Отопление - климатик, газ, пелети, конвектори?

  • 2 306
  • 20
  •   1
Отговори
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
Здравейте!
Ще се местя с детето ми - тийнеиджър в апартамента на покойните ми баба и дядо. Старо строителство от 60-те; 90 кв.м.; 3 етаж последен, отгоре с тавански помещения - мансарди; основно изложение запад (едната стая е запад-юг, втората запад, третата севе-запад, четвъртата - север); 4-стаен (мислено може да се раздели на две части - два успоредни коридора - единият към стая преход с другата; другият в двата му края - 2 стаи); без изолация, с дървена дограма ..
Баба и дядо последно отопляваха 2 стаи с акумулаторна печка..Много студен апартамент е...
Основния ми проблем е отоплението, съответно минимум разходи за него. Досега винаги съм живяла на централно парно и не знам други начини за "топло"...
На зима ще се използват основно южната стая (детска) и северната (кухня - трапезария), които са диагонално разположени (за спане и преходния хол евентуално). Първоначалният ми замисъл бе конвектори в тези две стаи, но ми казват, че много ще е скъпо. После започнах да се чудя за хубав климатик в детската, но някак си не мога да си представя постоянно топло от климатик (както е при парното напр.) и конвектор в кухнята - пак не знам, доколко ще е рентабилно...От няколко дни ми "вкараха идеята" за пелетна камина - там пък се чудя струва ли си парите вложени в инсталация като реално не ми трябва отопление на целия апартамент и изобщо как става това отопление в апартамент? Газ - чувам и чета мнения, че вече не е толкова евтино и все повече недоволни ( става въпрос за В. Търново) и пак същите мисли около парите за инсталация..
Наистина се нуждая от мнения за тези видове отопления - предимства, недостатъци, сметки, - тъй като досега не съм се сблъсквала с тях. Родителите ми също цял живот са на центално парно...
Благодаря предварително!

Последна редакция: нд, 19 юли 2020, 08:38 от AIR

# 1
  • Мнения: 18
Здравей. Аз дълго бях скептична към климатиците, тъй като живея и в къща, но мога да ти кажа че с хубав климатик и една стая за отопление ще ти е перфектно. Във вкъщи климатика е поставен в помещение, което е отделно от къщата, следователно няма вътрешни стени, на помещението е направено изолация и е сменена дограмата. Въпреки това помещението е приземно и много студено. От както сложих климатика се родих направо, сметките месечно само за климатика в най-студените месеци ми е 60-70лв. Аз и не го изключвам, през деня настройвам на по-висока температура, а вечер на по-приятна за спане Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 7 984
Без да смените дограмата, все едно отоплявате вселената.
Каквото и да сложите за отопление, загубите на енергия ще са големи от старата дограма.

# 3
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
На този етап няма да се сменя дограмата, голям разход ще ми е, само в детската са два прозореца - единият ширина 2,10, другият 2,70...двойна е и все се надявам, че малко от малко ще пази...
Забравих да спомена, че на детската и кухнята смъкнахме таваните на 2,70 и сложихме вата....

# 4
  • Варна
  • Мнения: 36 564
И аз гласувам за климатик. Откак сложих инвертор, сметките ми паднаха драстично. Съседката отгоре отоплява същата площ с конвектор и зимата плаща ужасни суми. Редно е да кажа все пак, че моята дограма е сменена, а нейната не.

# 5
  • Мнения: X
Газова инсталация.
Но преди да сложа каквото и да е за отопление, ще сменя дограмата и ще сложа изолация навсякъде. Родителите ми са в къща, последен етаж 100кв, с изолация от вътрешната страна на таван и стени градусите от 18-20 се качиха на 25-6 зимата. Иначе те са с локално парно, първо на дърва, а откак решиха, че им тежи, минаха на газ. С газ отоплението им стъпи на под 1000 лв т октомври до март, преди беше към 1500-1800 лв за дървата.

# 6
  • Мнения: 25 551
И според мен ще е най-добре с инверторен климатик. Най-евтино излиза отоплението с такъв, а и през лятото ще може да се използва за охлаждане. Разположението на стаите ви налага и такова.

# 7
  • Мнения: 71
Най-евтино ще е с хубав инверторен климатик, но там имаш голяма инвестиция в началото за закупуване. Ако трябва да купуваш 2 ще стане дебело. По евтиния вариянт е 2 конвекторни радиатора - по-малка инвестиция, но по-големи сметки за ток. Ти сама трябва да си направиш сметка след колко време ще избиеш едното от другото. Освен това някой хора не обичат климатици понеже исушават въздуха.
Не видях да си написала какво е стройтелството, но предполагам, че говориме за стара тухлена сграда. Ако е така, прецени лятно време дали става много топло, щом е само 3 етажна. Ако не е жега, тогава климатика лятно време няма да се ползва реално.
И последно - както казаха и други, преди да смениш дограмата и да направиш една изолация, няма как да очакваш топлина и ниски сметки.

# 8
  • Мнения: X
Както и да го въртиш, инвестиция за истинско енергоефективно отопление ще ти стъпи на минимум 2 хиляди - това само да осигуриш средството за отоплението, независимо какво инсталираш - камина, климатик, котел, газова инсталация. Само конвекторите няма да излязат толкова скъпо. Но без нова дограма и без изолация тия 2 бона все едно ги даваш на вятъра и после пак ще си с високи сметки.
От друга страна, с изолация и дограма една духалка от 15 лв ще топли също толкова добре, колкото климатик без изолация и дограма.
Ако не ти стигат парите за изолация, тегли заем. Имаше предложения по банките за финансиране подобрения за енергийна ефективност, виждала съм брошури, но не съм задълбочавала, не ме касае пряко за момента.

