Рецепта за сироп от бъз?

  • 4 151
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • гр.София
  • Мнения: 362
Благодаря много! Явно наистина е пълно с рецепти и просто ще трябва да избера някоя.... Имам обаче още въпроси... нещо все повече се обърквам.

- Как прецеждате? Достатъчно ли е в цедка или ми трябва кърпа, марля или нещо друго?
през марля цедя
- Каква е разликата дали ще сложа захарта в началото или чак след прецеждането?
Аз слагам цялата захар
Еднакво време ли е нужно в двата случая?
- Колко горе-долу е едно пакетче лимонтузу? :/ Не живея в България.
- Има ли значение дали държа тенджерата за ден в хладилника или на стайна температура? Кое е по-добро и защо?
Тенджерата я държа в стаята, но пък и моята е малко, не правя в промишлени количества
- Сиропът няма да се пие веднага, държа да го затворя в бутилки и да не са в хладилника. Трябва ли да променя нещо в рецептите в този случай? Освен че накрая ще трябва да варя сиропа/бутилките.
Рецептата е същата, но накрая заваряваш шишетата

# 16
  • София
  • Мнения: 10 302
Варене, не е нужно! Достатъчно е захарта да е килограм или повече на литър, лимоновата киселина да е над 10гр. и сиропа да е сипан в добре затварящи се шишета догоре, да няма въздух. Държи се на тъмно.

Сиропа трябва мноооооого добре да се прецеди, аз използвам от тези тънките пердета, затова и захарта се слага след прецеждането. Трудничко ще филтрирате сироп.

# 17
  • Мнения: 128
Благодаря ви много за отговорите. Имам обаче следващ въпрос...
Оставих цветовете във вода с малко захар на стайна температура, в тенджера и покрити с чиния. Чак сега стигнах до това да продължа със сиропа, тоест седели са 35-40ч така. Обаче сега са се появили балончета по повърхността и течността е станала някак слузеста, а ми се струва и кисела. Значи ли че е вкиснало и трябва да го хвърля? Sad В някои рецепти пише даже 3 дни че трябва да седи... Бях сложила и малко в затворена кутия, то не е така слузесто, но също има балончета. Sad Снощи си беше още нормално, но беше почти 12 станало като приключих с другите задачи...

# 18
  • София
  • Мнения: 10 302
Благодаря ви много за отговорите. Имам обаче следващ въпрос...
Оставих цветовете във вода с малко захар на стайна температура, в тенджера и покрити с чиния. Чак сега стигнах до това да продължа със сиропа, тоест седели са 35-40ч така. Обаче сега са се появили балончета по повърхността и течността е станала някак слузеста, а ми се струва и кисела. Значи ли че е вкиснало и трябва да го хвърля? Sad В някои рецепти пише даже 3 дни че трябва да седи... Бях сложила и малко в затворена кутия, то не е така слузесто, но също има балончета. Sad Снощи си беше още нормално, но беше почти 12 станало като приключих с другите задачи...

На стайна температура 24ч. са повече от достатъчни, след това тръгва да се разваля.... не мога да дам съвет, не съм го държала толкова много на топло, че и със захар. В студен килер и 48ч. ми се е случвало да го държа, но на топло се разваля и не знам дали ще го оправиш ако добавиш захар и киселина.

# 19
  • Мнения: 18 497
Оставяла съм за консумация  или ми е много за съда ,дори прецедено става така,писах ти и не знам,да кажат другите ,но за бъз си правя сметка и за заваряването.24 чаас е оптимума да престои.Дори да няма захар ,пак става слузесто и  остава от прашеца ,та и мътно.Малки количества са ми оставали и дори не са консумирани.Другите да кажат.
Също ти писах ,че от топлината зависи престоя.Понякога и 24 часа са били много ако е на слънце.Слагам  по някое време днеси  утре заварявам.Захарта е за бързина, акто преценя времето.

# 20
  • Мнения: 128
Благодаря ви... явно ще пробвам пак другата седмица... поне вече знам каква ще е рецептата и няма да се обърквам комбинирайки всички възможни.

# 21
  • Русе
  • Мнения: 5 201
Скрит текст:
Благодаря ви... явно ще пробвам пак другата седмица... поне вече знам каква ще е рецептата и няма да се обърквам комбинирайки всички възможни.

Не слагайте захар във водата при цветовете. След 24 часа на топло започва ферментация и течността не е годна за сироп.

# 22
  • София
  • Мнения: 10 302
Благодаря ви... явно ще пробвам пак другата седмица... поне вече знам каква ще е рецептата и няма да се обърквам комбинирайки всички възможни.

Основната рецепта е една 10-15цвята вода, 24ч. мнооооооого добре прецедени, 1кг.захар, 5 гр. лим.киселина.

От тук насетне си играеш със захарта и киселината както искаш, по-малко за по-кратко съхранение и повече за по-дълго или съхранение на топло. Приятелка слага 20гр. лим.киселина за да разрежда направо без да добавя лимон.

# 23
  • гр.София
  • Мнения: 362
Аз правя така:
Изрязвам и слагам само цветчета в тенджера 3 литрова, повече от половината цвят, разтварям почти 1 кг захар във 500 мл вода, колкото да се разтвори, изсипвам върху цветовете, изцеждам 5 лимона директно в тенджерата слагам, доливам вода да стигне почти до ръба на тенджерата, разбърквам всичко леко, слагам капака. След 24 прецеждам през тензух и е готово за консумация.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 26 340
С кафява захар правил ли е някой?
Променя ли се много вкуса  и цвета?
Имам някаква като небет шекер
Скрит текст:

# 25
  • София
  • Мнения: 10 302
Първата за тази година доза ми е с кафява захар, само цвета е различен, вкуса е същия.
Още се чудя има ли смисъл да правя целия с кафява захар.

Имам хубав мед, май ще забъркам няколко бутилки с мед за проба Simple Smile

# 26
  • Русе
  • Мнения: 5 201
Скрит текст:
Първата за тази година доза ми е с кафява захар, само цвета е различен, вкуса е същия.
Още се чудя има ли смисъл да правя целия с кафява захар.

Имам хубав мед, май ще забъркам няколко бутилки с мед за проба Simple Smile

В комбинация с акациев мед се получава нещо вълшебно. Правил съм го за бърза консумация.

# 27
  • Русе
  • Мнения: 761
Ако към цвета от бъз се добави цвят от акация, също става много хубаво, но акацията цъфти преди бъза и трудно се уцелва момента да се набере едновременно цвят и от двете. Hands Ok Hand

# 28
  • Мнения: 18 497
Днес правих малко от листа на смокиня ,било полезно но не помня за какво и  мента малко.Също няколко компота от ягоди.То плодове няма тази година, та вода да затворя малко.Защото доста литри са заварявам за капачка ,че къде иначе да съхраня, а и  топло е мазето, има студени помещения дето става да стои концентрат.И малко череши скоро, после малини малко, колкото има.И чак като изкарат на пазара нещо.

# 29
  • Мнения: 2
Здравейте,
понеже наближава сезона на бъзака,някой може ли да сподели дали е правил сироп в сокоизстиквачка и дали се е получил като първо зрънцата минат през уреда и после се добави захар Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт