Как живеете с минимална заплата?

  • 49 275
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: X
Да, бе, да. И аз купих нов хладилник, защото зилът харчел като хала. Не забелязах особена разлика.
И как и къде може да вложиш петте лева, спестени 3 месеца зимата от хладилник, сумарно 15 лв?
Хайде стига глупости.  
Впрочем аз лично съм на мнение, че човек с жилище, което може да си позволи да не отоплява изцяло (евфемистично - да пести, да си прави сметката и пр.), явно се шири твърде нашироко за стандарта си. Може да продаде, да купи по-маломерно, ще му останат свободни средства и пак да си пести от заплата.

# 241
  • Мнения: X
Аз съм доста студолюбива, но не успявам да си представя как може човек да готви в кухня, в която температурата е като в хладилника. А, ако в тази кухня температурата все пак е по-висока отколкото в хладилника, този човек всеки ден ли е тичал до магазина за по 100 грама сирене? Може би е щял да има по-високи доходи, ако не си беше губил времето всекки ден да пазарува по чаша мляко и чаена лъжичка сирене.

# 242
  • Мнения: 10 767
Впрочем аз лично съм на мнение, че човек с жилище, което може да си позволи да не отоплява изцяло (евфемистично - да пести, да си прави сметката и пр.), явно се шири твърде нашироко за стандарта си. Може да продаде, да купи по-маломерно, ще му останат свободни средства и пак да си пести от заплата.
Тук съм много съгласна. Обаче манталитета на българите е колкото по-голямо, толкова по-добре.. Иначе за какво ги строят тия прогимназии триетажни по Родопите за цялата рода, а сега пустеели... Същото и с апартаментите се получава като цяло. Огромни 100+ кг, бабата едвам изкарва с 300 лв пенсия. Обаче абсурд да го продаде и да купи по-малко, а и пари ще има да си живее по-нормално.
И аз съм се сблъсквала челно с което.. И леко избеснявам, че особено с родата как се излиза на глава...

За живеенето без хладилник - те по ТЛС ги дават такива кукумицини с извратени спестовни навици, айде няма нужда..
Елате в Пловдив без хладилник да живеете Simple Smile

# 243
  • Мнения: X
Абе я стига глупости, как се стига под 4 градуса температура? Това къща ли е, кухнята в мазето ли е? Живяла съм и в блок - и среден, и краен апартамент, и първи, и последен етаж, и западно, и южно излождние... и в къща. Не знам как се получава вътре в помещение такава температура.

# 244
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 627
Стига се такава Т и то много лесно. Свекърва ми живее сама в голяма къща, естествено, отоплява само едната стая. Навсякъде Т пада под 10 градуса, когато зимата е много люта. Тръбите й замръзват всяка зима и то не отвън, а направо по етажите.

# 245
  • Мнения: 18 882
Под 4 градуса ще достигне лесно, ако жилището е с изметната стара дограма, с тънки стени и т.н. Но това означава, че отоплението дори на 1 стая ще му коства повече, отколкото на друг цялото жилище. Така че икономията от крушката на хладилника е капка в морето на другите разходи и невъзможността да живее в енергоикономично жилище - все пак изолацията, дограмата, дори входната врата струват пари.

Ето, Тарталета е отбелязала и друга екстра на неотопляването - замръзват тръби, стига ти на пет години веднъж да се спука една и да остави незабравими спомени за цената на икономията, особено, ако си можел да я избегнеш.

# 246
  • Мнения: X
Под 4 градуса ще достигне лесно, ако жилището е с изметната стара дограма, с тънки стени и т.н. Но това означава, че отоплението дори на 1 стая ще му коства повече, отколкото на друг цялото жилище.
Съвършено вярно. Селското ми шато е в самото подножие на Осогово. Когато отидем там, дори в най-люта зима, никога не сме заварвали под10 градуса в стаите. Но тук продължава лекцията, от която човек вижда чудесно как икономията може да се изроди в майка на мизерията.

# 247
  • Мнения: 19 327
Повечето плодове в България са внос. Зеленчуците и те. Хич не са евтини повечето. Имам чувството, че свърши времето, когато се ходеше на пазара и се купуваха домати или някой друг плод/зеленчук за по 20-30-40 стотинки килото (вярно дребни, неугледни и пр.), за да си направят по-евтина зимнина. Сега не помня под лев-два да са падали, черешите и на тях им свърши сезонът, без да им падне цената под 1.5-2 лева.

