Изследване на ХОРМОНИ – 21 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 46 710
  • 740
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 35 817
Скрит текст:
Здравейте Денис,
Не мога да разбера защо ми е толкова ниско fsh на 43г. Това е на 14ти или 16ти ден (първите два дни само ми
Скрит текст:
зацапваше, та не знам как да броя). Онзи ден в петък имах фоликул 7мм.

На 1ви (или 3ти) ден имах естрадиол 948 и fsh 3,27. Нямах киста или фоликул на следващия ден на прегледа.

Може би трябва да споделя, че съм обикновено 48,5кг, но бях спаднала мин месец до 46кг (зъб, бях спряла захарите) и чак сега пак успях да се кача на 48,2кг
Здравей!
Кой ти назначи само тези два хормона и с каква цел! Какви са съмненията?!
На 14 -16 ден от МЦ, тези два хормона не са много показателни ( освен ако не са те гледали и на УЗ).
Аз мога само да предполагам  по тези стойности, каква може да е причината, но пак си трябва и УЗ.
Е2 е висок и показва, че или има някакъв фоликул или е ПКЯ ( без ЛХ е трудно да се разчитат) или си с по-високи нива на андрогените, напр.
За фоликула - или е ДФ или е ЗФ - може да е малък и да е от минал МЦ и лекаря просто да не го е видял ... или да не е разбрал, че е ЗФ ( да мисли напр. че е нарастващ за О.)
ФСХ е нисък и показва че скоро няма да има О., т.е варианта със ЗФ ( а не с ДФ) е по-вероятен - тук, за разчитането пак би помогнал ЛХ, който липса Simple Smile
Не е изключен и варианта. да е имало О. и тя да е минала.
Много са вариантите, а само по тези два хормона, нищо не се разбира - потърси второ мнение и покажи на лекаря изследвания. По това, което вижда на УЗ, ще ти каже какво се случва.


Денис, отновно моля за помощ във връзка с разчитане на резултати от лабораторно изследване. Назначени са от репро лекар.
Скрит текст:
Благодаря предварително Simple Smile
Според мен са добре, но по-точно ще ги разчете лекаря ти Simple Smile


Здравей, denis,
заради акне и закъснял цикъл правихме изследване на хормони на племеницата ми и резултатите са над нормата. Гинеколожката днес е предписала inofolic и inoginol и контролен преглед след 6 месеца.
Моля те за съвет дали да се обърнем и към ендокринолог заради високите нива на хормоните и дали е необходимо да се тестват и други хормони. Девойката сподели, че от месеци се чувства уморена постоянно, което ме притеснява допълнително.
Ето и резултатите от изследването:
Скрит текст:
Благодаря за съдействието! Flowers Tulip
Здравей!
Има високи нива на андрогените и има вероятност да има проблем с нивата на:
- ТСХ, Т3 и Т4 + ТАТ и МАТ
- Пролатин
- ИР ( при висок инсулин често има постоянна умора)
- дефицити на вит. Д, желязо, феритин, трансферин, ЖСК, В12, ФК, цинк, селен, мед, магнезий... те също дават тази умора, отпадналост, липса на тонус
Инозитолът е само от полза ( при високи нива на андрогените и ИР) и е добре да го приема, той дава и тонус, енергия, топи мазнини ( ако има проблем с теглото ), с ползи за коса и кожа ( това стимулира  младите госпожици да го приемат редовно)
Инофолик и иногинол са скъпи, по-добре вземете само Инозитол, защото за да има някакъв ефект, трябва да се приема по-дълго време ( поне 3-4 месеца)
Дозата е 2х2000мг, приема се винаги на гладно, 1 час преди или 2-3 ч. след хранене и кафе.

