Градинарство - моето хоби 25

  • 28 083
  • 751
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 6 887
Правила съм хамаци и от дюшечен плат ( памучен 250гр./ кв. .) - за дамаски. Ще стане и от дънков плат. Правила съм и от промазан, тънък плат. Важното е да е здрав плат, с плътно тъкане, независимо колко е дебел, за да издържа поне 150 кг за по-сигурно.
Лично аз се чувствам много по-комфортно с памучния, но той е доста по-тежък. Ако е за ходене в планината, трябва да е лек, тогава другият плат е по-подходящ, рипстоп е добре, но да е от леките. Не успях да намеря у нас рипстоп на читава цена.
 Размер - ш. 1,5 м/ д. 3 м.  Въжета , нееластични, дебелина 6 мм, дължина 2 въжета по 6 метра( за да има, ако се връзва на дебели или раздалечени дървета).

Този вариант от клипа ми е любим, хамакът е много удобен, няма метални части, няма убиващи възли, като плетените, няма дървени летви, кеф ти легло, кеф ти фотьойл, а цената му излиза много добра. Simple Smile Правя едно допълнение преди възела от клипа, с който го закрепям за дървото, не мръдва дори на кръгла тънка тръба.

Хамалогията ми е любимо занимание. Joy

Слагай хости на сянка и готово. Simple Smile

Последна редакция: сб, 11 юли 2020, 21:02 от Diorela

# 466
  • Мнения: 5 370
Вече ще ме набият за спам Confused, но може ли да кажеш за допълнителния възел?

# 467
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
Скрит текст:
Диорела, нямам дървета, но клипа с хамака много ми хареса. Какъв плат ще е подходящ? Питам, защото съм те виждала и в шивашката тема Grinning
Човекът казва, че всякакъв плат става, но сигурно някои платове са по-подходящи от други.

На мен също ми липсва сянка в градината, искам дърво, което да не прави много плътна сянка, за да оцелеят и цветя под него. Трябва да е някое малко дърво Grinning защото градината не е голяма. Вече трета година не мога да реша какво да е, досега щеше да е пораснало Confused

лагерстремия=индийски люляк. прилича на дърво, цъфти прекрасно и то  по време, когато няма друго цъфтящо дърво.
може да се реже и поддържа като храст, но аз предпочитам на дърво.

друг вариант са червена или класическа смрадлика, може да се ползва и лечебно; и червен японски клен - цветни петна в градината, не са толкова плътни, че да не расте нищо под тях.
Simple Smile

Последна редакция: сб, 11 юли 2020, 22:26 от st. Dobri

# 468
  • Мнения: 6 887
Добри, лагерстремията за дърво, на което да връзват хамак ли я предлагаш? Няма ли да е прекалено слаба за тази цел?

Флокс, пуснах ти една нескопосана снимка на ЛС, за да не ни бият за спам. Дано разбереш.

Shumanska, като се замислих, един стабилен асмалък, с хубави десертни сортове грозде, зреещи по различно време, е най-удобния и бърз за засенчване вариант за двор. И тогава ще си сложите дървета според предпочитанията - плодни, декоративни, комбинирани, без да се съобразявате колко бързо растат.

Последна редакция: сб, 11 юли 2020, 22:40 от Diorela

# 469
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
редактирах се малко. да стане ясно на кое отговарям. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 470
  • Мнения: 5 370
Добри, благодаря за предложенията! Всичките изброени ги харесвам много.

Как точно се прави от храст дърво, има ли някакви особености? При съседите виждам прекрасни малки дървета будлея и дойция, вижда се, че са много стари растения с дебело стъбло. При мен и двете растения са като сноп пръчки, растат по три метра, но почти не се разклоняват. Като ги подрежа, от отрязаното стъбло тръгват една до две пръчки, и това е.

Как да го подведа на дърво?

Диорела, благодаря, разбрах как става!

# 471
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
при нас стана с рязане на издънките, почистване на стъблото и подрязване.
Simple Smile прилагано успешно на смрадликата и на индийския люляк.

но при нара не се получи. старото клонче изсъхваше, новите израстъци бяха свежи и здрави.

# 472
  • Мнения: 5 370
Добри, благодаря! Интересно, досега мислех, че нарът си е малко дърво Grinning поне така съм ги виждала в Созопол.

# 473
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Нашият нар е храст и колкото повече подрязваме страничните клони, толкова повече издънки пуска.

# 474
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
може да е до сорт, може да е от условията, нашето не стана дръвче.
докато продадохме двора все храст си беше. на брега на Дунав, много северозападно. Simple Smile
интересното е, че иска слънце, много и силно и да е през цялото време. Simple Smile
на нашия падаше сянка от къщата на съседа. и до обяд беше в сянка. Simple Smile Simple Smile Simple Smile всички цветове бяха от страната на слънцето. откъм съседа нямаше нито едно цветче.

# 475
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Отглежда ли някой в градината си рабарбара  и ползва ли го в кулинарията?

# 476
  • Мнения: 6 887
Аз имам 2 корена ревен , но в саксия и въпреки, че е на няколко години, е доста малък. Няма как да го ползвам.
Ядливи са само дръжките, че има доста оксалати в листата. Той е роднина на киселеца и е с кисел вкус.

# 477
  • Мнения: 5 370
При мен ревен се отглежда масово в градините, аз нямам. Знам, че от дръжките се правят сладкиши и мармалади, на мен не ми допада вкуса.
Знам, че се гледа лесно.

# 478
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Благодаря, момичета. Дадоха ми едно малко коренче, изпратено от Австрия, почти изсъхнало, но хората нямаха преки впечатления за употребата на растението, освен че се ползват дръжките. Попрочетох тук-там, разбрах , че мога и да си купя от разсадник, а и сигурно се среща някъде и естествено в природата. Важно е, че не на всеки допада вкуса, както всяко нещо. Благодаря.

# 479
  • Мнения: 6 887
armeria , моят е от семена. Лесно се хваща. В жегите няма листа, тръгва рано на пролет по хладното. Май е един от първите зеленчуци в северните страни. Преди няколко години норвежката посланичка показваше по ТВ как се прави  тяхна характерна супа с дръжки от ревен и ягоди. Също децата го ядяли суров - белят кората и топят в захар.
Чела съм, че коренът издържа 25 години, гледала  съм клипове с огромни ревени в градината.
У нас, една стара соц. книга за земеделие, го препоръчват в пространства между дърветата. В бг  има много и различни зеленолистни, вероятно затова не е навлязъл в стопанствата. Не сме опрели до дръжките му.

Общи условия

Активация на акаунт