Университети в Германия и други държави с немски език 14

  • 38 671
  • 745
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 264
Здравейте дами Simple Smile
Извинете, че нахлувам в темичката Ви....
Имам детенце което ще е в 7 клас.....и макар да ни малко рано да мислим да университети, исках малко да се ориентирам.
Това което ме накара да се огледам в немските и австрийски университети е да видя дали и какви изисквания имат, различните специалности, за изучаваните предмети в 11 кл и 12 кл. За да мога горе-долу да се ориентирам за профилите, които ще се изучават в тези класове.
Аз ли нещо не намирам или няма изисквания за изучаван определен хорариум часове по определени часове?
Много ще съм благодарна ако може да ме ориентирате Wink
И успех на децата Wink

# 406
  • Варна
  • Мнения: 3 247
DjuDjo Досега е нямало изисквания за изучавани предмети и хорариум за завършващите профилирани гимназии. Все още никой не знае обаче дали ще има промяна в изискванията за завършващите по новата програма. По-скоро мисля, че няма да има, но предстои да видим.

# 407
  • Пловдив
  • Мнения: 94
Момичета, стискам палци и аз на дечицата! Ама много силно стискам! Flowers Four Leaf Clover Flowers Four Leaf Clover Heart

# 408
  • Мнения: 207
Успех на децата и нека силата бъде с тях!!!

# 409
  • София
  • Мнения: 661
И ние чакаме резултат от един изпит и един предстои!
Голямо чакане! Не остана лято за децата!

# 410
  • Бургас
  • Мнения: 1 462
Ей, голямо чакане. Някой получи ли писмо от портала. Ние получихме, че ще започнат да излизат оферти и ни предупреждават, че на 26.08 няма да бъде достъпен поради някакви мерки.

# 411
  • Мнения: 1 909
Току що го прочете и моята кандидат-медичка. От нерви и напрежение това лято поне ще си стопя карантинните килца  Simple Smile

# 412
  • София
  • Мнения: 3 612
Да, и моят син получи писмо от хохшулстарт, в което го уведомяват, че има няколко дни(до 28ми) да си приоритизира и последно подреди желанията, което е странно, защото той е само с едно, но също и че вече може да получи оферти. Аз поне разбрах, че няма да стане преди 28ми, а в началото на септември, щом още може да пренарежда.(липсва ми онова почесващо се емотиконче Grinning)

# 413
  • Бургас
  • Мнения: 1 462
У нас напрежението както казват с нож да го режеш, ток да произвеждаш. Какво е това пренареждане. Имам чувство, че съм герой от филма "Странният случай на Банджамин Бътън" - май така беше. Кандидатствахме за общежитие - разбира се в почти цяла Германия, след месеци кандидатствахме със съответните желания. После почнахме да търсим и да се записваме, ако може в курсовете за въвеждане и то на килограм. И хоп писмо за пренареждане на желанията. И чакаме оферта. Ама не трябва ли всичко това да е в обратен ред. Прием, курс, общежитие. Чеша се по главата и без емотикон.

# 414
  • Мнения: 1 909
За медицината май още е рано за оферти.
Моята дъщеря иска да учи в градове, където кандидатстването за общежитие е след прием. В Аахен кандидатства за общежитие, но шансът е нулев...абе, ще го наредим някак, само да я приемат и да се успокои, че сега е много притеснена, вярвам и всички деца! Стискам палци за всички тук както за нея!

# 415
  • София
  • Мнения: 477
Здравейте, отново!
Имаме леки затруднения и много ще се радвам, ако някоя от вас може да ме посъветва или е минала през подобна ситуация. Тъй като получената оферта от университета в Кьолн е през платформата на hochschulstart.de, а другото по - желано място в TH Koeln е през uni-assist, има ли вариант да се потвърди едното и в същото време да чакаш за другото или автоматично с приемането на мястото те изключват от всяка една система за кандидатстване?
Ако приемем мястото в университета, можем ли впоследствие, ако получим оферта от TH-то, да се откажем от първия избор за сметка ( за университета трябва да потвърдим до 27.08)? Ще съм Ви страшно благодарна да разбера Вашето мнение.

