Изследване на ХОРМОНИ – 21 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 101
  • 740
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 42


Здравей, Денис! Би ли коментирала. Знам, че пролактина е висок, за него пия Достинекс от 3 месеца ( няма наличие на аденом на хипофизата, която доколкото знам е най-честата причина за високите стойности) АМХ също е висок с СПКЯ съм. Но останалите неща как ти се струват.  Най-вече ме интересува дали изследванията показват, че съм с ИР.

# 376
  • Мнения: 1 019
Здравей Денис,

HCG 355 (15 дни след овулация)
Progesterone - 25.8ng/mL
Estradiol - 214pg/mL (струва ми се ниско)
TSH 1.59mIU/L
T4 Free 1.1ng/dL
Това е от Америка (не знам дали в България са същите мерни единици)

Какво мислиш за естрадиола ?

Тестовете са на 15 ден след овулация. Овулацията ми много закъсня, което ме притеснява, защото това е негипично за мен. Веднъж пак беше закъсняла, но бях пила всякакви фертилна чайове, които ме прецакаха .... и тогава закъсня и забременях и го загубих 8с, та сега ме притеснява, че пак овулирах късно, но поне не съм пила никакви лудории този път.

6та бременност:

1 родено без никаква намеса
1 загуба - 8с необяснима причини изоставаше с 5-6 дни спрямо датата на зачеване / много късна овулация
2 загуба - имах прогестерон 12ng/mL
3 загуба - биохимическа
1 бебе с прогестеронови супозитори + интралипид до 24 седмица за висока активност на НК клетки

И ето ме 6та бременност и реално 3то дете Simple Smile

# 377
  • София
  • Мнения: 35 942
Скрит текст:

Здравей, Денис! Би ли коментирала. Знам, че пролактина е висок, за него пия Достинекс от 3 месеца ( няма наличие на аденом на хипофизата, която доколкото знам е най-честата причина за високите стойности) АМХ също е висок с СПКЯ съм. Но останалите неща как ти се струват.  Най-вече ме интересува дали изследванията показват, че съм с ИР.
Здравей!
Инсулина и КЗ на гладно са  много добре, но инсулина на 120 мин. остава висок, което не е  добре.
Според мен, приеми че си с ИР и спазвай определен вид хранене, ... което ти е само от полза.
Пролактинът е висок - трябва да е около 300.
ТСХ е добре, но Т4 може да е и по-висок ... има вероятност и от тук да е проблема с по-високия Пролактин ... или от по-високия инсулин?!
АМХ е висок и показва, че си с ПКЯ. Ако успееш да овладееш ( лекуваш правилно)  ПКЯ, АМХ ще се нормализира и ще е по-обективен.
За състоянието на ЯР - може да провериш Инхибин В ( на 3 ден от МЦ)


Здравей Денис,
Скрит текст:
HCG 355 (15 дни след овулация)
Progesterone - 25.8ng/mL
Estradiol - 214pg/mL (струва ми се ниско)
TSH 1.59mIU/L
T4 Free 1.1ng/dL
Това е от Америка (не знам дали в България са същите мерни единици)

Какво мислиш за естрадиола ?

Тестовете са на 15 ден след овулация. Овулацията ми много закъсня, което ме притеснява, защото това е негипично за мен. Веднъж пак беше закъсняла, но бях пила всякакви фертилна чайове, които ме прецакаха .... и тогава закъсня и забременях и го загубих 8с, та сега ме притеснява, че пак овулирах късно, но поне не съм пила никакви лудории този път.

6та бременност:

1 родено без никаква намеса
1 загуба - 8с необяснима причини изоставаше с 5-6 дни спрямо датата на зачеване / много късна овулация
2 загуба - имах прогестерон 12ng/mL
3 загуба - биохимическа
1 бебе с прогестеронови супозитори + интралипид до 24 седмица за висока активност на НК клетки

И ето ме 6та бременност и реално 3то дете Simple Smile
Супер! Много се радвам! Hug
Много тихичко, Честито! и стискам палци всичко да е наред и да си имаш здраво и хубаво бебе.

