Как да махна памперса на 2,9г

  • 7 175
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 089
Здравейте, мами! Имам дете, момче на 2,9г. Миналото лято се пробвах да махна памперса - неуспешно. Сега мисля, че положението е още по-зле.
Сега обаче вече няма накъде. Не може да тръгне на градина другия месец, ако е с памперс. Ходи на ясла и там НЕ иска да сяда на гърне, в нас също не иска. Започна да проявява интерес да е с бельо вкъщи, но се напишква и нааква и въобще не му пука. Имаме две гърнета - едно обикновенно и едно като тоалетна. Не и не. Вчера си каза, че му се ака - казах му, че ще има награда ако се изака в гърнето, каза не искам награда к свърши работата в гащите. Не иска да припари нито до гърнето, нито до нашата тоалетна със седалка. Просто не желае. През деня в яслата е с памперс, от там не могат да съдействат, защото трябва през 10 минути да го сменят, той не може да стиска.
Детето е умно, говори си, дори в яслата повечето деца са без памперс, но той не се впечатлява.
Като го вземем от ясла вдснага му обуваме гащи до преди сън, но на 15 минути сменям. Моля ви дайте ми съвет 🥺 За нощния памперс още нямам амбиции - буди се с пълен. Но дневния…

# 1
  • Мнения: 1 522
Ще следя с интерес, щото и аз искам да махна памперса на нашия син.

# 2
  • Мнения: 6 552
Пробвай да го оставяш гол долу, без бельо, без гащи, без нищо. Като тръгне да пиша, веднага подлагаш гърнето, ако мога така да се изразя, "да хванеш пиш". Също го учете прав да пиша, нали е момче.

# 3
  • Мнения: 2 089
Пробвай да го оставяш гол долу, без бельо, без гащи, без нищо. Като тръгне да пиша, веднага подлагаш гърнето, ако мога така да се изразя, "да хванеш пиш". Също го учете прав да пиша, нали е момче.

Не иска гол… дори не иска само по гащи. Държи отгоре да е и с панталонки…. Ох, ох, ох 🥺

# 4
  • Мнения: 785
Мога да кажа как аз махнах памперса на сина ми на приблизително същата възраст.Поведението му беше почти идентично.Един ден летен ден му обух гащи и повече памперса не му сложих.Килимите у дома предварително събрахме.Една седмица беше пълно мазало и като разбра,че няма връщане лека полека започна да дава сигнали,в рамките на 3 седмици свикна и оттогава нямаше инциденти-нито през деня,нито през нощта.Не знам при вас дали ще сработи,споделям опит...Бях се отчаяла,повече от години неуспехи и рев само при вида на гърне или тоалетна...

# 5
  • Мнения: 5 136
Чувала съм, че в такива случаи може да се предложи на детето само да си избере гърне. Пробвали ли сте? За толкова голямо не знам, но при познати подейства.
Това с наградите не е добра практика като цяло, по-добре е да действайте заедно (след като си хареса гърне) и след това да се прегърнете за "добре свършената работа" или да направите "дай 5", или нещо такова.

# 6
  • Мнения: 2 203
С връщане към памперс няма да стане. Трябва да сте категорични, така и детето ще разбере промяната.

# 7
  • Мнения: 6 552
Доколкото разбрах, детето е на ясла през деня и е с памперс. Там никой няма да се занимава да то води да.пиша или да го преобува по десет пъти. Т.е. няма как да се махне от раз памперса.
А като го къпете не пишка ли? Смисъл прав под душа. Ако пиша така, използвайте и пак сложете гърнето отдолу да хванете пиш. После се радвайте как бубата цели гърнето, колко много пиш се събира, после пиш си заминава в тоалетната и тн.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 475
И аз така съм правила - без гащи и без килими към 2 седмици. Само че си бяхме вкъщи цяло лято. Яслата ви обърква системата.

# 9
  • Мнения: 2 052
Трябва ви някакво време накуп с детето и без сериозни ангажименти извън дома. Мъкнете гърнето със себе си във всяка стая, където се премествате из жилището, не сменяйте стаята без него, целта е винаги да е в полезрението ви (и вашето, и на детето). Без панталонки, те му дават усещането, че има нещо, което да хване отделените течности итн. Може и да е възприел, че гърнето е "за бебета" и да е по-склонен директно на тоалетната - там с една умалителна седалка и двустепенна стълбичка винаги готови. Също така, минавайте контролно през тоалетната на определени интервали - преди и след хранене, преди и след сън, итн.
Детето имало ли е момент или период, когато се е възпротивявало на обуването на памперс, вкл. и като много по-малък? Имал ли е период, в който сте забелязвали, че след дневен сън или след разходка памперсът му е сух?

