за децата ни в чужбина

  • 2 994
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 822
Учението чрез игра мисля, че е до време. Фикс идеята за следване и високи постове все някога обществото ще му я насади, иначе се опасявам, че в материален план няма да е задоволен и презадоволен. За духовния план - това май е до възпитание и до човек.
Не зная...В България примерно все още се гледа с лошо око на младежи,които нямат желание и амбиция да продължат във ВУЗ.Колко струва висшето образование там и какво става след като завършат-няма да коментирам.Темата е за друго.Но е факт,че не само родителите,а дори учители,приятели имат очаквания към един млад човек да продължи образованието си.
Докато тук тези очаквания изхождат предимно от семейството на детето.Не мисля,че обществото може да им "насади" тази амбиция.И причината за това е горепосочената толерантност.Защото от малки в главите им набиват,че всяка професия е ценна и трябва да се уважава,което не отричам.Никой няма да убеждава децата,че е по-добре да си адвокат,а не готвач.Факт е и това,че управляващите нямат нужда от прекалено мислещи и умни хора(това важи навсякъде всъщност).Не казвам,че такива няма...Ако някой изплува,то това ще е благодарение на традициите в семейството и възпитанието.Но мисля,че темата е по-скоро за влиянието на средата.За това няма да коментирам и духовния план,който също е до "възпитание и човек".Макар,че има доста неща,които бих добавила като "плюсове" в тукашната система и които ми допадат,но остават някак на повърхността. Децата ги правят автоматично,защото знаят,че така трябва да бъде.Например никога няма да забравят да направят подарък или да поздравят мама и татко,дори баба и дядо за техните празнични дни.А това гали душата-вярно.Но дали успяват да ги научат да правят това от сърце или от уважение,а не защото това го изисква доброто възпитание...Все пак е "плюс".
Не преувеличаваш ли малко, наистина ли там, където сте, децата не се сприятеляват помежду си?
И тук аз не мога да преценя,дали преувеличавам или не...Може би някой отстрани може да каже по-добре.Аз просто споделям въз основа на моя опит и този на приятели и познати,с които сме близки.Не генерализирам...
А и не ми се навлиза в обяснения,какво разбирам под "приятелство". Защото и тези ми разбирания са болезнена носталгия по миналото.
Истина е,че детето ми е все още малко,но мисля,че вече се ориентира достатъчно по отношение на децата,с които дружи.Какви възможности имат децата ни да се сприятелят с някого? Нямам предвид социалните контакти изобщо.Тях ги имат в изобилие.
Но си мисля,че за изграждане на приятелства е необходимо нещо повече от това да ходят заедно на училище,да са в един клас,да играят заедно в междучасията.И много други фактори са от значение.Не мога да приема,че различните култури нямат различно разбиране за допустимата близост между хората.Или да твърдя,че културните и верски различия не ограничават по някакъв начин взаимоотношенията на децата ни?А контролът от страна на родителите не ограничава ли също свободата им да избират?И след като тук контролът е по-засилен-->свободата в избора (дори на приятели) е по-ограничена.
Не е необходимо едно дете да се сблъска с реплики от рода:"Родителите ми не ми позволяват да идвам у вас,защото вие гледате телевизия" или "Татко не обича чужди хора да идват вкъщи,а в събота иска да си почива"(казани на 13-годишната дъщеря на познати),за да си направи изводите,че не е толкова лесно да се сближи с момичето,с което иначе толкова добре се разбират в училище...
И последно...С никого не споря.Мисля,че повечето споделяте това,което съм написала в първия си постинг:"Ще бъде щастлив там,където израсне..."И само в добавка към другите въпроси на Силви...Да,тук шансовете са по-добри.А дали ще са по-добри хора?Тук нямам отговор...
И моля ви,когато четете,четете цялото мнение на един човек и не се "хващайте" за определени реплики или думи.Те са само крайпътен камък от извървения от нас път.А изводите вече съм си ги направила и написала дори.Просто смятам,че е по-правилно,човек да търси и "+" и "-" и да не изпада в крайности.Опитах.Не твърдя,че съм успяла.Може би някои от вас не виждат нито един "+" в това,децата им да израснат в България. Извинете ме,причината е в моите очила!
Стана много дълго и сякаш е време да спра да обяснявам,какво съм имала предвид...А и сякаш е най-добре някой пак да заключи:Всеки гледа от собствената си камбанария...
NO FIGHTING! Peace