Пускай ми и рефер. граници, моля.
Е2 и Прогестрона са добре.
Когато пускаш отново ЧХГ, пускай и Прогестерон и  следи постоянно ТСХ. Т3 и Т4 ( и трите)
Приемай DHA (1000 mg/дн) - тя, донякъде, държи и HK клетките в по-ниски (оптимални) граници, но не разчитай много на нея, ако при теб нивата са по-високи - тогава трябва консултация с лекар и при нужда терапия.

Късната О. не е проблем, изобщо не се притеснявай. При късна О. се зачеват повече момиченца Wink

Фертилните чайове могат да са и опасни, защото са богати на фитоестроген, лично аз не съм им фен.
Стискам палци и ще чакам новини Peace

Последна редакция: чт, 22 окт 2020, 07:46 от denis.

# 378
  • Мнения: 201
Здравей denis,
Излезе ми резултата и от Антимюлеровия хормон. Дали може да го коментираш? Другия месец ще го направя заедно с Инхибин Б.
Скрит текст:
Здравей!
Горе-долу е добре, но не трябва да губите никакво време.

Здравей Денис!

След направените хормонални изследвания реших да си проследя овулацията с Фоликулометрия,тъй като не съм го правила досега. На 9-ти ден си имах доминантен фоликул, след това с тестове за овулация имах положителен тест на 12 ден (който може би е фалшив, заради по-високия LH), но на 17 ден се оказа, че имам задържан фоликул. Смятах утре, което е 7 дена след положителния тест за овулация да изследвам заедно прогестерон и естроген, но при това положение няма смисъл? Мога ли да си пусна иначе утре хормоните за щитовидната жлеза и да си направя изследванията за ИР? Също има ли смисъл да проследявам отново хормони на 3 ден от МЦ след като имам ЗФ?

Ще правя още 2 фоликулометрии, за да видя дали нямам ЛУФ. По принцип на гинекологичен преглед предния месец, докторът ми каза, че имам ПКЯ, а тази докторка, която ми прави фоликулометрията каза, че тя смята, че нямам и съвсем се обърках. Четох, че приемът на нестероидни лекарства може да има ефект към ЛУФ и се чудя дали това е причината за моя задържан фоликул, тъй като приемах нестероидни лекарства за кръста, а миналата година за коляното. Извинявам се за дългия пост.

# 379
  • Мнения: 1 428
Денис, здравей,може ли да аи кажеш мнението за ИНОГИНОЛ,дадоха ми и вит Д на капки,но без К2 .. попитах я каза да го пусна първо другия месец,ама не се ли пият завдно, то така май няма да го усвоя, много се притеснявам теябва да ми е по-висок от 30 а моят е 27.5....
Благодаря 🌺!

# 380
  • София
  • Мнения: 35 942
А може ли да ми дадеш някакви съвети относно храненето при ИР.
Избери си първо вид хранене, спрямо твоите предпочитания, вкусове, нужди, начин на живот и т.н. - ВМазнинноХ-НВ или ВПротеиновоХ - НВ.
При опити за бебе, бременност и кърмене, е добре да е протеиново, но ти се решаваш.
Скрит текст:
Здравей denis,
Излезе ми резултата и от Антимюлеровия хормон. Дали може да го коментираш? Другия месец ще го направя заедно с Инхибин Б.
Скрит текст:
Здравей!
Горе-долу е добре, но не трябва да губите никакво време.

Здравей Денис!

След направените хормонални изследвания реших да си проследя овулацията с Фоликулометрия,тъй като не съм го правила досега. На 9-ти ден си имах доминантен фоликул, след това с тестове за овулация имах положителен тест на 12 ден (който може би е фалшив, заради по-високия LH), но на 17 ден се оказа, че имам задържан фоликул. Смятах утре, което е 7 дена след положителния тест за овулация да изследвам заедно прогестерон и естроген, но при това положение няма смисъл? Мога ли да си пусна иначе утре хормоните за щитовидната жлеза и да си направя изследванията за ИР? Също има ли смисъл да проследявам отново хормони на 3 ден от МЦ след като имам ЗФ?