# 248
  • Мнения: 42 043
Това с апартамента не е еднозначно и и двете имате добри аргументи. Продажбата на апартамент е свързана със загуби (данъци, такси, брокер), а със същите загуби е свързана и следващата покупка. Затова ако паричното затруднение се очаква да е временно и после се очаква жилищната нужда да е за голяма площ, няма смисъл да се продава. Това важи за млади хора основно. От друга страна хора в пенсия, които няма да се размножават тепърва, останали са сами (децата са си поели по пътя) и се очаква доходите да намаляват трайно и необратимо, е нормално да продадат голямото жилище с много детски стаи за да купят малко и икономично жилище.

# 249
  • Мнения: 42 043
Говорим за МРЗ като сума пари, а не за хора на заплата. А пенсията е под МРЗ в общия случай, значи и за пенсии говорим.

# 250
  • Мнения: X
Аз лично говоря не само за пенсионери, а като цяло хора с отгледани деца, кокто живеят в големи жилища и не топлят някоя от стаите. Това си е разхищение, в същото време много млади семейства се свират в гарсониери, докато бабата и дядото са в тристаен за като си дойде детето, топлят едната стая и ползват кухнята за хладилник. Това за мен не е правилно.
Между другото, твърде много условности стават за неползване на хладилник 3 месеца и достигане в стаятана необходимата за съхранение температура. От опит, не само студентски, най-малко харча, когато мога да заредя камера и имам продукти, а най-много - когато няма къде да съхранявам продуктите и те се развалят.
И както посочиха горе, каква е файдата в стаята да е 4 градуса, ако в другата трябва да стигнеш 20 за живеене? Дано само не почнат сега теории как 13-15 градуса са добра температура за живеене. Живяла съм на толкова, най-малкият ми проблем беше, че нося пуловер през зимата.

# 251
  • Мнения: 19 327
Преди да отворят Фантастикото в Студентски град, Лидл и пр. ги отвориха даже след това, в Студентски град имаше само скъпи малки магазини, които продаваха на цени над средните извън Студентски град. Месо или нещо друго на промоция със сигурност нямаше. Най-близкият супермаркет беше в Дианабад и  при положение, че това е един от най-скъпите супери, беше по-евтино, отколкото в Студентски град. Имаше и един в Дървеница, който в момента май е Фантастико, тогава не сещам как беше. Във всеки случай аз не съм имала чак толкова свободно време, че да ходя да пазарувам често от тях, повечето студенти - също. Още повече, че и картата ми беше само за 1 линия, която ходи до университета, и всяко нещо извън този маршрут ми струваше допълнителни пари за билети.

За отоплението щях да коментирам. Ако една стая е чак толкова студена, навсякъде е студено из жилището. Аз специално се поболявам от постоянното свиване и стоене на студено. Навън, в движение, на въздух може, ама вкъщи, ако ми е студено, на мен специално не ми се мърда.

# 252
  • Мнения: X
2-3 спирки ходя пеш. В случая говорим за други разстояния. На 15 градуса стояхме семейството една зима заради издънка с изчислението на мощността на локалното парно. Не е било от немотия. Тогава пускахме печки, за да достоплим.

# 253
  • Мнения: 18 882
Като настине детето и само с едно влизане в аптеката оставиш 100-120 лв., внезапно започваш да се замисляш дали не е било по-добре да ги дадеш за отопление... А ако разболяването е свързано и с намаляване на дохода, се замисляш двойно...

И не, МРЗ далеч не винаги е временно състояние на дохода. Да не казвам, че има сектори, в които е норма.

Иначе на теория всичко е на шест - с децата ще стоите на студено, така ще пестите от хладилник, те ще си носят миналогодишните дрехи, нищо, че са им малки, в никакъв случай няма да се разболявате и да отсъствате от работа и на следващата година ще ви повишат Grinning

# 254
  • Мнения: 42 043
От студ не се разболява, няма болест настинка. А вирусите морят наред - и топлещи се, и нетоплещи се. Студът ( в определени граници де) изцежда силите и енергията, влошава комфорта, но не разболява. Живяла съм като дете в къща без парно (прокараха в последствие) и говоря от опит. Над 17 градуса може да се живее, макар да не е приятно.

Общи условия

Активация на акаунт