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
А и сякаш е най-добре някой пак да заключи:Всеки гледа от собствената си камбанария...
NO FIGHTING! Peace
Абсолютно!
Където и да сме, каквото и да правим, винаги ще се чудим дали това е най-доброто за децата ни  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 3 271
Където и да сме, каквото и да правим, винаги ще се чудим дали това е най-доброто за децата ни  Heart Eyes

Да, точно така е! Изпитах го и все още го изпитвам на гърба си. Лутаме се в решението между двата полюса. Мъжа ми казва, че сме "заразени" и вече не можем да гледаме еднозначно. И е точно така, като моряците, ако сме там ни липса БГ, ако сме тук ни липсва Торонто и то до болка понякога. Не съм очаквала, че може толкова силно да го почувствам като мой дом... и явно не само аз...
Но пък брат ми така и не се жени, за моите родители децата ми са единствените внуци, майка ми биквално за тях живее и ужасно страда, ако 2 седмици не ги види... Моя приятелка веднъж ми каза, че не бива да живея живота на друг и е много права. И все пак. Подреждането на тези приоритети и то особено като поставиш децата най-отгоре е много трудно. Всяко нещо е за сметка на друго, идеално решение няма (Силве, ти ми го каза това още преди години  Heart Eyes ) Затова засега сме решили, че където и да сме ще търсим положителното в текущото положение. То при нас се намесват и други, освен емоционалните фактори, та уравнението се усложнява още повече.

Да,тук шансовете са по-добри.А дали ще са по-добри хора?Тук нямам отговор...

Ето това е въпросът, с който най-много се блъскам и често го обсъждам с моя приятелка, която от 7 години е в САЩ. Тя също много иска да се върне в БГ, защото не харесва обществото и нравите там, но пък всички знаем плюсовете... Така че все го отлагат още малко и още малко...

Силве, мисля, че Коко ще е много по-щастлив от повечето чужбински деца! Имате най-близките роднини с вас, Коко има с кого да играе, не сте сами по рождени дни и празници, говорите и с други хора на български... (което ми напомня да питам роди ли се вече бебето на Мануела  Wink ) Така че не го мисли, радвай се на ситуацията, в която сте и оцени допълнителните плюсове, които имаш спрямо други българи, които са наистина сами (едно от нещата, които искрено ме ужасяваше там! да нямаш възможност за 1 час да отидеш някъде сам, да не говорим с партньора си..., да имаш болно дете като си свършил болничните, ей такива неща)
Пращам още една камара целувки за порастналият ти мъж, пък и за Ели и Изабелчето покрай това   bouquet

Последна редакция: чт, 24 авг 2006, 09:37 от Millena

# 18
  • Мнения: 2 292
Ами ако в БГ животът ще бъде само нерви , поради  недостиг на пари и какви ли не български му перипетии ??? Това винаги се отраzява на децата.
И не мога да си представя в днешна БГ да рита топка в zадния двор някъде в София например ... найъмного да бели семки или да точа по стълбището на блока и да драска по асансьора с останалите  лапета от входа ...

# 19
  • Мнения: 3 271
И не мога да си представя в днешна БГ да рита топка в zадния двор някъде в София например ... найъмного да бели семки или да точа по стълбището на блока и да драска по асансьора с останалите  лапета от входа ...

