Къде в чужбина живеете и какво ви харесва и не ни харесва там?

  • 31 850
  • 174
  •   1
Отговори
# 75
  • Down Under
  • Мнения: 1 129
Аз живея в Австралия. Всичко е прекрасно, климатът е топъл, зима почти няма. През по-голямата част на годината е слънчево. До океана сме и природата е невероятна. Живеем в нов район, паркове, площадки на всеки ъгъл. Въпреки обратната дирекция се шофира супер лесно. До сега не съм усетила расизъм към мен, но и тук голяма част са имигранти. Стандарта на живот е висок и с една заплата плащаме ипотека, сметки, нов автомобил, не се лишаваме от нищо. Здравната система е светлинни години пред повечето страни. Това което НЕ ми харесва е колко е далеч от България, трудно се пътува с малко дете. Детските градини са безбожно скъпи. Социален живот почти няма, липсва ми да звънна на приятелка и да излезем на разходка. Тук седмица предварително се уговаряме, разстоянията са големи. Липсва ми Варна и морето, но уви не бих се върнала да живея там.

# 76
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Gabonka, то се намира общо взето по-трудно работа, защото и се губи по-трудно. В Германия дори фирмата да иска да започне нещо ново, да прецени, че икономически няма изгода да държи толкова хора на работа или просто да изпадне в тежка финансова ситуация, просто не може да си съкрати персонала. Практически говоря, на теория може. Първо се започва със синдикатите - те започват да вадят от 9 кладенеца вода как трябва да преквалифицираш тези хора, нищо, че ти искаш да работиш с половината или как трябва да ги изчакаш да се пенсионират (тук съм без коментар), в противен случай се започват адските обезщетения за фирмата. След това същите тези синдикати регулярно, разбирай, на макс 2 години, заплашват със стачки ако не видят увеличения на заплатите на работниците. Може да се проверят точните стойности статистически, но са поне 1,5-2% годишно, без значение добре ли работиш, зле ли... Сега множество автомобилни производители и доставчици искат да съкращават хора, защото хората не купуват толкова коли - дори когато доказано оборотите на фирмите падат с до 80%, пак синдикатите са първи пушки и обясняват как трябва да се задържат всички хора.

С други думи - където започнеш, там може и да се пенсионираш, ако веднъж минеш изпитателния срок от няколко (до 6 обикновено) месеца... Та затова е трудно намирането на работа - защото някои така си и правят - кютат си на същото местенце до пенсия и нямат пипване.

Тъй като работата ми е такава, че често говоря с доставчици от различни европейски страни, мога да кажа, че във Франция е същата работа и че по-развитите страни (изключвам ОК като англосаксонско) общо взето са така.

Намирам това за пагубно за всякакъв бизнес - било малък, било среден или крупен, тъй като в Европа често разходите за персонал са сред най-голямото перо.

В момента с интерес следя дали Конти, Маале и т.н. наистина ще съкратят толкова хора, колкото искат или ще се наложи да ги държат без да са им нужни.

# 77
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
gordi, може ли да споделиш каква е професията на този, който изкарва тази една заплата? Защото и тук един директор, лекар или мениджър може да си го позволи, но далеч не всеки човек с нормална заплата.
Ние с една заплата на строител можем да си позволим хубав 3-стаен апартамент под наем и кола на старо, без да имаме кредити и лизинги.

Последна редакция: ср, 07 окт 2020, 08:59 от JennyBG

# 78
  • Down Under
  • Мнения: 1 129
gordi, може ли да споделиш каква е професията на този, който изкарва тази една заплата? Защото и тук един директор, лекар или мениджър може да си го позволи, но далеч не всеки човек с нормална заплата.
Съпругът ми далеч не е лекар или директор. Работи в нормална фирма като техник и заплатата му е бих казала средна. Тук директорите имат яхти и каравани пред къщите. Ние сме едно нормално семейство от средната класа. Тук се изкарват много пари ако имаш занаят свързан с ръчен труд - един гипсокартонаджия примерно взема $120 на час, електротехник също над $100 на час. Приятелката ми е фризьорка и за боядисване и подстрижка таксува $200 като на ден има поне 3 клиента. Сами можете да направите сметка.

# 79
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
JennyBG - ако те интересува за Германия - в почти всяко типично немско семейство работи бащата, а майката евентуално и ако тя работи, то е за не повече от 4 часа дневно. От заплатата на бащата също се плащат сметки, ипотека и поне за Бавария, хората карат средно коли на 5 години. В много случаи става дума за местни, на които са им помогнали с начална вноска или самия имот за къщата, но ако излезем извън рамките на тази първоначална помощ, то най-различни професии го правят - като започнеш от майстор за боядисване и шпакловане, минеш през електротехник, особено търсените техници по парното, работещи в производство (но все пак с някакво образование) и вече стигнеш до всякакви инженерни професии, адвокати, проект мениджъри в ИТ бранша (които дори никога не са учили нищо компютърно) и т.н. Давам пример единствено с професии, зад които знам за конкретни хора, иначе със сигурност има и други.

Професии или специалности, с които това НЕ може да стане - филологии, учители, фризьори, сервитьори, завършващи политология, социология и подобни хуманитарни науки (да кажем, всичко, което в България в СУ се преподава/ше във философския факултет). Отново примери, които познавам лично.

Разбира се, и изключения познавам в двете посоки, и преквалифицирали се, но говоря за общия тренд.

П.С. Писали сме заедно с gordi, тя също пише за добре платени техници, както и тук.

# 80
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
ММ е гипсо-картонаджия и покривджия и получава около 30 CHF на час (5000 бруто на месец).
горди, Не мога да повярвам, това американски 120 долара на час ли са???

# 81
  • Мнения: 2 211
Аз винаги съм смятала, че швейцарците са леко задръстени, израснали по селца и паланки на високо в планината и като чета, мнението само ми се затвърждава. В 21 век, какви са тези предразсъдъци, не виждат по-далече от носа си...въпреки че не съм изненадана.
В Ирландия в СВ-то не е необходимо да пишеш възраст, националност и матерен език. Преди време една жена на интервю за работа я бяха попитали дали е омъжена и осъди интервюиращия за сексуален тормоз. Тук чужденци има във всички сфери, дори аз известно време преподавах английски език в езиково училище в Дъблин. Когато карах курса на Кеймбридж за учители, teacher trainer ми беше грък. Беше ми удобно, заради гъвкавото работно време да преподавам и да си глдам детето и когато споделих на мъжа ми, че искам да преподавам английски език, ми заяви, че съм луда и никой няма да ме наеме, но всъщност си намерих работа почти веднага след завършването на курса-никой не се е оплакал, че имам акцент. След време реших да си променя тотално професията и отново успях да си намеря работа сравнително бързо. В компанията, в която работя има много чужденци. Към днешна дата шефът ми никога не си е позволил да ми зададе личен въпрос за деца, съпруг или въобще каквото и да е.
Аз в държава с такова ниво на дискриминация и предразсъдъци като Швейцария май не бих могла да живея. В черния списък са ми и цялото Скандинавие.

Последна редакция: ср, 07 окт 2020, 10:19 от poppy-fairy

# 82
  • Down Under
  • Мнения: 1 129
ММ е гипсо-картонаджия и покривджия и получава около 30 CHF на час (5000 бруто на месец).
горди, Не мога да повярвам, това американски 120 долара на час ли са???
Австралийски долари става въпрос , идва около 80 на час ваша валута. Данъка тук е 30% плюс още ако имаш собствена фирма.

# 83
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Мислиш ли, че не съм търсила и стажове и Junior позиции? Знам много добре какво се прави. Ами, получавах само откази. Това е Швейцария. С ММ е абсолютно същото. Него и за носач не го искаха. С дипломата му по компютърни системи си работи на строежа. Сега ще прави тук курс за ИТ, пък дано има късмет.

Във Великобритания е правило да не те назначат на нискоквалифицирана работа,  ако имаш по-висока квалификация,  с мотив overqualified- прекалено квалифициран.  Смятат, че този човек няма да се задържи на тази работа дълго,  ще си търси нещо да му отговаря на квалификацията.  Затова в СВто се крие високата квалификация и стаж по нея,  ако се кандидатства за такава работа.

# 84
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Ние, разбира се, сме крили университетската диплома, ако сме кандидаствали за ниско квалифицирана работа. Но тогава имаш дупка в CV-то и пак не е добре. Работата е там, че половин Германия е в Швейцария и са ти конкуренция, а работа за всички няма. Винаги ще изберат този с майчин език пред теб. В много обяви си пише "само кандидати с майчин език".

# 85
  • Мнения: 19 840
Извинявам се, че с енамесвам, чета темата с интерес по принцип. Живея открай време в България и надали ще я напусна. Тук много ми харесва, но също ми е интересен и мотивът, емоциите, преживяванията на хората, избрали да живеят и работят в чужбина.
В тази връзка, JennyBG, ако се чувствате и ви третират така в Швейцария, защо изобщо живеете и стоите там?
Не бих живял потисната и неглижирана за повече пари. Парите дават спокойствие, но те не са смисъл на човешкия живот, за да им се робува, ако се чувстваш нещастен, унижен, неоценен.

# 86
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Босилка, защото имаме болни родители в България с мизерни пенсии и скъпо струващо лечение, които трябва да издържаме. Това е основната причина. Иначе аз съм изброила и хубавите неща в Швейцария, като например перфектното здравеопазване (което за мен е много важно), липсата на простаци, уредения бит, прекрасната природа и добрите доходи.

# 87
  • Мнения: 19 840
Убягва ми малко логиката. Всички имат болни родители, с ниски пенсии, а природата в България е не по-малко красива, простаци има навсякъде, аз лично не съм заобградена с такива, защото избирам хората около себе си и пак успявам да живея добре в България без да ме унижава някой. Не е лесно, признавам, но то няма лесно никъде. Всичко е въпрос на избор, това се опитвам да ви кажа.

# 88
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Ами радвам се, че ти можеш да издържаш родителите си с българска заплата. Ние не можем. А и не забравяй, че и ние идваме от България и знаем много добре какво се случва там. Не сме дошли тук от добро. Та не мерси, предпочитам тук да се боря да намеря работа с добър колектив, отколкото да ме унижават в собствената ми страна по много разнообразни начини и накрая да се окажа с 300 лв пенсия.

# 89
  • Мнения: X
25 години и сте там и сте на ниво начални заплати ?
Нещо не ми ае връзват нещата..

Общи условия

Активация на акаунт