Последна редакция: нд, 19 юли 2020, 14:31 от Анонимен

# 9
  • Варна
  • Мнения: 36 564
Климатиците и на лизинг се дават, има доста добри оферти. А ако не е супер спешно, за момента, а имаш едни 3-4 месеца време, по черния петък и коледните намаления изпадат даже още по-добри.

# 10
  • Мнения: 2 204
Климатик в никакъв случай за отопление. За охлаждане става, но за отопление климатик в никакъв случай - просто не работи.
Чиста физика - топлия въздух е по-лек от студения и се издига нагоре. За да топли климатика трябва да е монтиран на пода за да може топлия въздух да минава през цялата стая докато се издига нагоре. Но тъй като климатиците винаги се монтират близо до тавана, от от него няма никакъв смисъл за отопление. Топлия въздух който излиза от него си остава на тавана, а студения си стои ниско долу, където са хората. С една дума климатик на тавана топли само тавана и хората които са в горния апартамент. За да стигне топлия въздух от тавана до пода, то климатика трябва да духа доста силно надолу към пода, което пък води до усещането за постоянно завихряне на въздуха из стаята, а това е особено неприятно, нещо постоянно да ти духа из стаята.

# 11
  • Мнения: X
Климатиците и на лизинг се дават, има доста добри оферти. А ако не е супер спешно, за момента, а имаш едни 3-4 месеца време, по черния петък и коледните намаления изпадат даже още по-добри.
Така е, и за енергийна ефективност има заеми и още тази есен ще е на топло и без да чака Коледа и черен петък. Ама въпросът поне за мен не е колко пари и как ще дам, а за какво.

Последна редакция: нд, 19 юли 2020, 14:32 от Анонимен

# 12
  • Мнения: 11 873
Климатик или газ, но и двете са инвестиция. За пелети не знам , но и там се купува котел и изгражда инсталация и няма да е евтино. На последен етаж как ще я изградите?
Обезателно трябва да се смени дограмата и да се направи изолация, иначе загубите ще са много големи.
Конвекторни радиатори са най-евтината инвестиция и изключително скъпо отопление, твърдя го от личен опит - два конвекторни радиатора в апартамент 60кв.м с изолация и сменена дограма ми хвърляше сметка от 340-360 лв преди три-четири години. Разбира се при такъв вид отопление топлата вода е от бойлер и също увеличава разхода - един бойлер-един човек къпане. Щом сте били на ТЕЦ си помислете дали да не продадените е да купите по-малък апартамент на ТЕЦ. Аз продадох преди три години апартамент на ток и купих с ТЕЦ. Сметките ми спаднаха наполовина почти, хем новият апартамент няма хубава дограма, нито изолация.
Ако бюджетът ви е толкова ограничен то сменете дограмата, направете изолация и купете климатик. При западно изложение ще го ползвате и лятото за охлаждане.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте!
Скрит текст:
Ще се местя с детето ми - тийнеиджър в апартамента на покойните ми баба и дядо. Старо строителство от 60-те; 90 кв.м.; 3 етаж последен, отгоре с тавански помещения - мансарди; основно изложение запад (едната стая е запад-юг, втората запад, третата севе-запад, четвъртата - север); 4-стаен (мислено може да се раздели на две части - два успоредни коридора - единият към стая преход с другата; другият в двата му края - 2 стаи); без изолация, с дървена дограма ..
Баба и дядо последно отопляваха 2 стаи с акумулаторна печка..Много студен апартамент е...
Основния ми проблем е отоплението, съответно минимум разходи за него. Досега винаги съм живяла на централно парно и не знам други начини за "топло"...
На зима ще се използват основно южната стая (детска) и северната (кухня - трапезария), които са диагонално разположени (за спане и преходния хол евентуално). Първоначалният ми замисъл бе конвектори в тези две стаи, но ми казват, че много ще е скъпо. После започнах да се чудя за хубав климатик в детската, но някак си не мога да си представя постоянно топло от климатик (както е при парното напр.) и конвектор в кухнята - пак не знам, доколко ще е рентабилно...От няколко дни ми "вкараха идеята" за пелетна камина - там пък се чудя струва ли си парите вложени в инсталация като реално не ми трябва отопление на целия апартамент и изобщо как става това отопление в апартамент? Газ - чувам и чета мнения, че вече не е толкова евтино и все повече недоволни ( става въпрос за В. Търново) и пак същите мисли около парите за инсталация..
Наистина се нуждая от мнения за тези видове отопления - предимства, недостатъци, сметки, - тъй като досега не съм се сблъсквала с тях. Родителите ми също цял живот са на центално парно...
Благодаря предварително!
Кое е най-доброто отопление според вас и защо? - https://www.bg-mamma.com/?topic=1075798
Отопление на газ или отопление чрез котел на пелет... - https://www.bg-mamma.com/?topic=1136313
Отопление на апартамент - https://www.bg-mamma.com/?topic=1168007

# 14
  • Мнения: 2 888
За мен най добре е с качествени климатици, икономично, комфортно, чисто и топло навсякъде. С конвектори ще плащате безумни сметки за ток, но най добре е да има изолация и хубава дограма.

Общи условия

Активация на акаунт