Къде в чужбина живеете и какво ви харесва и не ни харесва там?

  • 31 898
  • 174
  •   1
Отговори
# 60
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Аз живея в Англия. Не ми харесва времето, защото е доста студено и вали постоянно. Не ми харесва и храната. Тук плодове и зеленчуци нямат никакъв вкус и не се развалят със седмици..  За мен лично здравеопазването им е много зле. Чакаш за час с месеци и не получаваш адекватна помощ.
Като плюс виждам само финансовата част, защото успявам да се издържам сама, а в България често не ми се получаваше. Тук обаче ако има деца е доста сложно. Градините са много скъпи, няма две години майчинство както в България. Та един ден ако се стигне до там, не знам как ще оцелявам.
Липса ми много България.
Не мисля, че ще изживея целия си живот в Англия.
Абсолютно споделям мнението ти!

# 61
  • Мнения: 154
Хареса ми темата, всеки с историята си. Ние живеем от две години в САЩ, Лас Вегас.  Харесва ни живота тук, много е подредено всичко, хората са любезни и усмихнати и няма дискриминация, все пак това е страна от емигранти. Когато се разминават хората по тротоара, се поздравяват. Автобусите са чисти и широки, а пътищата са достатъчно широки, че да поемат трафика. Развлеченията са много и разнообразни. Сега заради вируса нещата се попромениха, но града се съживява постепенно. Красиво е, интересно е, има много зеленина, въпреки че е пустиня.
Не ми харесва времето през юли и август, стига до 43 - 45 градуса, но пък навсякъде е с климатици. Не страдаме все още от носталгия или по-скоро нямаме време да мислим за такива неща, живота ни е много натоварен и динамичен, работа, работа.... Това лято искахме да си отидем до България, но се отказахме заради гадния вирус. Говоря с близките си всяка събота или неделя, обаче ми липсват. Липсва ми майка ми, семейството на брат ми, приятелите ми,  с които ходехме по планините, а събота вечер се събирахме да пием бира и ядем барбекю. Но най вече ми липсва дъщеря ми, която живее в Бг и не и дават виза, защото има семейство в САЩ и се предполага че ще остане тук нелегално, което е пълна глупост, ама ..... Ще поживеем тук  докато се пенсионираме, а  после си мечтая да си купим малка къщичка на морето в БГ и там да си изкараме старините.

# 62
  • Шотландия
  • Мнения: 2 856
Здравейте!  Имаме бебче на 4 месеца. Искаме да заминем тримата с баща му в Англия март месец 2021г. Имаме работа там. Работила съм там 4 години и се пребрах в България,  защото забременях, а мъжът ми все още  работи там ще си дойде след 2 седмици. Работа ще имаме,  къща ще живеем със сестра му,  тя също има бебче, и едната баба ще гледа децата. Искам да попитам какви документи ще ни трябват, за да заминем с детето и дали ще можем след брекзита.
Ако сте получили  поне pre-settled status или  permanent residence,  ще можете да се заселите в Англия отново. Ако не, заминете преди края на тази година. Брексит вече настъпи, на 31 януари 2020, сега е преходния период. Успех!

# 63
  • Швейцария
  • Мнения: 1 824
В Швейцария съм от 25 години. Видяла съм и хубаво и лошо.
Харесва ми, че всичко е уредено, нямаш проблеми с битови сметки, отношението им към животните и инвалидите, природата, всеки те поздравява любезно, здравеопазването е перфектно, транспортът е уреден навсякъде и точен.
Не ми харесва това, че няма работа, освен с много късмет. По специалността абсурд, въпреки, че съм завършила тук и говоря перфектно езика. Не мога да си кривя душата, има ксенофобия, особено към българи и румънци. Чуят ли славянски акцент, настава отдръпване. Подценяват те на работното място, а ако си по-добър от тях, това много ги дразни и започва мобинг.

# 64
  • Мнения: 663
JennyBG, каква ти е специалността?

# 65
  • Швейцария
  • Мнения: 1 824
JennyBG, каква ти е специалността?

Психология на персонала и организационна психология (Master of Personal and organizational psychology). ММ е компютърен инженер. Завършил е в БГ и си намери работа като строител с връзки, след пускане на над 300 CВ-та. Моите бяха към 500 и се отказах. Имам и диплома и опит като фризьорка, но имам проблеми с гърба и не искам повече да стоя по 10 часа на ден права. Затова отидох да уча в университет, но нищо не се получи след това.

