Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Потребителски или ипотечен кредит...

• 429
  • 11
  •   1
Отговори
... за закупуване и ремонт на селска къща ?

Това ми е чуденката - 60 000 лв.
Това е макса за потребителски, като разглеждах. Не знам дали изобщо биха отпуснали ипотечен за такъв вид имот (в регулацията на селото е, не е вилна зона, има си всички документи за имота)?
Хамалогията с ипотечния е по-голяма - досега не съм теглила, но четох че има доста такси и е бавно като цяло.
Потребителския е с малко по-виска лихва, но не знам приблизително за тази сума дали не е по-добрия вариант?

Ако има някой опит ще съм благодарна да сподели Simple Smile

# 1
  • София
Ами аз лично съм фен на потребителския. След няколко години можете по-лесно да го преразгледате.

# 2
Аз бих взела ипотечен, заради по-малките лихви. А за хамалогията с документите - ами то с това се печелят пари, заради по-ниската лихва.
Вижте си и калкулатор на банката, ако не са ви казали точните суми за лихви и такси. Гледайте да получите пълните суми за такси. Също имайте предвид, че за ипотечния има такса за нотариус. За потребителския не знам, никога не съм взимала, не ги харесвам.

# 3
Никога не бих хвърлила излишни пари за потребителски.
Ипотечен е моят избор. Не стават бавно нещата.

# 4
  • София
Сумата е доста голяма за потребителски кредит, трябва да имате сериозен доход, за да одобрят.
Обикновено практиката е да кандидатствате за максималния кредит, пък те после ще одобрят някаква по-малка сума, по тяхна преценка.
В тази връзка си преценете какви са шансовете за получаване на сумата в пълен размер и дали си струва да чакате одобрение. Това, в случай, че имате имот предвид и бързате със сделката.

# 5
  • София
Ипотечен кредит зависи и от оценката на имота, селска къща за 60 хиляди лева според мен може да мине само ако е на 30-40 км от София. Вижте цените на сходни имоти и % финансиране, да не се окаже че няма дилема.

# 6
Ипотечен кредит се отпуска след като ви оценят имота и банката си премисли печалбите и рисковете от финансирането, вече не дават и 100% от оценката си, с други думи за, да ти дадат 60000лв, трябва имотът ти да има по-висока пазарна цена, да кажем 75000 лв.
Ако имотът ти не струва толкова, трябва да вземеш потребителски.
Може би зависи и за какво ще изпозвате парите - едно е да ги използвате за бизнес, а друго е за дейности, които ви носят само разходи. Едно е да си купиш машина за сладолед (бизнес), друго е да си купиш кола с цел повече екскурзии.

Разликата между потребителски и ипотечен са две най-важни: Потребителски- не залагаш имот, високи лихви и връщаш повече пари на банката. Ипотечен - залагаш имот, ниски лихви, връщаш по-малко на банката, но имаш риск да изгубиш имота.

# 7
Ипотечен кредит зависи и от оценката на имота, селска къща за 60 хиляди лева според мен може да мине само ако е на 30-40 км от София.
На 15 от Пловдив е Simple Smile

с други думи за, да ти дадат 60000лв, трябва имотът ти да има по-висока пазарна цена, да кажем 75000 лв.

Може би зависи и за какво ще изпозвате парите -
Да, повече е от 75 дори...
За закупуване на имота ще ги ползвам Simple Smile За това е темата де... Не за машина за сладолед Simple Smile

За потребителския ми искат такса 600 лв за разглеждане на документите?!? Това с малки буквичи сега го видях - навсякъде ли е така? Ами ако не ме одобрят какво - дала съм им 600 лв ей така за кеф?
Имам доход за докажа, това не е проблем.. даже в същата банка. Ама за да си видят собствените справки да им дам 600 лв нещо не ми се връзва..

# 8
  • София
Това за фирмен кредит ли е? Такава такса за потребителски кредит за ФЛ е безумна.

# 9
ФЛ, нищо фирмено нямам.
Така ми излиза на калкулатора (ЦКБ).

# 10
  • София
Таксата е абсурдно висока. Пробвай и на място в офис, но ако е тази такса, това е кожодерство.

# 11
Щом ще купуваш къщата,  тогава си си за ипотечен, няма какво да го мислиш.
Такса 600 лева е безумство! Къде ги намираш такива, би трябвало да е безплатно разглеждането на документи. Изчакай, ще се променят нещата, няма да могат да цицат пари, ми нали банката има интерес да ви разгледа документите! Аз живея в чужбина,  безплатно е, банките се борят за клиенти и не могат да си позвоят да ги отблъскват.

Общи условия

Активация на акаунт