Майчинството - счетоводно

  • 129 277
  • 1 114
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 514
Бих искала да се присъединя към въпроса на vilian,мен ме осигуряват на минимална работна заплата Sad,аз също не разбрах,аз ли трябва да подам формуляр в НОИ или счетоводителката на фирмата ще го направи?Лично ли трябва де се подадат документите за изплащане на остатъка до 315 дни на майчинството?
Благодаря ви за отговорите! Hug

# 406
Здравейте, много е интерсна темата. Браво на тези кото са я измислили. Аз също искам да запитам за моя случай, понеже не видях да има подобен. На работа съм от 02.10.2006г. по една програма "Старт на кариерата" за 9 месеца, т.е. трудовият ми договор изтича на 02.07.2007г., а дата ми за раждане е определена за 02.06. 2007г. Та въпроса ми е ако ми прекратят договора, ще мога ли да вземам  обезщетението полагащо се за 315 дни или трябва да си намеря някоя фирма, която да ме назначи фиктивно и така да си вземам обезщетението.

# 407
  • Мнения: 162
Здравейте и от мен!

Съжалявам, ако вече са обсъждани тези въпроси, но нямах време да прочета цялата тема... Та така:
1. Според новата наредба майката е длъжна да започне работа още в месеца, в който детето е прието на детска ясла/градина, или има някакъв гратисен период за адаптация?
2. Имам неизползвана отпуска от 2005 и 2006г - мога ли да искам да ми ги изплатят или задължително трябва да ги ползвам при връщането ми на работа? А ако напусна още докато съм в платения отпуск по майчинство, фирмата длъжна ли е да ми ги изплати?

Благодаря Ви.

# 408
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Бих искала да се присъединя към въпроса на vilian,мен ме осигуряват на минимална работна заплата Sad,аз също не разбрах,аз ли трябва да подам формуляр в НОИ или счетоводителката на фирмата ще го направи?Лично ли трябва де се подадат документите за изплащане на остатъка до 315 дни на майчинството?
Благодаря ви за отговорите! Hug
Извинявам се, ако въпросът вече е бил обсъждан, но нямам време да се ровя.
Днес ме светнаха от службата, че май ще трябва да си подавам лично документите в НОИ за изплащане на остатъка до 315те дни на майчинството. Някой има ли достоверна информация? Благодаря ви предварително.

По-горе в темата има публикувана новата Наредба за реда за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения - тя още не е обнародвана в ДВ, но Радо е успял да я намери от някъде  Grinning Там пише, че работникът ще предоставя всички документи във връзка с получаване на обезщетението, декларация за налични негови банкови / картови сметки и работодателя ще представя документите в ТП на НОИ по местоседалище на фирмата му. Изплащането на обезщетенията ще става в 30 дневен срок от представяне на документите.

# 409
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте, много е интерсна темата. Браво на тези кото са я измислили. Аз също искам да запитам за моя случай, понеже не видях да има подобен. На работа съм от 02.10.2006г. по една програма "Старт на кариерата" за 9 месеца, т.е. трудовият ми договор изтича на 02.07.2007г., а дата ми за раждане е определена за 02.06. 2007г. Та въпроса ми е ако ми прекратят договора, ще мога ли да вземам  обезщетението полагащо се за 315 дни или трябва да си намеря някоя фирма, която да ме назначи фиктивно и така да си вземам обезщетението.

По време на болничният за бременност и раждане - 315 дни, не могат да ти прекратят договора. След това - да. Ако това стане или можеш да вземаш майчинство от Социални грижи до навършване на една година от детето ти или да намериш друго място, където да се водиш фиктивно и да вземаш майчинство.

# 410
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте и от мен!

Съжалявам, ако вече са обсъждани тези въпроси, но нямах време да прочета цялата тема... Та така:
1. Според новата наредба майката е длъжна да започне работа още в месеца, в който детето е прието на детска ясла/градина, или има някакъв гратисен период за адаптация?
2. Имам неизползвана отпуска от 2005 и 2006г - мога ли да искам да ми ги изплатят или задължително трябва да ги ползвам при връщането ми на работа? А ако напусна още докато съм в платения отпуск по майчинство, фирмата длъжна ли е да ми ги изплати?

Благодаря Ви.



1. Не си длъжна да се върнеш на работа, когато пуснеш детето на ясла - установи се , че текстът в КСО се отнася само до "настаняване, което е трайно" на детето не даване в детско заведение - ясла или градина.
2. Неизползваният отпуск, вкл. натрупания през майчинството може да се ползва след изтичането на майчинството  или по-късно. Компенсацяи чрез плащане може да се поиска от работника при напускане на работата. Няма значение кога напуснеш и дали е изтекло майчинството - полагаемият отпуск се изчислява пропорционално на отработеното  време/ или времето в майчинство/.

# 411
  • Мнения: 221
Здравейте и от мен .Ще задам няколко въпроса,защото пред мен стоят много неясноти,а лошото е че стоят и пред финансовата служба ,където работя. Въпросът ми е следния: трябва ли да подавам декларация за тези 315 дни,при условие,че ще си прекъсвам майчинството. както и дали ще ми се изплащат 90 % от брутната ми заплата или ще се гледат предишни месеци.Задавам този въпрос ,тъй като от едното майчинство,което прекратих излязох в болнични и де факто аз нямам работен и 1 ден, а пък брутната ми заплата е от порядъка на 350 лв.Благодаря предварително!

