Университети в Германия и други държави с немски език 14

  • 38 590
  • 745
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 18 039
Мерси, Али Simple Smile

# 271
  • Мнения: 1 907
Свърши TMS за дъщеря ми и за всички тази година Simple Smile В почивката ми писа, че било много трудно, сега се чухме и потвърди. Много труден е бил. Само диаграмите определи като лесни.
Поне се състезава само с явилите се днес, доколкото разбрах, мислех че с всички от 2020 година, а предишните дати май е бил по- лесен, поне така са коментирали- може да е субективна преценка.
Тя и след матурите се беше сдухала, та не ѝ вярвам много на самооценката Grinning

# 272
  • София
  • Мнения: 18 039
Свърши TMS за дъщеря ми и за всички тази година Simple Smile В почивката ми писа, че било много трудно, сега се чухме и потвърди. Много труден е бил. Само диаграмите определи като лесни.
Поне се състезава само с явилите се днес, доколкото разбрах, мислех че с всички от 2020 година, а предишните дати май е бил по- лесен, поне така са коментирали- може да е субективна преценка.
Тя и след матурите се беше сдухала, та не ѝ вярвам много на самооценката Grinning

Важното е, че е минал и може да си поеме дъх. Simple Smile Супер изстискващ е този изпит и във физическо, и в психическо отношение. Нещо ми се мотае, че заради всички изменения в сроковете покрай короната този път поне бързо ще проверяват и резултати ще има към средата на месеца..

# 273
  • Мнения: 1 907
Да, до 17.08 трябва да излязат.

# 274
  • Пловдив
  • Мнения: 94
Елиас, браво на дъщеричка! Всичко ще е супер, ще видиш.
Понеже следя немската група за ТМС във ФБ  чета, че във всеки от 4-те дни различни компоненти са били ужасни. Нямам търпение да видим резултатите и поне да имаме малко по-реалистична представа къде сме.
Скрит текст:
Това, което мен лично ме напрегна е, че миналата година на ТМС се яви момчето на една моя позната. Само да спомена, момчето е от немска езикова гимназия, изключително отговорно дете, готвил се е за изпита 3 години.... и е изкарал 2.7 като оценка (като точки и проценти майката не си спомня колко са били). Съответно дори не си е представил резултата при кандидатстването. Опитвам се да не го мисля това, ама.. Frowning1
Да свършва вече, че ще науча немски докато я приемат... Satisfied

# 275
  • София
  • Мнения: 18 039
Tanny,  само за ориентир пускам, всички знаем, че всяка година си е различна.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-4bFGOjA_Tmf6J8gO34qcU6R … dit#gid=764475968

Това е за 2017, част от цялостна таблица.

# 276
  • Мнения: 1 907
Тани, и аз се притеснявам от незадоволителен резултат от изпита и то за да не ѝ подейства зле на самочувствието, все пак е пръв изпит на немска територия Sad Макар че ми изглежда спокойна и уверена...абе, не мога да го мисля вече! Утре си идва и веднага отиваме на море, да видим дали ще можем да говорим за друго Simple Smile
 Като не я приемат сега, ще я приемат другия семестър, така гледам да се успокоявам. А тя категорично отказа да кандидаства фармация или детската си мечта- ветеринарна медицина Simple Smile Ще се бори за хуманна медицина, а когато стане- тогава. Май само ние бързаме, германците я карат по-спокойно след завършване на гимназията.
Иначе съм сигурна, че четирите изпита са били равнопоставени, все пак германци са ги мислили Simple Smile

# 277
  • София
  • Мнения: 18 039
Дами, я се стегнете, разбира се, че сега ще ги приемат децата , какъв летен семестър ви гони....Първо са писали, предполагам, повече желания отколкото старите випуски можеха по регламент. Като не стане в уни Х, ще бъде пък  в уни У. А и  един ТМС  примерно с Prozentrang 56-57% по старата схема вършеше работа в много малко университети и кандидатите  не  го пускаха въобще  на хохшулщарт, множество унита искаха над 60%, някои и повече. Докато сега мисля, че и малко по-слабичък резултат ще дава някоя и друга точица, която пак ще е  бонус спрямо  резултатите на  хора с  неположен изпит или изиграли неуспешно картите си с него в минали години (изпитът се държи все пак един път и за мнго хора мачът е свирен, затова залагат на други начини за набавяне на точки). Тук хората  ( и децата им респективно)са добре информирани, ама повярвайте ми, има такива в реалността, дето блеят.. Със сигурност знам за случай с  мераклия за медицина, пропуснал факта, че явяването и доброто справяне  на ТМС ще му донесе преднина. Да не забравяме освен това, че продължава да си има университети, в които тежестта на ТМС не е голяма, и  нашите  деца с отличните бг дипломи си имат пак сериозни шансове. Така че - забранени са строго такива мисли, почващи с това ако....  Наесен с песен и д**е да им е  яко на децата. Simple Smile

