За прясното мляко,купено от бабите навън

  • 2 450
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 348
Прясното мляко в кутий няма нужда да го замразяваш. Виж срока на годност. Хубаво е след като го отвориш да се изпие бързичко, но иначе... Аз например си купувам по 6 кутий и дори не ги държа в хладилника ако не са отворени. Всъщност и в супера не са в хладилника. От друга страна, като домашното прясно мляко друго няма, а и освен това, като се свари  Naughty което е много важно, след това няма проблем. Едно време всички го пиехме, но сега нещо много сме се разглезили  newsm78

# 31
  • София
  • Мнения: 9 878
Прясното мляко в кутий няма нужда да го замразяваш. Виж срока на годност.



Ако някой може да ми обясни какво го правят това мляко,та има месеци наред срок на годност,ще съм му благодарна.Чела съм,че е по UHT технология,но какво значи това!?
Освен това имам още няколко неделно-сутрешни въпросчета,измислих си ги през нощта Mr. Green.
-бихте ли ми препоръчали прясно мляко на нормална цена,не по 1,60 литъра.Гледам сега има някакво Клевер на Била,пробвали ли сте го?
-какво точно представлява процеса пастьоризиране и убива ли например туберколозния бацил,аз мисля-да
-чувала съм,че млякото в плик,не в кутия,се пресича често-дали е вярно
Както писах,ние досега бяхме основно на Герма и Пършевица.Честно казано идва ми скъпичко,но в краен случай ще си останем на тях.
  bouquet

# 32
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 473
Ами не съм никакъв спец по млеката, но за дългия срок на годност май има значение точно тази технология.
Пастьоризирането май е загряване на млякото до някаква висока Т, не да заври предполагам, и така сигурно се убиват бацилите  newsm78
 По мои лични наблюдения, млякото в плик наистина се пресича много по- често, затова избягвам да купувам такова. Но то пък не е по онази технология май и има по принцип по- малък срок на годност  Thinking Малей, колко "май" употребих  Mr. Green Просто разсъждавам на глас  Grinning
Аз купувам на малката Млечко на Мегле, но го вземам по 1.85 литъра  #Crazy Иначе купувам Верея- между 1.30 и 1.50 са различните видове при нас

# 33
  • Мнения: 2 070
Валенце, ти провери ли по всички магазини в посока от Градската градина към вас? Таткото като е с кола може да минава и да купува от всякъде. В Плевен има голям избор на пресни млека, направо се учудвам на това, което пишеш, че няма... А иначе да се изакажа и аз - по всичко, което съм чела и чувала - много по-добре е да се дава на малки деца кисело, а не прясно мляко.. Аз лично на Яна и давам само кисело, иначе бисквитени торти и подобни са с прясно, както и нещата в яслите, които им се правят. Аз самата не обичам прясно и явно това ми решава проблема, но определено има всякакво прясно мляко в града...Иначе много хора тук си взимат така от други хора, не мога да разбера какъв е проблема, общо взето е все едно да си вземеш от баба си на село...като се видим ще ти кажа за една бба, от която взимат от години, живее до Часовника/Общината/ - ако не ти е далеч - може  и от там - аз лично съм мн доволна от киселото - слага го в стъклени бурканчета, като едно време и е много чисто и винаги е много вкусно и без добавки на нишестета и подобни...

# 34
  • София
  • Мнения: 9 878
Деси,както знаеш отскоро живея тук и още не съм разучила магазините и града въобще.Но в магазините,които са ми наблизо има само ВВВ и някакво плевенско Лазарова,което никак не ни допада-и киселото ,и прясното,а както писах БББ ми е скъпо.Тези млека,които ползвахме в София-Герма и Пършевица-ги има само в Била.Ако ме "светнеш" къде на друго място ги има ще съм ти благодарна.
Проблема вкъщи е,че ни се ще да имаме постоянно прясно мляко,всички го обичаме,във всякакъв вид.Все пак ние сме си четиричленно семейство Wink и един литър ни отива точно за един ден.Няма го и вариант на децата да взимам отделно-не мога примерно като правя млечна баница половината тава да е с едно мляко,другата половина с друго. Confused

# 35
  • София
  • Мнения: 3 249
Ако някой може да ми обясни какво го правят това мляко,та има месеци наред срок на годност,ще съм му благодарна.Чела съм,че е по UHT технология,но какво значи това!?
Ами има доста инфо по въпроса в нета. Както и доста мнения за и против. Можеш да потърсиш и сама. Ето едно простичко обяснение:

При пастьоризация млякото се загрява до 70-75 градуса за 15 секунди. По този начин се унищожават болестотворните организми в млякото, запазвайки хранителните му свойства. При UHT процеса млякото се загрява до 150 градуса за 5 секунди и напълно се деактивират микроорганизмите и ензимите.

