Права на децата ни с ТЕЛК - 3

  • 49 310
  • 789
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 458
Здравейте отново. Послушах ви и пуснах документи за телк. Днес пристигна писмо за дата, която е на 28.10,а на малчо му престой операция на 21.10. Първо, сигурно ще сме още в болница по това време и другото което е, незнам дали ако го отложат след операцията за хипоспадия ще му дадат телк. Та имам два въпроса: Има ли някакъв шанс да ни дръпнат датата напред и ако има къде трябва да питам? Водим се 2 ри състав към 2 ра градска.
В писмото ми искат етапна епикриза, а аз нямам такава, ходили сме само на консултации при детски уролог през няколко месеца. Всичко за година и 3 месеца, около 4 пъти. Какво се прави като я нямам и има ли смисъл да се явяваме? Благодаря предварително на всички.

# 76
  • Мнения: 4 757
Здравейте , момичета. Преди два месеца подадох документи в ТЕЛК за детето си.Толкова години никой никъде не ме изпрати при специалист и накрая се насочих сама към такъв.Детето ми е на терапия с Genotropin.Имахме назначена дата за комисия,но днес ми се обадиха,че са взели решение на база всичките документи и епикризи.95процента,утре ще си го взема.Идея си нямам какво следва,зная само че трябва да отида с решението в социалните.Въпросът ми е, понеже детето ми е в това състояние през целия си живот до момента,мога ли като негов представител да имам някакви претенции да бъде изплатено нещо със някаква задна дата и ако мога,какво трябва да предприема.Аз и не зная тези проценти какво финансово подпомагане носят.В общи линии за нищо не съм в течение.Благодаря предварително за информацията.

# 77
  • Мнения: 6 292
В решението ще е посочена дата на инвалидизация. От тази дата до датата на решението ще ви изплатят 50% от сумата, която за процентите в групата 90-100 е 930 лв. месечно.
След като изтече срока за обжалване следва да представите решението пред социалните, за да ви начислят сумите. Не знам какво е заболяването, но ако имате нужда от помощни средства като количка например след покупката ви изплащат определена част от сумата на база фактура и медицински документи. От общинското транспортно предприятие имате право на талон за правото да ползвате места за паркиране обозначени за инвалиди. В началото на годината от БЧК ще ви предоставят помощ от хранителни продукти. Ако ползвате ваш собствен автомобил имате право на отступка от винвтката и данък МПС. Имате право и на приспадане на ДОО в размер на 200 лв за детето с увреждане към отстъпката от данъка в размер на 20 лв за всяко дете.

Последна редакция: ср, 16 сеп 2020, 21:18 от Рори72

# 78
  • Мнения: 4 757
Рори,благодаря.В социалните ми подхвърлиха за винетката и платените зони за паркиране.Аз тези неща ги плащам в началото на лятото и вече едва ли има как да ги ползвам.Може би догодина юли ще се опитам,но то телковото решение ще изтече на 1 септември и не съм сигурна дали ще мога.Данъчните облекчения какви са точно?За данък на имот или трябва в края на годината да вляза при счетоводителката на работа?

# 79
  • Мнения: 5 694
Данъчните облекчения са само, ако имота/колата е на името на детето. Догодина можете да си подадете молбата за винетка като изтече, тъй като ще имате валидно все още ТЕЛК решение.

# 80
  • Мнения: 12 463
Мила, първото решение е за една година, след това се кандидатства за удължаване на срока на ТЕЛКа. Има смисъл от всичко.
От социалните има и карта за БДЖ. Ако е с придружител и двамата очите право на две безплатни пътувания за годината. Отделно БДЖ издават карта за трудно подвижни лица, която дава право на неограничен брой пътувония с 50% намаление за детето и родителя.
Имате право и на 200лв отстъпка от годишния данък. Прави се от работодателя или от НАП при приключване на финансовата година. Представяте ТЕЛК решението и служебна бележка за доходите. Ако доходите Ви са по-малки, то може да се ползва от другия родител.

# 81
  • Мнения: 5 694
Mama Ru ще те поправя /приятелски разбира се/, но БДЖ издават такава карта не само на трудно подвижни лица, а на лицата с ТЕЛК. Картата е за една година.

