Къде в чужбина живеете и какво ви харесва и не ни харесва там?

  • 31 864
  • 174
  •   1
Отговори
# 135
  • Швейцария
  • Мнения: 1 811
В Швейцария има всякакви. Зависи в кой регион си. Но има доста, които се отнасят много зле към нас. Особено ако кандидатстваш за работа и видят български майчин език. До последно не искаха България и Румъния да имат право за работа тук. Европейският Съюз ги принуди насила.

# 136
  • Мнения: 2 211
Учудвам се, че се изисква в CV да се пише майчин език в Швейцария. В Ирландия не си позволяват да питат каква националност си, нито за семейно положение, нито дали имаш деца. Тези въпроси могат да бъдат изтълкувани по няколко начина и работодателите избягват да ги задават, защото могат да си навлекат проблеми. Естествено, не е трудно човек да се досети от славянските ни имена откъде сме.

# 137
  • Швейцария
  • Мнения: 1 811
Аз имам немско име, но в СВ се пишат всички езици, които говориш задължително. Майчиният се пише като пръв. Та немската фамилия не ме е спасила. Те уж искаха снимки да забраняват по същите причини, но още си ги изискват. В много обяви си пише като изискване директно немски или френски майчин език.

# 138
  • Мнения: 2 838
В Англия в СВтата не присъстват- снимка, пол, семейно положение, дата и година на раждане, майчин език, религия, раса, деца.
В България първо питат за деца и семейно положение 😄

# 139
  • Down Under
  • Мнения: 1 129
В Англия в СВтата не присъстват- снимка, пол, семейно положение, дата и година на раждане, майчин език, религия, раса, деца.
И в Австралия е така. Единствената лична информация, която присъства са име, адрес и тел. Стига да си квалифициран, никои не те пита за майчин език, религия, деца. Работодателя, може да си навлече проблеми, всички са чувствителни на тема расизъм.

# 140
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
А как стои въпроса когато си на интервю?Аз имам акцент,въпреки доброто владеене на езиците.Случвало ми се е да ме питат от какъв произход съм,не с лошо но...
Отказвали са ми работа също защото не ми е майчин език,но е било рядкост и не си го слагам на сърце.Проблем би било в случая на Джени,че масово е така...Според мен е защото швейцарците са много разглезени откъм работна ръка.Кеф ти французи,кеф ти германци,кеф ти дори италианци.Много голям наплив и конкуренция...и тъй като и не са в ЕС,могат да ис правят каквото искат.

# 141
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
На такъв въпрос, за акцента, отговарям, че принципно акцент нямам, освен на чужди езици. Работих в мултинационална компания, с хед офис в трета страна, там нямаше хора без акцент.

# 142
  • Мнения: 2 211
Е то е ясно, че не ти е матерен, как да скриеш този факт. Никога не са ме питали на интервю. Тези въпроси са табу.

# 143
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
На такъв въпрос, за акцента, отговарям, че принципно акцент нямам, освен на чужди езици. Работих в мултинационална компания, с хед офис в трета страна, там нямаше хора без акцент.
За жалост в Стария свят се случва често..Не е емигрантска земя и не са малко хората,които не са видяли нищо особено,различно от съседа им и някоя ваканция в Испания.Гледам да не го приемам лошо,в крайна сметка имам много малко негативен опит и като сравня за какво става дума откъм расизъм и т.н. в България и си казвам,че даже е много добре.

# 144
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
На другите континенти, изкл стария свят, България им е толкова екзотична, акцента ни им е "сладък", така, че това не е никакъв проблем. Гледа се професионалната ти реализация.

# 145
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
На другите континенти, изкл стария свят, България им е толкова екзотична, акцента ни им е "сладък", така, че това не е никакъв проблем. Гледа се професионалната ти реализация.
Така е,стига да си бял ..пък и новият свят,където това работи са точно 3 държави и не всеки се натиска да живее там.

# 146
  • Мнения: 70
Не съм виждала СВ, в което да пише религия или раса. Sweat Smile

Наскоро гледах обява от някаква американска компания, където пишеше да се изтрие от СВто всякаква лична информация, включително име, мейл, телефон и т.н. Интересно на практика каква е идеята - може би в началото не виждаш никаква информация и само ако одобриш кандидата по СВ, тогава виждаш името, за да му се обадиш. Sweat Smile

Виждала съм обяви в Германия с изискване на немски на нейтив ниво (не майчин език, такова изискване ми се струва странно). Обикновено става дума за позиции при работа с клиенти/продажби. Но повечето изискват просто "свободно владеене".

# 147
  • Мнения: 659
За Швейцария и езика (от 12 години съм тука). Не съм забелязала да селектират според от къде идват хората, а на базата на ниво на владеене според изискванията на позицията.  Cheers

# 148
  • Швейцария
  • Мнения: 1 811
Аз съм от 27 години тук и много пъти ми се е случвало да вземат германец заради матерен език. Особено ако позицията е за работа с клиенти, например секретарка или кол център. Много зависи за каква работа е. За касиерка, сервитьорка или строител например не би трябвало да има проблем, но не съм кандидатствала на такива места. И за позиции, които са с много тясна специализация, няма проблем. Но за такива, където има много кандидати и могат да избират, определено ще вземат този с майчин език. Аз съм кандидатствала за офисна работа и психолог (учила съм тук и имам паспорт) и там определено има проблем. Преди това 12 години работих във фризьорски салон и не ми даваха да вдигам телефона, защото имам акцент.
Скрит текст:
Интересно беше, че на сегашната ми работа кандидатствах само с немски, френски и английски. Не съм писала майчин език, защото не се изисваше СВ. Писах само какво мога. Искаха да се напише националност и аз написах Швейцария. Не е имало интервю, а онлайн тест. И хоп изненада, взеха ме. Работата ми е такава, че нямам контакт с шефове, освен по имейл, т.е. те никога не са чували акцента ми. Работя изцяло сама и те ме оценяват само по резултатите ми. И са доволни. Не съм сигурна дали щеше да стане така, ако бях написала България.

Последна редакция: чт, 25 ное 2021, 18:15 от JennyBG

# 149
  • Мнения: X
Здравейте, апропо акцент при владеене на чужд език, някой може ли да препоръча добър фонетичен курс по немски. Аз писмено и устно го владея, но усещам как веднага щом си отворя устата и ме разпознават като чужденка. Не че ми пречи, или искам да го крия, просто имам този месец свободно време, което да оползотворя. От новата година започвам работа в Германия, така че няма да е зле да поизчистя акцента Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт