(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 32 456
  • 787
  •   1
Отговори
# 735
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Сее се за зелено торене. Ако те интересува, погледни за торене със сидерати.

# 736
  • Мнения: 6 881
Дали има смисъл да се сложат калифорнийски червеи на куп отпадъци за компост? Но такъв, който направо е натрупан на земята, а не е в компостер.

И да се похваля, преди месец сложих живораждащ лук, резенак - режеш перцата и те пак растат. Вече е поникнал, много му се зарадвах.



А тук чесън от същия тип - резенак. Зад него любимият ми киселец, но вече слабо е пораснал, след последното орязване.

# 737
  • София
  • Мнения: 5 187
Диорела,  видях такава купчина с червени червеи , работи:) Живеят и хапват само в купчината,  навън не е вкусно.

Последна редакция: чт, 05 ное 2020, 10:17 от ЗаСлон

# 738
  • Мнения: 1 784
Диорела,  видях такава купчина с червени червеи , работи:) Живеят и хапват само в купчината,  навън не е вкусно.
Аз все се чудя - червеите сами ли си идват или се купуват някакви специални?

# 739
  • София
  • Мнения: 24 839

Аз все се чудя - червеите сами ли си идват или се купуват някакви специални?

Сами си идват, щом имат храна за почвообразуване.

# 740
  • Мнения: 6 881
ЗаСлон, може би трябва да е поугнил компоста? Ти на какъв си ги виждала?

Змей, калифорнийските били селектирана порода на дъждовните и се размножавали много повече, както и нямали инстинкт да бягат, били в горния слой - до 25 см, за разлика от дъждовните, които слизат и на дълбоко. Така пишат в нета.

# 741
  • Мнения: 1 076
Аз като съвсем невежа, да попитам. Ако си купя калифорнийски червеи, просто ги поставям в компоста ли? Или в зеленчуковата леха?

# 742
  • София
  • Мнения: 12 228
Аз  си чакам да се завъдят натурални червеи Simple Smile. И без това има много в нашият двор и са ужасно дебели и охранени. Компоста ми обаче не напредва особено, но аз освен да трупам нищо друго не правя, мисля че е сух и това му попречи лятото да напредне, сега пък е студено.
Ще видя догодина как ще е и ако се наложи ще взема някакви мерки.

# 743
  • София
  • Мнения: 5 187
На мен точно от тази купчина ми дадоха калифорнийски червеи и ги поставих в моята нескопосна купчина, уж компостер. Живеят си добре и не бягат. Обаче отзив за продукта, който произвеждат нямам. Моята цел е всичко, което съм изнесла от земята, да го връщам обратно.
Wednesday, не знам какво ще стане ако ги поставиш в леха. Искат прясна храница, мисля, че я ядат като поугние, но кога, това си е тяхна грижа.

# 744
  • София
  • Мнения: 24 839
Знам, че калифорнийските червеи мрат през зимата, затова ги зазимяват, но не съм се интересувала от подробностите.
За мен, най-добре е да се създадат условия за развъждане на простите нашенски, които хем са издържливи, хем работни.

# 745
  • Мнения: 6 881
Нашенските дъждовни се разбягват, не са опитомени, да им кажеш къде да копат и рупат.
Ето за калифорнийския.
https://biohumus-bg.net/%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0% … 0%B4%D0%B5%D1%82/

# 746
  • София
  • Мнения: 24 839
Твърдо съм в защита на нашите- не се разбягват, ако има какво да похапват.
През студеното време слизат по-дълбоко, където е топло и там обработват почвата.
Стига да не се тори с изкуствени торове и да се обръща земята така, че да излязат на повърхността  и да загинат от студа микроорганизмите, и червеите ще са ок.

# 747
  • Мнения: 1 784
А дали ако сложа 4 изправени дъски и отдолу нищо, т.е. отдолу върху пръст, и чакам червеите сами да дойдат, ще стане работата? Simple Smile и още един лаишки въпрос - мирише ли много? Т.е. далече ли трябва да е компоста от жилището? И дали отгоре трябва да е отворен или да има капак?

# 748
  • Мнения: 1 076
А дали ако сложа 4 изправени дъски и отдолу нищо, т.е. отдолу върху пръст, и чакам червеите сами да дойдат, ще стане работата? Simple Smile и още един лаишки въпрос - мирише ли много? Т.е. далече ли трябва да е компоста от жилището? И дали отгоре трябва да е отворен или да има капак?
Аз както стана ясно, не съм капацитет по темата, но съседът ми, опитен градинар, твърди, че компостът отдолу винаги трябва да е директно на земята именно затова - за да се насели от червеи. Така бях и чела в последствие.

Други наши познати имаха мини компост ферма с червеи в хола си. Нямаха никаква миризма. Отгоре задължително трябва да е отворен(ако е навън), за да го вали дъжда и да влиза кислород. Червеите имат нужда от него.

П.с. Аз се чудя, мога ли сега да си купя калифорнийски червеи и успешно да ги отгледам и да презимуват или вече е късно и студено?

# 749
  • Мнения: 6 442
Компостът трябва да е директно на земята, без дъно. Ако отдолу се сложи мрежа,  ще възпрепятства къртиците да ровят в него, но няма да пречи на червеите. Да, те сами ще дойдат. Ако компоста е без капак,  се навлажнява от дъжда. Ако е с капак, трябва да се овлажнява чат-пат за улесняване на угниването.
До къща не бих го сложила, мирише си. 5-6 метра разстояние поне.
Wednesday,   ако си в южна Германия - взимай смело. Ако си в северна, изчакай до март.

Общи условия

Активация на акаунт