В момента чета ... 66

  • 47 896
  • 743
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 283
Спомням си,че доста си поплаках на "Майките" на Т.Димова преди около 10-на години,силни са й книгите определено.
А аз прочетох "Are you my mother" Louise Voss и много ми хареса,а сега чета дълго отлаганата :Eleanor Oliphant is completely fine и се очертава да е многo различна и интересна,едва в началото съм"...

# 181
  • Мнения: X
Никак не ми допаднаха "Майките"  - твърде потискащи, дори за мен.
Някой с отзиви за новата на Стивън Кинг?

# 182
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 845
Лу беше с чудесни отзиви от новата на Кинг.
и аз започнах него, само че "Сблъсък". На Кевин оставих 3 звезди. Не е моята. С голяма мъка я прочетох.

# 183
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Новият Книнг (If It Bleeds) е супер Blue Heart

Аз си продължавам с The Rules of Attraction, ама много ми е пренапънато декадентска. Хем обичам такава тематика, хем от сто километра се вижда, че авторът блъска какви ли не крайности, ей така просто за шок ефект без особена мисъл. Ще видя как ще е до края (поне бързо се чете), но повече от 2 звезди май няма да дам.

# 184
  • София
  • Мнения: 2 150
Завърших "Ема" на Джейн Остин. Първоначалното ми усещане, че няма да харесам тази книга и героиня се затвърди до самия край. Повечето от героите се оказаха непоносими, на места дори минавах по диагонал цели диалози, защото едвам ги издържах. Самата главна героиня - рядко неприятна персона, която започна да изглежда приемлива едва когато в действието се намеси още по-отвратителна такава.

Реших да направя пауза от книгите на Остин и започнах "Отминало време" на Кейт Мортън. Очаквам да е лека и интересна, както и другите нейни, които съм чела досега.

# 185
  • София
  • Мнения: 6 210
"If It Bleeds" е страхотен сборник с новели, който харесах наистина много! Ако някой има твърдите корици, би ли споделил дали си струват като качество на книжното тяло?

Приключих с "Крехко равновесие" и за съжаление изобщо не се разбрахме с тази книга, даже много се разминахме, а честно казано не го очаквах Rolling Eyes, оценката ми е 2 от 5.

"Заветите" на Атууд ми намигат от библиотеката, както и още 2-3 заглавия. Имам и много служебна документация за четене и писане и май няма да успея да я свърша и през уикенда, гадост... А така ми се чете Simple Smile.

# 186
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
"Заветите" са супер, Венка, чак ти завиждам, че ти предстои да ги четеш Grinning
Аз не издържах и ги прочетох на английски. Но съм купила българското издание за подарък на няколко приятелки, много си заслужава.

# 187
  • Мнения: 6 347
Да, "Заветите" ми харесаха много и на мен. Леля Лидия се появява в съвсем различна светлина, много по-нюансирано. Още тогава писах (и аз четох на английски) - според мен Маргарет Атууд не трябваше да се подхлъзва по плоскостта на продълженията, защото така или иначе сериалът направи това. Радвам се, че тя прояви мъдрост и го избегна. "Заветите" е точно книгата, която трябваше да бъде написана.

# 188
  • Мнения: 3 712
Завърших Тесният път към далечния север от Ричард Фланаган и това е една от най-хубавите и стойностни книги, които съм чела от дълго време насам.
Красиви изречения, силни послания, автентичност. Съвкупност от истории и превъзходни герои. И всичко това вплетено и поднесено майсторски. Великолепен текст.
Страхотен разказвач е Ричард Фланаган! Много, много съм впечатлена.

# 189
  • Мнения: 2 020
Как ме заинтригувахте с Маргарет Атууд, признавам си, че не съм чела нищо нейно. Blush

# 190
  • Мнения: 10 761
Извинявам се за въпроса, но "Заветите" свързани ли са хронологично с "Разказът на прислужницата'?

Иначе аз чета една приятна книжка "Момиченцето на Адел" (Дороти Кумсън). Много човешка и топла история, идеална ми е за отмора Simple Smile

# 191
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 845
Извинявам се за въпроса, но "Заветите" свързани ли са хронологично с "Разказът на прислужницата'?
И аз също се чудех. По резюмето с такова впечатление останах. Че са свързани.

