🍀 КСК 2020 - July morning! 🍀

  • 345 975
  • 725
  •   1
Отговори
# 60
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Да, това с качването на таксите след като 90% от кандидат-студентите бяха подали заявления за кандидатстване е тотално малоумно и недообмислено. Както и опцията да не можеш да промениш подредбата на желанията си ПРЕДИ да е изтекъл срокът за кандидатстване, в което няма абсолютно никаква логика. Реално преди 04.07 никой няма да се нагърби със задачата да разпределя кандидатстващите по специалности, в зависимост от тяхната подредба, но това все пак е България, нищо общо с университетите на запад - по думите на мои роднини, близки и приятели. Simple Smile Хрумна ми идея да преразпределя желанията си, по-точно подредбата им, но усещам, че гласът ще е като в пустиня, тоест нищо няма да се получи. Здраве да е! Simple Smile

# 61
# 62
  • Мнения: 6 787
  43 специалности без такса за целия период на обучение в СУ:   

Изобразително изкуство
Музика
Физическо възпитание и спорт
Биология и английски език
География и биология
Биология и химия
География и английски език
История и география
История и чужд език
История и философия
Математика и информатика
Учител по природни науки в основна степен на образованието
Методика на чуждоезиковото обучение
Физика и информатика
Физика и математика
Химия и английски език
Химия и информатика
Религията в Европа
Теология
Хебраистика
Арменистика и кавказология
Индология
Иранистика
Новогръцка филология
Румънска филология
Унгарска филология
Астрофизика, метеорология и геофизика
Инженерна физика
Квантова и космическа теоретична физика
Медицинска физика
Оптометрия
Фотоника и лазерна физика
Ядрена техника и ядрена енергетика
Физика
Физика на ядрото и елементарните частици (на английски език)
Математика
Статистика
Приложна математика
Екохимия
Инженерна химия и съвременни материали
Компютърна химия
Химия
Ядрена химия

# 63
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Мда, таксите им ще ги плащат всички останали специалности. Държавата няма да се мине.

# 64
  • Мнения: 6 787
Мда, таксите им ще ги плащат всички останали специалности. Държавата няма да се мине.

Аз точно това тръгнах да пиша, но не мога да си редактирам поста.

Решението да се увеличат таксите е на Министерски съвет и беше съобщено още преди няколко месеца в медиите.
В почти всички университети таксите са увеличени, не само в СУ.
Най-голямо увеличение има в таксите за платено обучение.
Медицина във Варна платено струва 10 212 лв на година. (За сравнение досега медицина платено там струваше 7 090 лв).

# 65
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Добре, аз се питам - толкова ли трудно беше всичко да бъде оповестено наведнъж и едновременно, а не така - разпокъсано, поотделно? Днес слагат местата за прием, утре слагат таксите, вдругиден изискванията и т.н. Кому беше нужно всичко това? Леко съм бясна задето не мога да променя желанията си и ми е отнето това право. Реално аз така или иначе ще бъда студентка в СУ - при тях ще си давам парите, освен това съм с отлична диплома, отлични оценки, не съм някоя, която ще влезе на границата. Меко-казано съм разочарована от цялостната организация на електронното кандидатстване - много мои приятелки имаха проблем с плащането чрез карта - онлайн банкиране, други имаха проблеми със статусите на акаунтите си.

После младите сме виновни, че избираме да учим в чужбина - ами да, ще учим в чужбина, защото знаем за какво си даваме парите, нервите и усилията - поне има смисъл, докато тук - колкото и голям патриот и родолюбец да си, точно заради такива неуредици и изцепки, желанието ти за развитие и по-нататъшно пребиваване в милата родина се свежда до нула. Simple Smile

Извинявайте, вие не сте виновни, просто наистина днес се ядосах и имах нужда да излея мъката си, а ви чувствам близки, макар и да не се познаваме. Simple Smile Heart

Последна редакция: чт, 02 юли 2020, 22:26 от Ва-неса

# 66
  • Мнения: X
Ванеса, чувствам се по абсолютно същия начин като теб. Аз още в началото прецаках подредбата на желанията ми и още ме е яд. С моите 4 желания и нисък бал имам  и шанс да не вляза в нито една специалност (Най-много ме е яд, че писах това тъпо книгоиздаване :')) И сега да питам, ако не ме класират никъде ще мога ли да пусна второ класиране?

