Образователен Говорилник - Виртуално бистро, Том VI

  • 15 551
  • 740
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 7 276
Айде все едно няма деца, които наистина ги мъкнат по курсовете от 1 клас, само и само да влязат в СМГ?

# 691
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
С тия космически балове и големи набори, не от 1 клас, от ДГ ще започва вече подготовката. Положението е като на война.

# 692
  • София
  • Мнения: 7 276
С тия космически балове и големи набори, не от 1 клас, от ДГ ще започва вече подготовката. Положението е като на война.
Абсолютно! Няма какво да го отричаме. Математиката и състезанията/курсовете/материалите, които се предлагат, много променят нещата за сегашните и следващите седмокласни набори в смисъл, че децата ще са много подготвени и при лесен изпит конкуренцията ще е голяма.

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 13:56 от Аш

# 693
  • София
  • Мнения: 2 773
Warwick, естествено, че има и такива деца, които ходят за проба и евентуално се решават за кандидатстване в последствие. Защо да няма? Нали и моето не ходи с цел за кандидатстване, защо да е единствено? Чак толкова не съм зле Joy И в курса ни не беше единственото дете, което ходеше за спорта. Някои се отказаха. Но имаше и такива, които ги вкарваха с рев и караници. Имаше и такива, които си имаха талант, но и със сериозна подготовка от ПУК, 2 курса за по-горен клас, учители, ежедневно задачи с ясна цел СМГ.  Никое от познатите ми деца не е влязло в СМГ без да решава задачи, а само с гол талант.

# 694
  • София
  • Мнения: 2 141
Само като погледне човек задачите от приемните изпити за СМГ и ПЧМГ след 4-ти клас от последните години и се вижда скокът в материала. Тези от 2016-2017 бяха определени от сина ми "като за 3-ти клас" в сравнение с всичко, което се решава сега за подготовка. Не искам да си представям какво ще се очаква от следващите набори.

# 695
  • Мнения: 2 182
Sadlady, аз знам, че има всякакви случаи. На Фенси обясни, че освен нейното, има още много други деца, които ходят на курс с желание. На състезания също. 🙂

# 696
  • София
  • Мнения: 2 773
Аз не помня Фенси да е твърдяла, че няма. По-скоро винаги съм я разбирала, че много родители се ориентират към СМГ и курсове от първи клас, независимо дали на детето му харесва или не. И това са и моите наблюдения. Няма да ти казвам колко пъти съм чувала от родители "Харесва му, не харесва му- ще решава" (това за деца в 1-ви клас) или "Моето не е математик, но задължително трябва да е в СМГ до 7-ми клас, защото добре ги подготвят за НВО". Обикновено в отговор на изказване на мои възгледи, че бих се ориентирала според наклоностите на детето дали да се насочваме към МГ.

# 697
  • Мнения: 2 182
Докато не тръгне детето, докато не отиде на 2-3 състезания, няма как да се разбере дали е неговото. Разумните родители, ако видят, че на детето не му се занимава, ходи с нежелание на курс и състезания, се отказват. Но има и много деца състезателен тип, които с кеф решават задачи и се борят за призови места от малки, без някой да ги насилва.
Хора всякакви..., затова ме дразнят обобщенията.

# 698
  • София
  • Мнения: 7 276
Следващото издание на Бистрото ще бъде озаглавено Осма глава. "Фенсини вълнения" и моля за ясни и кратки тези защо авторът е избрал това заглавие Rolling Eyes

Какво те дразни, Уор, че се е наложило обобщаващо мнение, че много деца ходят на курсове от 1 клас и после влизат в СМГ, без това да е тяхното място, само за да се доберат до заветния бал в 7 клас? "Много", а не "всички". Кой и къде е твърдял, че "всички" деца, кандидатстващи в СМГ, са с такава мотивация?

# 699
  • София
  • Мнения: 11 960
Самата СС не насочва по никакъв начин към АК и не провежда специална подготовка за него, за разлика например от ПЧМГ, БШ /вече/.
ПЧМГ каква подготовка правят за АК?
Ако няма някаква скорошна промяна, Симеонов води курс за подготовка за АК в ПЧМГ. Двете момчета на мои приятели го посещаваха, накрая пак избраха ПЧМГ за гимназиален курс, но не са ми споделяли училището да им е създавало пречки за кандидатстване в АК /или в други училища/. Няма логика да организират школа за АК тогава.

# 700
  • София
  • Мнения: 2 141
Да, аз затова се учудих, че хем правят подготовка, хем пък спират децата. Но, както казах, не съм се задълбочавала в казуса.

# 701
  • София
  • Мнения: 2 773
Да, Аш, точно така е. Ако в СМГ кандидатстваха само "математици", нямаше да се налага подготовка от 1-ви клас. Това се вижда от нарастващата трудност на задачите всяка година. Задачите от преди 5-6 години са сравнително лесно решими за добре подготвено дете, независимо дали е със силен математически уклон или не. Имам позната с дете състезател в СМГ (горен курс). Ами когато те са кандидатствали за 5-ти клас, детето се е присетило чак в червърти, че му се решават задачи. Дотогава е било средностатистическо момче с основни интереси игри и футбол Joy Самата тя твърди, че ако сега е трябвало да кандидатства е нямало да го приемат в СМГ с тази подготовка. А СМГ щяха да загубят състезател.

# 702
  • Мнения: 124
Всички ЧУ с основен език английски захранват активно АК.  Някои го правят по-успешно и децата в тях са по-подготвени за академичното ниво в АК. 

В АК има най-много деца от СС и ПЧМГ идващи от ЧУ.  Иван Апостолов и Златарски имат повече деца от други ЧУ.  Много деца, които се пробват за горните две, пробват и АК.  Ако едно дете е прието в АК, Апостолов и Златарски, най-вероятен избор е АК. Напълно логично е най-добрите деца от всички ЧУ, доста често да избират най-добрата частна гимназия.  Не виждам причина за някакви конспирации или обвинения в болни родителски амбиции.

Интересно ми е колко деца кандидатстват и колко приемат от БШ.  Има логика на база локация, профил и вътрешни подготвителни курсове за колежа, приличен брой деца да се пробват за АК. 

# 703
  • Мнения: 2 182
Sadlady, когато моето дете, сега 10 клас, кандидатства за СМГ, курсове имаше от 3 клас нагоре. Не бих казала, че лесно се влизаше. Вземаха се резултатите от повече сериозни състезания като Черноризец Храбър примерно и не участваха резултатите от малките матури в 4 клас. Така според мен се отсяваха математиците.
Сега, без да следя детайлно приема, забелязвам, че има много деца с равни балове. Нещо като в 7 клас. И влизат тези, които не са допуснали техническа грешка. За мен това не е ОК, но много мами се бореха да се дава равен шанс и да се влиза с училищни знания.

# 704
  • София
  • Мнения: 2 773
Warwick, именно.  Става все по трудно да се отсеят математиците. И основна причина е точно наплива на не математици с амбициозни родители, който обаче е съвсем логичен и обясним.

Общи условия

Активация на акаунт