Ноемврийски бебета - тема 3 - 2019 година

  • 19 582
  • 739
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 321
Аз захранвам с неща който се ядат вкъщи, освен броколи. Тях ги давам защото ги има в менюто на детската кухня и после в яслата и градината, но вкъщи не се ядат.
А за едрите бебета баткото на 4м беше 8,200 и 68см. Никога не е бил на диета. На 1г беше 12кг и 100см. Докторката казваше, че си е добре и като почне да се движи повече, че започне да качва по малко. Сега е на 5г и е 23кг и 116 см. До скоро ядеше само готвено, скоро се научи да яде и филий и др готови закуски. В яслата обикновенно сутрин отказваше закуската и леличките се виждаха в чудо, но в ДГ се научи.

# 16
  • Мнения: X
Видяхме го това СЗО как оплеска нещата с вируса. Много добре си спомням как февруари директора даде интервю, че опасност от новия вирус НЯМА.. в днешно време поне всички имаме достъп до литература и медии онлайн. Пак мое мнение, може би защото съм с второ и съм имала времето през тия почти 8 години да се нагледам на какво ли не и вече да изградя някакво мнение. Добре че едно време в отчетната имаше майки които споделиха опит и ме подтикнаха да се разчета иначе не знам и аз какъв път щях да хвана..просто от днешна позиция като съм изчела толкова неща съм вече с утвърдено мнение, а напоследък понеже съм във фаза на променяне на хранене за мен си и чета и гледам още повече(сега докато кърмя няма да променям много понеже всичко отива в кърмата).

# 17
  • MI
  • Мнения: 11 803
На СЗО специално за храненето съм им почти напълно съгласна с препоръките, за възрастни говоря. Поне при мен действа, всеки знае за себе си. Затова се доверявам и за захранването, а и не виждам около мен да са израснали с проблеми децата, нищо че така захранват много. Simple Smile На мен целта ми е да започне да яде всичко което и ние ядем и да няма прекалено много капризи. Така или иначе я кърмя и след всяко хранене, без изключение, не виждам защо да я насилвам като не иска. Питах и лекарката, и тя каза да яде колкото иска, не насилвай. Повече от дозата която ми е казала никога не е искала, така че за това не знам. Хранене въобще няма да замествам докато тя не откаже, ме виждам смисъл. Тя и преди нямаше фиксирани часове за сучене, как да заместят.... Предполагам всичко плавно ще стане, поне това целя. Водя се по нея, не виждам защо да настоявам за тиквата, като нито ѝ е сезон сега, нито много харесва и на мен, нито пък точно сега липсва избор на зеленчуци. При такъв огромен избор аз предлагам всичко сезонно, ако иска-иска, тя почти всичко все всъщност което й предлагам, макар и с различен ентусиазъм. Но да, заешко например не виждам защо да й давам като никога не го готвя. И защо да чакам с пастата или бобовите, като имам зелена светлина от педиатърката, а вкъщи се яде редовно.

Казват, че това със схемите е заради ранното захранване преди. На около шест месеца вече уж са им готови стомахчетата. Аз реално започнах на пет и половина плюс някой ден, просто беше готова. Но до шест месеца само плодове и зеленчуци е пробвала и то по малко, нищо друго. Преди да дам месо звънях на педиатърката й. Сега пък директно я видях и разпитах. Честно казано колкото и да чета, поне основните решения не бих ги взела без промяна лекарско мнение...

# 18
  • Мнения: 4 859
Nelig ,семолина е нещо като грис нали?От него май правят паста?А пластина какво е ,за първи път чувам ,не ми се смейте Flushed

Доста е сложно с храните ....
Дъщеря ми е на 5 и половина ,до 3 години беше кльощава ,злояда и ядеше всичко пасирано ...Трудно прояде и сега яде малко неща и все полезни ...

Аз и мъжа ядем вредни работи -пържено,панирано ,колбаси,джънк и т.н.
Обаче сме слаби.Учила съм и мога да съставя хранителен режим и на двама ни ,но като не тренирам нямам стимул ...

Заради голяма уж фонтанела съм захранена с идиотската, с извинение ,комбинация от кисело мляко ,натрошени бисквити и жълтък ,ама на две яйца.На 4 месеца.
Имам рефлукс и гастрит .
Мъжа ми от 3 месечен е на кисело мляко и манджи ,здрав е.
Майка ми е захранена с боб !!!,здрава е .И слаба.

Ядене до годинка не мисля да замествам .Може би ако прояде месо ще видим ,но като цяло 'бързам бавно' .
Не бих насилвала за нещо ,което очевидно не харесва ,само и само за да го въведа.Ако се давеше с парченца и не искаше да дъвче ,щях да изчакам седмица и пак да пробвам .
Много се чувствам виновна с каката ,че давах без да иска ,надявам се с малкия да съм на прав път.

А като цяло ,дори и нещо да е успешно въведено, за съжаление,след година ,две ,три ,може пак да се отключи алергия .