# 416
  • София
  • Мнения: 18 116
Ако се съди по официалната информация на сайта на хохшулщарт, документи от тазгодишните абитуриенти могат да се допращат само до 26.08 вкл, не до 28-ми. За  bundesweit zulassungsbeschränkte Studiengänge като медицина, стоматология, фармация пише, че почват с пускането на писмата за прием от 31.08, следващия понеделник. Обяснено е, че само в понеделници и четвъртъци електронно ще ги пращат. Като на 31.08 почват с  първите оферти  по Abiturbestenquote, Landärzte за провинциите Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland und Sachsen-Anhalt, както и с тези  за Zweitstudium. Вероятно ще има някакъв срок за записване, както беше и преди, а от 17.09 ще почнат, пак в понеделник и четвъртък, да пускат офертите по AdH и ZEQ. Нашите деца ги касаят само  маркираните квоти.
За другите специалности през DoSV, örtlich zulassungsbeschränkt und zulassungsfrei, се казва, че офертите пак в същите дни се пращат електронно, но стартовата дата е 24.08. Крайната - 30.09. Значи би трябвало още днес да  има получили радостни вести Simple Smile

За интересуващите се от Манхайм, има известие на сайта им, че университетът се отваря като достъп до сградите за студенти, преподаватели и сие от септември. Поетапно отварят и библиотеки. Ще има през зимния семестър и присъствени занятия освен тези онлайн (преобладаващи), като присъствените ще са предимно за първокурсниците с цел така да улеснят адаптирането им към следването.

PS Допълвам си поста, за да не пускам нов в разрез с правилата. Сега научих нещо доста интересно, което от сайта на хохшулщарт не става ясно. Или поне аз съм го пропуснала. Новата система нали влезе в сила  всъщност още при приема за летен семестър 2020, та има хора минали през класацията. Оказва се, че два дни преди обявения срок в личните акаунти на кандидатите са били поместени ранглистите по университети (упоменатите като желани), примерно че по едикоя си квота си на едикоя си позиция. И тези ранглисти се актуализират ежедневно. Явно когато някой приеме оферта и му отпадне по-ниско позиционирана като желание друга оферта (нея вече няма право да я приема), системата веднага отразява "освободеното" място  и други кандидати дръпват нагоре като позиция за там. В минали години, редвид различната ситема,  със сигурност е нямало такава ежедневно актуализирана информация.. А ми се струва доста полезна за ориентиране по отношение на шансове.  Според обяснилия схемата, потвърди ли човек дадена оферта, моментално получава мейл, а два дни по-късно и Zulassungsbescheid в pdf.

Последна редакция: вт, 25 авг 2020, 19:15 от пенсионирана русалка

# 417
  • София
  • Мнения: 63
Благодаря, Русалке за споделената полезна информация! За къде е тази тема без теб?! Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Аз обаче направо се отчаях и напрегнах днес. Не стига, че имам чувството, че това кандидатстване трае безкрайно, ами получихме убийствен мейл от Уни асист.
Как може след като на 14.07 документите са получени от Уни асист, днес да ни обясняват да имаме търпение и че заради големия брой заявления, обработката на нашето ще отнеме повече време от обикновено. We regret, we apologise, we appreciate your patience, ала бала и видиш ли университетите били запознати със забавянето... Е ако заявленията от юли не са обработени какво остава за тези, получени на 19.08?! Не че ме касае пряко, но ако ги карат подред, както аз си представям, че правят, кога ще ги обработят...
И въобще се чудя проблемът някъде при нас ли е или тази пандемия наистина им обърка целия ред и организация. Други има ли с подобен мейл? Да им пишем ли злобен мейл ние сега, какво ще ме посъветвате? Хайде, няма да е злобен, то ще ми мине до утре, ама да го кажа възпитано настойчив Simple Smile
Ох, не знам. Никакво patience и understanding вече нямам Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Последна редакция: вт, 25 авг 2020, 22:23 от mamanani

# 418
  • Мнения: 593
Здравейте днес сина ми е получил оферта за общежитие в Ахен Куленхоф, трябва да потвърди до четвъртък. Стая с обща баня и тоалетна и обща кухня. Някои  може ли да сподели ,колко стаи се падат на една баня и тоалетна? Дали ако приеме ,може да иска да го преместят в стая със самостоятелна баня и тоалетна?

# 419
  • София
  • Мнения: 18 116
O, big_67, беше се загубила... Значи и младежът е завършил  Simple Smile Какво ще учи, ако не е тайна?

Нямам опит с това на колко стаи се пада една тоалетна във ВГ-тата в Куленхоф, но съм почти сигурна, че няма да  му удовлетворят искането за стая със собствен санитарен възел там на място при подписан договор за друго. Две от състудентките на дъщеря ми в Аахен чакат смяна на общежитието (не е Куленхоф, но няма значение), като за целта са подали същото зявление като зайците и пак потвърждават ежемесечно.

Маманани, във фейсбук групата и други се оплакваха от мудността на униасист, спокойно. Wink Всичко ще е наред. Зная колко изнерявщо е чакането, но още малко остана.

Последна редакция: ср, 26 авг 2020, 07:09 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт