Как живеете с минимална заплата?

  • 49 254
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 731
За храна - пуканки! Евтини са и мн добре запълват корема.

# 76
  • Мнения: 19 305
Има работи, свързани с много ходене и физическо натоварване, включително и на открито, и е по-полезно да вдигнеш краката в края на работния ден, вместо да ходиш още километри. Също и допълнителни такива, които предполагат "безплатен фитнес".

# 77
  • Мнения: X
Мдам, тези работи с физическото натоварване и 'безплатния фитнес' ги знам. Не ми разправяйте за 'безплатен фитнес'.

# 78
  • Мнения: X
Това с ходене няма как да се постигне, ако ще и по цял ден да вървиш.
Съгласна. Затова написах в предишния си пост, че човек може да допълни ходенето с 15-20 минути на ден, в който съвсем безплатно да тренира у дома. Дали ще е планкове и клекове с тежести, което правя аз или нещо друго, има безкрайно много възможности, от които човек да избере. Та, мисълта ми беше, че дори на МРЗ, човек може съвсем пълноценно да спортува за без пари. Само малко организираност му трябва.

Гал, защо? Много си е добре даже. Вярно, че зависи от естеството на работата. Но ако си като мен, залепен по цял ден за лаптопа, при това хоум офис, да се юрнеш набегом по улицата, така че хем хора да видиш, хем да размърдаш задника, си е живо спасение.

Последна редакция: сб, 30 май 2020, 18:35 от Анонимен

# 79
  • Мнения: 19 305
Е, това за толкова активното късане на обувки ми е съмнително, но все пак, ако наистина и на работата е ходил по 10 км, както твърди, може спокойно да си спести безплатния фитнес и да си използва времето за нещо по-полезно

# 80
  • Мнения: 131
Най-добре е държавна работа - сигурна, спокойна и от 9 до 5ч. Отделно винаги може да се вкара някакъв макар и минимален страничен бизнес, напр чистене на къщи. Ако имате 2 апартамента на седмица за по 30-40 лв това е още една минимална заплата горе долу, а работата не е чак толкова тежка. Хората постоянно търсят чистачки, които не са циганки

# 81
  • София
  • Мнения: 39 052
Аз имам доста приятелки с деца, които стоят на държавна работа заради работното време. Даже в 5 успяват да са си вкъщи. Обаче мъжете им изкарват хубави пари.

# 82
  • Мнения: 13 640
Аз имам доста приятелки с деца, които стоят на държавна работа заради работното време. Даже в 5 успяват да са си вкъщи. Обаче мъжете им изкарват хубави пари.
Не е само заради работното време, а и понеже на доста други места биха им правили проблем при болнични като се разболеят децата им и трябва да останат вкъщи. Има работодатели които просто не толерират това, ако и човек да има право и уж да е защитен от закона докато са много малки децата.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 14 865
За сметките аз съм по-скоро съгласна с Галинор. Никога не съм ги разбирала твърденията тук и другаде, че с по-малко от Х-стотин/Х хиляди лева на човек само за храна (качествена, нали Wink) изобщо не може да се изкара месецът.

При собствено жилище, хранене вкъщи и сам човек минималната заплата стига за съвсем нормално хранене и битови сметки. За повече - не. За заведения - не, за по-сериозно лечение, не дай боже... Че не е приятно да се живее така, няма никакво съмнение, затова тия неща с работата за минимална заплата е добре да са по възможност временни, но за стигане - стига. За базовите неща на здрав човек без деца.

# 84
  • София
  • Мнения: 149
Тук се сещам за приказката "Дупе знае 2 и 200"..
Като опре до кокала човек се справя някак си с всичко.Пригодени сме да оцеляваме почти всякак.Орязва се бюджета,лишаваш се от някои неща,които не са от първа необходимост и така..Прави ми впечатление,че българина лесно всиква с подобни положения на неудобство.Свикнали сме да ни мачкат и да мълчим за насъщния.

# 85
  • Мнения: 3 615
Между другото, един разумно вложен кредит може доста да подобри нещата. Например за един курс за преквалификация, с който след това можеш да започнеш работа със заплата над МРЗ.
Стига кредита да бъде отпуснат.Хората с  МРЗ не могат да вдигнат глава,камо ли да се замислят за кредит който да инвестират в преквалификация  иначе подкрепям.Вариант е допълнителна работа,то не е живот работещи в разцвета на силите си да не могат  да си позволят едно кафе навън.Със дисциплина на харчене се получава но и с много лишения.Да гледаш градина и да произвеждаш зеленчуци не излиза евтино въобще.

# 86
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Не виждам как човек може да се справи в София с МРЗ, ако разчита само на този доход.
Едно ходене на зъболекар примерно, може да избие всякакви планове за връзване на двата края. Да не говорим за по- сероизно закъсване със здравето.
Относно пенсионерите - около мен на всички тях помагат децата и внуците. Иначе с 200-300 лв пенсия не вярвам някой да е убеден, че има някакво справяне изобщо.

# 87
  • Мнения: 131
Като цяло ако човек не може да се издържа с мрз, няма друг доход и помощ от някъде за мен единствения вариант е да седи на тази работа само докато намери нова и се прехвърли на нещо друго след това! Реално има работи с ниска квалификация , които плащат поне 700-800 , сервитьорки , крупиета, помощник готвачи и тн

# 88
  • София
  • Мнения: 721
Трудно, с икономии, без кредит или наем. И без нови дрехи (втора употреба или подарени за деца). Абе лишения ми се вижда.

# 89
  • Мнения: 2 066
Реално има работи с ниска квалификация , които плащат поне 700-800 , сервитьорки , крупиета, помощник готвачи и тн

Явно сте от София. Във Варна и Бургас чистата заплата на хора с висше образование е 700 - 800 лв. /на инженерите дори/.  Затова младите хора отиват да работят в София. А цените на всичко са много, много високи.
Сервитьорите работят за още по-малко пари. Сервитьори са главно ученици 12 клас или студенти. В обявите пише МРЗ + бакшиши. Не всеки клиент  оставя бакшиш и така излиза, че работят за 473 лв. чисти на месец. А ги карат да работят по 12 часа на ден понякога.
Имам познати, които станаха учителки на деца от 1-4 клас, чрез втора магистратура  "Начална педагогика". Защото излиза накрая, че учителската професия има предимства / Всяка година актуализират учителската заплатата и имат 3 ваканции - пролетна, лятна, Коледна/.

Общи условия

Активация на акаунт