Консултацията трябва да е с Ендокринолог, но е добре да му се представят всички изследвания, за да постави по-точна диагноза и за да не ходите втори път (излишни пари и време)
Акнето е от високите нива на андрогените ( може да е и от висок пролактин или от ИР) - когато те се коригират и то ще изчезне.
Липсата на М е от хормоналния дисбаланс, когато има високи нива на андрогените, това потиска О.
Високите нива на андрогените, показват че има СПКЯ и може да има и ПКЯ ( постоянно или от време на време) - трябва терапия, защото просто така, (от само себе си), няма как да се нормализират тези хормони и детето много ще страда.
Когато се установи първопричината - корекцията е лесна.
Ще чакам да пишеш, моля, а аз ще помагам, с каквото мога Simple Smile


Здравейте,
Миналата седмица правих тестове за овулация и в сряда ми отчете положителен. Въпросът ми е, от кога да броя седем дни, защото ми назначиха да си изследвам Прогестерон? Също така трябва и Пролактин, но гинеколожката ми каза между 3-ти и 5-ти ден от цикъл, но тук чета, че е най-добре в период от О до седем дни след нея? И последен въпрос, дали да си пусна и Тероидните хормони, заедно с тези и дали има значение, кой ден от цикъл?
Благодаря Ви предварително.

Здравей!
Ако тест е бил положителен на  21.10,  О. трябва да настъпи на 22 до 23.10 или може да пуснеш прогестерон  на  29.- 30.10.
За Пролактина - ти си решаваш ( никога не оспорвам назначение от лекар - той ще разчита изследванията и той ще назначава терапия, евентуално)
За ТСХ, Т3 и Т4 - добре  е да е на чист ден - става с Прогестерона, но пак, ти си решаваш, защото някои лекари посочват 3-5 ден от МЦ.


tedi_n
дай рефер. граници


Здравей, Denis,
какви изследвания се пускат при акне?
Скрит текст:
На 43г., родих преди 1г. и 3м., по време на бременноста нямах акне, след което кърмих 13м, акнето се появи около 8м. след раждането. Подозирам, че е от хормонален дисбаланс или стрес. Очаквах след отбиването, кожата да се оправи, но все още няма подобрение.
По време на цялото кърмене пиех Прегнакеър витамини за кърмачки + Омега 3. Не мисля, че е от липса на витамини. В момента приемам вит. Е 400, вит. Д и омега 3-6-9, също и L-тироксин 25 защото съм с хипофункция на  щитовидната жлеза.
Здравей!
Причини за акне може да са отклонения в нивата на андрогените, пролактина, да си с ИР...
Друга причина - ако си приемала по-високи дози В12, Биотин ....  при дефицит на цинк, селен, мед...
Консултирай се и с дерматолог - може да е някаква алергична реакция или патоген.... 
Може причината да е и козметиката, която ползваш - в такива случаи, акнето не се проявява веднага, а след време, дори и след като вече не се ползва продукта, който го е причинил.

Последна редакция: чт, 29 окт 2020, 07:35 от denis.

# 406
  • Мнения: 1 428
Денис, здравейт искам да те попитам специално за О,в случай че го засека с лента,кои хормони да пусна за да се потвърди,че съм в О,сега съм с МЦ,но питам попринцип..

# 407
  • София
  • Мнения: 1 864
denis Flowers Bouquet
Сърдечно Благодаря за съветите! Nature Sun With Face Ще направим всички изследвания и ще пиша пак.
Желая ти здраве и много усмивки! Smile

# 408
  • Sofia
  • Мнения: 5 803
Здравей Денис, може ли коментар на следните изследвания :
LH - 8,57 IU/L (2,40 - 12,60)
FSH - 6,36 IU/L (3,5 - 12,5)
ESTRADIОL - 29,27 ng/L (12,5 - 166)
Prolactin - 248,9 mIU/L (101,76.- 487,60)

Благодаря

# 409
  • София
  • Мнения: 35 817
Денис, здравейт искам да те попитам специално за О,в случай че го засека с лента,кои хормони да пусна за да се потвърди,че съм в О,сега съм с МЦ,но питам попринцип..
Здравей!
Тестът за О. засича пика на ЛХ, а О. настъпва от 12 до 48 час, след този пик.
Ако са два, последователни, полож. теста - пика на ЛХ е по средата и от там се смятат тези 12-48 часа.
Прогестерон + Е2 се изследва точно на 7-ми ден след О. ( не след пика на ЛХ).



