Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 29

  • 26 489
  • 745
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 88
dolce, има един по-простичък тест за съдържанието на йод в органзма. Но пък, няма да ти даде количествено измерване. И все пак, можеш да си го нарпавиш, като ориентир.

Прави се с 2% йодна тинктура - намазваш си от вътрешната страна на предмишницата 5х5см като квадратче и го следиш за 24ч. Ако нямаш дефицит, не би трябвало да изчезне или да избледнее много. Ако имаш дефицит - започва да избледнява доста, още преди 24-тия час. При силен недостиг, по спомен, изчезва или става почти незабележимо още на 10-12 час.

Иначе, аз съм пускала йод в урина в Бодимед. Чакаше се 10 дни, защото изпращат в Германия пробите.

А за ТСХ – преди режима, пак ли ти е бил към горна граница, а Т3 и Т4 под средното?

# 286
  • Мнения: 27 498
Алекса, може ли малко по-нагледно къде точно се маже? Grinning За горната част на ръката, над лакътя ли става въпрос? Отвътре (откъм тялото) или не?
ТСХ преди режима ми беше около 2,900 (тогава Т3 и Т4 не са изследвани), миналата година по това време беше 1,615 (чувствах се чудесно тогава, повече от 6 месеца след започване на режим бяха минали). Февруари тази година ТСХ беше 2,707 (тогава Т3 беше над горна граница, а Т4 по-нисък от последните изследвания- момичета от друга тема ми казаха, че това Т3 над норма е индикатор за начална хипофункция). А последното ТСХ от май ми е 4,160. Колкото повече отива ТСХ над 2, толкова повече симптоми започвам да имам, започва косопад, ниско желязо, трудно отслабване и др. Confused
Допълвам:
Натка, аз всъщност нямам поне 3 от (мисля, че бяха) 5 показателя, за да се класифицирам като пациент с метаболитен синдром. Нито един от двата ендокринолога след като ми видяха изследванията дори не споменаха за метаболитен синдром. Като ми видят кръвно 120/70, холестеролите далеч от горни референтни, чернодробните малко над 10 и др. и изглеждат облекчени някак Grinning Концентрират се върху инсулина основно и донякъде КЗ, като предишната ендо не обърна внимание дори на ЩЗ и ниско желязо (в норма били нещата). А и аз обичайно качвах предимно на дупе и бедра, т. е. не им се струва странно, че и обиколката на корема е по-голяма. В корем, ръце, врат започнах да качвам последните години, но все още фигурата ми си е с изразена талия, въпреки кг и ИР.

Последна редакция: пт, 12 юни 2020, 15:02 от dolce miele

# 287
  • Мнения: 88
Алекса, може ли малко по-нагледно къде точно се маже? Grinning За горната част на ръката, над лакътя ли става въпрос? Отвътре (откъм тялото) или не?
ТСХ преди режима ми беше около 2,900 (тогава Т3 и Т4 не са изследвани), миналата година по това време беше 1,615 (чувствах се чудесно тогава, повече от 6 месеца след започване на режим бяха минали). Февруари тази година ТСХ беше 2,707 (тогава Т3 беше над горна граница, а Т4 по-нисък от последните изследвания- момичета от друга тема ми казаха, че това Т3 над норма е индикатор за начална хипофункция). А последното ТСХ от май ми е 4,160. Колкото повече отива ТСХ над 2, толкова повече симптоми започвам да имам, започва косопад, ниско желязо, трудно отслабване и др. Confused

Зависи кое Т3 е изследвано. Ако е свободният - fT3 го обозначават в лабораторните изследвания, то е хубаво да е в горнитите 2/3 от рефернтните стойности. Ако обаче reverse T3 е високо (rT3) - тогава не е добре, защото означава, че по-голямата част от Т4 - което е неактивната форма - се преобразува към неактивната форма на Т3 (reverse), а не към активната му, която е fT3.

Най-общо казано, за да функционира оптимално ЩЗ, трябва:

1. Да може да си произвежда  достатъчно Т4
2. По-голямата част от Т4 да може да се преобразува в черния дроб към fT3 (защото той е активната форма), а не към rT3

Ако не образуваш достатъчно Т4 или е нарушено преобразуването му към fT3 =>

1.  TSH е завишен (хипофункция, забавен метаболизъм, и още куп "екстри" Disappointed )
2. Реверсивният Т3 rT3 - също е завишен
3. fT3 e под долна граница на референтните стойности или в долната 1/3 от тях

Ще сложа и една картинка, която много добре илюстрира нещата:



А ето и снимка за домашния тест за йод:



П.П. Още не съм имала време да преведа статията за ЩЗ, за която ви казах. Но ще опитам довечера да го свърша това.

# 288
  • Мнения: 725
Това с йодната решетка не знам колко е достоверно, но аз съм мазала абсолютно всички хора наоколо и на всички им избледняваха решетките в рамките на няколко часа.
Може би пък голяма част от населението имат липса на йод.
( аз лично, макар да съм с хипофункция не съм го тествала).
Обаче си пия от време на време профилактично.
Нещо като недостига на вит. Д се получава. (само, който не го изследвал, той не знае, че всъщност има липси- къде малки, къде големи..., но има...)