# 19
  • Мнения: 614
Здравейте, имаме 2 заместени хранения (обяд и СЗ),по препоръка на педиатър каза да заместим и закуската, но сега се замислих няма ли да и дойдат много 3 поредни хранения с пюрета и каши🙄Сега давам сутрин към 6ч и 9,ч АМ
12 обяд
И в 15ч или 18ч СЗ (някои път и давам обяд в 12ч след това мляко в 15ч и след това СЗ в 18ч ,а някой път обяд12ч СЗ 15ч) незнам дали ме разбрахте🤷‍♀️🤦‍♀️ трябва ли да има хранене с мляко между храненията с пюре 🙄

# 20
  • MI
  • Мнения: 11 803
Лейди, телефонът ми го е коригирал и не съм видяла. Пастина, така я продават, всъщност е съвсем малка като размер паста за да могат спокойно да я ядат. Плазмон имат, на тях купих, утре ще пробвам. Семолина е грис, няма нужда от готвене този за бебета, само бъркаш. На Хип взех, поне в Италия под името семолина го продават. Удобни са ми, защото бързо става, а е био уж. Но гледам да не прекалявам, че ако сложа три лъжици както пише и каза лекарката, никога няма да го яде...

# 21
  • Мнения: 4 565
На мен ми се струва рано да се заместват напълно толкова хранения. То аз реално едно не успявам да заместя, малко след като обядва иска да суче. Според мен по-скоро му давай малка порция храна и после АМ да си дояде. По-нататък постепенно увеличаваш храната и намаляваш млякото, докато се замести хранене. Ако се храни само с плодово-зеленчуково пюре, не се води пълноценно и трябва да се дохрани с мляко. Съответно - такова пюре може да се дава като междинно.

За ранното захранване - вече има доста изследвания и препоръки скоро след захранването около 6-тия месец да се въведе месо, риба, да не се изчаква с глутена и алергените прекалено много и т.н. Италианските лекари явно си карат по последни препоръки, а не виждам защо за това да не се вярва на СЗО. Случаят с вируса е политически, не го намесвайте.

И аз съм захранена рано, нямам алергии от храни, нито проблеми. Майка ми също, едно време майчинството е било доста кратко и доста рано са захранвали, а и през 60-те години въобще не са отлагали нито месо, нито глутен и яйца. По времето на бабите ни пък съвсем - като започне да сяда горе-долу, му се дава намачкан храна от на възрастните, корички хляб, каши.
Лейди, кисело мляко и бисквити си е било съвсем нормално за захранване Simple Smile И жълтък са давали рано.

Преди малко опитах да дам нещо като попарка - плюе. Оризова каша със сирене - също. Коричка сухарче - олигави я, мръщи се и ми я подаде с отвращение обратно. Значи му е рано, оставям го засега на пюрета и каши.

# 22
  • Мнения: 4 859
Nelig,тъкмо на Плазмон гледах пастата и се чудих да взема ли ,има различни форми според възраста ,май за най-малките бяха перлички ,връхчета ,звездички ...Ще взема да ми се намира една кутия Sunglasses
Аз давам пшеничена каша ,но в млякото преди лягане да го засити ,пак на Хип ,даже се казва лека нощ .

Клеопатра ,по колко мляко пие на ден ?
Заместените хранения на тази възраст трябва да съдържат протеин -АМ/кърма,месо или жълтък .
Рано ми се струва за 3 заместени хранения на половин годинка Rolling Eyes

Весела ,може и да е било нормално ,ама не ми звучи вкусно изобщо -кисело мляко с жълтък и бисквити ....Нищо ,че ям грозде със салам Камчия Grinning Явно съм изтеглила късата клечка Sad

Момичета ,доволни ли сте от пъзел "килимчетата "?Да препоръчате някакво ?
С каката не съм вземала такова , а постелка за игра ,която ползва сега малкия...

# 23
  • MI
  • Мнения: 11 803
То май онези години всички рано сме захранвани. Grinning Нищо ми нямаше на стомаха докато не почнах като тийнейджър с диетите. Само за кариесите подозирам сокчета и подобни от крехка възраст, за другото не мисля че са ме увредили. Но като има толкова информация сега, гледам да дам по-добро начало на бебка във всяко отношение. Нататък не зависи от мен, нали човек предполага, а Господ разполага са казали хората.
Лейди, блазе ти че не наддаваш. Благородно ти завиждам...

# 24
  • Мнения: 614
Проблемът е че тя не иска АМ 🤦‍♀️най-много 130мл 🙄някои път дори и 60мл. Слабичка е на 6+++ около 6.500кг педиатъра може би затова каза. Иначе на обяд редувам 1 ден зеленчуково пюре с месо един ден зеленчуково без месо СЗ каша с плод. Въвеждам вече и глутен

# 25
  • Мнения: X
Аз избрах тиква защото е лека, познава я от мен, цяла зима си хапвам.
Исках да кажа, че най-важното е първо глутен, после месо и накрая млечни. А за месо коремчето на 6 мес просто не е готово. Иначе всеки си преценя какво да дава.
Лейди на Хип кашата не е ли млечна? Аз не знам те да имат безмлечни лека нощ.
Като споменахте наддаването, на този конгрес научих нещо ново. Реално всички си мислим, че е супер, а то не е така защото процесите в организма не протичат нормално. То е дълго обяснение, но това е кратката версия

Последна редакция: чт, 28 май 2020, 19:44 от Анонимен

# 26
  • MI
  • Мнения: 11 803
HMoTwo тиквата я дадох за пример, защото и аз дадох, но ми бе изплюта с възмущение почти в лицето. Laughing Специално я търси ММ, накарах и него да яде крем супа, че беше голяма, а накрая това. Два пъти пробвах, рев, плюене, чудо. Иначе яде всякакви зеленчуци засега, не виждам защо да настоявам. Наесен с песен, тя тогава във всякакъв вид ще може да я яде, все ще я приеме.

