Онколог или пулмолог за възрастен човек (80-годишен)

  • 725
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Търся Лекар, който ще се отнесе с внимание със 79-годишна жена, въпреки възрастта й. По принцип сме от В. Търново, но питам за специалисти и от цяла България. Търся лекар, който ще направи всичко необходимо. Още няма и точна диагноза, има проблем с белите дробове и съмненията са, че има тумор или метастаз в дроба.
Благодаря предварително...

# 1
  • Мнения: 5 271
Много трудно. Има клиника по хематология в Плевен, преди година бяха се съгласили да приемат баба ми в подобно състояние, но тя почина. Туморни маркери правени ли са? В дроба проблемът може да е и от сърце. Не съм убедена че биха приели човека, но може да опитате. За съжаление повечето пъти отказват да лекуват възрастни хора. Съжалявам че не мога да дам по конкретен отговор, знам колко е трудно.

# 2
  • Мнения: 3
Благодаря. Тя лежа в кардиология последно, но на скенер са видели образувание в белия дроб, за което казаха, че прилича на раково. Не са правени други изследвания още. Ще я приемат в онкологично отделение, но отношението на лекарката е било, че по принцип нямало да пробват каквото и да е лечение, заради възрастта й.
Затова питам за лекар с по-добро отношение към възрастните пациенти, ако някой е имал такъв близък и е попаднал на такъв лекар. Който просто е направил каквото трябва, независимо от изхода, наясно съм, че понякога наистина нищо не може да се направи, но искам да намеря лекар с по-лекарско отношение.

# 3
  • Мнения: 4 787
Принципно процесът върви по следния начин:

1. Оплаквания
2. Образна диагностика
3. Бронхоскопия/торакотомия за биопсия и хистологично изследване
4. Диагноза
5. Лечение

Първите 2-3 стъпки се движат от пулмолог, хирург и патолог. Последната и основна стъпка - лечението - от онколог най-вече, но може да са включени и лъчетерапевти, хирурзи и т.н. според конкретния случай.

На база на скенер е нелепо да слагат диагнози. Може да подозират нещо, но няма как да са сигурни докато не излезе резултат от хистология.

Доколкото разбирам, вие сте точно между стъпките образна диагностика и хистология. Трябва ви пулмолог, който да ви препрати към хирург за взимане на тъкан от находката. Ако формацията е близо до бронх, може да стане с бронхоскопия (с тръба през устата). Ако е разположена периферно, трябва торакотомия или VATS. Това си е вид операция и се стои в болница няколко дни. Хирургът преценява кой вариант да приложи според скенера.

Читави гръдни хирурзи са Професор Данаил Петров, Професор Деян Йорданов. Бих ви препоръчал някой от тях.

За лечението - зависи изключително много от състоянието на човека (с/без придружаващи болести, в добро/лошо общо състояние и тн). Принципно, системното лечение на белодробни процеси е доста тежко, но има начини да се пригоди индивидуално. Трябва ви читав онколог, който има опит с възрастни хора, ако изобщо се стигне до тази диагноза. Такива са Професор Тимчева, Професор Дудов, Доктор Койнов.

Не знам нищо за Търново и региона относно лекари, но предвид годините на човека, възможната диагноза и това, което са ви казали (нищо не може да се направи), бих се насочил към София и споменатите специалисти.

# 4
  • Мнения: 5 271
За съжаление ние чухме същото. Че организмът вероятно няма да издържи евентуално лечение

# 5
  • Мнения: 3
Благодаря!
Hope4C, писах Ви на лични.

Общи условия

Активация на акаунт