Срещу блока ни има училище и всяка вечер децата карат колела и ритат топка там  Peace
Не съм сляпа за всичките неуредици тук, напротив, първите месеци ревях всеки ден и още не мога да се примиря с твърде много неща. И все пак има някои неща, които не мога да нарека черни, най-вече близките. Но как да премеря на везна животът ни там към 5-10 (най-вече) човека тук  newsm78

# 20
  • Мнения: 2 292
Доста са иzдраскани и окъртени входовете и асансьорите от играещи деца. Може вината да е и у родителите, които не са ги zавели да играят в училищния двор.
Доста ми става мъчно zа раzходка иz София по някои улици, сещам се zа раzни неща и случки ... но интересно е , че като се прибера в София не намирам нищо общо със спомените и не мога да направя почти нищо, от това zа което съм си мислила ... някак си поъраzлично е. Например отидохме да се раzходиме с малкия до парка, където съм играла толкова много и еzерото с лилиите е едно блато с лилии пълно с боклуци и обърнати пейки и кофи вътре. Фигурките на шадраванчето са грубо иzкъртени и ги няма, фигурката мечка от чешмата също липсва, стената с колоните надолу към алеите  с кестените е иzкъртена и стои само една недокъртена колона ... Да не говорим zа пътя който иzминах zа да се добера до парка и zа всички паркирани по тротоарите коли, иzкъртените тротоари и мръсните улици ... Затова не ми е мъчно и може би прекалено кофти съм се настроила. Просто неща , които бяха толкова хубави сега са така порутени ...

# 21
  • Мнения: 3 271
vivita, знам, и на мен това ми е голяма мъка  Cry Със сигурност вина имат и родителите. Без да се обижда някой, но чалгарското общество (както наричам аз тази поголовна простотия) със сигурност не води до добро  Weary

# 22
  • Мнения: 636
Не искам да превръщам темата в "Черна хроника" за Бг или чужбина, но като казахте за игра в училищния двор се сетих за една случка. Неотдавна четох, че деца ритали топка в училищния двор и някакъв (нямам подходяща обидна дума) стрелял по тях, понеже с топката ударили новичката му кола  #Cussing out А неговия коментар беше - "Ами дал съм еди-колко си пари за тази кола!" Сякаш това оправдава деянието #Cussing out
Извинете за оффа.

# 23
     Oт 5 год.живеем в България.
     Сина ни,който вече е на 10 чака с нетърпение да се връщаме в Германия.
там има повече развлечения,които могат да ти разнообразяват уикендите,
училищната система е по различна,тук в България даскала хич не му е дерт,какви проблеми
има детето,дори и една седмица да не отиде на училище,няма кой един телефон да дрънне на родителити,които са в заблуда.Отговорът в такива ситуации,който получаваш е:"ние сме учители,а не падари ,за да ви пазим нехранимайковцити". Това е една реална случка,която преживяха наши приятели с дъщеря им/която изкара много тежък пубертет/.
     Най-разработения пазар за дроги е в училищните дворове и то на елитнити,защото там ходят децата на богаташите.
     Ако станеш спонсор на училището,тогава детето ще има много 6-ци.Училищните бази са в окаяно състояние.Ние имаме финансова възможност да помагаме,но пък неискам,по този параграф да бъде оценявано детето ми.
    Здравеопазването-ад.Преди 3 месеца дъщеря ми,която е на 3 започна силно да повръща.Отпусна ми се в ръцете и аз много се уплаших.Званя на Бърза помощ......те ми викат"госпожо,имате ли кола?" Да "ами тогава доведите Вие детето при нас,та да стане по бързо,че ние нямаме кола в момента и неможем да дойдем"......Майко мила ,момичета ,изприщих се.....коментарите си ги правете сами....
    Да вярно е.....родината си е родина....но България отдавнна не е това,което беше....
    Живеем в Пловдив,един красив град.....в който в момента вилнее епидемия то Хепатит А....и то такава,че вече се говори за затваряне на всички детски заведения/градини и ясли/ и май ште се отложи започването на новата учебна година.....Та нали сме в 21 век newsm78.....
   Вярно е ,че възпитание се дава в семейството,но да не подценяваме влиянието на външната среда....децата искат да са си при мама и тате, а пък няма значение на кой край на света живвем.....но пък ние сме отговорни от тях да стане човек/така да се каже/
   Май прекалих с писането,но исках и аз да споделя мойто мнения,като майка на 2 деца ,живеещи между два святя.
   Спирам, че май много стана.....моето лично мнение.....България е една прекрасна страна,но тя вече не  е в състояние да дава един добър старт на децата ни в живота.