Последна редакция: нд, 02 авг 2020, 22:42 от пенсионирана русалка

# 278
  • Мнения: 1 907
Heart Русалка, думите ти ми помагат, вярвам и на другите майки, защото са верни, не само успокоителни.
Иначе аз само така си говоря, да се успокоя, че нищо не е фатално. Питайте ме пак, като наближи време за поканите, дали ще бъда такъв философ Joy

# 279
  • Мнения: 88
Ще се възнаградят усилията и знанията на децата , ще видите ,:)
Загърбете притесненията и скоро да се похвалите с първокурсници  медици Simple Smile

# 280
  • Бургас
  • Мнения: 1 454
Поздравления на всички деца минали ТМС. Сега е по-леко и само чакане, но с позитивни мисли.
А самият изпит не е лек, но да ви кажа, аз миналата година ходих с моята дъщеря на изпита. Ние стресирани да изпълним всичко - прозрачни чанти, часовник със стрелки, ядене, пиене за носене. Ужасно напрегнати, а германците спокойни, децата по 2 , по 3 си приказват и се смеят. Разпределени на рецепции А,В,С и т.н. Влизат, проверяват, гледат, абе голямо напрежение. После... като влезе и аз -  отстрани на барчето пийнах ли биричка няколко пъти. Първата част е около 4 часа аз какво да направя да отпусна напрежението. Говорих си с едни испанки, ама той английският ми в този момент се беше спаружил от напрежение.

Мина всичко, така че още веднъж да стискаме палци на всички и в края на месеца да се поздравим с хубави оферти.

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 94
Момичета, благодаря за хубавите думи! Heart Аз съм наистина много позитивно настроена
Скрит текст:
Пък и да не я приемат сега, светът няма да свърши. Къде-къде по-сериозни проблеми си имат хората, бели кахъри са това
, но я гледам, че го мисли и си чака резултатите, а и  човек като слуша всякакви хорър-сторис е малко заразно Joy

Последна редакция: пн, 03 авг 2020, 20:18 от Tanny79

# 282
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Между другото, някъде в 3-то 3-месечие на 2019 се говореше за това как искат да направят постъпки да се улесни влизането в медицинските специалности поради високия недостиг на лекари. Стана ли нещо в тази връзка?

Успех на всички с предстоящи сесии от вече действащите студенти 😃

# 283
  • Мнения: 327
Между другото, някъде в 3-то 3-месечие на 2019 се говореше за това как искат да направят постъпки да се улесни влизането в медицинските специалности поради високия недостиг на лекари. Стана ли нещо в тази връзка?

Стана - нарича се Landarztquote. Цената на мястото в университет (без финансова издръжка за 6те години) е да се задължиш да специализираш обща медицина и да станеш общопрактикуващ лекар в най-затънтените села. Неспазването на договора струва 250 000 евро.

Оставям ти линк за закона по отношение на тази квота в NRW, ако ти се чете през свободното време.
https://recht.nrw.de/lmi/owa/br_vbl_detail_text?anw_nr=6&vd_id=17535&sg=0

Едновременно с това хората, които имат професионален опит (мед. сестри, парамедици, лаборанти, физиотерапевти) и са чакали минимум 14 семестъра за място (защото нямат високи дипломи), вече тотално ги орязаха, като им намалиха квотата, която в следващите 2 години ще бъде напълно премахната..

# 284
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Grant, а това задължение за затънтените села не беше ли за 5-6 години (хммм, дали пък не бяха 10) и след това си "свободен"?  Това беше за джипитата, помня го, но то май беше по-рано през годината. Аз бях разбрала, че искат да направят нещо по въпроса с Fachärzte, може би бъркам...

Общи условия

Активация на акаунт