Какво знаят чужденците за България? (тема за смях и сълзи)

  • 44 246
  • 486
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 7 913
Племенницата на моя мъж живее в Австралия от съвсем малка и не знае български освен няколко думички само. Та тя ни идва на гости преди години и беше много впечатлена как имаме климатици и ги ползваме - при тях било доста скъпо това удоволствие и младежите по цял ден киснели из моловете на хладно.
така се случи, че я взехме с нас и децата ни в Камен бряг на Джулая - гледаше възхитена палатките, хората и повтаряше като омагьосана - Ето за това дойдох в Европа!!! (не ѝ обясних, че България не е баш Европа, тя така и така щеше да го разбере по време на едногодишната си обиколка).

# 436
  • Light of Zartha
  • Мнения: 1 745
Преди време в моя роден град(Враца) дойде един кореец, по някаква програма към корейския културен център беше. Не говореше добре български, не разбираше много при разговор, но за сметка на това беше много любознателен. Grinning Пращаше покани на хората в фб, представяше се, искаше да опознае хората в града, абе много отворен човек. И този човек, с това си поведение успя да отвори нас към него. Когато имаше поход - той беше там, ботевите дни - пак там, инициатива за нещо - пак там. Нямаше събитие без него. На всяко едно събитие, на което той присъстваше или организираше, винаги казваше: „Аз съм корейски врачанин!“ 


за съжаление, преди 3г внезапно почина... далеч от Южна Корея. Казваше как иска да доживее дните си в нашия град...така и стана... Лека му пръст на човека, Враца винаги ще го помни!

# 437
  • MI
  • Мнения: 11 803
Разбира се, че ни е красива природата, досега всички познати чужденци са го признавали. Не е невиждана, но има много повече недокоснати от човека части, което е големият й чар. Не разбирам защо да не се възползваме от това вместо да я унищожаваме. Смешно е да обясняваме че виждаш ли на три часа имаш и планина, и море, защото например за Италия това е напълно в реда на нещата, реално от север до юг имат и двете достатъчно близко. Или да се опитваш да ги впечатлиш с руини точно. Но имаме непокътната красива природа и интересни музеи например. Хубаво е нито да си мислим че от Искъра по-дълбоко няма, нито че сме супер зле.

# 438
  • España
  • Мнения: 342
Преди две години с нас в България дойде един колега на мъжа ми, испанец на около 35 години. Бяхме в една къща за гости в Родопите, хареса му много. Яденето също, лютеница със сирене ядеше всеки ден. Обаче най- много му хареса ракията, домашната купена от кръчмата в село. И до днес като се видим пита за ракия и пред всичките си приятели хвали България- яденето, пиенето, природата и заведенията.

# 439
  • Мнения: 14 629
Сетих се още за испанеца,на който не му хареса тук.Той от малък е пътувал много с родителите си.Много е видял и може би,затова не е очаквал такова чудо.Да не се лъжем,София е грозен град.Бил е в др.посткомунистичеки страни.Може би от там идва и разочарованието му от Б-я.Няколко дни в Будапеща и няколко месеца е живял в Прага.Много пъти е казвал,че Прага е любимият му град.И там е студено,но нещо го е грабнало.Може би атмосферата.Тук един път каза,че хората са нацупени.Според мен премълча,че са нелюбезни и конфликтни.Сетих се,че е от СевИЯ,както се казва на испански.Като наближаваше феерията в родният му град,две седмици само за това говореше.После пускаше клипчета.Ние се разбирахме,макар че се засичахме за малко.Знае,че обожавам испански и казваше да се преместя да живея в Севиля и да го науча там.Аз да се преместя,ама никой не ме кани.Stuck Out TongueОсвен това пък точно там е безобразно горещо за мен.

# 440
  • France
  • Мнения: 12 544
Ох, Севиля! Там ми е хвърлен пъпа. Невероятен град с невероятна атмосфера.

# 441
  • Мнения: 2 211
На мен пък Будапеща изобщо не ми хареса. В Буда е добре, в Пеща около центъра е прилично и като мръднеш малко в страни е леш - пост комунистическа действителност. От Португалия също не бях кой знае колко очарована, в частност Лисабон. Има какво да се види, имат културно наследство, но изключително неподдържано, теракотата е изпадала от много сгради, изглеждаше леко нестопнисвано. Някакво безобразно чакане с часове на Синтра, всичко изключително неорганизирано. И като добавиш към това лошото обслужване от прекалено лежерни португалци и разни техни имигранти от бивши колонии, мерси съм - аз нерви мога да си бера и в България. Повече не повторихме, видях по-важните архитектурни паметници, няма да си умра с отворени очи. Италия и Испания са ми по-предпочитани дестинации за почивка, но и там има какво да се желае. А в Испания какви утрепани блокове съм виждала по големите градове...
За живеене определено повече ми харесва на север, много по-уредени са държавите.
Общо взето, северните нации е нормално да получават културен шок като дойдат в България, защото идват от места, където всичко е под конец. Ама разни южняци да ми се оплакват, при положение, че и при тях положението съвсем не е розово, хайде моля моля.

# 442
  • Мнения: 7 913
А, да - чувала съм, че сме тъжни. Това от мой роднина, който отдавна живее в Мексико и е твърде далеч от родината във всеки смисъл. Евфемизъм за нацупени вероятно. Даже и аз забелязам морето от стиснати устни, угрижени или откровено злобни физиономии по улиците.

# 443
  • Мнения: 2 050
Ето това си е факт за мен, казвали са го и чужденци - намусени сме и това е. Даже аз като един отявлен темврут няма да посрещна тия физиономии с голямо удоволствие като се приберем в България. Колеги, познати, с които сме станали малко по-близки после споделят, че не сме лоши хора, ама много лошо гледаме изначално  😬

# 444
  • Мнения: 11 079
Това си е универсално. Ето един хубав текст, който разказва как известният американски писател Ерик Уайнър (при посещението си в България) вижда тази нацупеност/тъга.
https://clubz.bg/84556-geografiq_na_usmivkata

# 445
  • Мнения: 276
Много хубав текст, а това е мноооого точно:
„Съвсем първото ми впечатление от българите е, че са щастливо тъжни.“ Моля го да уточни, фразата е парадоксална и това ни приляга, но може ли да я обясни с поне още едно изречение. „Изглеждат някак щастливи от това, че са тъжни.“

# 446
  • Мнения: 3 439
Тоя па и тоя втори Алеко му се прищяло да става 😆

# 447
  • Мнения: 5 787
Тоя па и тоя втори Алеко му се прищяло да става 😆
Ами като Бай Ганьо не умря, пък наш втори Алеко не се роди...

# 448
  • Мнения: 11 079
Той е доста по-известен от Алеко. За тия, дето са чели книга извън задължителните в училище, де.

# 449
  • Мнения: 6 305
Тоя па и тоя втори Алеко му се прищяло да става 😆
Ами като Бай Ганьо не умря, пък наш втори Алеко не се роди...
Ерик Уайнър може и да е известен, ама "Бай Ганьо" си е класика. И " Бай Ганьо", и "Тютюн" и "Под игото" и много други произведения са част от нашето минало, за което на никой друг народ не му пука, освен на нас самите. Така че е съвсем разбираемо че Алеко Константинов не е станал известен. Ако беше написал нещо от рода на Хари Потър, щеше да е друга бира. Ама човека взел че писал за собствения си народ. Confused

Общи условия

Активация на акаунт