Работа, CV-та, HR-и, съвети - 72

  • 43 007
  • 746
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 878
Аз мисля, че разбрах въпроса. В момента съм в подобна ситуация. Кандидатствам за специализирана позиция, където обаче и конкуренцията е сериозна. В няколко фирми стигам до последно интервю, но всеки път избират друг. Ами, демотивиращо е. Много е трудно дълго време да поддържаш високи нива на ентусиазъм и оптимизъм при толкова откази. Започваш да се съмняваш в способностите си. Поне при мен е така.
А вторият въпрос, ако разбирам правилно е колко време след като започнахте да търсите работа получихте оферта, а не колко време след интервю сте получили оферта.

# 256
  • Мнения: 29 341
Superficial, за съжаление на по-високите и/или изискващи квалификация позиции, конкуренцията е по-различна. Кандидатите са малко, но минават много ситна цедка и понякога действа наистина демотивиращо да си класиран на второ или трето място.... И все пак трябва да си казваш, че просто не е "твоята" работа и това, че не са те взели на това място, ти дава други възможности.
При мен например има проблем от там, че не мога да съм многословна на интервюта. Не обичам да разтягам локуми, отговарям точно и кратко. Не се възприема добре, особено от ЧР. Възможно е друг да не  е толкова добър в нещо, но пък да умее да се "продаде" по-добре....

# 257
  • Мнения: 3 732
Копирам си поста от друга тема. Не съобразих, че е за тук.


Мисля си за работни ядове. Имам шефка, адски готина и добра. Отдела ни е блато, тя не може да се справи с нас.
Имаме външни колеги. Помолих я да попита за мнение как да реши проблема най - готината от тях. Тя не ме разбра, защото смята че тяхната работа не е като нашата. Вчера трите се засякохме случайно насаме. Външната показа, че вярва и на двете.
Помолих моята шефка да говори с други шефове на отдели. Има двама от тях които са добри в работата си. Не може, и на тях им е шеф.
Реално тя има нужда от помощ да оправи цял отдел. Бори се с тъпи същества които грам не разбират, че всички сме свързани в едно цяло. Играят на пр**би другарче и не им пука за нищо. А тя прави всичко те да са доволни. От добрина й се качиха на главата.

Искам да й помогна, но не знам как.

# 258
  • Мнения: 2 124
Не знам какво разбираш под готина и добра. Може да е добър човек, но явно не е добър мениджър.
Не е твоя работа да оправяш нещата или да ѝ помагаш, но заедно като екип може да помислите какво може да се направи за оптимизация, т.е. събирате се и давате предложения, най-читавите ги привеждате в действие.

Била съм на работа, където шефът ни събираше редовно всички и беше отворен за предложения. Често пускаше и анкети, когато трябваше да се вземе решение.

На друго място пък всеки един от нас трябваше да посочи как да подобри своята част от работата, тъй като бяхме със специфични задачи макар и навързани с тези на останалите. Но всички се гърбят, не някои да го играят скатавка за сметка на другите. И бонусът ни беше общ, т.е. ако не сме добър екип и не постигнем таргета, няма да има бонус за никого.

За да описваш ситуацията като блато, явно нещата са изтървани отдавна. Като не става да се разчита на съвестта на служителите, тогава да се разпишат строги правила и инструкции за работа, ако трябва да се въведат глоби.

# 259
  • София
  • Мнения: 2 855
С глоби и наказания нищо няма да се постигне. Знам за такъв случай, реши се с намесата на специалист психолог. Те си имат начини, подходи, които другите нямат. Средата на фирмата беше лекарска.

# 260
  • Мнения: 3 732
Самодива, има много истина в думите ти.

Тя е добър човек и иска да бъде добър шеф. Не знае как. Освен това е много млада, около 30те, доста мъничка и миловидна. При лично писане тя дава противоречиви сигнали - хем ми обяснява, че има опит с хора преди тази й работа, хем казва, че ще даде отдела на друг. Преди години тя е започнала от най - ниското стъпало в отдела. Тогава шефовете били други - хем давали, хем изисквали. Тя дава, не може да изисква по правилния начин.
Половината от сегашните е оцеляла в онова време, не знам как. Сега оцеляват с лизане на задници. При нас шефовете са много и се сменят често.

Наскоро имахме събрание - поредното губи време да ни обясняват как не ставаме за нищо. Бяхме 4 човека от почиващите в деня и двама - трима приходящи от работа. Шефовете си намилат, отсреща мълчание. Накрая главния каза Има ли въпроси? Ако не - Довиждане! Всички изчезнахме по - бързо от Шумахер.


При нас няма бонуси или рязане на заплати. Ако имаше ... Има само уволнение но е крайна мярка.

# 261
  • Мнения: 7 987
Когато нещо не ми изнася до такава степен, нe тръгвам да търся съвети във форуми, а нова работа. Не са се свършили фирмите. Щом нещо не ти харесва, значи има и по-добри места за работа.

# 262
  • Мнения: 558
Как запазвате мотивацията си, когато ходите на интервюта, но не стигате до оферта за работа? Колко при вас беше времето от първото интервю до предложението за започване на работа?
Аз - трудно, защото явно не мога да се продавам добре, а и в не малко случаи съм доста притеснена по време на интервю (и не многословна, да цитирам Soul Free) и в активните ми периоди на търсене на работа получавам доста откази. Но и аз не съм сменяла често работни места, така че не съм имала възможности за много оферти.

От година и половина отново съм на активния пазар, но търся и преориентация, което прави нещата още по-сложни, защото процентно получавам много малко покани за интервюта, предвид, че нямам опит в сферите, които ме интересуват. И това всъщност ме демотивира повече отколкото отказ след интервю. Просто не знам как успяват хората да се преориентират професионално, когато не разчитат на мрежа от контакти, а само на обяви.

Последна редакция: пт, 21 авг 2020, 21:32 от Deya 2

# 263
  • Sofia
  • Мнения: 795
Здравейте, с моето чакане от март/ нали бях късметлия да ми предложат работата след 2 интервю баш на 10 март и до дни да получа оферта, но се замразиха позициите с началото на затварянето/ приключвам, живота си тече, а аз съм с две обаждания от въпросната компания, че ту има надежда за човек, ту да изчакам.... Бях вчера на онлайн интервю, сега чакам да ми пратят тест ексел, не знам какво да очаквам от него, и в бъдеще следващата седмица евентуално 2 интервю. Какво точно задават като тест на ексела? Била съм в един реален тест по време на интервю, беше 20 минути, сега този ще е в реално време 40 минути, какво толкова ще е..... И пак обявата е като за студент или таман завършващ, обаче да има опит и т.н. и ако може не на последно място да иска около 1000🤨

# 264
  • София
  • Мнения: 2 855
Може да ви дадат да направите Pivot таблица, да въведете Calculated fields, след това да изведете определена информация, а също така и най - базисните неща - да сортирате, форматирате. Общо взето много неща могат да се дадат в. Еxcel. Color coding, duplicated values да направите.

# 265
  • София
  • Мнения: 17 775
Аз пак идвам с организационен въпрос.
Каква е процедурата по промяна на кода на длъжността?

Последна редакция: нд, 23 авг 2020, 12:58 от The Catcher in the Rye

# 266
  • Мнения: 3 922
С допълнително споразумение подписано и от двете страни. Подава се и уведомление по чл.62 в НАП.
Ако не се съгласиш, просто не подписваш допълнителното споразумение.

# 267
  • София
  • Мнения: 17 775
Благодаря ти.

Последна редакция: нд, 23 авг 2020, 12:58 от The Catcher in the Rye

# 268
  • Мнения: 3 922
Ако е коренно  различна от настоящата позиция, с различни отговорности и задължения по длъжностна хар-ка, да - възможно е да искат да те съкратят по време на изпитателния срок.

# 269
  • Мнения: 2 124
Ако е коренно  различна от настоящата позиция, с различни отговорности и задължения по длъжностна хар-ка, да - възможно е да искат да те съкратят по време на изпитателния срок.

Но ако те преназначат на нова длъжност поне имаш право на обезщетение от НОИ (но без едномесечно обезщетение от работодател).

Общи условия

Активация на акаунт