Изследване на ХОРМОНИ – 21 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 228
  • 740
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 35 968
Здравейте! Имам въпрос, за който не мога да намеря отговор. Искам да си пусна пакет изследвания на щитовидната жлеза, но до преди няколко дни кърмех. Колко време е удачно да изчакам, за да са достоверни резултати?
Искам да ги пусна по- скоро с профилактична цел, не съм ходила на лекар, за това се допитвам до вас.
Здравей!
Ако не ти е спешно, ако нямаш някакви оплаквания, свързани с функцията на ЩЖ ( сърцебиене, тремор, изпотяване дланите на ръцете, много суха коса и кожа, проблем със съня, нервност, безпокойство - без причина, бързо качване на кг и омазняване или прекомерно отслабване и  т.н....) - изчакай месец-два.
Докато кърмиш - пролактина е висок ( нормално/физиологично), а той си влияе с хормоните на ЩЖ.
Ако не ти се чака и ти е интересно какви са нивата - пускаш ги сега Simple Smile (ТСХ, Т3 и Т4 - на чист ден, след 10-ти ден на МЦ)

# 331
  • Мнения: 201
Здравей denis,

Излезе ми резултата и от Антимюлеровия хормон. Дали може да го коментираш? Другия месец ще го направя заедно с Инхибин Б.

# 332
  • София
  • Мнения: 61
Скрит текст:
Здравей Денис, моля за коментар. Пуснати са повторно заради предишен завишен резултат на Пролактина. На 23-ти ден са правени.
Здравей!
Пролактинът е добре, но Прогестерона е нисък - може да не е изследван точно на 7-ми ден, след предполагаемата О.
Ако не си сигурна за деня на О., от деня на изследването, преброй на кой ден ще дойде М. ( и ако искаш ми пиши).

Здравей отново Дениз, дойде ми МЦ на 8-мия ден след изследването. Какво ти е мнението?

# 333
  • София
  • Мнения: 35 968
Здравей denis,
Излезе ми резултата и от Антимюлеровия хормон. Дали може да го коментираш? Другия месец ще го направя заедно с Инхибин Б.
Скрит текст:
Здравей!
Горе-долу е добре, но не трябва да губите никакво време.


Скрит текст:
Скрит текст:
Здравей Денис, моля за коментар. Пуснати са повторно заради предишен завишен резултат на Пролактина. На 23-ти ден са правени.
Здравей!
Пролактинът е добре, но Прогестерона е нисък - може да не е изследван точно на 7-ми ден, след предполагаемата О.
Ако не си сигурна за деня на О., от деня на изследването, преброй на кой ден ще дойде М. ( и ако искаш ми пиши).
Здравей отново Дениз, дойде ми МЦ на 8-мия ден след изследването. Какво ти е мнението?
Здравей!
На границата си. И да е имало О., не всичко е наред с О. ( като става въпрос само за този МЦ ... да не се притесниш Simple Smile )
Провери още 2-3 поредни МЦ  Прогестерон + Е2, на  7-ми ден след О., и ако прогестерона отново не е достатъчно висок, а той трябва да е на горна граница - консултирай се с АГ.

# 334
  • Мнения: 1 290
Денис, писах ти на ЛС, може ли да погледнеш Blush

# 335
  • Мнения: 201
Здравей denis,
Излезе ми резултата и от Антимюлеровия хормон. Дали може да го коментираш? Другия месец ще го направя заедно с Инхибин Б.
Скрит текст:
Здравей!
Горе-долу е добре, но не трябва да губите никакво време.

Благодаря ти 🙂

# 336
  • Мнения: 708
Здравей, denis, моля те да коментираш следните резултати, направени на 7-ми ден след доказана от репродуктивен лекар О.? Благодаря ти предварително!

# 337
  • София
  • Мнения: 35 968
Здравей, denis, моля те да коментираш следните резултати, направени на 7-ми ден след доказана от репродуктивен лекар О.? Благодаря ти предварително!
Скрит текст:
Здравей!
Прогестеронът е нисък, най-вероятно не е изследван точно на 7-ми ден след О.
Е2 е добре, не показва да има киста/ЛУФ/ЗФ...
Добре е лекарят да ги коментира.

