Кандидатстване след седми клас с рисуване - част 6

  • 35 768
  • 750
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 214
Знаете ли, на какъв принцип става разпределението на кандидатите при провеждането на изпита за проверка на способностите? Адресът по местоживеене ли има значение, в кое училище детето ще се яви на изпит или става на случаен принцип?

Здравейте!
На случаен принцип разпределят децата.
Моята дъщеря например се падна в кварталното ни училище, в което нито е учила, нито знаех, че има такива паралелки. (В последствие не пожела да отиде на този изпит) Но други познати деца бяха разпределени в доста отдалечени райони от тяхното местоживеене, въпреки наличието на по-близки училища с такава насоченост. Така че, абсолютно случаен е принципът.

# 286
  • Мнения: 13 809
За Варна ни казаха че се провежда в хуманитарната. Обаче при нас става прецакано. Синковецът се готви за изпит в училище към МК, а тази "матура" щяла да бъде в друг формат - фигурална композиция на тема. Тази година едва ли ще намери време да упражнява за фигурална композиция ,  понеже прави по два етюда на седмица, всеки за 5-6 часа по съвет на учителката им по рисуване. Освен рисуването в училище, което е сумарно  три часа и нещо този срок  . Физически няма време. Това беше доста неочаквано, ама хал да ми е, че не съм се заинтересувала по-рано.

# 287
  • София
  • Мнения: 393
За Варна ни казаха че се провежда в хуманитарната. Обаче при нас става прецакано. Синковецът се готви за изпит в училище към МК, а тази "матура" щяла да бъде в друг формат - фигурална композиция на тема. Тази година едва ли ще намери време да упражнява за фигурална композиция ,  понеже прави по два етюда на седмица, всеки за 5-6 часа по съвет на учителката им по рисуване. Освен рисуването в училище, което е сумарно  три часа и нещо този срок  . Физически няма време. Това беше доста неочаквано, ама хал да ми е, че не съм се заинтересувала по-рано.
"Матурата" е изпит за проверка на способностите и от години е в такъв формат. Изпитът е един и с него се кандидатства във всички училища към Министерство на образованието, където има такъв профил. За училищата към Министерство на културата си е стандартния изпит с фигуралната композиция. Преценете за кое училище детето ви има най-голям шанс. Моята дъщеря не беше силна на математика и български и преценихме, че няма голям шанс за стандартните училища, още повече че тя искаше да учи в Художествената. Тя наблегна на рисуването на фигурална композиция, за другия изпит не се е готвила и не се е явявала. Приеха я в Художествената на 25то място от 180 кандидата, така че си струваше усилията. Най-добре изберете един от двата варианта. Изпит по рисуване, матура по математика, матура по български и матура по рисуване са твърде много, за да се справи което и да е дете.

# 288
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Справят се, справят се. Моята от 6 клас ходеше на бел и математика. От 7-ми включи и рисуване. Приеха я на първо класиране на първо желание в НГПИ, в НГПФ също я приеха, но въобще не стоеше на масата за размисли, в Художествената въобще не е кандидатствала. Към МОН-ските я приеха на второ класиране в желано училище (езиково), та трябваше да избира. Много е хубаво да имаш избор.
Държа да отбележа, че дъщеря ми съвсем не е някой гений, а аз съм далеч от амбициозен родител. Просто децата могат, ако не ги мързи прекалено.

# 289
  • софия
  • Мнения: 4 985
Скрит текст:
За Варна ни казаха че се провежда в хуманитарната. Обаче при нас става прецакано. Синковецът се готви за изпит в училище към МК, а тази "матура" щяла да бъде в друг формат - фигурална композиция на тема. Тази година едва ли ще намери време да упражнява за фигурална композиция ,  понеже прави по два етюда на седмица, всеки за 5-6 часа по съвет на учителката им по рисуване. Освен рисуването в училище, което е сумарно  три часа и нещо този срок  . Физически няма време. Това беше доста неочаквано, ама хал да ми е, че не съм се заинтересувала по-рано.
"Матурата" е изпит за проверка на способностите и от години е в такъв формат. Изпитът е един и с него се кандидатства във всички училища към Министерство на образованието, където има такъв профил.
За училищата към Министерство на културата си е стандартния изпит с фигуралната композиция.
Скрит текст:
Преценете за кое училище детето ви има най-голям шанс. Моята дъщеря не беше силна на математика и български и преценихме, че няма голям шанс за стандартните училища, още повече че тя искаше да учи в Художествената. Тя наблегна на рисуването на фигурална композиция, за другия изпит не се е готвила и не се е явявала. Приеха я в Художествената на 25то място от 180 кандидата, така че си струваше усилията. Най-добре изберете един от двата варианта. Изпит по рисуване, матура по математика, матура по български и матура по рисуване са твърде много, за да се справи което и да е дете.

