Ежедневен план за бързо готвене, почистване и организиране на дома?

  • 21 177
  • 290
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: X
Янтрич, хоризонталните фризери тип ракла събират повече. Организацията е лесна като сортираш нещата в големи вакуумиращи се пликове, в които слагаш пликчетата с определен продукт. Установих тази житейска истина, когато преди години се сблъсках челно с необходимостта да прибера два телешки бута по 50-на кила всеки.
Скрит текст:
Мале, каква касапница беше в кухнята на селското шато и що вино се изпи тогава!

# 136
  • Мнения: 10 629
За сушените моркови да питам - не потъмняват ли докато се сушат? И въобще за сушените зеленчуци, необходимо ли им е повече време за готвене. Никога не съм ползвала, но помня, че веднъж мама в гладните години на прехода се беше сдобила със сушен грах, нямаше увиране и нищо не ставаше от него. Бих си изсушила и аз сезонни зеленчуци за супи. Нямам сушилня, но на хартия ще се получи... Правила съм на Пеп-чо зеленчуковата подправка, но тя е със сол и е свежа, успешна беше.

Иначе от споделените организации единствено варя около 2 кила телешко месо в неделя и готвя 2-3 пъти от него. Готвя ежедневно и като има варено месо ми е удобно. Когато готвя свинско и пиле не го варя предварително. Във фризера обикновено замразявам само месо и риба като се случи да купя повече.

Аз например като готвя на фурната, преди да извадя яденето забърквам един кекс или крем-карамел.

# 137
  • Мнения: X
Коте, не потъмняват сушените зеленчуци. Не съм забелязала да им трябва повече време за готвене.

# 138
  • Мнения: 10 629
Благодаря, Уиш! Задължително ще пробвам и аз Simple Smile

# 139
  • Мнения: 36
"да го сложим "някъде" да се чете на първото удобно до нас място"
Това от 20 години с майка ми се опитваме да го обясним на баща ми... безуспешно...

Мия на ръка, повече ме уморява зареждане и разтоварване на миялна
Ей на това изказване няма да спра да се чудя никога. ...
И аз?! Как може да е по-трудоемко 3 минутно упражнение (общо за нареждане и разтоварване) в сравнение с измиване на всичко? Все едно някой да ми каже, че му е по лесно да мине 2-3км. пеш, отколкото с транспорт? Rolling Eyes
Иначе по темата: колко по-малко се разхвърля, толко по-малко има за оправяне после. Всяко нещо като се вземе от някъде се връща обратно, а не да го сложим "някъде" да се чете на първото удобно до нас място. Уредите за миене, готвене, сушене и т.н. също спестяват доста време. Може пекарната да пече, фурната да се самопочиства, кукъра да готви, миялната да мие и т.н.

# 140
  • Мнения: 1 732
За тези, които ги мързи да сушат зеленчуци, в магазинчетата от типа на Мистър Алмънд за насипни кафе, бобови, подправки и пр. се продават всякакви видове сушени зеленчуци на размерване. Не са солени, нямат консерванти и са на смешна цена. Например, 100 грама сушен праз е 1,20 лв. За сведение, сушеният праз е лек и 100 грама са една торба, която ще ви стигне поне за 10 готвения.
От този вид магазини купувам в краен случай, защото забелязах, че много бързо очервивят. Всъщност, май така ги купувам, защото започнах да разглеждам внимателно бурканите им и в някои се вижда, че вече са развалени.

# 141
  • Мнения: X
Много неприятно. При мен, за 3-4 години откакто пазарувам от тях, не е имало подобни инциденти. Вероятно зависи от конкретния магазин.

# 142
  • Мнения: 13 206
Който няма сушилня за зеленчуци може да пробва на най-слаба фурна да суши -50-60 градуса. Като имам много домати за сушене там ги правя.

# 143
  • София
  • Мнения: 6 137
Днес ми пристигна мултикукъра - Тефал, има и опция за готвене под налягане, надявам се да ми спестява време.

# 144
  • Мнения: 250
Много полезни съвети намирам в тази тема. Вече изпробвах това с нарязаните лук и морков като заготовка и съм повече от доволна.
Вчера, например, готвих мусака - директно загрях мазнината и сложих лук от кутията. Няма белене, миене, рязане, сълзене на очите и т.н.
Ще процедирам така и с други зеленчуци.
Сега се сещам и за още нещо, което съм правила - купувам повече чушки за пълнене, измивам, изтърбушвам и прибирам във фризера. Когато реша, че искам да пълня с кайма и ориз примерно, само приготвям сместа и пълня чушките.
Утре ще правя пиле с картофи и ще използвам освен бутчетата за ястието, да сваря повече месо и да го замразя заедно с бульона и да го използвам за супа или за нещо друго след време.
Трябва да е напълно изстинало, преди да го прибера във фризера, предполагам? А ако реша да го прибера в хладилник, не да го замразявам - още вряло го наливам в буркани с винт, обръщам надолу и изчаквам да "хлътне" капачката, нали? После изчаквам да изстине, обръщам го в нормално положение и си го прибирам в хладилника? А колко време издържа така?
Задавам много малоумни въпроси, но досега не съм съхранявала така месо и бульони и нямам идея кое и как.

# 145
  • Мнения: X
А ако реша да го прибера в хладилник, не да го замразявам - още вряло го наливам в буркани с винт, обръщам надолу и изчаквам да "хлътне" капачката, нали? После изчаквам да изстине, обръщам го в нормално положение и си го прибирам в хладилника? А колко време издържа така?
Точно така, да. Един месец издържа със сигурност. Възможно е и повече, но не съм проверявала.

# 146
  • София
  • Мнения: 6 143
Не зная, момичета, може и да бъркам, но някои от предложенията не пестят време, а само го реорганизират. Каква е разликата дали ще изчистя 20 чушки наведнъж или на два пъти по 10?

# 147
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 550
И аз това се чудя и го питах веднъж.

# 148
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 722
Ами, просто ще кажеш че половин следобед си чистила чушки, а не преди готвене... Това не е за мен.

# 149
  • Мнения: X
Да, вярно е, че някои дейности не пестят време, а го реорганизират. Но всъщност, често се оказва, че времето не ни стига и поради лоша организация. В този смисъл, идеите за реорганизиране на времето също са полезни. Не за всеки, разбира се. Зависи от стила, който човек е възприел за себе си.

Общи условия

Активация на акаунт