# 412
Благодаря много за бързия отговор, сега поне ми се изнясних  неща Simple Smile

# 413
  • Мнения: 9 050
Здравейте и от мен .Ще задам няколко въпроса,защото пред мен стоят много неясноти,а лошото е че стоят и пред финансовата служба ,където работя. Въпросът ми е следния: трябва ли да подавам декларация за тези 315 дни,при условие,че ще си прекъсвам майчинството. както и дали ще ми се изплащат 90 % от брутната ми заплата или ще се гледат предишни месеци.Задавам този въпрос ,тъй като от едното майчинство,което прекратих излязох в болнични и де факто аз нямам работен и 1 ден, а пък брутната ми заплата е от порядъка на 350 лв.Благодаря предварително!

Ох, малко не разбрах какво питате, но ще се опитам да отгатна. Предполагам, че ситуацията ви е следната. Излязла сте в болничен за бременност и раждане за второто дете, докато сте била в отпуск за отглеждане на дете до 2 години за първото дете и затова пишете, че между двете отсъствия нямате отработен ден.
По принцип в тази ситуация имате право новият болничен за бременност и раждане да ви се изплати в размера, в който ви е изплащан и предишния такъв ( за първото дете ). Т.е. да получавате 90% от заплатата, на която сте била осигурена преди да излезете в първия си болничен за бременност и раждане.

Обаче ( ето тук не ми е ясно ) не може да получавате тези 90% от заплатата си, ако не ползвате този отпуск за бременност и раждане! Как хем ще прекъсвате ползването, хем ще ви се изплащат тези 90%?

# 414
  • Мнения: 289
Здравейте,
аз съм самоосигуряващо се лице като съдружник в търговско дружество. Попадам в категорията на майките в заварено положение (бебето ми е родено на 11.07.2006 г.) и бих искала да продължа да ползвам полагащото ми се обезщетение до изтичането на 315-те дни. Изчетох внимателно новата Наредба за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения .... и имам няколко въпроса:
1. Правилно ли разбирам, че би трябвало да продължа да тегля обезщетението през осигурителя си (по сметка на дружеството), а не директно от НОИ (по моя лична сметка)?
2. Като самоосигуряващо се лице, какви документи подавам - заявлението по прил. 2 от НИИПОПДОО или декларация по прил.7 от наредбата за работното време и отпуските? И трябва ли да подавам молба-свободен текст до осигурителя, при условие, че не съм на трудов договор?

Ще съм много благодарна, ако някой ми помогне с разяснения!
 

Последна редакция: пт, 05 яну 2007, 16:05 от lalique

# 415
  • У дома :)
  • Мнения: 110
здравейте ,мами!
вече нищо не разбирам и тотално съм объркана.имам следния въпрос-след изтичане на боничния ми от 135 дни се върнах на работа(11.12.2006 г.)  и смятам от 08.01.2007 г. да си продължа болничния за остатъка до 315 дни.там молби,декларации ми стана ясно,но едно не ми е ясно-ще има ли ново преизчисление на обезщетението или ще получавам това ,което съм получавала през 135 -те дни?питам ,защото  имаме увеличение на заплатите и за декември си я получих с увеличението.
благодаря предварително за отговора,ако сте ме разбрали какво искам да кажа де Grinning

# 416
  • Мнения: 9 050
здравейте ,мами!
вече нищо не разбирам и тотално съм объркана.имам следния въпрос-след изтичане на боничния ми от 135 дни се върнах на работа(11.12.2006 г.)  и смятам от 08.01.2007 г. да си продължа болничния за остатъка до 315 дни.там молби,декларации ми стана ясно,но едно не ми е ясно-ще има ли ново преизчисление на обезщетението или ще получавам това ,което съм получавала през 135 -те дни?питам ,защото  имаме увеличение на заплатите и за декември си я получих с увеличението.
благодаря предварително за отговора,ако сте ме разбрали какво искам да кажа де Grinning

Ако ви е по-изгодно да имате преизчисление, ще имате преизчисление. Което е по-изгодно се изплаща.

# 417
  • Мнения: 3 405
Там пише, че работникът ще предоставя всички документи във връзка с получаване на обезщетението, декларация за налични негови банкови / картови сметки и работодателя ще представя документите в ТП на НОИ по местоседалище на фирмата му. Изплащането на обезщетенията ще става в 30 дневен срок от представяне на документите.

Това касае тези, които вече са в болничнен за бременност и раждане от преди Нова година, така ли?
Ето аз съм в болничен (45 дни преди термин) от 10. декември. 2006 г. Представила съм болничен лист на работодателя. Все още не са ми искали декларации, но когато стане време да ги подам, трябва да ги подам при работодателя, а от там те ще ги подадат в НОИ, правилно ли разбирам?

# 418
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Там пише, че работникът ще предоставя всички документи във връзка с получаване на обезщетението, декларация за налични негови банкови / картови сметки и работодателя ще представя документите в ТП на НОИ по местоседалище на фирмата му. Изплащането на обезщетенията ще става в 30 дневен срок от представяне на документите.

Това касае тези, които вече са в болничнен за бременност и раждане от преди Нова година, така ли?
Ето аз съм в болничен (45 дни преди термин) от 10. декември. 2006 г. Представила съм болничен лист на работодателя. Все още не са ми искали декларации, но когато стане време да ги подам, трябва да ги подам при работодателя, а от там те ще ги подадат в НОИ, правилно ли разбирам?

Не   Naughty Това касае тези, чийто болнични започват след 01.01.2007 г. Заварените случаи преди това продължават по стария ред - чрез работодателя.

# 419
  • Мнения: 3 405
Не   Naughty Това касае тези, чийто болнични започват след 01.01.2007 г. Заварените случаи преди това продължават по стария ред - чрез работодателя.

Значи си спестявам подаването на всички изредени декларации в наредбата, така ли? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт