Противогрипна ваксина сезон 2020/2021

  • 18 917
  • 328
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 246
Относно защо няма Ваксини. Малко предистория. Между 2010-2015., процента на вкасинираните е близо 2-3 процента. Което беше добре за нашия манталитет. От 2016 този процент е около 1.6.до 1.8.Това е причината вносителите да не внасят големи количества. При един от двамата вносители за 2016 имахме близо 50 процента брак - аптеките поръчаха големите количества, хората решиха че няма да се ваксинирал и аптеките ги върнаха. От тогава се внасят доста по малки количества.Друга причина беше, че нашите мили **** излъгаха хората, че ваксините за 2016 ще са безплатни и хората си чакаха безплатните ваксини. Друго явление, което се разви оттогава е, че ЛЛ често изкопуват ваксините от аптеките и ги поставят срещу заплащане (30-35 лв, почти двойно от това което струва самата ваксина). Третата причина е легалния и нелегалния износ на ваксини и лекарства. Дават се минимални количества на ЛЛ и това, което "остане" се изнася. Например, тази година са внесени 250 хиляди ваксини и се говори, че износът ще е около 100 хил, които били останали.

# 256
  • София
  • Мнения: 6 010
А чия работа е да промотира ваксините и да запознава хората с плюсовете ѝ? Аз до момента съм чувала за такова нещо само миналата и тази година. Личната никога нищо не е споменавала, по телевизията също не съм чувала.

# 257
  • Мнения: 246
Всички здравни специалисти (лекари, фармацевти) сме задължени на база познанията си, а не база да се харесаме на пациента или пък на фирмата, която иска да ни води на обучение😇 да препоръчваме такива лекарства и здравословни практики, който да запазят, подобрят но преди всичко да не навредят на здравето на пациента.  Това задължение произтича веднъж от клетвата при получаване на дипломата, втори път от закона за адравето и от правилника на съсловните организации(БЛС и БФС). Това са лицата, който могат да са компетени по това да запознаят пациента с ползите и рисковете при употреба на което и да е лекарство. Принципно лекарства по лекарско предписание са забранени за реклама по медии, но за ваксините има изключение в закона за лекарствените средства, като те могат да бъдат рекламириани.

# 258
  • Мнения: 5
Какво значи 250000 внос и 100000 износ,
след като  маса хора останаха неваксинирани.
Министъра да купува спешно ваксини!

Голям цирк! Къде е прокуратурата!
Лишаването от достъп до ваксини в
настоящия момент граничи с престъпление!

# 259
  • Мнения: 246
За съжаление ваксините са върхът на айсберга, липсват инсулин и куп други животоспасяващи лекарства. Преди години директора на ИАЛ издаде заповед с която да спре това безобразие.,но един(невинен) хубавец с 65 милинона неплатени данъци, успя да узакони този износ с решение на конституционен съд. Същият този директор е на прокурор, защото Април предупреди,(вся пакина, по-точно🤣) че може да липсват лекарства.

# 260
  • Мнения: 442
Аз да се похваля - взех Ваксигрип и вече сме боцнати с майка ми. Но както писах по-рано, добре че имам познат аптекар. Иначе е кауза пердута.

# 261
  • Мнения: 54 917
Този интерес към ваксините е от тази година.
Винаги съм ползвала ДЗО и ваксини за сметка на работодателя. Желаещите не бяха значителен брой.

# 262
  • Мнения: 13 610
И миналата година продължаваха да търсят хората ваксини след като бяха изчерпани. От складовете постоянно звъняха по аптеките да изтеглят непродадени от една аптека и да ги пренасочват към друга където са заявили. Така де, изтегляха докато имаше.
Такава стока са че което не се продаде сега, после се бракува и явно се захстраховат с поръчаните бройки за страната, за да нямат големи загуби после. Нещо хич не им излизат сметките, щом винаги не достигат. А тая година по разбираеми причини недостигът е още по-голям. Рисково си е, като всеки бизнес... обаче изтърваха и много печалба от ваксини които можеха да продадат.
Интересът тая година си е естествен, нали и по всички медии се тръбеше да се ваксинират хората. Стряскащо е колко много хора от това се ръководят. То не е само за ваксините каквото чуят от там де, ама нали за тях е темата тук. Подло си беше да всеят паника по този начин, то хем няма ваксини, хем на хората им се внуши настойчиво че трябва да се ваксинират.

# 263
  • Мнения: 54 917
Е хайде сега! Никой никого не задължава да се ваксинира.
Въпросът е, че много хора, които по принцип неглижират ваксините, сега изведнъж осъзнаха, че са важни.

# 264
  • Мнения: 13 610
Имам си мнение колко са осъзнали... Каквото кажат по телевизията - това е. Поне повишеният интерес тая година на това го отдавам. Покрай корона вируса се заслушват във всякакви съвети по медиите, не че и друга година там няма съвети да се ваксинират хората за да избегнат грипа. Сега ваксини, витамини - де що чуят тичат да го купят. Не че напълно вярват ама нали казали по телевизията, да си купят те за всеки случай, може пък и да излязат прави.

# 265
  • Мнения: 54 917
Да, напълно си права.
Каквото кажат по телевизията, това е вярното за много хора.
Ако не им кажат, няма да се интересуват сами.

# 266
  • София
  • Мнения: 4 015
Чудя се какво се случвас ваксините, които се полагат на пенсионерите, а пенсионерите не си ги слагат. Баща ми отдавна си сложи (купи си от аптеката), обаче днес личната му каза, че има за него безплатна. В случая,сестра ми пък не може да си намери никъде ваксина. Баща ми иска да и даде тази, която уж се полага на него, но не му я дават. Даже нв може и да си я откупи от личната...Е добре де, какво се случва с тази ваксина после?

# 267
  • Мнения: 41 846
Има опашки и повече записани пенсионери, отколкото ваксини.

# 268
  • Мнения: 54 917
Ваксините не са достатъчни за всички пенсионери. Ако не иска един, има други, които искат.
Не може да си я вземе/купи от лекяря.

# 269
  • Мнения: 1 622
Ако в темата има фармацевт, химик, лекар..Ваксигрип по-лошата(непречистената) ваксина ли е, защото четох, че Инфлувак се води по-ново поколение или има резон в начина, по който е направена Ваксигрип?
Въпросът ми е много лаишки, за което се извинявам.

Другото-за колко време се гради имунитет след като се удари ваксината?

Кога се разбира, дали са "уцелени"щамовете на грипния вирус във ваксината, след като се тестват първите заболели или ваксината във всички случаи ще облеки заболяването без значение на щама.

Общи условия

Активация на акаунт