Здравей Денис, може ли коментар на следните изследвания :
LH - 8,57 IU/L (2,40 - 12,60)
FSH - 6,36 IU/L (3,5 - 12,5)
ESTRADIОL - 29,27 ng/L (12,5 - 166)
Prolactin - 248,9 mIU/L (101,76.- 487,60)

Благодаря
Здравей!
ЛХ е висок и най-вероятно, показва ПКЯ.

# 410
  • Мнения: 218
Благодаря Денис. Днес пуснах за щитовидната жлеза, Прогестерон, Естрадиол и Андростендион. 7-дни след овулация съм. Тестът беше положителен в сряда, после в четвъртък и петък - отрицателен, и следващите два дни пак излезна положиелен, което беше странно. Имам задържан фоликул/киста от пет години на десния яйчник и лекарите ми казват, че не било проблем. Имам един спонтанен аборт май месец и след два месеца нередовен цикъл и още една киста, ми изписаха Регулон и Дуфастон и сега ми е първи месец без никакви хапчета. Другата седмица ще пусна и останалите хормони. На 35 г. съм и с мъжа ми правим опити за първо дете от около началото на годината, но от 3 месеца се пазим, така че не съм бременна. Как изглеждат резултатите на тези по твое мнение? Какво може да е причината Прогестерона и Естрадиола да са високи? На едно място гледах, че в лутеалната фаза референтните стойности са - 5.3 – 86 nmol/L, а в тази тук е от . 5.8 - 75.9.



Цитат
Здравей!
Ако тест е бил положителен на  21.10,  О. трябва да настъпи на 22 до 23.10 или може да пуснеш прогестерон  на  29.- 30.10.
За Пролактина - ти си решаваш ( никога не оспорвам назначение от лекар - той ще разчита изследванията и той ще назначава терапия, евентуално)
За ТСХ, Т3 и Т4 - добре  е да е на чист ден - става с Прогестерона, но пак, ти си решаваш, защото някои лекари посочват 3-5 ден от МЦ.

Последна редакция: чт, 29 окт 2020, 17:05 от bile_1984

# 411
  • София
  • Мнения: 646
Здравейте, искам да попитам кога е най-удачно да се изследва прогестерон? Не съм бременна, но планувам, и знам, че нормалните му стойности са много важни. Но в кой ден от МЦ да го пусна? Или директно при + тест за бременност.
Ще се радвам за насоки, благодаря.

# 412
  • Мнения: 51
Привет Денис!

Това в на 2ри ден от МЦ на 43г. Довечера пак почва да гледа фоликули. Как ти се виждат?

# 413
  • Мнения: X
Здравейте, Денис!
Моля за съдействие!
За първи път ми се случват такива резултати и съм притеснена. За Витамин Б12 изчетох големи страхотии. Не знам от колко време НЕ го приемам. Приемах по 1000mg  метилирана форма под езика. Поне от месец и половина  със сигурност не го приемам. Моя грешка не записах кога почнах и спрях.
Пия Еутирокс 125mg, какво означава TSH в норма, а такова високо ФТ4 и ниско ФТ3?
Благодаря предварително!

# 414
  • София
  • Мнения: 35 817
Благодаря Денис. Днес пуснах за щитовидната жлеза, Прогестерон, Естрадиол и Андростендион. 7-дни след
Скрит текст:
овулация съм. Тестът беше положителен в сряда, после в четвъртък и петък - отрицателен, и следващите два дни пак излезна положиелен, което беше странно. Имам задържан фоликул/киста от пет години на десния яйчник и лекарите ми казват, че не било проблем. Имам един спонтанен аборт май месец и след два месеца нередовен цикъл и още една киста, ми изписаха Регулон и Дуфастон и сега ми е първи месец без никакви хапчета. Другата седмица ще пусна и останалите хормони. На 35 г. съм и с мъжа ми правим опити за първо дете от около началото на годината, но от 3 месеца се пазим, така че не съм бременна. Как изглеждат резултатите на тези по твое мнение? Какво може да е причината Прогестерона и Естрадиола да са високи? На едно място гледах, че в лутеалната фаза референтните стойности са - 5.3 – 86 nmol/L, а в тази тук е от . 5.8 - 75.9.

