Нашите цветя - обща тема 2

  • 29 962
  • 747
  •   1
Отговори
# 210
  • In transit
  • Мнения: 11 980
Така, два броя каланхое-та, фуксията ми, а днес видях, че и пахистахиса имаше на няколко места под листата ей такива гадини:
снимката не е моя.
Това памуклийка ли е, фалшива щитоносна въшка ли е, памучна въшка? Как се борите с тях?  Първо добре ги сапунисах, после ги спиртосах и пак се разхождаха гадинките, които можах махнах на ръка...накрая ги изкъпах в моспилан...Confused

# 211
  • Варна
  • Мнения: 2 038
Mikkey, аз пръскам с Demor.  Това ми препоръчаха от агроаптеката на Чаталджа, било памукова въшка. На мен са ми засегнати хлорофитума и 2 сандъчета със сакъзи. Напръсках преди седмица, ефект има. Но тази сутрин намерих отново една такава гадинка и се чудя дали е придошла или е оцеляла при предишното пръскане.Simple Smile Тази вечер отново ще пръскам.Simple Smile

Последна редакция: сб, 08 авг 2020, 17:30 от floren

# 212
  • In transit
  • Мнения: 11 980
Floren, благодаря ти много, понеделник ще ида до там да си купя. Сега ги гледам, че уж са умрели, но не се знае докога, тези въшки са много упорити. Страх ме да не плъзнат и по дипладенията. Sad
Ти огледай саксиите и сандъчетата отвън и под ръбчетата там също се крият.

# 213
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Аз моите памуклийки ги напръсках с разтвор от вода + мляко - 1л вода + 200 мл мляко. Сложих и една чаена лъжичка сода бикарбонат. Това обаче беше доста силно за хортензиите. Памуклийките умряха, но много от листата на хортензиите буквално изгоряха. Те обаче се оказаха борбени и сега изглеждат вече чудесно. Аз твърде късно видях, че имат памуклийки, понеже в апартамента ходя само да поливам цветята и все бързам, и не ги оглеждам много, много, та се наложи да подрежа хортензиитe доста. Тази година няма да цъфтят със сигурност вече, но поне не умряха.
Да си кажа и за лавандулата. Аз имам лавандула в двора, в земята.Тя така или иначе си върви супер, но имам и една в голяма глинена саксия на терасата и тя се чувства добре. Саксията е сложена така, че да е на сянка, а короната на растението е на слънце. Моят проблем е, че я поливам повече от необходимото, за сега издържа и се надявам да оцелее. Зимоустойчива е и зимата си стои на терасата на нейното си място. Доста е възрастна вече,  но дано изкара още доста години. Не знам до колко години живее лавандулата, но и не знам кога точно я засадих на терасата. Бях я купила от един супер. Направило ми е впечатление, че когато купя цветя от супер маркет, без значение какви и ако улуча да ги купя до 2-3 дни след получаването, повечето се развиват добре и оцеляват. Но ако са вече поувехнали, нямат шанс. За орхидеите се отнася същото. Сега имам много орхидеи и като ида в цветарски магазин ги заобикалям, за да не ce изкуша и да купя някоя, че за тях нямам място вече, а и много ми идва, като дойде време да ги поливам, особено през зимата. Та ако купя орхидея, веднага след като ги получат в магазина, също се развива добре, но ако някои от пъпките на цветовете са започнали да увяхват преди да се разтворят, не ги купувам. В магазините, особено през лятото, засилват климатичната, а орхидеите не обичат течение и се повреждат от климатичната. Поне при мен това е показал моят опит.

Ето снимки на хортензиите от вчера. Вижда се и едно листенце, което беше от изгорелите. Имаше и такива, които бяха изгорели много повече, тях ги махнах. Това и него ще махна, но още малко и тогава. Blush
Трябва да ги поливам по-малко и по-рядко, че им личи, че са преполяти. Confused
При хортензиите засадих чесън и гьозум, нали уж са против въшките въобще. Не знам кое от всичкo помогна най-много, но сега нямам вече такива гадинки.







А това е снимка на лавандулата в саксия. Аз не съм я подрязвала както трябва, даже мисля, че тази година за първи път я подрязах и то на пролет беше, че едва не я уморих. Confused



Трябва да ѝ отрежа цветовете, че прецъфтяха вече, но утре, вчера нямах време.