# 338
  • Мнения: 708
Скрит текст:
Здравей, denis, моля те да коментираш следните резултати, направени на 7-ми ден след доказана от репродуктивен лекар О.? Благодаря ти предварително!
Скрит текст:
Здравей!
Прогестеронът е нисък, най-вероятно не е изследван точно на 7-ми ден след О.
Е2 е добре, не показва да има киста/ЛУФ/ЗФ...
Добре е лекарят да ги коментира.
Много благодаря за отговора! Ще коментирам с лекарката, но чак другият месец.
За жалост точно на 7-ми ден си се пада.. бях на преглед при нея на 7.10 и тя потвърди съвсем скоро случила се О., предния ден имах и положителни тестове за О., така че по всяка вероятност О. е била на 7.10 и съответно днес е 7-ми ден. Четох, че прогестерона има пулсации и варира през деня, но не успях да се ориентирам колко точно. Какво би значило това, че е нисък? Предолагам няма шанс за този месец да има бременност в този случай?
Значи ли, че има някакъв проблем с Я., тъй като имам и намален резерв? Извинявай за многото въпроси, но цял ден чета и трудно се ориентирам с тези хормони, а виждам че ти знаеш доста. Благодаря ти!

# 339
  • София
  • Мнения: 35 968
Скрит текст:
Здравей, denis, моля те да коментираш следните резултати, направени на 7-ми ден след доказана от репродуктивен лекар О.? Благодаря ти предварително!
Скрит текст:
Здравей!
Прогестеронът е нисък, най-вероятно не е изследван точно на 7-ми ден след О.
Е2 е добре, не показва да има киста/ЛУФ/ЗФ...
Добре е лекарят да ги коментира.
Много благодаря за отговора! Ще коментирам с лекарката, но чак другият месец.
За жалост точно на 7-ми ден си се пада.. бях на преглед при нея на 7.10 и тя потвърди съвсем скоро случила се О., предния ден имах и положителни тестове за О., така че по всяка вероятност О. е била на 7.10 и съответно днес е 7-ми ден. Четох, че прогестерона има пулсации и варира през деня, но не успях да се ориентирам колко точно. Какво би значило това, че е нисък? Предолагам няма шанс за този месец да има бременност в този случай?
Значи ли, че има някакъв проблем с Я., тъй като имам и намален резерв? Извинявай за многото въпроси, но цял ден чета и трудно се ориентирам с тези хормони, а виждам че ти знаеш доста. Благодаря ти!
За да е сигурно, че е имало О. и че всичко е наред с яйцеклетката и ЖТ, Прогестерона трябва да е над 45 nmol/L.
Каква е причината за по-ниските нива? - лекаря трябва да прецени.
По принцип, прогестерона трябва да е на горна граница, може дори да е и малко над нея.
За бременност не мога да отговоря - ако не е изчислен правилно деня на О. - има шанс.
Повечето хормони се отделят на пуслации, не е това причината за по-ниските нива - те нямат толкова големи отклонения.
Тестовете за О. дават един голям диапазон/прозорец през който се случва О. - до 48 часа. За УЗ - по-същия начин - ако лекаря е видял спукан фоликул и течност в ДП - може този диапазон да е и 24 часа.

# 340
  • Мнения: 708
Много благодаря! И последно - ако лекарят е видял спукан фоликул и течност в ДП (така си спомням, че каза), то това означава, че вече се е случила О., а не че предстои, нали така? Което значи, че при всички положения днес е поне 7ми ден след О. или 8, но не и 6ти.
Много е сложна цялата тая работа Simple Smile

# 341
  • София, Бургас
  • Мнения: 1 727
Здравей  Денис,
напоследък направих доста изследвания. Дали може твоя коментар. Последно излезе инсулина и кръвната захар.  Захарта е нормална, но инсулина е нисък на 120та минута.

Свободен ЖСК (UIBC)      48.00       umol/l    12.5 - 55.5   
Желязо       11.5       umol/l    М 10.0-28.0 Ж .(F.) 6.0-26.0   
 ЖСК       59.5       umol/l    М 44.0-89.0 Ж.(F.)47.0-77.0   
Фолиева киселина       5.70       ng/ml     3.10 - 20.5   
Феритин       10.11       ng/ml     4.63 - 204
Трансферин      2.91       g/l     1.80 - 3.82

Витамин В12   485       pg/ml     187-883; латентен дефицит <300
Хомоцистеин   ↑   13.50   mkmol/L   5.00 - 12.00