# 192
  • Мнения: 6 347
Аз не се изразих много добре - "Заветите" пак са продължение, но доста след края на историята на прислужницата (и почти не се споменава за Фредова, чак накрая Атууд дава своята версия за съдбата й). Това е историята на Леля Лидия и обяснение за създаването на Гилеад.

When the van door slammed on Offred's future at the end of The Handmaid's Tale, readers had no way of telling what lay ahead for her--freedom, prison or death.

With The Testaments, the wait is over.

Margaret Atwood's sequel picks up the story more than fifteen years after Offred stepped into the unknown, with the explosive testaments of three female narrators from Gilead.

In this brilliant sequel to The Handmaid's Tale, acclaimed author Margaret Atwood answers the questions that have tantalized readers for decades.

"Dear Readers: Everything you've ever asked me about Gilead and its inner workings is the inspiration for this book. Well, almost everything! The other inspiration is the world we've been living in." --Margaret Atwood

В скрит текст ще сложа собствените ми впечатления - има спойлери, затова по този начин:
Скрит текст:
Това вероятно е най-доброто продължение на "Разказът на прислужницата", който Маргарет Атууд би могла да напише. В него не се проследява съдбата на Фредова (или поне не по начина, по който читателят би очаквал), сериалът вече направи това. Не, книгата се съсредочава върху по-важни аспекти от историята. Тук авторката излага версията на Леля Лидия за събитията - книгата би могла да се нарече "Разказът на Леля Лидия". А нейната история е наистина поразителна.

Този път разказват три героини - Леля Лидия, Агнес Джемайма (момиче, отгледано от семейството на Командира в Гилеад) и Дейзи (момиче, отгледано от канадско семейство). както може да се очаква, най-интересна е историята на Леля Лидия. Тя разказва на бъдещия си читател как е бил създаден Гилеад, през какви трудности е преминала самата тя, какви тежки решения е трябвало да вземе, как се е превърнала във всемогъщата леля, която познаваме от "Разказът на прислужницата". И как събира уличаващи доказателства срещу хора на високи постове. Леля Лидия всъщност изиграва важна роля за сриването на Гилеад.

За Агнес Джемайма Гилеад е нейната родина и е всичко, което познава, въпреки че поставя под въпрос някои от практиките в него, например омъжването на момичетата в съвсем ранна възраст за мъже, които често са значително по-възрастни от тях.

За Дейзи в Канада Гилеад е просто чудато място от другата страна на границата, за което е учила в училище и към което изпитва презрение, но всъщност не знае много за него. Но става така, че разбира лично какво представлява Гилеад и получава възможността да помогне на Леля Лидия да изнесе уличаващи документи от страната.

Това е историята за падението на Гилеад, ускорено от една много силна и интелигентна жена. Не казвам, че трябва да оправдаем абсолютно всяко действие на Леля Лидия. Но в "Заветите" научаваме повече за нея и я виждаме образа й триизмерно, нюансирано и в крайна сметка като човешко същество. Тя е жена, която се е издигнала до много висок пост и притежава голяма власт (доколкото това е възможно за жена в Гилеад) благодарение на образованието си и изключителните си лични качества, а след това използва същите тези качества, за да допринесе за слагане на край на ужасяващата диктатура, в която страната се е превърнала. В Съединените щати е била съдийка и приблизително по същия начин действа в Гилеад, въпреки че често е била принудена да предприема драстични мерки срещу други хора. Правела е каквото е могла с оглед на обстоятелствата, в които е била поставена. Понякога действията й не са били похвални, но просто е правила каквото е било необходимо, ако иска да оцелее и да продължи подмолната си борба срещу потисничеството.

Що се отнася до Фредова, в края на книгата научаваме какво е станало с нея. Справедливостта възтържествува (доколкото е възможно), а краят е (сравнително) щастлив.

Последна редакция: сб, 08 авг 2020, 08:41 от Cioccolata

# 193
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 845
Т.е. задължително трябва да се прочете първо Прислужницата и след това "Заветите"? Или може да се чете самостоятелно?

# 194
  • Мнения: 6 347
Мисля, че в този случай трябва да се прочете първо "Прислужницата".

Общи условия

Активация на акаунт