91 НЕГ "Професор Константин Гълъбов" - тема 5

  • 41 877
  • 737
  •   1
Отговори
# 270
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
В 10 клас нито един разказвателен не се учи на немски в ДСД паралелките. В 9клас био и химия бяха на НЕ.
Някаква нова информация за разпределението по профили да се е чула?
За профилите на нашите са казали инфо в понеделник, но кой понеделник не се знае:)

Потвърждавам инфото от Galimar-Х+Б в 9 кл. на немски/химията на доста по-добро ниво/.
Доколкото разбрах в профилите по програма в 11+12 кл. нямат право да е на чужд език.
А до 10 кл. е съобразено и с това, че не всички преподаватели по разказват елините знаят НЕ и нямало как на част от випуска да се преподава, а на др. част не.

# 271
  • столицата
  • Мнения: 3 791
15.09 да не се пада понеделник?😎

# 272
  • София
  • Мнения: 17 991
Ноеми,  поисках от дъщеря ми скриншот от скрипта по тази 'Терминология".
Скрит текст:

Тук се вижда как детайлно са обяснени понятия и за германците..

# 273
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Ееее, избихте рибата! Особено Русалка с инфото за щерка й!
Огромно благодаря!

Сега остава въпроса: 91 или 73?
Прочетох внимателно по-преден пост на Русалка! За мен важните критерии са:
- предлагани профили (биология и хемия)
-  предлагани проекти/програми с участие на ученици в Германия
-  наличие на лайстунг паралелки - колко са в двете училища? Че там ще се целим.
-  предлагани клубове/доп. занимания
Локацията ми е вайна, но и двете са ни близо.

Ако въпросът звучи провокативно, но имате мнение, което не желаете да споделите публично, моля пишете ми на ЛС. Няма да цитирам, злоупотребявам и пр. глупости.

П.п. Русалке... думи нямам! Много ти благодаря!

# 274
  • столицата
  • Мнения: 3 791
Лайстунг паралелки има само в НЕГ 2 броя

# 275
  • София
  • Мнения: 17 991
Лайстунг има само в 91 НЕГ, влизането в НЕГ обаче не е  гаранция за прием в Лайстунг (2 паралелки на випуск). Държи се изпит по  немски края на 8 клас.

ПП Но много неща трябва да се вземат предвид специално при медицината .
Скрит текст:
Страхотно звучат природоматематическият профил и немските преподаватели за насочилите се към медицина, но в лайстунг доста трудно се изкарва максимална диплома, толкова нужна за тази специалност. Има, разбира се и такива деца, поздравявам специално един такъв от тазгодишните зрелсотници (просто него познавам, иначе браво и на другите)  - майка му ще се разпознае Wink . Та от тази гледна точка бг дипломата определено по-лесно се докарва до над заветното  5,93, което се приравнява на немска единица.  И не се държат немските матури..Но веднага идва другото. Лайстунг пък ще даде по-добра подготовка за ТМС, доста специфичния изпит за прием в медицински унита в Германия, без който все по-труден ще става приемът

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 16:10 от пенсионирана русалка

# 276
  • Sofia
  • Мнения: 688
Ноеми, от моя опит... аз съм да си учите в НПМГ (извинявам се, че внасям смут). Езикът да остане за Гьоте. Езикът е средство за комуникация и информация, но за мисленето си трябва стаж/рутина. Няма език, дори и майчиния, който да можеш да владееш до съвършенство във всяка една област. Той служи за там, където ти трябва. Затова имат терминология, защото и местните имат нужда от разяснения, нищо че немският им е майчин. НПМГ ще даде солидна основа, която после трудно ще се компенсира с наличието само на език. Примери съм аз и кумата ми. Тя идваше от НПМГ... в началото й беше сложно (без допълнителни курсове), но възможно за следване на материал. Година по-късно аз осъзнах, че аз отличничката (6,00 на ЕГ) буксувам, защото нямам нужната основа.

Дописвам се - магистър инженер сме. Добре, че бяха тя и съпруга ми при определени предмети. Първо наваксвах с материала по бг система от материали на бг студенти, после надграждах. Немците учат много по-систематизирано и логично според мен, но... ако имаш основата!