# 24
  • Мнения: 563
Благодаря на всички ви момичета  bouquet
Като че ли след като прочетох мненията ви осъзнах че май изпитвам носталгия по нещо което вече не съществува Tired Домът ни вече отдавна е тук, по това спор няма, искам детето ми да приеме всички хубави неща от тукашното общество за нормални.
Ниара, много ми харесаха твоите разсъждения, защото са близки до моите. Никога не са ми харесвали прекалените очаквания от децата в Бг ( тук включвам и себе си ) и все още се опитвам да се боря с това... наистина тук не съм усетила да има пренебрежение към някого само защото няма "елитна" професия. Всеки труд се уважава, това се усеща навсякъде и е едно от нещата които най-много ми харесват. Има и куп други разбира се.
Миленка, за милите думи  bouquet Успех във вашето търсене на отговори Hug
Офф, Мануела роди и бебока е един голям мъж, Алекс Grinning

Приятен ден на всички ви желая   bouquet

# 25
  • Мнения: 3 271
наистина тук не съм усетила да има пренебрежение към някого само защото няма "елитна" професия. Всеки труд се уважава, това се усеща навсякъде и е едно от нещата които най-много ми харесват. Има и куп други разбира се.

Да, това е много ценно. И въобще обществото там е страшно толерантно, особено към децата. Ако отивах там на сватба, нямаше да имам притесненията, които имам сега тук. Говорили сме си по този въпрос. Това е едно от нещата, които ми липсва най-много!

Офф: Поздрави Мануела и Бисер, да са живи и здрави и малкият мъж много да ги радва!

# 26
  • Мнения: 934

Истина е,че детето ми е все още малко,но мисля,че вече се ориентира достатъчно по отношение на децата,с които дружи.Какви възможности имат децата ни да се сприятелят с някого? Нямам предвид социалните контакти изобщо.Тях ги имат в изобилие.
Но си мисля,че за изграждане на приятелства е необходимо нещо повече от това да ходят заедно на училище,да са в един клас,да играят заедно в междучасията.


Изобщо не мислех да се заяждам, просто изказването ти ми прозвуча малко крайно. Понякога сами изграждаме стени около себе си.
За приятелството - когато децата са малки, си зависи 100% от родителите. Трябва да се полагат усилия да се канят деца на гости, да се организират излизания заедно и прочее. Иначе не става. Не че аз лично съм толкова активна в това отношение, де Confused Но така процедират хората.

Извинявайте за оффа!

# 27
  • Мнения: 4 390
    Oт 5 год.живеем в България....

Без никаква нотка на заяждане - ценя личното ти мнение, но ми е интересно защо не го написа с регистрирания си ник!?



# 28
  • Мнения: 76
    Oт 5 год.живеем в България....

Без никаква нотка на заяждане - ценя личното ти мнение, но ми е интересно защо не го написа с регистрирания си ник!?

4estno kasano....nesnam...biah na rabota barsah da pi6a...nesaobrasih....

A sega isvenete sa latinizata...pi6a ot na sina mi komp. i niama kiriliza...




# 29
  • Мнения: 11 315
Шнайдер, вие нали искахте да се връщате?
Какви са ви плановете?

Общи условия

Активация на акаунт