Дистанционно обучение за учениците-Teмa 4

  • 19 627
  • 770
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 239
Аз също не бих се притеснявала от вируса толкова много, ако бяхме в малко градче, малко училище. Но сме в София, където е големият проблем с количеството заболели, а в клас са 28деца. Иска ми се да ходи и на английски и на курсове по математика, но не смея. Ясно ми е, че ваксина ще стигне до България минимум след 1,5-2 години. Хем не ми се иска да оставя сина без допълнителни познания - сега му е момента, хем се притеснявам, като знам че есента ще се почне и с другите вируси и все ще има по 2-3ма болни от "нещо".

Най-добре да направят нещата по избор - присъствено, дистанционно или домашно обучение и всеки родител да си избира, както е и за детските градини. Аз бих си пуснала детето и не че не ме е страх от вируса, страх ме е, но повече ме е страх когато е навън с деца, без възрастен с тях. Живеем в малък град и от 7-8 годишни децата са навън сами, тя е почти на 11, не мога да съм все с нея. Все говоря за дистанция, не я пускам на кино, няма да ходим на почивка, по басейни дори не ходим това лято. До областния град също избягваме да ходим вече, не смея на фризьор да я заведа. Мисля, че тези неща са в пъти по-опасни от училището, където се дизенфекцира и има контрол. Тя един път до сега е хващала грип и го хвана от мен, не от децата. Понякога са ги разпускали грипна епидемия, при едно болно дете в класа. Училището е малко. класа е малък. Ако ви е страх за децата, протестирайте да затворят дискотеките, хотелите, нощните заведения, стадионите, танцовите клубове, само така може да намалее разпространението на болестта и да сме спокойни за децата.

# 226
  • Мнения: X
Общо взето не зная още как ще се почва у-ще на 1ви септември при нас и дискутираме с много майки какво биха избрали тази учебна година.

# 227
  • Мнения: 12 394
IvanaTododova80, то да свикваме с електронно обучение през грипна ваканция е едно, а съвсем друго да елиминираме ролята на учителя и да оставим децата да учат от някакво си приложение сами.  
И освен Вашето свръх надарено дете, в България има още хиляди ученици, което не могат и не искат да учат от приложение.
А децата със СОП (също не малък брой) бяха оставени без допълнителната подкрепа от специалистите и дръпнаха назад (това отчитат майките им, които не са спрели да се занимават с тях и без ИП и онлайн обучение.
А да, малкото ми.дете беше трета група и нямаха онлайн обучение. Е, даваха учителките по някоя задачка, ако искат да научат стихче или рисунка и да качим в групата клипче или снимка. Как пък нямаха и един час/ ситуация/ материали за истинско предучилищно обучение по някой от предметите?

# 228
  • Мнения: 21 598
Трябва да бъдат променени правилниците на училищата, в които сега децата имат право само на три дни отсъствия по усмотрение на родител и седмица с разрешение от директора. Според мен ще са много малко. Разбира се, винаги може да се вземе извинителна бележка, но ходенето до лекар също ще е проблематично.

В кой нормативен акт са упоменати тези дни и от кой орган зависи увеличаването им?

# 229
  • Мнения: 63
А защо се сравняват дискотеките с училищните занятия?
В дискотека се ходи по собствено желание.
А на училище-задължително.
Аз затова бих предложила и присъственото училище да не е задължително, а родителите да могат да решат на база заболеваемостта в техния регион и до колко е било успешно онлайн обучението за тяхното дете. Намесих дискотеките, защото повишават заболеваемостта като цяло и така за всички ни се увеличава риска да се заразим, например едно е в супера, когато пазаруваш да има 1 болен, тогава вероятно маската ще те опази, друго е да са 5.

# 230
  • Мнения: X
Трябва да бъдат променени правилниците на училищата, в които сега децата имат право само на три дни отсъствия по усмотрение на родител и седмица с разрешение от директора. Според мен ще са много малко. Разбира се, винаги може да се вземе извинителна бележка, но ходенето до лекар също ще е проблематично.