 леко уточнение, че някой може сериозно да се заблуди Simple Smile
Като кажете "фигурална композиция" хората ше си представят рисунка тип картина - сценка някаква с фигури - човечета. Фигура - фигурална композиция.
Това всъщност е изпита (един от възможните варианти) за изпита на МОН - проверка на сособностите или накратко казва - матура по рисуване.

Изпита към училищата към Министрество на Културата се състои от рисуване на геометрични, природни и битови обемни форми. Накратко етюд, натюрморт.

# 290
  • Мнения: 21 462
За Варна ни казаха че се провежда в хуманитарната. Обаче при нас става прецакано. Синковецът се готви за изпит в училище към МК, а тази "матура" щяла да бъде в друг формат - фигурална композиция на тема. Тази година едва ли ще намери време да упражнява за фигурална композиция ,  понеже прави по два етюда на седмица, всеки за 5-6 часа по съвет на учителката им по рисуване. Освен рисуването в училище, което е сумарно  три часа и нещо този срок  . Физически няма време. Това беше доста неочаквано, ама хал да ми е, че не съм се заинтересувала по-рано.

То всъщност е изпит за проверка на способностите по зададена тема. Ако детето принципно умее да рисува- а сигурно умее, щом мислите в тази посока, мисля, че явяването няма да го затрудни. Вижте какви теми са се падали в предишни години, да имате представа.

# 291
  • Мнения: 13 809
Щях да го напиша но Амели ме е изпреварила
При нас ( той е ученик в  НУИ) фигурална композиция е рисунка с човешки фигури ( както когато се кандидатства след четвъри клас - по негласни правила миниму три фигури обвързани с темата . Той се е готвел и е минал такъв изпит) . Това за което се готви сега е етюд , натюрморт,  предметна композиция.
Мисля че при условия че и при нас се явяват по 4-6 деца за място е твърде горделиво да съм сигурна че при цялото наблягане на рисуване на графични етюди  ще бъде приет 100% . Винаги трябва да има запасен вариант. Така че ще не ще -  ходи на уроци и по бел и по мат. И вероятно ще се яви и на "матура" по ИИ ( рисуване). Пък там каквото сабя покаже.

# 292
  • Мнения: 214
Добре, че Амели своевременно е направила корекция на горното мнение, защото наистина някой незапознат може да се обърка.
Само ще допълня, че на изпита за проверка на способностите се рисува по зададена тема. Това може да бъде "Парк", "Детска площадка", "Ваканция", "Спирка", "Лунапарк" и пр. Децата рисуват човешки фигури в съответната среда. Има си конкретни изисквания принципно. На сайта на МОН ги бях срещала упоменати, но не се различават особено от това, което се рисува в стандартни часове по Изобразително изкуство. Ако училището е много желано и кандидатите изобилстват, е добре да се вземат няколко урока. Детето ще се запознае с принципите на фигуралната композиция, видовете такива, строежа на човешката фигура и пространството, ще се засегне малко перспектива, живопис (в случай, че ще рисува в цвят, защото не е задължително) и общо взето е това. Нека не Ви звучи сложно, всичко е съобразено с възрастта. И без предварителна подготовка да отиде детето, пак има шанс на този изпит. Което е невъзможно за другия - към МК. Или ако реши да се яви на "проверка на способностите" с декоративна композиция (има такава опция, но за този вариант е задължително да се готви).
Не се притеснявайте предварително! Вместо всяка седмица по два етюда на обемни тела, може за разнообразие от време на време да прави по някоя фигурална композиция. Всеки средностатистически художник би могъл да го подготви. Учителят, при когото ходи сега - също.

