(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 32 567
  • 787
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 1 076
Möß, по-скоро на север сме. Централна към северна. Може би, ще изчакам до март тогава. Ще го помисля ден-два. Имаме нов компост и много ми св искаше да стане до пролетта, но само да убивам червеите, няма смисъл.

# 751
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Wednes, погледни в Kleinanzeigen наблизо дали някой продава. Аз така ги взех моите.
В компостера не умират, просто спират да се хранят.

# 752
  • Мнения: 1 076
Гледах, Ася. Все са ми далеч. Не ми се кара над 45мин на посока. Ще поръчам сега тогава, щом няма да ги погубя. Нека си стоят, пък като им дойде желание да се множат и ядат, нека са там.

А после като вадя готовия компост, трябва ли да ги отделям или те сами вече са напуснали тази материя, където са си свършили работата и отиват в новата?

И семена бял синап си поръчах. Благодаря за съвета. 🙂

# 753
  • София
  • Мнения: 24 839
Möß, по-скоро на север сме. Централна към северна. Може би, ще изчакам до март тогава. Ще го помисля ден-два. Имаме нов компост и много ми св искаше да стане до пролетта, но само да убивам червеите, няма смисъл.
https://sites.google.com/site/permaship/trainings/permakulturna- … k/ferma-za-cervei

"Най-добрата температура за червеите е стайната, но отцеляват при температури от 7 до 29 градуса. Ако стане прекалено горещо, преместете фермата на сенчесто, проветриво място. А ако застудее, покрийте я със стари одеяла, черги или чували от зебло. Ако държите фермата навън, зимата червеите ще измрат, но не изхвърляйте материала - на пролет, когато времето се затопли, от яйцата ще се излюпят нови червеи."

# 754
  • Мнения: 6 487
Когато става въпрос за външен компостер, сложен директно с контакт със земята, червеите си влизат от пръстта отдолу. При жеги и застудяване съответно слизат обратно надолу надълбоко, за да оцелеят. Тя  Wednesday  и да си поръча сега червеи, те няма да умрат, но ще влязат надълбоко и няма да преработят масата до пролетта.

# 755
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Да, няма да я преработят, защото Т не е оптимална.

Wednes, значи от Wurmcafe-то ги пресявах с една мрежичка от картофи, а в големия компостер се надявам отдолу да вадя пръст и да не се налага тази процедура, че съм гнуслива.

Моите червеи ми ги прати една жена по пощата. Пак от анцайге. Живи пристигнаха. Сега даже не е проблем, не е топло.

# 756
  • Мнения: 1 794
Имам въпрос за чесъна Simple Smile Гледам, че вече е "изкуфял", т.е. повечето скилидки са меки и кухи... въпроса е може ли да се сади такъв чесън или да го хвърлям? Сега е рано за садане, а до пролетта съвсем ще се смарангяса Laughing

# 757
  • Мнения: 1 076
Ася, така поръчах точно. От някаква био ферма, в термоизолиращи торбичка щели да ги пуснат, за да не им е студено 😅 Имат отглеждани навън и отглеждани целогодишно на открито червеи. Аз ще взимам от външните. Да са по-калени 😅

Дано не трябва да ги ровя после, че и аз съм гнуслива.

Не ми е болка, че няма да я преработят. Той компоста с тях и без тях, все няма да е готов явно до пролетта. Щом няма да ги погубя, а просто ще лентяйстват, това ме устройва.

# 758
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 106
Горянски, в Резервата садяхме чесъна наесен, както и арпаджика.
напролет само балучката за пера.
може да е регионално, не знам.
в новото ни селце в Краището садят лук и чесън само напролет, но те садят и дърветата и марулите напролет. и сеят спанака, граха пролетно време...

# 759
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Моят компостер не работи. Най-вероятно, защото е с капак и му липсва влага. А и съм го позарязала напоследък. Но искаме да го преместим с ММ и когато успеем, ще му отделям повече внимание на новото място. В началото ми беше мерак и де що намерех червей из двора го носех и го пусках вътре. ММ много ми се смееше Joy
Засадихме лук и чесън, засяхме и магданоз. Първият лук вече става за салатка (за 2-3 седмици). Миналата седмица рязах къпините, врях се под, зад, между тях, даже си причиних и някаква странна травма на левия крак.
Тази година дюлата ни роди повечко и успяхме да направим компот и 2 дози сладко. Много е пипкаво, но резултатът си заслужава Simple Smile

# 760
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Новата  тема, моля!

# 761
  • Los Angeles CA
  • Мнения: 539
" В началото ми беше мерак и де що намерех червей из двора го носех и го пусках вътре. ММ много ми се смееше "

Доколкото знам, червеите за компост са различни от обикновените (дъждовни) такива. Аз имам Esentia fetida или red wigglers. Компостерните червеи са лакоми ,  дишат по-бързо и  могат да излизат и да се връщат отново в компостера. Има няколко вида червеи за компост, не знам какви използват у нас, но да намериш обикновен червей и да го пуснеш в компостера, няма да ти свърши работа.

# 762
  • София
  • Мнения: 24 839
Мисля, че са едни и същи- преработват почвата и излизат на повърхността при дъжд.
Калифорнийските били нещо модифицирани.

# 763
  • Мнения: 3 927
Аз си купувам хумус от една ферма за ЧКЧ червеи. Преди 3 лета попитах собственичката дали мога да заселя селския компост с нейните червеи и тя ми обясни, че няма проблем да ми загребе гнездо с червеи, но те ще избягат от моята неопакована купчина и освен това имат нужда от сериозна храна - оборска тор, не могат да карат само на диета от зеленчукови остатъци. Жената се занимава с това поне 15 г. и не смея да не й вярвам. А и самите ферми за червеи за организирани така, че леглата им са големи опаковани лехи, които непрекъснато се подхранват с тор, а зимата се затрупват с по-голямо количество, за да може отдолу на червейчетата да им е по-топло. И така си останах с по-прост компост и продължих да си пазарувам биохумус от нея Simple Smile

Използвам да похваля още веднъж тиквичките, които се представиха отлично тази година и ако някой ми се довери да пробва сорта Суха Ф1. Тази седмица още берем, а ето как изглежда стъблото с периодично отрязваните листа:

Скрит текст:


# 764
  • Мнения: 19 325
Отдавна се каня да ви пусна видео на тези сладурковци https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=738471570088500& … d=153391255263204
Итересно е, че доматите не са вързани на колове, а са по земята.

Общи условия

Активация на акаунт