Въпроси на интервю за работа

  • 20 214
  • 307
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 5 004
Това,че имаш бизнес не го споменавай нито в CV, нито на интервю.Никъде няма да те вземат.

# 286
  • Мнения: 990
И аз оставам с това впечатление, но в такъв случай трябва да дам празно cv или такова само с образованието ми.

# 287
  • Мнения: 29 342
Да не те обезкуражавам, но едва ли повече от 1000 лв. стартово ще ти даде някой за тази позиция, освен ако не те препоръчат и/или имаш много специфични умения като например два западни езика, счетоводни знания и подобни.

За частния бизнес не знам как ще го скриеш, понеже трябва да обясниш годините в СВ-то си, в които си го развивала и не си работила. Но, да, както ти е казала буболина, трудно ще е.....

# 288
  • Мнения: 8 806
ти си търсиш втора работа ли? Или искаш изцяло да си на новата работа, а бизнесът ще го движат подчинените ти? Има разлика в кой от двата случая си.
Може затова да ти предлагат ниско заплащане, като се надяват ти да се прехранваш от бизнеса си главно.

На интервюто трябва да ги спреш да те питат, казваш "Това е личен въпрос", "Това е конфиденциална информация". Колкото повече им разказваш, толкова повече ще те питат. Те много добре знаят до къде трябва да се простират въпросите, но се опитват според словоохотливостта на отсрещния.
Ако ти е като втора работа може да имат притеснения дали ще имаш време, дали няма да си изморена от първата работа. Те могат да си намерят и някой студент на 4 часа, който не е обременен с други проблеми.
За дохода е най-лесно, задават ти въпроса колко? и ти отговаряш с число (предварително намислено от теб) и те си го записват, това е. Не се кокментира, не се оправдаваш защо си избрала това число. Ако ти отправят предложения по-ниски, отхвърли ги, кажи, че минимумът ти е еди колко си.

# 289
  • Мнения: 990
Специфичните умения ги имам и то в няколко посоки - счетоводните знания са налице именно заради бизнеса, тъй като аз съм правила и отчети и ревизии, които предавам на счетоводителката. В този дух мога да изредя още доста неща, които съм описала в cv - то и повтарям и на интервютата.

А развиването на бизнес си е доста работа, не е като да не съм работила 😁 Но явно масово битува такова мнение, но няма значение…

Търся си още една работа. Не ги степенувам първа или втора. Като цяло  аз не ги разбирам, тъй като човек поема ангажимент за работата и работодателя не би трябвало да го интересува дали този човек във времето си извън работата прави нещо друго, работи, има бизнес или хоби.

# 290
  • Мнения: 5 004
По принцип си права,но реалността не е такава.Ако искаш да започнеш някъде работа,бизнеса не трябва да го споменаваш изобщо.

# 291
  • Мнения: 990
По принцип си права,но реалността не е такава.Ако искаш да започнеш някъде работа,бизнеса не трябва да го споменаваш изобщо.

И други хора ми го казват. По тази причина вече започнах и да се отказвам

# 292
  • Мнения: 1 176
Търся си още една работа. Не ги степенувам първа или втора. Като цяло  аз не ги разбирам, тъй като човек поема ангажимент за работата и работодателя не би трябвало да го интересува дали този човек във времето си извън работата прави нещо друго, работи, има бизнес или хоби.
Теоритично. В един идеален свят с идеални хора.
Само че в реалността, аз лично преди години имах редкия "късмет" да работя с колежка наета като мен на пълен работен ден, която също имаше собствен бизнес паралелно на работата си. Познай кой й вършеше работата за фирмата, в която бяхме наети, докато тя си работеше по собствените проекти през цялото време или айде, да кажем 80%.
Та да, затова ги интересува.

# 293
  • Мнения: 990
Теоритично. В един идеален свят с идеални хора.
Само че в реалността, аз лично преди години имах редкия "късмет" да работя с колежка наета като мен на пълен работен ден, която също имаше собствен бизнес паралелно на работата си. Познай кой й вършеше работата за фирмата, в която бяхме наети, докато тя си работеше по собствените проекти през цялото време или айде, да кажем 80%.
Та да, затова ги интересува.

