Делба при наследство

  • 11 178
  • 275
  •   1
Отговори
# 210
  • Пловдив
  • Мнения: 14 908
Защо да не може... Но е нужен не просто геодезист, а определена процедура в Агенцията по кадастъра и Общинската служба по земеделие, за да се обособят два имота. Площта е достатъчна, ако отговаря и на условието за лице към път, не би трябвало да е проблем.

# 211
  • Мнения: 3 510
А може ли идеална част от имот да се добави към друг имот, така че същата тази идеална част да има лице, защото на този етап първия имот е неделим?

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 14 908
Идеална не може. Реална предполагам, че може, но пак, и да може, ще трябва да се мине през тези процедури.
Идеална част - това е дял в дроби, процент от собствеността. Реална част е парче от имота, оттук дотук.

# 213
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Здравейте, имам един, може би и малко глуповат, въпрос, тъй като тепърва навлизам в тази материя и съм абсолютно боса.

Притежавам 1/5 от дворно място около 400-500 кв.м., както и 1/2 от втори етаж на двуетажната къща, намираща се върху него. Имотът е нестопанисван от почти 10 години, към момента си е направо руина, в него периодично се заселват клошари. Къщата е за събаряне, а парцелът трябва да се използва за жилищно строителство. Намира се в София, в централен квартал, на много хубаво място, близо до ул. Оборище.
Съседи от околните имоти се оплакват от плъхове и какво ли още не.

4-ма собсветника сме, като единият притежава 2/5 от двора, а останалите - по 1/5-та.
Единият собсветник, този, с когото аз деля втория етаж, и притежаващ 1/5 от двора, не е съгласен нито на строеж /всички имоти около нас се затроиха, ние се мъчим от около 15 години, като за това време се извъртяха поне 3-4 строителни фирми, чак скици правихме/, нито на делба, нито да продадем дяловете си на трето лице /и такива предложения сме имали/. Запъващият се собсветник е млад, 40+.
Все по-често ми звънят собсветници на други имоти, за да вземам мерки - да сека опасни тополи, което направихме, да издигам огради, за да не влизат клошари, и прочее. Звънят на мен, тъй като този индивид не си вдига телефона и е практически неоктриваем, а останалите собственици са доста възрастни.

Интересувам се мога ли да продам своята идеална част от двора и половината от етажа от къщата на някаква фирма, която изкупува такива части. Просто искам да се освободя от тази тежест.

# 214
  • Мнения: 12 940
Според мен, може. Предложи първо на другите съсобственици да ти купят частта и ако не искат, си търси фирма.
Но защо не говориш с адвокат, какви са ви правата по закон да се разпоредите със собствеността си? Предполагам, че възрастните съсобственици са на твоето мнение, че искат нещо да се прави.
На този съсобственик-чешит какви са мотивите? Чака качване на цени ли? Направо той да изкупи всичко, ако сега смята цените за нереалистично ниски.

# 215
  • Мнения: 376
Можете да продадете идеални части, но за жълти стотинки, затова преди това идете при адвокат. Не винаги предлагането на съсобственици е нужно, има всякакви врътки, които ще ви обясни адвокатът.
Можете да съдите този съсобственик за неговия дял от направените разходи през годините, ако можете да ги докажете реално с разписки, да наложите обезпечителни мерки, дори да претендирате неговата част, ако не може да ви плати.

# 216
  • Мнения: 12 940
Интересно, а данъците кой плаща за имота?

# 217
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Chortiz, той дори настоя ние да платим неговата такса за тополите, защото отказваше да се секат. Не само че не може да плати, ами не иска, безцеремонен е. И ние платихме, аз и този, който притежава 2/5-ти от двора.
Ами честно казано - не ме интересува, ако ще да е за жълти стотинки, ясно ми е, че няма да спечеля нищо особено, ако ще и за 1000 лева да е.
Въпросният собственик няма пари, нищо не може да плати, не работи, не прави нищо.

Uncommon,  не е съгласен да си продаде дела, на нищо не е съгласен - нито на доброволна делба, нито на съдебна, казва, че няма нищо да плати. Дори иска аз да му плащам данъка, като притежаваща съвместно с него 1/2-ра от етажа, и е изумен как отказвам.
Чакал по-високи цени, да. Несъстоятелен е, няма как да изкупи абсолютно нищо.
Аз дори започвам да си мисля, че има психично отклонение, защото е гол като пушка, мързи го да работи, а не иска да си построи един апартамент и да го дава под наем например....