Повече можеш да прочетеш например тук: http://bgkulinar.net/news.php?newspage=9&newsid=1508

# 36
  • София
  • Мнения: 9 878
Ним,благодаря за инфото.  bouquetСега остава някой да ми каже и  като се вари млякото вкъщи каква е температурата,при която завира? newsm78

# 37
  • София
  • Мнения: 3 249
Ним,благодаря за инфото.  bouquetСега остава някой да ми каже и  като се вари млякото вкъщи каква е температурата,при която завира? newsm78

 ooooh!  Shocked

# 38
  • Мнения: 1 084
Simple Smile) Според един search в google, млякото завира малко над температурата на водата, т.е 100.2C. Simple Smile), но не знам колко достоверен е източникът Simple Smile)))) Така ми се пада, като не внимавах в час по физика...

# 39
  • София
  • Мнения: 245
От както дъщеря ми навърши 3 месеца й взимах мляко от една жена. Млякото е чудесно. Докато на върши 1 и половина не съм й давала купено прясно или кисело мляко Naughty. Много по-разредени са и некачествени. Имате ли представа колко нишесте и какви ли не други боклуци слагат?! А стабилизаторите?
Съгласна съм, че има "частници", които продават супер гадно и разредено мляко. Но все пак не всички са такива. Някой път като минавате покрай тях, вземете си една бутилка, пробвайте и ще видите, че наистина нямат база за сравнение.
Разбирам неудобството от това, че трябва да го варите, ако искате кисело мляко - да го подквасите, но мисля че тези усилия са нищо, знаейки, че давате на детето си качествен продукт.
Замислете се кое е по-добре - истинско ПРЯСНО мляко, или разредено сухо мляко със всичките му там боклуци?

# 40
  • Мнения: 3 405
Ние от години си взимаме такова мляко. Варя го в млековарка.
Чичкото има сертификат и разрешителни за продажба на мляко, което означава, че често дава проби за лабораторен контрол. Не знам дали го разрежда, но има доста каймак и се кваси чудесно, само дето рядко квася мляко Grinning
За пастьоризацията е както го е написала Ним.

Синът ми израстна с квасено мляко, но по времето, когато се роди нямаше голям избор на АМ и това ни беше решението.

За заразите в млякото от бабите също е относително, зависи от много фактори. Все пак всеки решава дали да рискува или не.

# 41
  • Мнения: 193
Съседка на село продава мляко и съм я виждала как дои в една кофа, прелива в туби или шишета, които само изплаква на чешмата и айде на автобуса за града. Аз съм ходила рано сутрин да си купя мляко, за да съм сигурна, че ще ми даде току що издоено.
И няма такова нещо като току що издоено мляко в 6.30ч. Кравите се доят  сутрин към 5-5.30 и вечер към 20.30-21.00, вечерното мляко също го продават сутринта.
Аз не казвам, че тази жена от Плевен прави същото, мисълта ми е, че нито знаем, нито виждаме кога и как се дои млякото, само се надяваме хигиената да е добра.
Аз не бих дала такова мляко да дете, стомахчетата им са чувствирелни, бактериите са издръжливи.

# 42
  • София
  • Мнения: 245
Съседка на село продава мляко и съм я виждала как дои в една кофа, прелива в туби или шишета, които само изплаква на чешмата и айде на автобуса за града.
Мислиш ли, че процедурите по млекозаводите са по-различни? Не вярвам, че преди да издоят кравите, попарват всички туби! Laughing А и доколкото зная, много от млекозаводите закупуват млекото на такива баби и дядовци. Тогава със сигурност не е ясно през колко "чисти" съдове минава млякото преди да стигне до нас.

И няма такова нещо като току що издоено мляко в 6.30ч. Кравите се доят  сутрин към 5-5.30 и вечер към 20.30-21.00, вечерното мляко също го продават сутринта.
Със сигурно е по-прясно от това, което ни предлагат по магазините!

# 43
  • София
  • Мнения: 7 242
Аз взимам, но мой познат, който е в млекопреработвателната промишленост, неплрекъснато ме разубеждава. Според него, ако млякото до 4 ч. не се охлади до много ниски температури или не се свари е опасно. От него научих и че най-доброто и качествено мляко е това с голямата трайност. Нямало и никакви консерванти. Просто технологията на предварителната обработката била друга и малко фирми имали необходимата апаратура за нея.

# 44
  • Мнения: 2 897
Никога не бих купила,каквото и да ми казват Naughty

Общи условия

Активация на акаунт