Къде в чужбина живеете и какво ви харесва и не ни харесва там?

  • 31 863
  • 174
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 726
Политкоректно обаче е чадърен термин за какво ли не. С горния пример да не излезе, че културните разлики са по-големи от политкоректността на младежа? Слон не можеш да накараш да лети. Бразилка не знам да не е овъртяла главата на западноевропеец - но латино културата - позитивност и неглиже отношение, се харесва на студенокръвните, а Балканската, “каквото на сърцето, това и в устата” и черногледството, например - не толкова. Не е задължително политкоректността да е виновна.

Не мисля че някой спира някого конкретно да си набива кебапчетата колкото си иска, но то и ако само с Мак Доналдс живееш (такива има доста), това и ще намираш за оптимален вариант на хранене, не че други няма.

# 166
  • Мнения: 951
Аз пък с удоволствие бих отишла на събитие с веганска храна. Аз самата ям всичко, но точно веганска не мога да си приготвя, защото изисква въображение и е много по-трудоемко, отколкото да хвърлиш една пържола на грила. В САЩ не съм попадала на такива събития. Повечето предлагат изобилие от мазна и тежка храна, която после остава и ме боли сърцето като си помисля, че просто я изхвърлят, когато има толкова много гладни, дори в самата Америка.
Иначе и на мен прекалената политкоректност по медиите особено ми идва малко в повече. Но в ежедневните отношения, донякъде ми харесва. Примерно в работата никой не ме пита на колко години съм Simple Smile Дори не питат от къде съм, когато чуят, че говоря с акцент. Аз обикновено споменавам че съм от България и всички реагират положително. И не ме интересува дали е фалшиво. Предпочитам фалшиво да ми се усмихват, отколкото искрено да ме грубят.

# 167
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Интересно, тук пък грилирането е задължително едва ли не. Никой не си дава зор да готви, канят те на барбекю и салати. Яде се и конско месо, което аз лично не одобрявам, толкова обичам кончетата.

# 168
  • София
  • Мнения: 584
Харесвам, че има хора от различни националности, работя с тях и ги харесвам повече от англичаните.
Харесвам, че Англия е добре работеща машина с правила и ред. Банковата им система е без грешка.
Харесвам зеленината, градините с цветя, оползотворената, макар и не толкова плодородна, земя. Архитектурата ме потиска и замъците/църквите им са мрачни, да не кажа зловещи. Подчертавам - това е моето усещане.

Здравеопазването е към нулата. Няма да те върнат, даже ще са любезни и усмихнати, докато компетентно и съпричастно ти подават изпринтеното листче за физиотерапия от Гугъл.

В Англия по-сигурно можеш да изкарваш пари, с които да си покриваш разходите, стига да си здрав и млад. Но пък не е най-интересното място за млади хора (имам предвид не в детската възраст, а по-големите), освен ако не са в Лондон или в някой от големите градове, например. Тревата е стандарт, бирата е от най-продаваните целогодишно продукти.  То какво толкова да правят в свободното си време (извинявам се за иронията).

Два пъти идва лицензиран водопроводчик, изпратен от агенцията. Така и не можа да оправи теча под мивката. Толкоз си може. А да запишеш следващо посещение... минава месец някъде. Всичко се случва бавно, с дълги телефонни изчаквания на опашка да се свържеш.

Не съм забелязала толериране на вегетарианска храна. В Алди/Лидл прелива от разнообразни меса и тн. Всичко е достъпно. Честно казано, месото е много вкусно, за разлика от гумените домати и ябълки.

Последна редакция: сб, 01 юли 2023, 14:53 от hrupka

# 169
  • Мнения: 14 635
Цитат
Тревата е стандарт
Марихуана ли имаш предвид?Ако да,там легална ли е вече?

# 170
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Нидерландците нали са известни с млечните си продукти, какво веганство прокламират?
Айде де.Иначе от по-миналата година им набиват канчетата,че ядат 38гр. месо повече от останалите европейци.Пък животните пускат газове,замърсяват околната среда и т.н.Не ми пречи изборът на някой да не яде месо,пречи ми,когато ми вменяват вина.И аз имам права,плащам си месото,не ми го подаряват.Така се подържа отрасъл от икономиката.Аз горещо искам да се намали драстично употребата на алкохол в Европа.Европейското население употребява много повече алкохол,отколкото месо.Както искат да има поколения без тютюнев дим,така трябва да направят и с алкохола.Да се говори за вредите от него и т.н.Масово да не се предлага в заведения.Както е супер модерно да не се сервира месо,така да е cool да се пият натурални сокове,примерно.
Аз пък не се сещам как някой ще ми вмени вина. Може да се опитва, но аз вината ги поемам само с хубаво мезе, за другото съм си изработила специално по-дебелшка кожа и много ги обичам тези. Казвам много дебелокожо, като ги гледам в очите - "Моят избор е друг - такъв, какъвто е бил изборът на човечеството от векове насам". И млъквам. Резултат - обикновено този, който се опитва да ми вмени каквото и да било, започва да се чувства неудобно от тишината и сменя темата. 