# 289
  • Мнения: 27 498
Алекса, много благодаря! Blush fT3, fT4 са изследвани. Реверсивния Т3 мисля, че в много малко лаборатории се изследва...Определено, моите стойности на Т3 и Т4 са в долната 1/3 до към долна 1/4 (в различните изследвания). Само веднъж Т3 беше висок. Но както казах, аз при ТСХ над 2-2,500 започвам да усещам неприятни симптоми и да се чувствам уморена (вероятно и заради ниското желязо, но пък то винаги е "в комплект" с подобно ТСХ над 2 и косопад).
Аз знам, че идеално е Т3 и Т4 да са даже в горната 1/4 на референтните...
Тити, и аз си мисля, че много хора е възможно да имат дефицит на йод...Но пък мисля, че не трябваше да се приема йод като добавка (от нехранителни източници) ако селенът е нисък. Невена беше споменала нещо такова- дано се включи да каже. Също, май имаше някакво съотношение между йод и селен.

# 290
  • Paris, France
  • Мнения: 14 019
Елора, добър е Солгара. Бисглицинат е формата и се усвоява.

таня6, магнезиево олио си правя сама със сол Нигари  от Натуралия.  Равни части сол и вода в буркан. Мажа си краката, хем да трепе гъби, хем да попива.

долче, пръстите ме заболяха да пиша, че изследване на йод е излишно, защото то мери изпикания йод. При нормални хора като не се приема йод се изпикава по-малко. При ИР се използва повече. Йод се пие направи, но само след изследване на селен. При недостиг на селен ходът е отровен. Изследваш селен, ако е в норма ядеш бразилски орехи или пиеш селен метионин в дните, в които пиеш йод. Ходът дърпа доста витамини, магнезий и цинк о затова се пият и те. Пускала съм ги, няколко  пъти кои са. Idoine compagnons ср казват и дозите ги има в интернет. Почва се със селен, ако е нисък, поне 2-3 месеца. Когато селенът е в норма се започват витамините в пълна доза и след 1-2 седмици йод. Така направих аз. Впечатляващи са резултатите. Хора с многогодишна емфизема  фолат нормално, Хашимото махат лекарства
 Lugol therapy се нарича. Има групи във фейсбук.

Лугол има в магазините за риби.Той съдържа и двете важни форми - йод и йодид.

# 291
  • Мнения: 27 498
Благодаря, Невена! Да, мен и това винаги ме е разколебавало да изследвам йод, че не е ясно колко е достоверно изследването. Ще потърся още инфо.

# 292
  • Мнения: 725
Moите наблюдения показват, че няма човек с недостиг на селен.
Само 1 мес. след приема му и го бях предозирала. Добре, че навреме се  изследвах. (майка ми също  се изследва и без прием на селена, резултатът й беше на горната граница).
Така, че някои витамини и минерали може да са в недостиг  у организма, а други да си ги усвоява спокойно с храната.
Не случайно човешкият организъм е сложна единна система.

Последна редакция: сб, 13 юни 2020, 13:55 от Titi-piti

# 293
  • Мнения: 31 666
Moите наблюдения показват, че няма човек с недостиг на селен.
Само 1 мес. след приема му и го бях предозирала. Добре, че навреме се  изследвах. (майка ми също  се изследва и без прием на селена, резултатът й беше на горната граница).
Така, че някои витамини и минерали може да са в недостиг  у организма, а с други да си ги усвоява спокойно с храната.
Не случайно човешкият организъм е сложна единна система.

Как така няма хора с недостиг на селен? Само по себе си да съдиш и майка ти няма логика.
Аз познавам двама, които са имали недостиг на селен.
Бразилските орехи са хубав източник. А хапчето селен чат пат го пийвам.

А този Нигари явно се пие. И не е скъп. Ще го търся определено.

# 294
  • Мнения: 725
По изследванията на всички останали хора, в групите, в които членувам във Фейсбук ( за Хашимото и за ИР), а те са доста, повярвай ми.
Досега не съм видяла нито едно изследване, при което селена да е под минимума.

# 295
  • Мнения: 31 666
Аз съм виждала изследванията на две жени с недостиг на селен.
Ендото ми каза, че често жените с хашимото и хипо имат недостиг. Тя също е виждала такива изследвания. Но каза, че трябва да се изследва. Защото не е хубаво точно със селена да се прекалява.
Все пак в тези групи не членува целия свят за да правим такива изводи.

Купих си Нигари Grinning
Питах и за магнезий на Абофарма. Имат гел и олио. И сега се чудя кое да си взема. Кое  е по-лекото и от кое няма да ме щипе е въпросът?

# 296
  • Мнения: 27 498
Да споделя, че "магически" сутрешната ми летаргия започна да изчезва след като започнах Еутирокс, а също и подпухналото лице, -2 см от талия и -1 см от ханш... Blush Задържана вода, много ясно- но поне излиза от мен, а не се натрупва Grinning

# 297
  • Мнения: 725
Мда, преди време имаше мода сред енодокринолозите да изписват селен на всеки човек  с проблем с щитовидната жлеза.
Ама това до колко човек да се довери на даден лекар и до колко не, си е личен избор; а също от къде да черпи информация, какви изводи да си прави и в кои групи да членува (та било то и с 18 000 членове)...

# 298
  • Мнения: 27 498
При всички случаи е най-добре човек да си изследва селен (или друго), за да е сигурен- независимо какво казва лекар или някоя фб група. Аз например имах съмнения за ниски мед, фолиева, цинк- а се оказа, че не са ниски.

# 299
  • Мнения: 725
Е, моят мед е висок, за сметка на ниския цинк.
Но определено в точната ФсБ група, научих много повече, кое и как да изследвам, отколкото при който и да е ендокринолог.

Общи условия

Активация на акаунт