения: 9 877
В дълбокия Прованс е моята, не е на морето. В този тип градчета времето е спряло. И аз съм на мнение за апартаменти в София, но за момента няма да мога да събера пари, за да купя.
Бях ви казала, че нашите клиенти взеха да плащат, изненадващо. Дори да съберем пари, ще е за 1стаен в Люлин или Надежда, например. А аз малко се притеснявам от тези квартали. Искам на Центъра, а за там няма да мога да събера пари.
Друг вариант е да ги събирам, но силно се съмнявам, че ако стоят ще се обезценят. Пак ще говоря с моята половинка.

Ето тази обява гледах - но дали е истинска, кой знае:

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1a159005572966661

# 197
  • Мнения: 9 799
Сигурно е истинска - от агенцията са "омагьосали" купувача. Но е боксониера, не е гарсониера. Тези ЕПК-та в Люлин-7 не са в добро състояние и народонаселението там хич не е ОК. Нямам предвид, че има малцинства, българи са, ама ....
Май Бачкатор преди време беше казал, че е гледал гарсониера в ЕПК в Люлин-7, но блокът и живущите в него са го отказали.

# 198
  • София
  • Мнения: 4 668
1160 Евро на квадрат за 36 годишна панелка в Люлин. Бива си я цената. Защо не им се обадите и не им кажете, че цените са паднали. Може да намалят Simple Smile

# 199
  • Мнения: 9 877
Тенкю. И аз за това се притеснявам. Имам един е Люлин 4, наемът се плаща, сметките не се плащат. А по центъра, не стоят така нещата. Там наемателите плащат. Затова не ща да рискувам. Оф, не е лесно - и да имаш пари, и да нямаш + все е дерт 🤩🤩🤩

# 200
  • Мнения: 222
3% е даже малко, 3,6% е обикновено (3% плюс 20% ДДС).
По-интересното е че банката ви е препратила към конкретен брокер. Навързани са като свински черва на места явно.

На този апартамент обзавеждането струва 1000лв а довършването на ключ още 1000кв. Т.е. За шиз да е 28к което прави 1120е/кв, което за Люлин, дори и 7 е прекалено много за ЕПК на 2ри етаж. По-добре съберете пари или кредит и вземете двустаен за 850-900 е/кв. Има бол НС в люлин.

# 201
  • София
  • Мнения: 4 668
Ако имаш, е много по-голям дерта. Само дето никой не ти вярва. Всеки си мисли, че по цял ден е щрака-лака.
В студентски не съм имал проблеми с плащанията.
Освен това, сметките ги плащам аз. След това с наема ми плащат сметките на мен. Ако има издънки, веднага се забелязва. А парно нямам никъде.
Центъра ми се струва малко екзотика. Ама всеки си е свикнал с района. В смисъл, по-високи цени, трябва да търсиш и по-платежоспособни хора, евентуално и Airbnb. Не знам колко лесно се намират хора.

Но определено го има момента, че в под средните наеми и апартаменти, шансът да попаднеш на проблемни хора е по-голям.

# 202
  • Мнения: 9 877
В Люлин 100 кв.чисти и отделно тераса 16 кв.м са за 750 лв. (Проблем с плащането на сметките- все ги каниш и подканяш, и пак висят)
На центъра 75 кв. Чисти са за 1600 лв. Наем, никакви проблеми със сметките.

Как да не я обича човек тая екзотика 🤩

# 203
  • Мнения: 40 955

Друг вариант е да ги събирам, но силно се съмнявам, че ако стоят ще се обезценят.


Абе, много му се плашите на това обезценяване. За 1-2 години няма да се обезценят кой знае колко, все пак сме в борд. Освен това нали събирате за апартамент, а не за старини, а се очаква в следващите 1-2 години да спадат цените на имотите значи нищо не губите. По-добре си съберете повечко пари и купете нещо свястно. Явно мантрата за обезценяването се е наложила и никой не мисли колко, как, кога и прочее.

# 204
  • Мнения: 839
Страховете за обезценяване и изгаряне на парите вероятно се коренят във Виденовата зима. От една страна и на мен ми се струват прекалени тия страхове от друга си имаме вече обица на ухото от тогавашната хиперинфлация. Мен ми по-непонятен страха от изхарчване на парите. "Готови пари лесно се харчат". Кои са готови и кои не са. Пък и какво значи изхарчат, изядат, изпият? Всеки има нужда да яде все пак. Пък и ако не се поглезиш за какво живееш.

# 205
  • Мнения: 3 979
На нас от агенцията ни казаха че изобщо нямали да падат цените на жилищата и едва ли не сме хванали последния влак за закупуване на тази цена защото влезем ли в чакалнята,цените щели да станат като в Европа..как мислите?

# 206
  • Мнения: 8 823
Здравейте,ние сме младо семейство  което иска-да закупи гарсионера съответно с заем от банка..от банката веднага ни свързаха с брокер които ни предложи няколко жилища ..съответно цената е 60000 лв ,но като ни сметнаха разходите по прехвърлянето се оказа че ще дължим едни 5хил и нещо ...в тази сума влиза и 3% към агенцията т.е 900Евро ...това нормално ли е да са такива кожодери от агенцията за недвижими имоти?
П.с:става въпрос за Бургас ...
нормално е, купувачът купува жилище може би веднъж/ два пъти в живота, а брокерите не правят сделка всеки ден също - и те трябва да се издържат и изхранват от нещо.
Ако не можете да си позволите брокер, си търсете без брокер (ама няма почти)

# 207
  • Мнения: 3 979
Да pepina,това ни посъветваха но вече всеки се възползва да му продадат жилището чрез агенция и така и не сме срещали такива обяви ...

# 208
  • Мнения: 9 877
На нас от агенцията ни казаха че изобщо нямали да падат цените на жилищата и едва ли не сме хванали последния влак за закупуване на тази цена защото влезем ли в чакалнята,цените щели да станат като в Европа..как мислите?
В съседната тема пише, че пържени картофи със сирене са вече 8.50 лв.
Ако този тип стоки скачат с това темпо, как смяташ за имотите? Аз бих те посъветвал/а да си купиш без да се мотаеш, още повече щом ще живееш в него.

# 209
  • София
  • Мнения: 4 668
Ако след 10г имаме например 3000-3500 лв средна заплата за София (В момента е 1800, само бялата част от икономиката), цените на имотите няма как да са същите.
Разбира се, и тогава, както и сега, за един ще е 2500, за друг 6000.
Наемите също няма да са сегашните.

Общи условия

Активация на акаунт