П.С. И според мен на тази възраст постепенното махане би било половинчато и объркващо, за през нощта една непромокаема подложка за леглото, ако се налага, за разходка сгъваемо гърненце за из път и така.

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 20:47 от Обич Синеока

# 10
  • Мнения: 2 883
При нас ги научиха на яслата децата , би трябвало да гледа другите деца и да се учи . Просто го оставяте да седи мокро за малко , да усети , че не е приятно . Лошото е , че и в градината няма да го научат , ако е с памперс по цял ден .

# 11
  • Мнения: 6 885
Защо не го спрете от ясла,ако можете го гледайте известно време и да се научи вкъщи най добре.
Махате памперса категорично!
Не даа седи памперс и да чакате да се усети да пишка в гърне,няма как.

# 12
  • Мнения: 900
Колко добре ви разбирам!
Моето момченце, което е почти на 3 годинки се държи по същият начин и никой не ме разбира.
Пробвала съм всички изброени съвети,  но детето ми изпада в истерии, с които аз не мога да се справя  и се връщаме пак обратно.
В горещините докато другите деца се кефят голи , моят си иска памперс и това е.
Изпада в ужас като види гърнето, рита го, насила няма как.
Показваме му какво прават големите в тоалетната и той е вече голям ала бала-не иска и да чуе.
Купихме гащички за големи момчета с любими герои, но понеже си иска памперса, само като ги види и ги хвъря и крие в шкафа.
Книги, песнички за деца на гърне...всичко съм пробвала.

Единственото което се надявам вече е, че като види другите деца какво правят в градината, само така ще се научи и той, защото децата копират и учат едни от други.
Късмет и ще следя с голям интерес.
Много болна тема ми е това махане на памперс с това малко инатче, което имам!

# 13
  • Мнения: 2 089
Здравейте! Благодаря на всички за съветите.

Някой ме пита дали се е будил със сух памперс - не, никога. Лошото е, че пие мляко преди сън. Но хайде, за нощния памперс още нямам амбиции.
Аз започнах да му обяснявам, че пмперсите са намалели. Останали са само няколко за яслата и като свършат - край и в яслат няма да има. И сам си казва “в моето къщи няма памперси”… Много добре разбира. Той си ми казва, иЗброява децата от яслат, които вършат работата на гърне……… обаче има и такива с памперс и явно не е мотивиран.
Ето, тази вечер леко пишна в гърнето/има гърне -тоалетна,ново е/ . Хапваше солети и каза “имам пиш”,не пожела да го заведа до гърнето. Казах му, че ще му дам да гледа снимки на телефона 😭 Така се нави пак трудно ама седна, и след 2-3 минути /не стана веснага/ изпишка няколко капки. Казахме му браво, истински батко и си дадохме пет. Казах му да вземе гърнето и да го иЗхвърли в тоалетната. Той го направи, беше много доволен. После си го сложи обратно и “пусна” водата и на гърнето /имитира звук самото гърне има бутон/. И след 15 минути каза пак “имам пиш”, но този път не пожела да седне и се изпишка много, река 😀
Има някаква психилогическа граница, която не знам как да причупим.
В градината не може с памперс и няма да тръгне докато не го махна.

# 14
  • Мнения: 10 596
Моля ви дайте ми съвет 🥺 За нощния памперс още нямам амбиции - буди се с пълен. Но дневния…
Детето ти още не е готово за промяна, щом нощния памперс е пълен. Моето почна на градина на 2+, но от началото на лятото се събуждаше със сух памперс и аз от там разбрах, че можем да почнем с опитите. Първо се научи да ака на гърнето, чишкането след това се научи да чишка когато сме навън. Ако се случеше пък да му се доходи по голяма навън, търсехме тоалетна за сядане и клякаме до него и го държим да не падне, докато свърши работата. Сядането на гърне беше свързано при нас с "производство на футболни топки", съответно овации като произведе голяма топка.

Общи условия

Активация на акаунт