Образователен Говорилник - Виртуално бистро (7). Вълнения.

  • 24 577
  • 744
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 19 322
Да де, ама как се връзва повишеното отопление по време на ДО с тезата, че хората спират децата от училище, за да плащат по-малко пари за консумативи? Иначе за джобни и транспорт ок. Освен да пращат децата в мола да учат, за да не включват печки в зимния период Joy
Като включиш частните уроци заради ДО-то, сметката хич не излиза и не само нищо не си спестил, ама сигурно си тройно отгоре. Не съм го смятала в интерес на истината. Все ми е тая, само да избутаме един път тази проклета учебна година.

# 721
  • Мнения: 2 182
Всеки може да сметне за своето семейство, но не и за останалите. На едни им е по-изгодно ДО, на други - не. От много неща зависи сметката. Но че има хора, които искат децата им да не ходят на училище по икономически или други причини, а не заради страх от ковид, има.

# 722
  • София
  • Мнения: 2 780
Уор, аз се сещам за такива предимно от една група, които обичайно си намират по-важни неща от училището на децата им. Ти познаваш ли такива от други групи? Наистина ми е интересно. Например, забелязах, че около мен, и хората, които са не толкова добре образовани или с по-нискоквалифицирана работа, категорично си искат присъственото училище и са твърдо против ДО. Да кажем, някои от привържениците на домашното образование са се възползвали по-лесно да минат, но те по принцип и преди си имаха възможност ако толкова искат. Не споря, че може и да има от типа, за който ти пишеш. Просто аз не познавам подобен пример и ми е любопитно какъв е профилът на този вид родители.

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 12:29 от sadlady

# 723
  • София
  • Мнения: 12 060
Нито сватбите или конференциите са повече от август, примерно.
Е, как да не са? Именно есента и пролетта са сезоните на конференциите. Конференции август? Това е най-отпускарският месец.
И без училището щяха да скочат цифрити през есента. Лятото хората са разпръснати по отпуски, масово са навън и т.н. Сега се затварят все повече, концентрират се по градовете си, хладното време винаги увеличава заболеваемостта. Детските градини работят от лятото, но никак не се отразиха. И пак казвам, ако училището беше сериозен фактор, данните за карантинираните щяха да сочат за заразяване отвътре, за вътреучилищно разпространение, а те сочат за заразяване отвън.

# 724
  • Мнения: 206
Нашата ви я харизвам веднага.  Не знам какво се случва в действителност,  но по техни думи храната на обяд е абсолютно неядивна, карат на зелева салата и царевица и си носят контрабандни солети и бисквити. Аз обмислям да се обадя в училище и да питам дали може да си носят обяд от къщи, защото не съм ок всеки ден да го пропускат
Дъщеря ми твърди същото, както и нейните съученици.
Ха. Аз си мислех, че причината е в нас. Яде- цитирам" Таратор с таратор". Готвачките ли са сменени или ...
За разпространението на вируса -изобщо не са виновни училищата- само там се спазват някакви мерки и явно за сега работят. Ама от безсилие, ще вземат да ни затворят за да симулират дейност...
Според мен  разпространението е  главно  от това , че вече няма на входа на  магазините  човек, който да пръска ръцете на всички  и съответно през количките се предава по веригата. Не се спазва и никаква дистанция на опашки на касите. Трябва  да има човек от персонала, които  да напомня  за дистанции, да следи да не се опипват (до колкото е възможно) стоките, да се дезинфекцират количките- ако трябва и нормативно да се вмени на големите вериги...

# 725
  • Мнения: 2 182
Sadlady, да, познавам. Бащата работи на бензиностанция на мин. работна заплата. Майката е в малка фирма с около 1000 лв заплата (брутна). От март месец тя работи от вкъщи (и работодателят, според нея спестява от офисни консумативи). За себе си, тъй или иначе, пуска радиатора вкъщи (едностаен апартамент) , готви манджи и маже филии, помагат понякога с мъжа й (след нощна смяна и той почива вкъщи) на детето, което е в прогимназията. Когато децата минаха на ДО, беше много щастлива, че няма да му подновява картата за ГТ, спестява 20лв на седмица от джобни и няма нужда от нови дрехи, тъй като вкъщи си износва захабените. Имат един семеен компютър, който дадоха на детето. Мъжът й ползва само телефон. Тя си е взела техниката и стола от офиса. Не е купувала тетрадки за тази учебна година, има останали от миналата, тъй като основно са ползвали компютъра. Радва се, че може би няма да й се наложи да купува.
Познавам майката от повече от 30г, близки сме и я разбирам.
Много искам детето ми да е присъствено на училище. При нас равносметката е долу-горе 0:0.

ПП Само да допълня, че отхвърля аргументът ми за липсващите социални контакти с това, че детето и без това общувало основно с деца от блока. А и били доволни от организираното от училището ДО. Ковидът им е последна грижа.