# 293
  • Мнения: 50
Дали до МОН или до РУИ? Едва ли ще ми отговорят, но ще направя опит и ще го споделя. Благодаря!

Здравейте, момичета!
Знаете ли, на какъв принцип става разпределението на кандидатите при провеждането на изпита за проверка на способностите? Адресът по местоживеене ли има значение, в кое училище детето ще се яви на изпит или става на случаен принцип?
Моля за извинение, ако по този въпрос вече сте дискутирали в по-старите теми.
Благодаря!
Според мен е на случаен принцип. Дъщеря ми беше разпределена в много отдалечено училище, въпреки че имаме поне 2 други доста по-близо. Вероятно е добра идеята да пишете до МОН, ако Ви е важно.

# 294
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Аз се включвам само за изяснение, в случай, че не съм информирана правилно. Доколкото разбрах от учител в 51 СУ  на изпита за проверка на способностите по рисуване може да се избере и декоративна композиция - отворена или затворена.
Нещо такова си го представям: https://www.facebook.com/watch/?v=165866131241956
Поправете ме ако съм с грешка моля, защото моята дъщеря по скоро това би избрала. Мерси!

Последна редакция: пн, 25 яну 2021, 12:03 от Elida

# 295
  • София
  • Мнения: 393
Аз се включвам само за изяснение, в случай, че не съм разбрала правилно. Доколкото разбрах от учител в 51 СУ   на изпита за проверка на способностите по рисуване може да се избере и декоративна композиция - отворена или затворена.
Нещо такова си го представям: https://www.facebook.com/watch/?v=165866131241956
Поправете ме ако съм с грешка моля, защото моята дъщеря по скоро това би избрала. Мерси!
Аз миналата година рових и питах точно за такъв тип композиция и не успях да открия абсолютно никаква информация. Според мен също е по-лесна и децата могат да се справят без съществена подготовка, обаче тъй като няма инфо, моята се отказа и се явява само на изпитите към МК. Аз разсъждавах, че може би са подобни на третия изпит за архитектура в УАСГ, където аз кандидатствах и правехме такива композиции, но това са мои разсъждения, не ангажирам никого с тях.

# 296
  • Мнения: 50
Аз се включвам само за изяснение, в случай, че не съм разбрала правилно. Доколкото разбрах от учител в 51 СУ   на изпита за проверка на способностите по рисуване може да се избере и декоративна композиция - отворена или затворена.
Нещо такова си го представям: https://www.facebook.com/watch/?v=165866131241956
Поправете ме ако съм с грешка моля, защото моята дъщеря по скоро това би избрала. Мерси!
Аз миналата година рових и питах точно за такъв тип композиция и не успях да открия абсолютно никаква информация. Според мен също е по-лесна и децата могат да се справят без съществена подготовка, обаче тъй като няма инфо, моята се отказа и се явява само на изпитите към МК. Аз разсъждавах, че може би са подобни на третия изпит за архитектура в УАСГ, където аз кандидатствах и правехме такива композиции, но това са мои разсъждения, не ангажирам никого с тях.

От всичко, което съм изчела по темата, мисля, че декоративна композиция означава например тема"Морско дъно". Това синът ми рисува при учителя си по рисуване, миди, рапани, растения и т.н.
Но понеже той се концентрира върху фигурална композиция, не съм се интересувала повече.
А някой знае ли дали на изпита могат да се смесват различни техники, например темпер и акварел?

# 297
  • София
  • Мнения: 393
В 51-во открих темите от 2019г.
https://sites.google.com/51school.bg/51school/%D0%BF%D1%80%D0%B8 … 0%B0-%D0%B7%D0%B0
Мисля, че дава прилична информация за декоративната композиция.
Elida, смятам че си най-близо до идеята с клипчето, което си споделила.

Последна редакция: пн, 25 яну 2021, 12:54 от Ивка

# 298
  • Мнения: 214
А някой знае ли дали на изпита могат да се смесват различни техники, например темпер и акварел?

Със сигурност във фигуралната композиция могат да смесват различни материали и техники - темпера, акварел, пастел...
За декоративната е препоръчително да работят с темпера.

Последна редакция: пн, 25 яну 2021, 22:16 от lilli

# 299
  • Мнения: 1
Може ли да ми препоръчате учител, който да подготвя за НУИИ „Илия Петров“. Дъщеря ми държи там да учи, не иска другаде.

Общи условия

Активация на акаунт