Ще правя още 2 фоликулометрии, за да видя дали нямам ЛУФ. По принцип на гинекологичен преглед предния месец, докторът ми каза, че имам ПКЯ, а тази докторка, която ми прави фоликулометрията каза, че тя смята, че нямам и съвсем се обърках. Четох, че приемът на нестероидни лекарства може да има ефект към ЛУФ и се чудя дали това е причината за моя задържан фоликул, тъй като приемах нестероидни лекарства за кръста, а миналата година за коляното. Извинявам се за дългия пост.
Ако е сигурно, че има ЗФ, няма нужда от изследвания на 3-ти ден от МЦ на ЛХ, Е2 и ФСХ.
По-добре проверявай другите хормони, за да се открие причината за проблемите с О.
Да, може да изследваш ТСХ, Т3 и Т4 + тест за ИР ( КЗ и Инсулин, трикратно, на 0, 60 и 120 мин.)
Провери и за дефицити, че ФК ти е малко ниска - В12, желязо, феритин, трансферин, ЖСК,  вит. Д, цинк, селен...
Ранните етапи на ПКЯ се установяват по-добре по хормоните - ЛХ, ФСХ и Е2 на 3 ден от МЦ. За да ти каже лекар при преглед с УЗ, че имаш ПКЯ, тя трябва да е проявена с почти всичките си характеристики.
Това, че задържаш фоликули и няма О. си е СПКЯ/ПКЯ - по-добре го приеми и търси причината, отколкото да го отхвърляш, защото ПКЯ е само проява, състояние на яйчниците, но това е придружено с много други нетолкова изявени причини, които създават проблеми при зачеване и ранните етапи на бременността. Или при ПКЯ винаги има риск - той може да е 15%, но може да е и 85%. При ПКЯ няма проблем да се зачене стига да има О., а то има, от време на време... но, риска е след това.
Да имаш ПКЯ/СПКЯ не е страшно, страшно е да не и обръщаш внимание и да не вземаш мерки за нея, да не търсиш причината, да не я лекуваш и т.н.
Напр. ако една от причините за нея е ИР - не е толкова трудно да се контролира, но с това се намалява риска.

За ФМ - дори и да ти кажат, че е имало О., винаги проверявай това, дали е вярно с изследване на Прогестерон и Е2, защото, понякога,  ЛУФ много трудно се установява/доказва, дори и с УЗ.
При ЛУФ може да има течност в ДФ, но да няма О. - или фоликула леко се пука, изтича фоликул. течност, но яйцеклетката остава вътре в него и Ф. лутеинира, заедно с нея ... респ. започва да се синтезира и прогестерон.
Съотношението на Прогестерон и Е2 показва дали е нормална О. или е ЛУФ.

За НСПВС - не трябва да се приемат само преди О. - напр. 3-4 дни, поне.
И съвет от мен Simple Smile -  аз съм дископатия от много години ( и също имам проблем с колената) и преди, приемах почти постоянно лекарства, откакто спортувам нямам болки и не пия нищо за кръста. Той започва да ме боли - ако не съм тренирала поне 3-4 дни.
Спортувам всеки ден - тичане и силова. Опитай няма да ти навреди - няма нищо по-хубаво за костната с-ма от движението.
За колената - причината при мен е била проблем със сухожилията, които се захващат  при колянната става.
Лесно се проверява чрез т.н. тригерни точки
сините точки са местата, които трябва да се масажират
- при болка в коляното, ако тя изчезне след масажа - проблема е в сухожилието


Денис, здравей,може ли да аи кажеш мнението за ИНОГИНОЛ,дадоха ми и вит Д на капки,но без К2 .. попитах я каза да го пусна първо другия месец,ама не се ли пият завдно, то така май няма да го усвоя, много се притеснявам теябва да ми е по-висок от 30 а моят е 27.5....
Благодаря 🌺!
За Иногинола - не си заслужава парите, според мен.
Инозитол трябва да се приема в дози 2х2000мг, на гладно с вода, 1 час преди и 2-3 часа след хранене и кафе ( кофеин) ... и не е добре да се приема с вит. Д, дозата на който е никаква и само пречи на инозитола.
За Ресвератрола - дозата е никаква и той трябва да се приема на гладно, преди Инозитола ... за максимален ефект
Вит. Д трябва да е около 70 ng/ml ... при теб нивата са ниски и е добре да приемаш вит. Д +К
При по-ниски нива на вит. Д, започва да се дърпа калций от костите, а вит. К го връща в костите, зъбите ... дори го дърпа от меките тъкани ( кръвоносни съдове, сърце, гърди ( калцификати), бъбреци, дори мозък ...), ако е започнал да се отлага там и го насочва към костите.
Вит. Д и К могат да се приемат и на отделни приеми.
Ако имаш много ниски нива на вит. Д, има вероятност, да си с Хипофункция на ЩЖ, Хашимото, ИР .... напр., ... и при тях, този дефицит е перманентен, така че и да се попълни, ако не се приемат поддържащи дози, се отива отново в дефицит. ... което не е добре.