# 27
  • Мнения: 4 859
Клеопатра ,дъщерята не искаше АМ .Слагах го в зеленчуково пюре без месо /жълтък или каша .
Зеленчуково пюре само или каша с плод ,не е заместено ядене .
Калориите са по-малко,ако мислиш че ти е слабичка ,добавяй АМ.
Стига да няма месо в пюрето,може да слагаш АМ.
Трябва да има протеин .Или да даваш после АМ

Минала съм през'ада'бебе не иска мляко и не качва.

Кашата на Хип е млечна,с преходно мляко ,банан и сухар ,и с  бисквити взех,без добавена захар са   ,слагам във вечерното шише  АМ по една лъжица  .Спрях му коричките хляб Grinning

Тиква имам ,замразена ,за тиквеник ,ама май наесен ще предложа,да дам плодовете и зеленчуците за сезона ,които може,де.
...Яд ме е за ягода и розов домат или месеста сладка червена чушка ....Но има време Simple Smile

Росен беше потресен от броколи ,сложих му в ръчичката ,избута и се разплака .Отхапах пред него ,и на мен ми избута ръката ...
С тиквичката пак ме пожела ,но пък яде картофче и морковче

# 28
  • Мнения: 577
Здравейте мами,
виждам ,че сте на тема захранване. Моето момиченце е на 6м и 8 дни. Днес сложихме последните ваксини и лекарката каза да започваме със захранването.До момента дъщеря ми е само на кърма. Четох в Дневника на мама и тате ,че се започва със зеленчук 5 дни се дава,след това може да се въведе др зеленчук или плод и месо.Разбира се постепенно.След това безглутенова каша.Месото било по-добре преди кашата заради желязото,което се усвоява по-добре.
Днес педиатърката ми каза да започна със зеленчук,до 2 седмици да стигнем 140 гр. това вече трябва да е микс от няколко зеленчука и да заместя  обедното хранене.След това да започна да давам за СЗ МЛЕЧНА каша и за още 2 седмици да заместим и това хранене.Аз се учудих,но тя ме увери,че така се прави.Относно место каза др.месец,а плодове чак в 8 месец и то първо да предложа сок,след това плод.Препоръча готови пюрета,защото били от контролирано био производство.
В тотален разрез с моите планове. Аз мислех да започна със зеленчук ,да въвеждам бавно,след 5 ден за около 3-4  да въведа др зеленчук или плод и след около 10 дни да въведа месо.Хранене не мисля да замествам на този етап,ще се водя по беба.Вече в началото на 7 месец мислех да дам безмлечна безглутенова каша за СЗ и пак да кърмя. В 7 м да започна въвеждане на жълтък,глутен в 8.Плодов сок четох,че от 8 месец се дава,преди това от 6 месец са плодовете.
По принцип имам доверие на педиатърката,днес нямахме мн време да обсъдим нещата,но ми се струва прибързано да замествам толкова рано 2 хранения.
Вие какво мислите?

# 29
  • Мнения: X
Клеопатра ,дъщерята не искаше АМ .Слагах го в зеленчуково пюре без месо /жълтък или каша .
Зеленчуково пюре само или каша с плод ,не е заместено ядене .
Калориите са по-малко,ако мислиш че ти е слабичка ,добавяй АМ.
Стига да няма месо в пюрето,може да слагаш АМ.
Трябва да има протеин .Или да даваш после АМ

Минала съм през'ада'бебе не иска мляко и не качва.

Кашата на Хип е млечна,с преходно мляко ,банан и сухар ,и с  бисквити взех,без добавена захар са   ,слагам във вечерното шише  АМ по една лъжица  .Спрях му коричките хляб Grinning

Тиква имам ,замразена ,за тиквеник ,ама май наесен ще предложа,да дам плодовете и зеленчуците за сезона ,които може,де.
...Яд ме е за ягода и розов домат или месеста сладка червена чушка ....Но има време Simple Smile

Росен беше потресен от броколи ,сложих му в ръчичката ,избута и се разплака .Отхапах пред него ,и на мен ми избута ръката ...
С тиквичката пак ме пожела ,но пък яде картофче и морковче
Какво ще рече преходно мляко? Тоест мляко? Пише мляко на прах и молке..Гледам ги кашите, а тази с бисквити я имам в нас, взех онзи ден да я пробвам.

Общи условия

Активация на акаунт