Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 754
Първото; "се заловихме да търсим" е съставно сказуемо.

# 61
  • София
  • Мнения: 18 035
Първото. Второто е просто със  съставно глаголно сказуемо, състоящо се от два глагола, свързани помежду си със съюза „да“. Дотук определението отговаря и за първото изречение. Но разликата е вече в първия глагол. При съставното глаголно той изразява задължително начало , край, продължение, възможност или необходимост. В този случай - начало, заловихме се да търсим.

# 62
  • Мнения: 5 914
Благодаря.

# 63
  • Мнения: 5 914
Цялото село се събрало край реката.
Пред сградата се чували гласове.

В кое е използвана преизказна глаголна форма. Знам отговора,но защо? Пояснявам,че разглеждам един тест за входно ниво 8 клас, който внукът ми ще прави за припомняне на материала. Аз  го правя преди него,за да съм готова да отговарям на въпроси,ако изникнат.Но тук запънах. Двете изречения ми се виждат еднакви.

# 64
  • Мнения: 22 867
С тия тестове човек почва да се съмнява какво знае и не знае. Ето подобен тест, т.е. с подобна 12 задача. За верен отговор е посочен А.

Пак в тест за 8 клас задача 9 с аналогични примери, верният отговор е Б.

Най-вероятно има грешка във втория тест при обозначаване на верния отговор.

# 65
  • Мнения: 5 914
Точно втория тест съм цитирала, като съм изключила тези отговори, за които нямам колебание. И ако верният отговор е Б, защо?

# 66
  • Мнения: 22 867
Мисля, че това "е гледала" е просто минало неопределено време. Но без да съм категорична, много се надявам някой преподавател, който работи с тоя материал, да се включи. Наистина ме налазват съмнения за това, което съм учила и знам, като хвана днешни учебници, а най-вече тестове.

# 67
  • Мнения: 5 914
Благодаря. Чувствам се по същия начин.

# 68
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Спомагателният глагол съм и еловото причастие образуват сложно глаголно време в изявително наклонение. Имаше възможност за изпускане на спомагателния глагол.
Цялото село се (е) събрало.
и
Пред сградата (са) се чували гласове.

# 69
  • Мнения: 5 914
Благодаря

# 70
  • Мнения: 19 296
В следното изречение трябва да се открият неизменяемите части  и да се напише видът им:
Ако си взел тази книга, защото подозираш, че и ти си като мен, по-добре я захвърли веднага.
Въпросът ми е "добре" наречие или частица е в случая и защо?

Още един въпрос. В следното изречение има ли инверсия:
Множественият мотив на тази песен като невидима вълна порасте...

И още един. Междуметията нали се водят несамостойна част от речта? Това значи ли, че не могат да изпълняват синтактична служба?
Обаче в това  изречение пссст е подлог: Едно пссст се чу отвън.

Последна редакция: вт, 22 сеп 2020, 18:16 от Дъждец

# 71
  • Испания
  • Мнения: 37 503
В следното изречение трябва да се открият неизменяемите части  и да се напише видът им:
Ако си взел тази книга, защото подозираш, че и ти си като мен, по-добре я захвърли веднага.
Въпросът ми е "добре" наречие или частица е в случая и защо?

Ако - съюз
Защото - начечие и съюз
Че - съюз
И - съюз
Като - предлог
По - частица за сравнение
Добре - наречие

Още един въпрос. В следното изречение има ли инверсия:
Множественият мотив на тази песен като невидима вълна порасте...

Има. Като невидима вълна порасте...

И още един. Междуметията нали се водят несамостойна част от речта? Това значи ли, че не могат да изпълняват синтактична служба?
Обаче в това  изречение пссст е подлог: Едно пссст се чу отвън.

В случая е подлог.

Несамостойните части на речта, както и междуметията, също могат да бъдат подлози.

 „В” е предлог; „И” е съчинителен съюз; „Ох” не трябва да се чува.




Последна редакция: вт, 22 сеп 2020, 19:25 от 𝐒𝐦𝐢𝐥𝐞𝐲𝐬 🙈🙉🙊

# 72
  • Мнения: 19 296
Благодаря много, Смайли!

При нас е написано първо в теорията, че несамостойните части на речта не могат да изпълняват синтактична служба , а после е даден примерът с междуметието като подлог и дъщеря ми се обърква.

# 73
  • Испания
  • Мнения: 37 503
За нищо.

Само ошашкват децата.

# 74
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
добре е наречие, защото се степенува за разлика от частиците.

веднага също е наречие.

Междуметията могат да изпълняват синтактична служба, когато заместват.

Сравни: Чухме мяукане.
съскане - отглаголно същ. в служба на допълнение

Чухме мяу-мяу.
Междуметието замества допълнението.

Общи условия

Активация на акаунт