Прогестеронът е добре, показва че е имало О. - не е проблем че е толкова висок.
Е2 е доста висок, може да има ЗФ/киста.
Трябва да те видят на УЗ.
По-притеснителното е Е2, а не Прогестерона.
ТСХ е висок, трябва да е около 1.0
Т4 показва, че си с Хипофункция на ЩЖ ... и трябва да си на терапия. Консултирай се с Ендокринолог.
Ще чакам да пишеш за Е2 ( след като те видят на УЗ), моля.


Здравейте, искам да попитам кога е най-удачно да се изследва прогестерон? Не съм бременна, но планувам, и знам, че нормалните му стойности са много важни. Но в кой ден от МЦ да го пусна? Или директно при + тест за бременност.
Ще се радвам за насоки, благодаря.
Здравей!
Прогестерон - на 7 ден след доказана О.
При бременност - заедно с ЧХГ, през 2-3 дни


Привет Денис!
Това в на 2ри ден от МЦ на 43г. Довечера пак почва да гледа фоликули. Как ти се виждат?
Скрит текст:
Здравей!
Прогестеронът е висок - лекаря да прецени какво се случва.
Може би трябва да провериш 17ОН Прогестерон на 3 ден от МЦ?!
ФСХ, ЛХ и Е2 са високи, показват проблем с ЯР.
Добре е да се проверят АМХ и Инхибин В - на 3 ден от МЦ.

Последна редакция: пт, 30 окт 2020, 16:49 от denis.

# 415
  • Мнения: X
Денис,
Може ли коментар и за мен?
Благодаря отново !

# 416
  • София
  • Мнения: 35 817
Здравейте, Денис!
Моля за съдействие!
Скрит текст:
За първи път ми се случват такива резултати и съм притеснена. За Витамин Б12 изчетох големи страхотии. Не знам от колко време НЕ го приемам. Приемах по 1000mg  метилирана форма под езика. Поне от месец и половина  със сигурност не го приемам. Моя грешка не записах кога почнах и спрях.
Пия Еутирокс 125mg, какво означава TSH в норма, а такова високо ФТ4 и ниско ФТ3?
Благодаря предварително!
Здравей!
В12, ако се предозира, след това пада много бавно - месеци (2-4). Не се притеснявай не е страшно.
Дозата на Еутирокса е висока, консултирай се с лекар.
След като се промени дозата, Т3, би трябвало, да се повиши леко. Ако не се повиши, може да има проблем с конвертирането ( приемай цинк, селен, вит.А... феритина  може да е нисък...), ако и това не помогне, може да си с по-високи нива на реверсивния Т3 ... говори за това с лекаря.
Друга причина - проблем/нарушен метаболизъм, резултат от прекалено драстични диети в миналото.

# 417
  • Мнения: X
Благодаря  Денис ! Flowers Hibiscus
Успокоих се, защото се наплаших, но сама съм си виновна, че не се проследих.
Още веднъж благодаря много за насоките, вече имам час за ендокринолог, докато дойде време ще си намаля дозата. 

Забравих да попитам Витамин Д до каква реф. граница е добре да се поддържа ?

# 418
  • София
  • Мнения: 35 817
Забравих да попитам Витамин Д до каква реф. граница е добре да се поддържа ?
При опити и желание за дете е добре да е към горната граница, както и при някои заболявания.


# 419
  • Свети Влас
  • Мнения: 3 718
Добър ден, момичета ! През 2017 година ми откриха киста на левият яйчник, изписаха ми противозачатъчни и се махна... Но проблемите с цикълът ми си останаха. През 2019 пак ми откриха киста на същият яйчник и пак се изчисти, и си продължават проблемите с цикъла. А именно много време ми върви, понякога 10 дни, друг път 12 дни, 13 дни,  а дори съм имала и 20 дни. Въпросът ми е, какви хормонални изследвания да направя ? Направих си цялостни изследвания на щитовидната железа и там всичко е нареден . Според мен е на хормонална основа. Все още не съм ходила на гинеколог.

Общи условия

Активация на акаунт