Въпроси на интервю за работа

  • 20 242
  • 307
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 12 824
Технически сътрудник в отдел Логистика.
Наистинае стресова работа. Струва ми се, че отлично си отговорила на въпросите. Може да са избрали друг по съвсем други причини, например това, че си млада жена и да са предпочели какъв да е мъж. Мотивът е кристално ясен.

# 106
  • Мнения: 819
Технически сътрудник в отдел Логистика.
Наистинае стресова работа. Струва ми се, че отлично си отговорила на въпросите. Може да са избрали друг по съвсем други причини, например това, че си млада жена и да са предпочели какъв да е мъж. Мотивът е кристално ясен.
Благодаря ти, Uncommon. Напоследък ходя на доста интервюта, но от никъде не ме одобряват. Незнам проблема в мен ли е, че има по-голям връзкар ли е ... Като цяло нямам нужда от допълнителен стрес, но в повечето места, на които съм работила е било доста стресово. Затова, като ми кажат че има стрес - Ок, няма проблем. Може би наистина не е била моята работа. Но се притеснявам сега декември преди празниците, ако не успея да намеря - после януари, февруари ще е мъка ...

# 107
  • Мнения: 5 057
Опитай чрез познати,по-бързо се намира и интервюто е колкото да те видят.

# 108
  • Мнения: 819
Опитай чрез познати,по-бързо се намира и интервюто е колкото да те видят.
Въпросното интервю, за което писах предния пост именно приятелка ме препоръча.
Ходих и на друго място, пак препоръчана от приятел. От там пък изобщо не се обадиха.
Остана джобса и другите сайтове за обяви - пращам CV-та, но за момента само от една фирма ми се обадиха и днес мина интервюто там. Евентуално другата седмица чакам отговор от тях.

# 109
  • Мнения: 4 518
Девил, от скоро водя интервюта и никога не бих отрязала някого заради отговор на един въпрос, който не че е бил подходящ, но не е бил 100%. Реално погледнато ти нямаш представа за какъв стрес ти говорят. Можеше да започнеш там и тяхното ниво на стрес изобщо да не се доближава до това, на което ти казваш стрес. Ако наистина само заради това не си одобрена, по-добре...
Помисли си за цялостното ти поведение по време на интервю, опиши по-добре CV-то, това дава самочувствие.

# 110
  • Мнения: 14
Питали са ме какво животно съм. След това вкъщи мислих, мислих и все още нямам отговор на въпроса. Не им беше толкова определящо, за какво животно се мисля, защото ми предложиха работата. Как се виждате след 5 години, също не мога да кажа. Нямам план за толкова време напред, защото ми се струва глупаво, нещата се променят постоянно и дори и да имам в момента, ще ги подведа. Очакват ли след 1 година, като си го сменя, да ги информирам? Друг любим въпрос ми е - кои са ви отрицателните качества. Преди отговарях с клишета или увъртане, но вече ми е смешно това и не се старая да измислям такива. Бих се радвала да чуя адекватен отговор извън стандартното- прекалено се грижа за детайлите или нямам много опит, но уча много бързо:grinning:
За щастие има хора, които оценяват повече честността, отколкото клишетата и аз искам да работя точно за такива хора и досега не съм имала проблем.
На въпроса за конфликтите, както някой беше казал, гледам да не участвам в тях, ако стане - разговори, разговори, разговори, докато се изясните.

# 111
  • Мнения: 8 881
Съвсем наскоро бях на едно интервю за работа, в което след като ми обясниха в какво точно ще се състои работата ме попитаха "Кое ти хареса най-много от нещата, които ще правиш?" Отговорих, че всичко ми се струва интересно, но като не съм практикувала не мога да конкретизирам. Последва другия въпрос "А кое ти се стори ... Иуу?" (с намръщена физиономия тип "смърди ужасно") Flushed Шокирах се и казах, че това е работа - няма харесва ми, не ми харесва върша я и точка. Незнам дали коментара ми е бил на място, но точно това мислех на момента и го изстрелях. Също така ме накараха да разигравам стресови ситуации от предишните ми работни места, какво е станало и как съм реагирала. Казаха, че във фирмата имало много работа и от там се поражда супер много стрес. За мен няма проблем работата като количество, стига да се върши качествено. В последствие получих имейл, че не съм одобрена за стресовата позиция.
"Кое ти хареса най-много от нещата, които ще правиш?" -
този въпрос е важен за HR. Трябваше да кажеш нещо конкретно, примерно харесало ти да водиш преговори, харесало ти да пишеш отчети, харесва ти динамиката в работата. И т н. Те целят да си направят извод каква си ти, дали ставаш за това, на което най-много те държат.