В кой нормативен акт са упоменати тези дни и от кой орган зависи увеличаването им?
Наредба за приобщаващото образование.  Изменя се и се допълва с ПМС.

# 231
  • София
  • Мнения: 324
Здравейте, следя от известно време темата и да ви кажа честно смятам, че децата трябва да ходят на училище присъствено. Нищо по-лошо и по-различно няма да се случи от отварянето на занималните и детските градини. Не съм доволна от дистанционното обучение,  макар че при нас протече по всички правила във виртуална класна стая от третия ден. За създалата се ситуация то изигра страхотна роля и спаси положението, но това не е начин за постоянно обучение на деца. Семейството ни е абсолютно технологично и компютъризирано, у нас само готварската печка още не се командва през лаптопите, телефоните и облака 🤣. Не искам зомбирано, асоциално дете пред компютъра, което на всичкото отгоре ще остане неграмотно с ДО. Който се притеснява винаги има опция да избере за себе си домашното обучение, всеки си е прав от своя гледна точка и не би трябвало да се опитва да налага на другите. Още повече, че има семейства с хронично болни и други рискови хора.

# 232
  • Мнения: 1 011
Здравейте, следя от известно време темата и да ви кажа честно смятам, че децата трябва да ходят на училище присъствено. Нищо по-лошо и по-различно няма да се случи от отварянето на занималните и детските градини. Не съм доволна от дистанционното обучение,  макар че при нас протече по всички правила във виртуална класна стая от третия ден. За създалата се ситуация то изигра страхотна роля и спаси положението, но това не е начин за постоянно обучение на деца. Семейството ни е абсолютно технологично и компютъризирано, у нас само готварската печка още не се командва през лаптопите, телефоните и облака 🤣. Не искам зомбирано, асоциално дете пред компютъра, което на всичкото отгоре ще остане неграмотно с ДО. Който се притеснява винаги има опция да избере за себе си домашното обучение, всеки си е прав от своя гледна точка и не би трябвало да се опитва да налага на другите. Още повече, че има семейства с хронично болни и други рискови хора.

Мисля, че повечето хора досега в тази тема, които се притесняват от заразата, настояват именно за избор.
Но нека и да Ви попитам, след като говорите за асоциалност, детето Ви в държавна институция ли за първи път срещна други деца? И сега само там ли ги среща - в уредана от държавата среда? Надявам се, че не. И само там ли общува с тях? Надявам се, че не. И ако е не, помислете доколко важно или полезно е това общуване в междучасията докато децата се опитват да се доберат до друга стая (или малките, които не се местят, да си извадят нещата за следващия час), ходят до тоалетната, ядат и т.н. и го сравнете с много по-пълноценното им прекарване на време заедно ИЗВЪН училище. И какво още върви в комплект с положителните запознанства - запознанства, в следствие на които детето придобива лоши навици (тук се спомена май за дете, което след ходенето на градина влошило хигиената си, но може и да се бъркам с друг форум) и принудителното прекарване на време с деца, които може не просто да не харесва, но които да го тормозят, но няма знаение, ще бъде принудено да ги търпи. Преди няколко години имаше случай на баща, който беше спрял детето си от училище, точно защото детето беше тормозено в изключителна степен от другите деца и от конкретното училище не бяха направили нищо по въпроса. Доколкото си спомням май имаше опити детето да бъде отнето от родителите, защото не го пускали на училище. Всъщност целта е точно да свикваш с гадните хора, така че после в живота да си послушна овчица и да не се противопоставяш на малоумни шефове, политици и т.н.

# 233
  • Мнения: 12 394
За съжаление спирането от училище и изграждане на балон около тормозено дете е мечешка услуга, защото такова дете винаги ще е в ролята на жертва. Детето трябва да се научи да отстоява себе си и да намира.мястото си сред другите деца. Не е нужно всички да са му приятели в класа и разбира се, че не трябва да търпи тормоз. Ако училището не прави нищо по въпроса, то има и други училища, където да бъде преместено детето. За съжаление навсякъде може да срещне гаднярчета - и в ДГ, и в училище, и на площадката, и в спортната зала...