# 82
  • Мнения: 12 463
Mama Ru ще те поправя /приятелски разбира се/, но БДЖ издават такава карта не само на трудно подвижни лица, а на лицата с ТЕЛК. Картата е за една година.
Това, което издават БДЖ те си го водят за "трудно подвижни лица", моето дете не с двигателно увреждане, но също му я издават тази карта и аз като придружител я ползвам също. Не знам защо я водят така.
А от социалните е другата за двете безплатни пътувания.

# 83
  • Мнения: 63
Здравейте, предварително се извинявам, ако е обсъждан въпроса ми, но не успях да намеря отговор, минавайки през темите назад. Имам насрочена дата да се явя пред ТЕЛК на 06.11. с допълнителни документи, амбулаторни листа и изследвания за сина ми, който ще навърши 3 години след 10 дни. Написах мейл, за да уточня някои въпроси относно валидността на изследванията и дали трябва да водя детето с мен. Оказа се, че няма нужда да го водя и изследванията и прегледите важат 6 месеца.

Бихте ли ми казали, ако сте минавали през това близките месеци каква е процедурата след като се отиде на определената дата пред комисия? В какъв срок се получава решението, трябва ли да се ходи и да се регистрира някъде (РЗИ) или се регистрира в картотеката по служебен път. В какъв срок след минаване пред комисия може да се регистрира? РЗИ и картотеката едно и също нещо ли са?

Благодаря ви предварително за отделеното време!

# 84
  • Мнения: 101
Преди две седмици минахме ТЕЛК. Решението беше готово за около час, може и по пощата да се изпратят документите. Не съм го заверявала, направо след 15 дни го занесох в социални... Но това е за Пловдив, навсякъде е различно доколкото знам.

# 85
  • Мнения: 63
Преди две седмици минахме ТЕЛК. Решението беше готово за около час, може и по пощата да се изпратят документите. Не съм го заверявала, направо след 15 дни го занесох в социални... Но това е за Пловдив, навсякъде е различно доколкото знам.
Благодаря ви, nasety. Явно наистина е различно, защото една позната ми сподели, че след като ѝ е излязло решението, 1 месец след това е трябвало да отиде в РЗИ София да го завери. Преди това нищо не можело да се прави с него. Аз съм вече тотално объркана.

Пиша тук каква е процедурата в София от майка, която миналия месец е минала през това. След като документите се занесат в посочения ден и час, на следващия или по-следващия ден са ги извикали да си вземат решението на място. След излизане на решението се чака законният срок за обжалвания, който е 14 дни и на 15 ден се носи в РЕГИОНАЛНА КАРТОТЕКА НА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА, за да му сложат печат, че е влязло в сила. След като бъде заверено, може да се използва за целите, за които е издадено.

Надявам се да е полезна информацията и затова си позволих да я опиша.

Последна редакция: вт, 22 сеп 2020, 11:45 от AnMary

# 86
  • Мнения: 11
Здравейте. Искам да знам колко пари са взимали децата ненавършели 18 преди между 5 и 10 години с процент между 85-90. Търсих в google но нищо не намерих. Много ми е важно да знам. Ако има някой който знае и разбира от тези работи да отговори моля. Мерси предварително

# 87
# 88
  • Мнения: 458
Здравейте, вчера взех и последния документ за телк, но ми направи впечатление, че в писмото от телк пише амбулаторен лист от детски уролог, а на мен ми дадоха, медицинско направление от тези зелените хвърчащите написано на ръка и отгоре пише за телк.
Дано ми свърши работа, защото няма нищо общо с амбулаторен лист, но доктора ми каза, че трябвало да е такова. Вашите такива ли са или пак съм попаднала на някой отвеян?

# 89
  • Мнения: 164
Не се притеснявайте - точно така изглеждаше и нашето. Не сме имали никакви проблеми с комисията - приеха го.
Щом пише за ТЕЛК, има подпис, печат на лекаря и че е детски уролог всичко ще е наред. Успех!

Здравейте, вчера взех и последния документ за телк, но ми направи впечатление, че в писмото от телк пише амбулаторен лист от детски уролог, а на мен ми дадоха, медицинско направление от тези зелените хвърчащите написано на ръка и отгоре пише за телк.
Дано ми свърши работа, защото няма нищо общо с амбулаторен лист, но доктора ми каза, че трябвало да е такова. Вашите такива ли са или пак съм попаднала на някой отвеян?

Общи условия

Активация на акаунт