# 67
  • София
  • Мнения: 6 132
Имате право да се ядосвате, деца. И ние го правим, защото вие сте най-скъпото ни.

# 68
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Иси, да, ще имаш възможност да участваш в по-нататъшни класирания, но няма да имаш правото да пренаредиш желанията си - както си ги подредила сега, на първия етап, така и ще си останат, което е тъпото. Sad

Наистина съм разочарована и огорчена - аз съм човек, който винаги е правил всичко не само за своето образование, но и за образованието на другите - помагала съм както на съученици, така и на учители, учила съм съвестно, имам призови места на олимпиади и състезания, езикови сертификати, отлични оценки и на двете матури и сега какво - не мога да пренаредя желанията си за университета, при все, че самият процес за разпределяне по специалности дори не е започнал. Само докато го пиша и ме избива на нервен смях, просто не е реална цялата тази ситуация, толкова абсурдно и нелепо звучи. Simple Smile

Не искам да съм лош пророк, но ако нещата продължават и занапред по същия начин, процентът на завършващите ученици, които ще продължат образованието си в България, ще спада критично и стремглаво. Не може отвсякъде да се тръби, че трябвало младите хора да предпочитат българските университети и България, а в същото това време да се демотивират всячески точно същите млади хора чрез недообмислените действия и платформи на технически отдели и администрация.

Най-лошото е, че не съм единствена - хайде, ако бях само аз, щях да го подмина с усмивка, но в моето положение са десетки, да не кажа стотици деца.

# 69
  • Мнения: 72
Синът ми вчера се ядосваше, че му трябва нотариално заверено копие от дипломата плюс още няколко бележки и декларации, които да показва на квесторите (в МУ). Аз само клатя глава и му казвам, че това е само началото. Иначе е с платена такса и наличен състезателен картон с разпределение още от предварителните, които отпаднаха. Това поне се признава. Търча днес до нотариус.

# 70
  • Мнения: X
Уж авторитетно място с традиции, уж елитен университет, квалификация, перспективност - глупости Simple Smile
Не си спомням кой ми беше казал, че СУ е най-малко зле от всички университети в България... Още дори не са ме приели, не са ме приели, а се отвратих още от сега :')

# 71
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
СУ наистина е университет с традиции, някои от преподавателите са на доста високо ниво, но за да се стигне до учебния процес, първо трябва да ни приемат в желаната специалност. А приемът в желаната от мен специалност няма да се осъществи, защото системата е направена изключително малоумно, без мисъл за кандидат-студентите, на които в деня на кандидатстване хиляди неща са им в главите.

Аз ще уча и това, което съм писала на първо желание, но ме е яд, защото имам възможността да вляза на другото място, където ме тегли повече. Разбирам да съм някоя тройкаджийка, която ще влезе на десето класиране, ок, нека тогава не ми разрешават редактиране, но аз смятам, че съм заслужила поне това - не искам от тях нищо друго, освен да ми разрешат редактиране и пренареждане на специалностите - не само на мен, но и на всички останали деца, попаднали в моето положение. Нищо не сме ги ощетили - още не са почнали да разпределят кандидатстващите по специалности, нищо няма да загубят или да бъдат прецакани, напротив - ще спечелят. Доволни студенти - доволни преподаватели - доволна администрация - доволен университет. Хубаво е, когато не се гледа само собствения интерес, а и този на другите, защото точно тези други са бъдещето на страната и от тях след двайсетина години ще зависи кажи-речи всичко. Simple Smile

Но и да си чеша езика, и да не си го чеша - ефект и резултат - никакви. Най-добре да пия една студена вода и да се примиря, че догодина ще кандидатствам пак, освен ако не реша да замина да уча в чужбина, където със сигурност ще получа отношение, адекватно на успехите ми. Simple Smile

# 72
  • Мнения: 1 367
В голяма степен качеството на обучението в университета се определя от студентите. Борете се и не се съгласявайте с всичко, което не ви харесва.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 6 881
Ванеса, аз не разбрах - защо си поставила като първо желание специалност която не искаш?


п.п. обявяването на нови такси по време на КСК е малоумно.

И понеже не съм отваряла там ... имаше ли обявени други такси преди промяната?

# 74
  • Мнения: X
И като си знам късмета ще ме приемат точно книгоиздаване и ще трябва да пускам второ класиране :')

А ако ме приемат нещо различно от книгоиздаване ще отида да се запиша направо, че вече не ми се занимава, а и се изморен от всекидневните глупости на СУ... Пък след първия семестър ще му мисля какво ще правя...
Исках журналистика най-много, защото после мислех да специализирам с магистратура в областта на киното... Аз си мислех и за режисура, ама много ми е смело още от сега Grinning

Общи условия

Активация на акаунт