Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 754
Правилно е слято - лесноусвоим. Спада към сложните прилагателни, в които първата съставка е наречие и пояснява втората – прилагателно или причастие.

# 571
  • Мнения: 95
Здравейте, уж знам къде и кога се слага пълен член, но едно изречение в доклада ме затормози:

Открийте правилния човек за Вашия бизнес

Къде се поставя пълният член тук и изобщо поставя ли се такъв? Ако някой обясни ще съм благодарна!

Моля без критика Wink

# 572
  • Мнения: 12 128
Няма пълен член. Коректно е написано. Човек не е подлог в изречението.

# 573
  • Мнения: 95
Благодаря !

# 574
  • Мнения: 8 807
правилно е

# 575
  • Мнения: 12 128
За да не се чудиш следващия път, в тази статия е много добре обяснено.
https://www.lifebites.bg/chlenuvane-bg-ezik/

Последна редакция: нд, 19 дек 2021, 07:37 от 💙 Clo 💙

# 576
  • Мнения: 5 820
Няма пълен член. Когато има предлог, съществителното име (подлогът) е с кратък член. Също се води като непряко допълнение. Така че "на Вашия бизнес" е непряко допълнение. Да допълня, че често виждам в официални документи подлогът да е с пълен член, но трябва да бъде с кратък член и съм се чудила каква е тази неграмотност.

Последна редакция: сб, 18 дек 2021, 23:18 от Jennifer_w

# 577
  • Мнения: 33
също замествай с "той" и "него". съответно за "той" се получава пълен член, а за "него" - кратък. Simple Smile

# 578
  • Мнения: 12 790
Открийте кого? Затова не е с пълен член.

# 579
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 397
Няма пълен член. Когато има предлог, съществителното име (подлогът) е с кратък член. Също се води като непряко допълнение. Така че "на Вашия бизнес" е непряко допълнение. Да допълня, че често виждам в официални документи подлогът да е с пълен член, но трябва да бъде с кратък член и съм се чудила каква е тази неграмотност.

Аз тук не схванах. Как така подлогът ще е с кратък член и как така подлогът ще е с предлог? Струва ми се, че силно бъркате понятията.

# 580
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
вече "кратък" член ли се нарича?
преди бяха "пълен" и "непълен".

сериозно питам. след като с номер три разбрах, че вече са "тесни и широки" гласни, а не отворени и затворени започвам да се плаша и от сянката си.

# 581
  • Мнения: 5 919
Твърдението на Дженифер би било вярно, ако махне /подлог/. Мисля, че се е объркала. Подлогът винаги е с пълен член, а ако отпред има предлог, то съществителното не е подлог.  А терминът "кратък член" и мен ме озадачи.

# 582
  • Мнения: 25 619
Още по-лесно, ако не забравяме, че подлогът и сказуемото винаги са съгласувани по род и число.
В дадения пример имаме сказуемо „открийте“ - мн. ч.
„Човек“ е в единствено. Веднага става ясно, че не може да бъде подлог, защото не той извършва действието, съответно и няма как да е с пълен член.
Подлог в изречението няма, подразбира се, че това е „вие“ - вие открийте.

# 583
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 397
Нямам реален спомен как аз съм учила понятията и дали е било само “непълен” член, но “кратък” не ми звучи чуждо и неправилно.
Ето че и Павлина Върбанова го ползва, което за мен е достатъчно.
https://kaksepishe.com/palen-chlen/

# 584
  • Мнения: 1 131
Ето и доказателството за "кратък член" от официалния правописен речник:

Скрит текст:

Там на места използват и "кратка членна форма".

Clo, статията не е съвсем пълна. Доколкото видях, не пише например нищо за страдателния залог, а там се допускат много често грешки.

Общи условия

Активация на акаунт