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 12:59 от Warwick

# 726
  • София
  • Мнения: 16 203
Аз съм на път да го прехвърля ДО, ако не се вземе решение на “високо равнище”. Имаше астма в миналото. Мисля, че рискът на този етап не е оправдан.

# 727
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
Шарки, не бързай. Гимназиатите според мен ще минат ДО за месец.

# 728
  • София
  • Мнения: 2 780
Уор, искаш да кажеш, че и сега пак са подали за ОЕСР ли? Защото и аз имам познати, на които им беше по-удобно докато беше ДО за всички, от гледна точка на това, че не транспортират детето всеки ден от къщата до училището, но изобщо не са си и помисляли сега детето им да не е присъствено докато другите ходят. Странна работа при твоите познати, ако е така.

# 729
  • Мнения: 2 182
Уор, искаш да кажеш, че и сега пак са подали за ОЕСР ли? Защото и аз имам познати, на които им беше по-удобно докато беше ДО за всички, от гледна точка на това, че не транспортират детето всеки ден от къщата до училището, но изобщо не са си и помисляли сега детето им да не е присъствено докато другите ходят. Странна работа при твоите познати, ако е така.
Не са подали, а се надяват всички да минат на ДО. От тези са дето не искат детето им да бъде сочено с пръст, особено след като не могат да изтъкнат медицински аргументи за минаване на ОЕСР.
Иначе да, сигурно има и такива, на които джобните не са им проблем, но имат друг проблем - да палят колата всеки ден да карат децата до училище. И те, вероятно предпочитат децата да минат на ДО, без ковидът да ги впечатлява особено.

# 730
  • Мнения: 19 322
Само че има огромна разлика между "надяват се да минат на ДО всички" и "в момента подалите за ОЕСР са го направили, за да спестят дрехи и транспорт", както твърдеше в някоя от темите.

# 731
  • София
  • Мнения: 2 780
Ами тогава е друго в твоя пример. Значи все пак детето им ходи, тоест личното удобство на родителите не е приоритет.
Едва ли са много хората, за които висенето в задръствания съвпада с представата им за приятно прекарване на времето, но въпреки това си водят децата и на училище, и на школи, и на каквото е нужно. Точно защото нуждите на детето са им приоритет пред собствения комфорт. Нормално. И аз винаги съм мразела ставането рано, но винаги ставам първа, за да събудя децата за училище, не че не искам да спя Joy

# 732
  • Мнения: 2 182
Само че има огромна разлика между "надяват се да минат на ДО всички" и "в момента подалите за ОЕСР са го направили, за да спестят дрехи и транспорт", както твърдеше в някоя от темите.
Не си ме разбрала. В темите, в които е възниквал спор за и против ДО, съм твърдяла, че много хора предпочитат ОЕСР ( това е новото име на ДО) и реват за него по причини, различни от медицински. Но както моята позната, искат всички да минат на ДО, не само те. Много хора в тези спорове се опитват да докажат, че желаещите ДО, са рискови и застрашени.
Никъде не съм казала, че познавам хора, подали молба за индивидуално минаване на ДО. Та те са 500 човека в цяла България, не съм чак такава "късметлийка".
Sadlady, фактът, че предпочитат ДО по икономически причини е факт. Сигурна съм, че ако поне 5 деца от класа им подадат молба за ДО, те ще са 6-тите. Аргументът "да не сме единствените" няма нищо общо с осъзнаване на предимствата на присъственото обучение.

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 14:01 от Warwick

# 733
  • Мнения: 206
Sadlady, да, познавам. Бащата работи на бензиностанция на мин. работна заплата. Майката е в малка фирма с около 1000 лв заплата (брутна). Когато децата минаха на ДО, беше много щастлива, че няма да му подновява картата за ГТ, спестява 20лв на седмица от джобни и няма нужда от нови дрехи, тъй като вкъщи си износва захабените.  А и били доволни от организираното от училището ДО. Ковидът им е последна грижа.
Това е много частен случай  за хора с  финансови затруднения, които явно неглижират ролята на  образованието  и не може от него да правим генерален  извод, че хората  искат ДО, щото пестят.
 Много семейства в тяхното затруднено положение пък не искат ДО, защото  много повече от "спестените" пари  ще  дадат за допълнителни курсове, защото в образованието виждат начин детето да се измъкне от техния социален статус на работници на минимална заплата...

# 734
  • София
  • Мнения: 2 780
А, Warwick, сега те разбрах. Значи объркване в понятията. А пък, уж за да не става объркване използвах ОЕСР за сегашната възможност, а ДО за ситуацията, която имаше пролетта. Аз през цялото време говорех за хората, които реално сега са избрали ОЕСР, а не за тези, които по принцип може и да им се иска всички да минат на ДО по най-разнообразни причини.

Общи условия

Активация на акаунт