Последна редакция: пт, 23 окт 2020, 07:58 от denis.

# 381
  • Мнения: 201
Скрит текст:
Здравей denis,
Излезе ми резултата и от Антимюлеровия хормон. Дали може да го коментираш? Другия месец ще го направя заедно с Инхибин Б.
Скрит текст:
Здравей!
Горе-долу е добре, но не трябва да губите никакво време.

Здравей Денис!

След направените хормонални изследвания реших да си проследя овулацията с Фоликулометрия,тъй като не съм го правила досега. На 9-ти ден си имах доминантен фоликул, след това с тестове за овулация имах положителен тест на 12 ден (който може би е фалшив, заради по-високия LH), но на 17 ден се оказа, че имам задържан фоликул. Смятах утре, което е 7 дена след положителния тест за овулация да изследвам заедно прогестерон и естроген, но при това положение няма смисъл? Мога ли да си пусна иначе утре хормоните за щитовидната жлеза и да си направя изследванията за ИР? Също има ли смисъл да проследявам отново хормони на 3 ден от МЦ след като имам ЗФ?

Ще правя още 2 фоликулометрии, за да видя дали нямам ЛУФ. По принцип на гинекологичен преглед предния месец, докторът ми каза, че имам ПКЯ, а тази докторка, която ми прави фоликулометрията каза, че тя смята, че нямам и съвсем се обърках. Четох, че приемът на нестероидни лекарства може да има ефект към ЛУФ и се чудя дали това е причината за моя задържан фоликул, тъй като приемах нестероидни лекарства за кръста, а миналата година за коляното. Извинявам се за дългия пост.
Ако е сигурно, че има ЗФ, няма нужда от изследвания на 3-ти ден от МЦ на ЛХ, Е2 и ФСХ.
По-добре проверявай другите хормони, за да се открие причината за проблемите с О.
Да, може да изследваш ТСХ, Т3 и Т4 + тест за ИР ( КЗ и Инсулин, трикратно, на 0, 60 и 120 мин.)
Провери и за дефицити, че ФК ти е малко ниска - В12, желязо, феритин, трансферин, ЖСК,  вит. Д, цинк, селен...
Ранните етапи на ПКЯ се установяват по-добре по хормоните - ЛХ, ФСХ и Е2 на 3 ден от МЦ. За да ти каже лекар при преглед с УЗ, че имаш ПКЯ, тя трябва да е проявена с почти всичките си характеристики.
Това, че задържаш фоликули и няма О. си е СПКЯ/ПКЯ - по-добре го приеми и търси причината, отколкото да го отхвърляш, защото ПКЯ е само проява, състояние на яйчниците, но това е придружено с много други нетолкова изявени причини, които създават проблеми при зачеване и ранните етапи на бременността. Или при ПКЯ винаги има риск - той може да е 15%, но може да е и 85%. При ПКЯ няма проблем да се зачене стига да има О., а то има, от време на време... но, риска е след това.
Да имаш ПКЯ/СПКЯ не е страшно, страшно е да не и обръщаш внимание и да не вземаш мерки за нея, да не търсиш причината, да не я лекуваш и т.н.
Напр. ако една от причините за нея е ИР - не е толкова трудно да се контролира, но с това се намалява риска.

За ФМ - дори и да ти кажат, че е имало О., винаги проверявай това, дали е вярно с изследване на Прогестерон и Е2, защото, понякога,  ЛУФ много трудно се установява/доказва, дори и с УЗ.
При ЛУФ може да има течност в ДФ, но да няма О. - или фоликула леко се пука, изтича фоликул. течност, но яйцеклетката остава вътре в него и Ф. лутеинира, заедно с нея ... респ. започва да се синтезира и прогестерон.
Съотношението на Прогестерон и Е2 показва дали е нормална О. или е ЛУФ.

За НСПВС - не трябва да се приемат само преди О. - напр. 3-4 дни, поне.
И съвет от мен Simple Smile -  аз съм дископатия от много години ( и също имам проблем с колената) и преди, приемах почти постоянно лекарства, откакто спортувам нямам болки и не пия нищо за кръста. Той започва да ме боли - ако не съм тренирала поне 3-4 дни.
Спортувам всеки ден - тичане и силова. Опитай няма да ти навреди - няма нищо по-хубаво за костната с-ма от движението.
За колената - причината при мен е била проблем със сухожилията, които се захващат  при колянната става.
Лесно се проверява чрез т.н. тригерни точки
сините точки са местата, които трябва да се масажират
- при болка в коляното, ако тя изчезне след масажа - проблема е в сухожилието
[/quote]

Благодаря за отговора Денис 🌺

Ще следя Прогестерон/Естроген значи, както и изследванията за щитовидната жлеза, ИР и дефицити. Аз принципно съм приела, че имам ПКЯ - от около 1.5 години спазвам нисковъглехидратен начин на хранене (кето), правя упражнения вкъщи 4-5 пъти седмично и отскоро пия добавки (Витекс, Вечерна иглика, Инозитол и Фолиева киселина, Див ямс, Екстракт от глухарче за черния дроб, витамини Алайв, Омега 3 и Калмацин). Видях, че има още добавки, които са препоръчителни за този синдром от темата за добавките, ще съм ти благодарна, ако ми препоръчаш нещо 🙂. Ако докторите ми изпишат терапия за СПКЯ ще я спазвам също, ще посетя ендокринолог скоро.

Иначе относно кръста - наскоро ми откриха някаква лека форма на дископатия и пих 2 седмици нестероидно заради това. А за коляното приемах такива лекарства, защото не можеха да открият какво му има, беше подуто и не можех да ходя, но след ямр се установи, че направо съм за операция (скъсан минискус) , оперирах го и се оправи 🙂.

Благодаря ти за всички съвети Flowers Bouquet

# 382
  • Мнения: 366
Здравейте!

От тази година правим опити с мъжа ми за бебенце. При консултация с ендокринолог ми поставиха диагноза Тиреодит на Хашимото и хипофункция на щитовидната жлеза. В последствие си дадох отговор и на много въпроси, които си задавах преди това - защо постоянно чувствам умора, какви са тези неканени килограми, които промениха визията ми и изобщо какво се случва с мен... В края на юни всичко беше наред, влезнах в норма - ТСХ 1.7  с дневна доза от 50мг.  От този месец след консултация с АГ пак сме по схема с опити за бебче и днес пуснах контролни изследвания и хоп ТСХ 4.1 / ФТ4 14.
По принцип ендокриноложката ме беше посъветвала да не прибягвам към диети. Изрично спомена, да консумирам само йодирана сол, а не друг вид. Може ли някой да сподели дали спазва някакъв хранителен режим и дали има благоприятен ефект. Също така ме посъветваха да изследвам нивата на витамин Д в организма. Досега не съм го изследвала.
В края на този месец очаквам да си направя  поредния тест за бременност, но днес като видях резултатите и много се разстроих. Тъкмо едно нещо да оправя и друго се появява...  Записах си първия възможен свободен час, но за жалост е чак на 2-ри Ноември. До тогава ще чакам. Според вас има ли дори и минимален шанс с тези нива да последва бременност? Знам, че трябва да е  2 и надолу, но все пак вътрешно се надявам да има поне малък шанс да се получи.

Благодаря

Последна редакция: пт, 23 окт 2020, 16:06 от Yoana Pavlova 679429

# 383
  • Мнения: 3 609
Moмичета, ето ме и мен!

Ревах до сега, но човек винаги трябва да търси варианти, затова се обръщам към вас за помощ.