По аналогичен начин сложи прът в колелата на съсбственичка на едни имоти в Пазарджик, запъна се и при съдебна делба. И тук ще стане същото.
Консултирах се с адвокат, общо взето ми каза, че нямам никакви опции вече. Единствено съдебна делба и търг, но това може да се проточи с години, доколкото разбрах, и накрая нищо няма да спечелим.

Възрастните собственици са доста инертни, едните са изветрели напълно и те също през годините са се запъвали за строежа, а другият - притежаващият 2/5-ти - движеше неща, но вече и той се отказа.
Не, от тях никой няма да иска да ми купи дела, но предполагам, че ще трябва да ги поканя официално чрез нотариус. Но знам, че няма да искат да купят нищо.

Uncommon, никой не плаща нищо, аз сега ще плащам моята част, и точно по тоя повод ми хрумна да си продам дела. Та той иска аз да плащам неговия данък, ха-ха.
Също последно преди два месеца ме търсиха съседи от друг имот, заплашваха, че ще подадат жалба в общината. Но 2 седмици след като ми звъняха, майка ми почина, та не ми беше до това. Сега подхващам отново нещата.

Последна редакция: вт, 25 май 2021, 11:01 от afrikancho

# 218
  • Мнения: 9 937
Можете да продадете на трето лице, адвокат/нотариус ще ви консултира как. Има такива хора/фирми, които купуват дялове и са много "убедителни" след това със смахнати съсобственици. Но както казват и другите, няма да вземете почти нищо. Ако пък продължавате да имате някаква съсобственост с него върху други имоти, ще ви прави проблеми и с тях.

# 219
  • Мнения: 376
Пазете всички разписки, документирайте оплакванията, кажете на оплаквачите да пишат и да се подпишат, потърсете по-обигран адвокат. Не се предавайте толкова лесно,  имате шанс да придобиете неговата част или да го притиснете по съдебен път да договаря.
И мен така ме тормозиха, но се преборих. Адвокатът е важен елемент за доброто развитие.

# 220
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Благодаря за отговорите.

А всъщност забравих нещо много основно - той не е собственик, 80-годишната му майка е, която е още подвижна и с акъла си, но той ѝ забранява да прави, подписва, действа каквото и да било. Дори ѝ забраняваше през годините да идва на срещи със строителите, взема ѝ телефона и я заключва в апартамента, също я и заплашва, че ще я бутне от 6-тия етаж. Тотално изтрещяла работа...
 Всичко това тя е споделила с приятелка. Но пред нас твърди, че няма такова нещо, тоест защитава го и ние не можем да докажем нищо.



"Пазете всички разписки, документирайте оплакванията, кажете на оплаквачите да пишат и да се подпишат, потърсете по-обигран адвокат. Не се предавайте толкова лесно,  имате шанс да придобиете неговата част или да го притиснете по съдебен път да договаря." -

Не, всъщност нямаме никакви разписки, но и ние не сме плащали друго освен неговата част от сумата за сечене на тополите, но за нея не пазим нищо /Там всъшност майка ми се беше разправяла и не мога да намеря разписката./ Но друго няма, така че не мога да го закача на това основание.

Ами двама адвоката ми казват, че нямам шанс. Дори единият ми каза, че някаква си имотна мафия дебнела и накрая щяла да вземе имота. Явно ще трябва да търся трети, щом казвате.

Последна редакция: вт, 25 май 2021, 11:33 от afrikancho

# 221
  • Мнения: 376
Можете да си поискате разписка, сега...нещо ще ви струва, но при желание ще се разберете със секачите. Simple Smile И документирайте всичко в бъдеще. Ако това лице не е нотариално заверено упълномощено лице изобщо не се занимавайте с него, пращайте всичко писмено с обратна разписка или нот.покана до собственичката....Изобщо добър адвокат, и включете тежката артилерия.

# 222
  • Мнения: 12 940
Има хляб в този имот, щом е на такова централно място и сигурно ще си струва усилията да се оправят нещата по един или друг начин, каквито се предложиха. Нали брокерите казват, че три са важните неща за един имот и те са: локация, локация и локация.

# 223
  • Варна
  • Мнения: 14 567
Договорете се с др.съсобсгвеници да продадете общо дяловете си от идеалните части. Предполагам, че знаете каква е данъчната оценка на имота и вашата конкретна част. Имате шанс за добра оферта над нея.

Последна редакция: вт, 25 май 2021, 16:46 от Viviana91

# 224
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Договорете се с др.съсобсгвеници да продадете общо дяловете си от идеалните части. Предполагам, че знаете каква е данъчната оценка на имота и вашата конкретна част. Имате шанс за добра оферта над нея.
Не са съгласни за жалост.

Общи условия

Активация на акаунт