А кое ти се стори ... Иуу?"  -
също трябва да се отговори конкретно, не се притеснявай. Кажи какво не ти харесва. Ми може всички изброени дейности да не ти харесват, но си казала, че ще ги вършиш. Но интервюиращият иска да намери, хора, на които тази работа им доставя радост, а не "иуу".  В най-добрия случай всичко изброено да му харесва на кандидата. Ако на някой нещо не му харесва и трябва да го върши, познай колко качествено ще го върши.

Ако ти задават въпроси за стрес, значи това ги интересува, трябва да им кажеш, колко ти е приятно да работиш във вечно променяща се среда, иначе ти е скучно и монотонно. Можеш да кажеш, че имаш бърз темперамент, и стресът не се харесва на повечето от хората, но ти го намираш за идеален. Кажи, че можеш да намираш правилни решения и в мн стресова ситуация.

Може и да си отговорила супер на всички въпроси и пак да не те вземат. Има и други фактори - кандидатите им за позицията, връзкари, биографията ти до каква степен покрива изискванита, лична симпатия  и др.

# 112
  • Мнения: 5 057
За да те вземат на работа,трябва да лъжеш?

# 113
  • Мнения: 8 881
не си задължена да лъжеш, всеки си има глава на раменете и си преценява.  Аз не я познавам, тя може да си има тези качества, щом кандидатства за такава позиция.
Ако някой каже, че всичко му харесва, дали е искрено (малко вероятно), това също може да се изтълкува като лъжа, а на въпроса кое не му харесва, пак извърта...
Всичко е относително.

# 114
  • Мнения: 5 057
Има ли значение кое ти харесва и кое не,ако си вършиш работата?

# 115
  • Мнения: 29 518
Има я и другата страна на монетата. Обещания и представяне на работата по един начин, като започнеш, виждаш истината.
Всичко е относително.
За мен лично такива "уговорки" за стрес не са ок. Означава да работиш за двама, вкл. извънредно и да ти кажат - ааа, ама, ти нали обичаше стреса, беше предупредена на интервюто.

# 116
  • Мнения: 1 176
Има ли значение кое ти харесва и кое не,ако си вършиш работата?
Има, защото работа, която не харесваш се търпи до време, работи се на абсолютния минимум, парите са единствен мотиватор за кандидата, а това не е надеждно за никой работодател дългосрочно.
Съгласна съм със съветите по-горе и така трябва да отговориш, ако е истината. Ако не е, се усеща и няма смисъл. На заучени фрази и верни отговори не съм правила оферта.
А информацията, която получаваш като работодател от тези въпроси, е ценна - така добиваш представа за това, дали кандидатът те е разбрал правилно и е добил правилна представа за работата с плюсовете и минусите й. Също, ако знаеш, че  посочените иу аспекти са по-голямата част от ежедневие, предпазваш човека от това да си бие главата после за това, къде се е натресал.

# 117
  • Мнения: 12 824
Според мен, усещането за спонтанност и искреност в отговорите много помага.

# 118
  • Мнения: 8 881
Аа ако се борят 1000 души за едно място...дали с тази тактика ще спечелиш? Ходила ли си на конкурси, където за същото място чакат във фоайето още 50 души? Ходила ли си на конкурси, където ви препитват групово?

Отсрещната страна никак не е искрена с кандидата. Погледнете какво пише в обявата и какво действително работят канидатите?
Дори от искреност шефът не иска да му каже границите на заплатата?

# 119
  • Мнения: 10 865
ММ все ми се кара, че съм прекалено искрена на интервюта, трябвало да говоря клишета. И между другото го отчитам като факт. Всяка твоя дума може да се извърти в твой ущърб, зависи от човека насреща. ММ се подготвя за интервюта за сегашната си работа доста сериозно, такива клишета и тъпотии им наговори, че им потекоха лигите от умиление... Аз като съм била искрена всеки път, все не ме взимат, кой ли ти оценява искреността.

Общи условия

Активация на акаунт