Цинк          21.7       umol/l     12-24umol/l
АСАТ      13.36   U/L   До 42.00
АЛАТ      6.55   U/L   До 41.00
Глюкоза серумна (Glu S)   4.72   mmol/L   2.78 - 6.11
Урея ( BUN )      3.22   mmol/L   2.60 - 6.70
Креатинин ( CREAT )   75.53mkmol/L   58.00 - 96.00
Холестерол ( CHOL )   ↑   5.47  mmol/L   Препоръчителни нива <5.17; Гранично висок 5.17 - 6.18; Висок >6.21
HDL-Холестерол      2.11   mmol/L   Над 1.55
LDL Холестерол      2.96mmol/L   Оптимално< 3.34; Гранично висок -3.37 - 4.12;Висок 4.14 - 4.89;Много висок >4.92
VLDL-Холестерол      0.40   mmol/L   До 0.78
Триглицериди ( TRG )      0.87   mmol/L   0.60 - 2.20
Аполипопротеин В (Apo B)      0.84  g/l   0.60 - 1.17
Аполипопротеин A1(Apo A1)¹      1.64   g/L   1.08 - 2.25
Атерогенен индекс (ApoB/ApoA1)      0.51   Ratio   До 0.80
Калий ( К)      4.2   mmol/L   3.5 - 5.6
Натрий ( Na)      139   mmol/L   136 - 151
Хлориди ( Cl )      102   mmol/L   96 - 112
CA 125      17.77   U/mL   До 35.00

Глюкоза 0 мин 4.41 mmol/l 3.3-6.0
 Глюкоза 60 мин 3.65 mmol/l <10
 Глюкоза 120 мин 3.8 mmol/l < 7.80

Инсулин 5.10 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml
 120-мин Инсулин L 6.3 uU/ml 16 - 166 uU/ml

TAT 1.92 IU/ml < 4.11
MAT 0.31 IU/ml 0 - 5.61
fT4 0.910 ng/dl 0.700 - 1.480
TSH 1.289 uIU/ml 0.350 - 4.940

Имам ендометриоза от поне десетина години и от една година малка киста. Имам 5 опита инвитро и 2 успешни бремнности, макар и с много нисък АМХ тогава(преди 5 години). Още тогава ФСХ ми беше 13, а бях на 30 години. Реално нямам някакви големи оплаквания и правя изследванията по-скоро за профилактика. Притеснява ме феритина, холестерола и инсулина.
Благодаря!

# 342
  • София
  • Мнения: 35 968
Много благодаря! И последно - ако лекарят е видял спукан фоликул и течност в ДП (така си спомням, че каза), то това означава, че вече се е случила О., а не че предстои, нали така? Което значи, че при всички положения днес е поне 7ми ден след О. или 8, но не и 6ти.
Много е сложна цялата тая работа Simple Smile
Кой е 7-ми ден след О. ?! - ти преценяваш, на база прегледа с УЗ.
На 7-ми ден след О. е пика на ЛХ ( най-високата стойност на прогестерона)
Ако няма бременност - на 6 и на 8-ми ден , стойността е по-ниска.
Ако има бременност - на 8-ми ден стойността, има вероятност да е и по-висока от тази на 7-ми ден.
Или ако има бременност, прогестерона, след 7-ми ден започва да се повишава.
Доста мислих, дали да те посъветвам, ако имаш възможност, да го изследваш и днес - но се отказах, защото от една страна не е сигурно кога точно е О., от друга, ако е станало, но бременността да не успее да се развие да не ти давам напразни надежди.
Обясних какво се случва с прогестерона - ти си прецени.
Лично аз, винаги искам, бързо и веднага да науча истината, каквато и да е тя, но с много голяма част от момичетата не е така Simple Smile . Предпочитам да съм умерена в мненията си Simple Smile

# 343
  • Мнения: 708
Благодаря ти много, denis! Simple Smile
Днес нямах възможност да отида до лабораторията пак, така че засега май ще оставя нещата така.
Но ще коментирам този резултат и с лекарката и ще пиша тук. Благодаря ти от сърце! Flowers Hibiscus

# 344
  • Мнения: 537
Здравей Денис,
Много ви благорадя за отговора за разчитане на нивата на хормоните ми. Направих си след 3 месеца наново изследванията и ви моля за същото. Имам час за еднокринолог, според вас за ниския пролактин трябва ли да ходя на ЯМР на хипофизата. Още нямам цикъл явно съм в мено пауза.
Благодаря ви

Общи условия

Активация на акаунт