Разбирам, но това не означава, че всички биха постъпвали по този начин.
Приемам, че и доста работодатели биха мислили така, но в такъв случай си остава въпроса, защо изобщо ме канят на интервю.
Не само това…. Най-тревожното и несериозно според мен са въпросите, свързани с конфиденциални информации. Миналата седмица бях на интервю, което продължи час и 40 минути. 90% от въпросите бяха за пълен потрес. При всеки мой опит да говорим професионално само по повод позицията, за която кандидатствам, интервюиращите най-безцеремонно ме пресичаше и казваше нещо от типа “Добре, аз все пак искам да те попитам…” и си продължаваше по въпросите, които изобщо не я касаят.

# 294
  • Мнения: 8 806
моя близка няма фейсбук и като я питат защо няма, казва - защото 'животът ми не е публичен".
--------------------
OTГОВОРИ:
"Ако е възможно, бих искал да избегна този въпрос."
"Не се чувствам комфортно да отговарям на този въпрос."
„Чувствам, че отговорът ми може да повлияе на резултата от интервюто, дори и да не е пряко свързан с изпълнението на позицията.“
„Бих искал да се съсредоточа върху личните предпоставки и умения, свързани с длъжността.
------------
ЗАБРАНЕНИ ВЪПРОСИ СА:
Женен ли си?
Ще забременеете ли в близко бъдеще?
Не сте ли бременна?
Имате ли деца?
Извършвали  ли сте престъпление?
Какво е вашето медицинско състояние?
Приемате ли някакви лекарства?
Каква е религията Ви?
Имате ли неизплатени задължения?
За кого гласувахте?
Пиете след работа? Пиете? пушиш ли
Каква е вашата сексуална ориентация?

# 295
  • Мнения: 29 342
OTГОВОРИ:
"Ако е възможно, бих искал да избегна този въпрос."
"Не се чувствам комфортно да отговарям на този въпрос."
„Чувствам, че отговорът ми може да повлияе на резултата от интервюто, дори и да не е пряко свързан с изпълнението на позицията.“
„Бих искал да се съсредоточа върху личните предпоставки и умения, свързани с длъжността.


Обаче, като отговориш по този начин, веднага се стига до "Ще Ви се обадим....."
Колкото и да не е приятно, не може да се избегнат въпростите. Моята стратегия е да отговарям едносрично, показвайки, че не ми е приятно да ме разпитват.

# 296
  • Мнения: 990
моя близка няма фейсбук и като я питат защо няма, казва - защото 'животът ми не е публичен".
--------------------
OTГОВОРИ:
"Ако е възможно, бих искал да избегна този въпрос."
"Не се чувствам комфортно да отговарям на този въпрос."
„Чувствам, че отговорът ми може да повлияе на резултата от интервюто, дори и да не е пряко свързан с изпълнението на позицията.“
„Бих искал да се съсредоточа върху личните предпоставки и умения, свързани с длъжността.
------------
ЗАБРАНЕНИ ВЪПРОСИ СА:
Женен ли си?
Ще забременеете ли в близко бъдеще?
Не сте ли бременна?
Имате ли деца?
Извършвали  ли сте престъпление?
Какво е вашето медицинско състояние?
Приемате ли някакви лекарства?
Каква е религията Ви?
Имате ли неизплатени задължения?
За кого гласувахте?
Пиете след работа? Пиете? пушиш ли
Каква е вашата сексуална ориентация?

Благодаря Ви 💗 Звучат добре, смятам на ги ползвам 😁 Дамата, която е писала преди мен е права, че след подобни отговори няма да ме наемат, но те така или
иначе не ме наемат, поне да отговоря подобаващо 😆

# 297
  • Мнения: 8 806
Защо да не ви наемат? С усмивка ще им отговаряте. Пък може да са на зор. Ако не си вярвате, няма да спечелите интервю. Как ще ги убедите, че вие сте най-добрият кандидат, ако не си вярвате?

# 298
  • Мнения: 990
Защо да не ви наемат? С усмивка ще им отговаряте. Пък може да са на зор. Ако не си вярвате, няма да спечелите интервю. Как ще ги убедите, че вие сте най-добрият кандидат, ако не си вярвате?

Аз си вярвам, но явно проблемът е другаде. И аз не знам къде…

# 299
  • Мнения: 29 342
Колко интервюта си минала? По колко обяви си кандидатствала? Особено сега предвид ковид ситуацията, пазарът на труда не е много добър за търсещите работа. Ако искаш и прекалено висока заплата за позицията, това също е вариант за отхвърляне.

Общи условия

Активация на акаунт