На 33 години съм, омъжена от година, иначе от 2 години правим опити за бебе, но съпругът ми пътува много, такава му е работата и се прибира за 2-3 седмици, после заминава за 2-3 и така, реално сме се засичали и сме правили опити по време на овулация около 5 пъти за цялото време. Реших да отида за второ мнение, защото имам полип в матката, да видя дали трябва да го махам и да пусна някакви изследвания, първоначално хормони, за да видя положението и да мислим варианти. Бях като ударена с мокър парцал, защото видях днес, че АМХ ми е под долна граница. Резултатите са ми:




Иначе лекарката е записала от днешния преглед:
Матка в AVF; предно-заден диаметър в мм: 37,2; маточна лигавица М; дебелина 8.8 мм; ендометриален полип по предна маточна стена 7.9 мм;  УЗД десен яйчник, антрални фоликули 4 броя; доминантен фоликул 17,7 мм; ляв яйчник над матката;


Каза ми, че скоро съм в овулация, утре и вдругиден да пробваме.. имало шанс, но .. не знам.

Искам да ви попитам доколко положението е зле? Разбирам, че е резонно  АМХ да намалява, знам, че е индивидуално, но.. с колко време горе долу разполагам? има ли варианти за промяна, четох, че дефицита на вит. Д играе роля? Да пия ли? и бихте ли препоръчали от кой да взема? Имам ви други опции, замразяване на яйцеклетки или някаква стимулация?

Простете ми за емоционалността, но винаги съм мечтала за деца. По-късно срещнах моя човек, но ... наистина мечтая да бъда майка. Това е нещото, което най-силно искам. Благодаря ви предварително!!!

# 384
  • София
  • Мнения: 646
Много неща изграят роля - Д, Б12, Б6 и тн. Аз виждам, че ТСХ е високо - трябва да е под 2 за забременяване. Обърнете внимание и на това. Успех

# 385
  • Мнения: 703
Здравей Денис,

Имам един въпрос отностно FSH - на 30.06.2020 - ФСХ  - 5,5 , на 25.08.2020 ФСХ - 7.5 , след това ми изписаха противозачатачни Ясмин за започване на стимулация.Преди да започна на следващия месец след хапчетата - т.е 20 дни по-късни на 10.09.2020 ФСХ - 13
Как в възможно ФСХ да скочи толкова за 20 дни като винаги ми е било между 5 -7.

# 386
  • София
  • Мнения: 35 942
Здравей Денис,

Имам един въпрос отностно FSH - на 30.06.2020 - ФСХ  - 5,5 , на 25.08.2020 ФСХ - 7.5 , след това ми изписаха противозачатачни Ясмин за започване на стимулация.Преди да започна на следващия месец след хапчетата - т.е 20 дни по-късни на 10.09.2020 ФСХ - 13
Как в възможно ФСХ да скочи толкова за 20 дни като винаги ми е било между 5 -7.
Здравей!
ФСХ се тълкува с ЛХ и Е2... поне аз, без тях, не мога да предположа какво се случва.
Нещо не разбрах около приема на Ясмин, както точно се е случило?! - кога е приеман ОК и кога са правени изследвания?!
Това не го разбрах: Преди да започна на следващия месец след хапчетата...

Най-общо, ФСХ се повишава, когато има проблем с О., НЯР, киста/ЗФ, потискане на О. ( с ОК напр.) и т.н.
По принцип е възможно ФСХ да играе, след като има нещо, което му влияе и го форсира.

# 387
  • Мнения: 3 609
Благодаря Strawberry Cream!

Денис ти мислиш ли, че при мен са много зле нещата?

# 388
  • София
  • Мнения: 35 942
Благодаря Strawberry Cream!

Денис ти мислиш ли, че при мен са много зле нещата?
На кой ден от МЦ са правени изследванията и на кой ден от МЦ е бил прегледа с УЗ?

# 389
  • Мнения: 3 609
Благодаря Strawberry Cream!

Денис ти мислиш ли, че при мен са много зле нещата?
На кой ден от МЦ са правени изследванията и на кой ден от МЦ е бил прегледа с УЗ?

На 12.10 ми дойде цикъла, на 15.10 пуснах изследвания, прегледа е днес.

Общи условия

Активация на акаунт