Много ми хареса тоталната забрана да се пуши на обществени места - бях пушачка, когато я обявиха, вече не съм, донякъде и заради тази забрана, затова я оценявам много високо. Алкохолът не знам дали ще го забранят тотално някога, на мен не ми пречи, защото който го пие, не вреди на другите, освен ако не са му в близкото обкръжение.

Според мен толерантността има две страни - от една страна, да сме толерантни към различността на другите и от друга страна - да сме свободни да проявим своята различност.

@ Новачка, не знам защо развиваш тревожно разстройство. И аз живея в същата страна и да, има изкривявания в тази посока, но чак пък толкова да се тревожа - не го намирам за необходимо. Просто избягвам някои теми за разговор с хора, които не са ми близки и това е.

И пак да повторя - "някой да ми натрапи идеология" - няма такова животно. Все едно Свидетелите на Йехова да ми натрапят техния начин на религия - абсурд!  Може да се оливат в развяването на техния байряк, но пък аз съм свободна да не им обърна грам внимание. Това за депозита не е така, поне не и в моя опит. Правили сме снимки преди нанасяне в жилище и на излизане и сме си чистили. Идвали са ни на посещение през 3 месеца да броят дупките по стената, да не би да сме забили един пирон - много беше смешно. Но накрая агенцията, която уж се славеше като много върла, каза пред хазяина - те винаги са поддържали много чисто. И той беше много впечатлен и дори ни опрости един стационарен телефон, който аз по невнимание бях джаснала в боклука, че отдавна имахме безжични стационарни телефони. Депозитът си ни го върнаха, като оправихме сметките, както си му е редът. Но и аз се бях постарала де, изпрах мокетите с машина, преди да напуснем. Струваше 40 паунда и един уикенд за цялата къща.

# 171
  • София
  • Мнения: 584
Цитат
Тревата е стандарт
Марихуана ли имаш предвид?Ако да,там легална ли е вече?
Не знам, но едва ли.

# 172
  • Мнения: 14 635
Цитат
Много ми хареса тоталната забрана да се пуши на обществени места - бях пушачка, когато я обявиха, вече не съм, донякъде и заради тази забрана, затова я оценявам много високо. Алкохолът не знам дали ще го забранят тотално някога, на мен не ми пречи, защото който го пие, не вреди на другите, освен ако не са му в близкото обкръжение.
Не виждам разлика.Грижата за здравето е лицемерна.Няма да забранят употребата на алкохол.Пиещите вредят и на околните,не само в близкото им обкръжение.Освен това натоварват здр.с-ма,да се лекуват от много болести от системна употреба на алкохол.Много от тях шофират след употреба и правят катастрофи.Причиняват  стрес,в някои случаи инвалидизация или смърт на невинни хора.В Б-я е много типично това и е безнаказано.Е,почти.Понякога има/няма лежат в затвора за 5год.Малки деца и подрастващи често са свидетели на употреба на алкохол от родители си и това е много лош пример.Децата растат със съзнанието,че това е нормално:''Само по едно малко'' и така всяка вечер.Това си е чиста зависимост.Дори и тук,страшно много родители,майки споделят,че си сипват питие,за да разпуснат.Като се замъгли съзнанието,кой знае колко са адекватни пред децата.'Що не правят физ.упражнения,медитация,а пият алкохол?''Хубав'' пример дават.Колкото е вредна употребата на тютюн,толкова е вредна и употребата на алкохол.Даже от алкохола е по-голяма.

# 173
  • Мнения: 1 726
В България проблемът с пушенето на обществени места е фрапантен, защото не се изпълнява стриктно забраната и защото пушещите не оценяват, колко е неприятно да се храниш или да си пиеш кафето в пушечни облаци.

Проблемът с пиенето е проблем доколкото има жертви от катастрофи, но като цяло има народности, (живея сред една), в които е чест и е корпоративна култура от CEOто надолу да се хвалят колко бири могат да изконсумират на едно излизане и където да се купува алкохол преди 12ч е невъзможно, алкохолът е с много високи акцизи, и въпреки всичко, няма огромен брой жертви от катастрофи с пияни непълнолетни. Просто контролът и наказанието не се изпълняват в България и продължават да се повтарят в бъдещето пиянските истории на разхайтени непълнолетни.

# 174
  • Мнения: 14 635
Цитат
В България проблемът с пушенето на обществени места е фрапантен, защото не се изпълнява стриктно забраната и защото пушещите не оценяват, колко е неприятно да се храниш или да си пиеш кафето в пушечни облаци.
Съгласна съм.В Б-я има затворени зони за пушачи,обикновено на улицата,а самата сграда е за непушачи.Има баланс.Не вярвам пушач да се навре в другата зона.За отворени пространства,всеки сам си преценЯ.Забраната е полит.решение.Виждаме в днешно време колко са модерни нагряващите устройства,които не миришат,но и те са вредни.Доколкото знам тях ги правят производителите на цигари.Значи те пак си имат огромни печалби,но уж ще има поколения без тютюнев дим.Никой няма сметка да предложи и поколения без алкохол.Мисля,че би имало само ползи от такава инициатива.Както масово се отварят веган ресторанти,така да започнат и с ресторанти,които не предлагат алкохол.Също както не се пуши в самолет,така и там да не сервират алкохол.

Общи условия

Активация на акаунт