Много дълго стана, но и това да си кажа и спирам. Разглеждах цветя в една online фирма. На картинка разбира се са супер. От тази фирма поръчах и получих три различни сорта грозде. Не съм доволна. Има разлика в описанието и реалността, затова и трите лози ги подарих на един наш приятел. И сега се чудя какво да правя. По магазините няма нищо хубаво, а тук си харесах няколко цветя, но всички общо са € 104,00. Ако цветята не умрат ОК, парите съм ги решила, но ако умрат, не знам. Вече дадох около € 50,00 за семена и първият опит е отрицателен, нищо не поникна, но имам още доста семена, ще експериментирам, пък каквото стане. А тези цветя, които си избрах са зимоустойчиви и това ме съблазнява, защото през зимата няма да се чудя къде да ги сложа, че хем да им е хубаво, хем да не ми пречат.
P.S. Бях ви обещала да ви показа сандъчетата, които купих, но и това ще стане, още малко и тогава, че или вали като из ведро, или е над 30°с и не мисля, че при такова време е добре за цветята да ги пресаждам.

# 214
  • Мнения: 127
Здравейте дами,
Идвам с въпрос.Ако някоя от вас е виждала подобни на тази Аглаонема                                                                                                                          в нейния град или знае как могат да се поръчват от Холандия нека да ми пише.Страшно много ги искам.Зная,че в България могат да се получават на нормални цени(10- 20 лв.),но навсякъде където ги откривам са скъпи.
Благодаря предварително!

PS:Моля, ако има някоя мама от Велинград нека ми пише на лични.

# 215
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Polin1971,  виж в Amazon евентуално.

# 216
  • Мнения: 127
:Благодаря,но съм гледала-няма.Има в индийския,но не доставят до тук(пък и каква ли би била цената?)Laughing

# 217
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
:Благодаря,но съм гледала-няма.Има в индийския,но не доставят до тук(пък и каква ли би била цената?)Laughing

Има, Polin1971, ето това е холандският Amazon. А цените са холандски. Wink

# 218
  • Мнения: 127
Благодаря.

# 219
  • Италия
  • Мнения: 490
По-напред видях за палми сте отворили дума,, та да се запиша в темата с моята и бебето ѝ:

Мама е на 5 години вече, а това е първото ѝ бебе, което роди преди седмица. Ококори се още на другия ден, след като го отделих от мама, ще го бъде Heart Eyes

Последна редакция: сб, 08 авг 2020, 22:19 от mirena2000

# 220
  • Варна
  • Мнения: 2 038
...
Ти огледай саксиите и сандъчетата отвън и под ръбчетата там също се крият.

Благодаря за съвета. Хлорофитума ми със сигурност е изчистен, той беше подложен на доста процедури ( пръскане, къпане, пресаждане и отново пръскане) и накрая прибран вътре във апартамента.
Сакъзчетата ми нямат нови " паяжинки" и много се учудих на тази гадинка дето намерих на едното от тях сутринта. Но тя беше обездвижена, предполагам, че препарата все още действа.Simple Smile
Успех в изчистването на твоите цветя. Simple Smile

# 221
  • Мнения: 5 272
От къде излизат твзи бебета на цикасите?

# 222
  • Италия
  • Мнения: 490
От къде излизат твзи бебета на цикасите?
От основата, от страни. Трябваше да разровя пръста около майката и да го резна от нея. Същото важи и за Алое Вера.

# 223
  • Пловдив
  • Мнения: 13 565
Най-много да бодна лавандулата вън на двора и или ще живне или не.
И да попитам, задължително ли е като се присажда цвете в кашпа да е в саксийка, или може и директно в кашпата /кашпата е без дупки по дъното/.

# 224
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Най-много да бодна лавандулата вън на двора и или ще живне или не.
И да попитам, задължително ли е като се присажда цвете в кашпа да е в саксийка, или може и директно в кашпата /кашпата е без дупки по дъното/.

Без дупки не е добре, защото водата не може да се оттича. Аз не бих сложила цвете директно в кашпата.

Общи условия

Активация на акаунт