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 16:13 от pitanka в процес на израстване

# 277
  • Мнения: 502
В 10 клас нито един разказвателен не се учи на немски в ДСД паралелките. В 9клас био и химия бяха на НЕ.
А нашите в 9 клас на НЕ бяха история, география, химия и биология трябваше, но .... там не е за приказване. Странна работа, май изобщо не могат да смогнат с преподаватели за 7 паралелки

# 278
  • Мнения: 885
Ноеми, за да те “разконцентрирам” допълнително - според мен заложете на ЕГ ( ако има бал и желание за 91, или пък - 73): и в двете училища ще има  профили Хим/био и това са най-бързо запълващите се такива; а Русалката много ясно е посочила как предимствата на лайстунг автоматично стават недостатък, ако детето не е супер мотивирано, учещо, решено да се доказва ежеминутно и амбициозно, а всъщност може и това да не е достатъчно за отлична диплома; за медицина в БГ - НПМГ, ако гони медицина в Германия — НЕГ или 73 ( при това не лайстунг)... Хубаво е човек да може да избира.... Успех!

# 279
  • София
  • Мнения: 17 991
Сафрон, не казах баш това  Wink  Недостатък е  опасността да  не се добереш до маскималната диплома, да. Но.. Децата в лайстунг учат по немската система, свикнали са на по-голямо натоварване и е по-лесен за тях преходът към това безбожно като обем учене. И  по правило  се справят по-добре с ТМС (винаги има и изключения, но те потвърждават правилото), а това въобще не е за  пренебрегване, предвид тежестта , която му се отдава по новата система за прием.   Да не говорим, че винаги може да се направят рокади, ако си ясно ориентиран какво искаш. Влизаш в лайстунг, изкарваш 9 и10 клас, които няма да влизат в диломата за средно, извличаш максимално позитиви от този престой по отношение на език, биология и химия и после се местиш в ДСД профил химия/биология за по-сигурна диплома в 11 и 12 клас. Варианти има много, всеки си знае. Това, което за един е минус, за друг ще е  огромен плюс..Нищо не е еднозначно. Аз да бях, точно тази гимнастика бих направила към днешна дата, ако съм толкова сигурна, че целта е точно медицина в Германия.. Ако е  за БГ, бих избрала НПМГ.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 16:46 от пенсионирана русалка

# 280
  • столицата
  • Мнения: 3 791
Да. И тази година чувам за деца, които след 10клас искат да се прехвърлят в ДСД паралелка. Не зная дали ще им разрешат, обаче.

# 281
  • София
  • Мнения: 17 991
Да. И тази година чувам за деца, които след 10клас искат да се прехвърлят в ДСД паралелка. Не зная дали ще им разрешат, обаче.
Все плашат, че не  дават и после ги пускат. Друг е въпросът дали след като си тръгнат, в ДСД отношението към тях от страна на немците няма да е някак повлияно от направения избор. Макар че в класа на девойките ми имаше такова момиче. Завърши с отлична диплома, беше  сред номинираните да участват в  състезанието "Младежта дебатира", нямало е никакъв реваншизъм....Съседчето  ни също се премести  в 10 клас и не знам да е имало проблеми. Но пък други се оплакват, че са им намилали някои немци, че са се преместили..

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 18:46 от пенсионирана русалка

# 282
  • София
  • Мнения: 1 154
И в 12 клас може да се преместиш от лайстунг в ДСД. Друг вариант е просто да не се явиш на немските матури и получаваш само БГ диплома.

# 283
  • София
  • Мнения: 4 999
У нас има утвърдени учители или школи за подготовка по биология и химия за кандидатстване за медицина. Немски език на високо ниво по-трудно ще се усвои в школа. Срещала съм външна школа, която предлага курс по латински език. В НПМГ мисля, че има такава школа безплатно.
Като цяло според мен предметите, с които едно дете се справя с лекота и интерес, по-лесно се учат извън училище, а това, което представлява по-голяма трудност, е добре да се учи в училище, защото има повече часове. Не е особено популярна тази гледна точка обаче, така че това е просто още един поглед към нещата.
Чисто като възможности за обучение по химия и биология НПМГ вероятно е по-добре, но при насоченост към Германия, има и други фактори.

# 284
  • Мнения: 885
Русалке  - аз знам, че не си казала директно, че лайстунг е недостатък, но с оглед на това, че за медицина в Германия  се гони отлична диплома — според мен си е чист недостатък ... а по повод въртележките лайстунг- ДСД  явно може да се играе, така че да се избегне този недостатък .. извличане на мах печалба и от двете, но някяк си много самоцелно ми изглежда. Разбира се, ако детето си гони своите цели - няма неоправдани методи !

Общи условия

Активация на акаунт