Последна редакция: вт, 06 окт 2020, 01:45 от JennyBG

# 66
  • София
  • Мнения: 5 960
Ами всичко добре уж, държавата  уредена и т.н. Ама лошото  отношение или подценяване само заради произход звучи ужасно и не си струва да се търпи. Ще съм по-добра в работата от тях и ще ме гледат отвисоко , че съм българка, кога? Ай егати хората.. да си държат там уредената държава, хич няма да им правя евала...
Извинете ме , ама малко се ядосах заради жената... Confused

# 67
  • Мнения: 1 332
Струва ми се, че по-скоро самата специалност не е от търсените и с много тясна насоченост, затова е трудно да се намери работа. Просто трябва да се следят тенденциите на работния пазар и да се опитва тук и там.
Като фризьорка не би ли могла да работиш на свободна практика, т.е самоосигуряваща се и да ходиш по домовете ? Така  ще определяш реботното време, когато на теб ти е удобно и няма да се налага постоянно да си на крак. Моя позната така практикува, насрочва часовете сутрин, когато децата са на училище и вечер, когато мъжът ѝ си е вкъщи. Пак е някакъв доход.
Аз в момента работя нискоквалифицирана работа, но следя обявите и когато малкия завърши началното училище, ще се ориентирам към моята си специалност. Имах добро предложение от транспортна фирма, ама като не ми е възможно да съм цял ден на работа, кел файда.

# 68
  • Мнения: 267
И при мен същата ситуация с работата, работя до обяд и в събота. Малката е на половин ден на градина, а сега с пандемията и едно кихане и вкъщи... Изобщо не ми дреме харесват ли ме или ме, те и в България явно не се интересуват особено кой как се оправя,че двама вишисти да сме общаци дето се казва. Надявам се с времето повече да се адаптираме.

# 69
  • Швейцария
  • Мнения: 1 824
Благодаря ви за милите думи. Аз си работя фризьорка от къщи, но мисълта ми беше, че колкото и да се напъваш, работа в офис не става. За черната ни искат, за друга не. Това са 5 години учене на вятъра, еми болно ми е. Пращах CV-та не само по моята специалност, а и за секретарка, подбор на персонал, в бюра за персонал. Ами само откази. А да не ви разправям в салона какъв мобинг беше, защото съм чужденка.  Карали са ме да мия фугите на пода 30м2 с четка за зъби...ей така, защото съм българка.

# 70
  • Мнения: X
Благодаря ви за милите думи. Аз си работя фризьорка от къщи, но мисълта ми беше, че колкото и да се напъваш, работа в офис не става. За черната ни искат, за друга не. Това са 5 години учене на вятъра, еми болно ми е. Пращах CV-та не само по моята специалност, а и за секретарка, подбор на персонал, в бюра за персонал. Ами само откази. А да не ви разправям в салона какъв мобинг беше, защото съм чужденка.  Карали са ме да мия фугите на пода 30м2 с четка за зъби...ей така, защото съм българка.
25 години накъде и не е могло да се впишете?

За да започнете желана работа в чужбина е най- лесно да се започне 8т ентри  позиция или на доброволни начала работа в организация, за която искате да работите след това.

# 71
  • Швейцария
  • Мнения: 1 824
Мислиш ли, че не съм търсила и стажове и Junior позиции? Знам много добре какво се прави. Ами, получавах само откази. Това е Швейцария. С ММ е абсолютно същото. Него и за носач не го искаха. С дипломата му по компютърни системи си работи на строежа. Сега ще прави тук курс за ИТ, пък дано има късмет.

# 72
  • Мнения: 1 332
Пращах CV-та не само по моята специалност, а и за секретарка, подбор на персонал, в бюра за персонал. Ами само откази. А да не ви разправям в салона какъв мобинг беше, защото съм чужденка.  Карали са ме да мия фугите на пода 30м2 с четка за зъби...ей така, защото съм българка.
Фирмената политика на много фирми е да не назначават чужденци, т.е. с акцент, при работа с клиенти. Може това да е причината. Аз имам контакт с клиенти, но много внимавам какво и как казвам. Дадени са ни фрази и изрази и гледам да се придържам.
За фугите, не знам, ако усетя пренебрежително отношение, бих се оплакала или тръгнала. Още в началото дадох да се разбере, че искам ясни инструкции и определяне на задълженията. Иначе много се размазват и не се знае дали ми влиза в дейностите или не.

# 73
  • Швейцария
  • Мнения: 1 824
И къде да си тръгнеш, като никой няма да те вземе? Иначе за акцента е точно така, но това е чиста дискриминация. След като владееш перфектно езика писмено и говоримо и можеш да си вършиш работата като всеки друг, какво значение има дали имаш акцент или не. Но така е, прочетат ли в CV-то майчин език български, си до тук. За обслужване на клиенти в call center донякъде го разбирам, но за секретарка или психолог не.

# 74
  • Мнения: 956
Аз затова съм "заседнала" в Северна Америка. Тук чужденците все още имаме шанс за добра работа, без да ни съдят откъде идваме. Е, има и изключения разбира се. Освен това правиш и компромиси, с които местните не се сблъскват. Аз, примерно, трябваше да почна от абсолютно ентри позиция, като имах вече две Магистратури и бях на 30+. Колегите ми бяха току що излезли от университета. Но не се задълбавах в негативните неща и вървях по своя път. Признавам че последните години е по-трудно, главно заради намаляване на работните места и голямата конкуренция. Но пак ми се струва по-добре от Европа. Аз много искам да се преместя на Стария континент, но като гледам колко трудно се намира работа, седя си тук.

Общи условия

Активация на акаунт