# 234
  • Мнения: 21 598
Защо се обсъжда кое е по добре, дистанционно, или присъствено обучение по принцип? Такъв въпрос не стои на дневен ред.

Въпросът е кое е по подходящо в контекста на пандемия, нивото на зараза у нас и възможностите в нашите училища да се осигури безопасна среда.
Няма защо да се намесват социализация, тормоз и игра през междучасията. За да го правят това децата трябва да са на първо място здрави. А необходимостта от дистанция прави абсолютно нереална перспективата децата да си се социализират и общуват по обичайния начин, освен ако сме решили да пренебрегнем изцяло всякакви мерки.

Последна редакция: сб, 01 авг 2020, 09:13 от Iris04

# 235
  • Мнения: 1 011
За съжаление спирането от училище и изграждане на балон около тормозено дете е мечешка услуга, защото такова дете винаги ще е в ролята на жертва. Детето трябва да се научи да отстоява себе си и да намира.мястото си сред другите деца. Не е нужно всички да са му приятели в класа и разбира се, че не трябва да търпи тормоз. Ако училището не прави нищо по въпроса, то има и други училища, където да бъде преместено детето. За съжаление навсякъде може да срещне гаднярчета - и в ДГ, и в училище, и на площадката, и в спортната зала...

Обясни ми как се осъществява отстояването на себе си, когато то е принудено да е с тези хора? Не става въпрос за създаване на балон около тормозеното дете. И в много случаи няма друго училище или и там е същото. Напротив, чрез задължителното училище на гаднярчетата им се затвърждава представата, че каквото и да правят, другите винаги ще бъдат принудени в някаква степен да общуват с тях.

# 236
  • Мнения: 21 598
Сигурно е така, но пишете неща, несъотносими с темата.

# 237
  • София
  • Мнения: 17 332
Ами че то си е точно така, налага се да си общуваме с гаднярчета цял живот.
Уини, моля ви, стига отплесвайте темата в обши разсъждения за деца, за които сте чели и познавате. Говорим за учене по време на ковид.

Искам да попитам дали някой знае какъв би бил начина да поставим на дневен ред въпроса за ЛПК, които всяка година се издават от ЛЛ в началото на учебната година и да предложим тази година поне това безумие да отпадне по изключение?

# 238
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 310
Аз мисля,че ние родителите няма да имаме възможност да избираме.
И или учебната година ще започне присъствено за всички, или всички ще учат дистанционно.
Всичко ще зависи от ситуацията през септември.
Няма как половината деца да ходят на училище,а половината да учат ДО.
И учителите няма да са съгласни.

По селата ,където има по 5-10 деца в клас е по-вероятно да ги оставят да учат присъствено..

# 239
  • Мнения: 239
В селото, където са по 5-10 деца в клас и аз щях да си пусна детето!
Все пак са различни ситуациите по райони и населени места. А какъв е проблемът да е смесено обучение - който иска ДО с връзка от класната стая и изпращане на домашни + присъствено за деца: които не се справят с ДО; деца, с които трябва повече да се работи и такива, на които родителите нямат възможност да ги задържат вкъщи?

Така в клас ще остават по 10-15 деца, което е по-постижимо да са по 1 на чин и да се спазват малко от малко условия.
Аз мисля,че ние родителите няма да имаме възможност да избираме.
И или учебната година ще започне присъствено за всички, или всички ще учат дистанционно.
Всичко ще зависи от ситуацията през септември.
Няма как половината деца да ходят на училище,а половината да учат ДО.
И учителите няма да са съгласни.

По селата ,където има по 5-10 деца в клас е по-вероятно да ги оставят да учат присъствено..

Общи условия

Активация на акаунт