Не знам какъв кредит да тегля

  • 4 314
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 60
Здравейте
имам нужда от помощ. Дъщерите ми са студентки и понеже са в трудна специалност нямат възможност да работят поне още две-три години. Аз работя и получавам 820 лв. чиста заплата/на държавна работа/. Мъжът ми се води самоосигуряващ се на минимална заплата. До сега кретахме криво ляво с тяхната издръжка, но в тези извънредни епидемични условия стана невъзможно поне за сега да ги издържаме. Имам жилище, а и малко семейно хотелче, което сега не работи, заради обстановката. Нямаме кредити и задължения. Ще се наложи тази година да теглим заем за да ми подсигурим още една спокойна година поне. Мисълта ми е дали ще ми разрешат да тегля ипотечен кредит от 30 000 лева за пет години, но няма да отива за покупка на ново жилище или ремонт, а за издръжка на децата, като сигурните доходи са само моята заплата. Не съм теглила до сега кредит, освен че изплатих един лаптоп и ми е много объркано. Според вас какъв кредит мога да тегля, или е абсурд да ме одобрят?

# 1
  • Мнения: 2 998
Защо не погледнете студентските кредити, вече доста банки ги предлагат? Хубавото при тях е, че се изплащат след завършване.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 210
Вноската на 30 000 за 5 г е към 600 лв. Има калкулатори в интернет колкото искаш.
Ние имаме потребителски 30 х за 10 г. Вноската ни е 427 лв. Но доходите ни са съвсем различни и мъжът ми е клиент на банката от 2010.

# 3
  • Мнения: 60
Вноската на 30 000 за 5 г е към 600 лв. Има калкулатори в интернет колкото искаш.
Ние имаме потребителски 30 х за 10 г. Вноската ни е 427 лв. Но доходите ни са съвсем различни и мъжът ми е клиент на банката от 2010.
Да, осъзнавам около колко ми е вноската, просто дали ще бъда одобрена, това ми беше въпроса

# 4
  • София
  • Мнения: 38 210
Отиваш и питаш. Не боли. Те ще ти предложат варианти.

# 5
  • Мнения: 12 626
Вноската на 30 000 за 5 г е към 600 лв. Има калкулатори в интернет колкото искаш.
Ние имаме потребителски 30 х за 10 г. Вноската ни е 427 лв. Но доходите ни са съвсем различни и мъжът ми е клиент на банката от 2010.
Да, осъзнавам около колко ми е вноската, просто дали ще бъда одобрена, това ми беше въпроса
Струва ми се напълно невъзможно да те одобрят. При 820 лв заплата за 4 човека, и ако се лишите от тези 427 лв... под 100 лв на човек за месец.
Поне на мъжа ти минималната заплата ако включиш, и ако не декларираш чистата сума, а брутната и на двамата... те едва ли ще искат точно чистата сума.
Не може ли и семейното хотелче да помогне, с приходите от минали години и очакването, че пак ще заработи скоро?
Ето какво пише в money.bg: "Зa дa ce ĸлacиpaтe oбaчe, oбщaтa cyмa нa зaдължeниятa ви e дoбpe дa нe нaдxвъpля 40% oт мeceчния ви дoxoд." Ако това е вярно, и нямате други кредити, за 427 лева ще ви трябва поне към 1100 лв доход.

Ипотека може би ще трябва, или гарант. Готови ли сте на ипотека?

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 18:10 от Uncommon

# 6
  • Мнения: 60
Ипотека може би ще трябва, или гарант. Готови ли сте на ипотека?

Да, това искам да направя - да ипотекирам апартамента срещу кредит, но не знам въпреки това дали ще ме одобрят.

# 7
  • Мнения: 8 601
За ипотечен кредит ще трябва да заложиш някой имот? Или най-малкото трябва да е изтеглен с цел ремонт, но после ще се отчиташ с фактури какво си направила.

# 8
  • Мнения: X
Защо студентските заеми не са опция, какво не покриват?
30 000 лв ми се вижда страшно висока сума само за издръжка от-до на две студентки за една година.
На твое място бих обмислила по-малка сума, която да се вмести в потребителски кредит.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 210
По 500 лв на човек, това прави 1000 по 12 прави 12 000. Айде, да турим студентски такси и малко отгоре - 15 000.

# 10
  • Мнения: X
15к е наполовина на 30к.
И по принцип 500 лв издръжка ми се вижда доста разглезващо, предвид, че майката е с 800 лв заплата, та може и да се намали още тоталът.

# 11
  • Мнения: 60
Изпращам им по 450 на месец на двете. Семестриалните такси са им по 450х4 - 1800 лв. на година. Не ги глезя, децата дори много скромно живеят. Просто ми се щеше да изтегля по-голяма сума, за да съм спокойна за целия им период на обучение, ако това чудо Ковид продължи. Май ще ми трябва потребителски кредит с ипотека, но не вярвам да одобрят такава сума, прави сте. Поинтересувах се и за студентски кредити, но те покриват само таксата за обучение, но не и издръжката, но пак е някаква опция.

# 12
  • Мнения: X
Проблем в случая е, че искаш да теглиш общата сума за години напред. Аз поне не виждам логика да се набълбукаш с ипотека, като ситуацията дори да остане сложна, то не може да е вечно, но пък е напълно възможно да се нормализира до края на годината. Ама ти вече ще си с ипотека на шията.
По-добре изтегли потребителски кредит максимум 10-12 хиляди и го плащай редовно и в срок, а при нужда ще рефинансираш. Ако се закучат нещата с плащането, по-добре да не ти е заложен още изначално някой имот.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 210
Не използвай Ковид за оправдание. Раздвижи хотела, мъжа си, направете си някакъв план за работа и печелене на пари, вместо заем. Ние сме взели 1000 лв сега, а до септември мислим да ги оправим и да имаме за учебници за гимназистката. Догодина, живи и здрави, даже мислим да върнем големия заем.

# 14
  • Мнения: 2 998
Поинтересувах се и за студентски кредити, но те покриват само таксата за обучение, но не и издръжката, но пак е някаква опция.
В Уникредит май дават не само за таксата. Поразпитайте в няколко банки. Знам, че студентски заеми даваха и в ДСК и Райфайзен.
https://www.unicreditbulbank.bg/bg/individualni-klienti/krediti/ … tudentski-kredit/
"За какво можете да ползвате кредита?
    Обучение (семестриални такси и издръжка на студента)"

Общи условия

Активация на акаунт