Почитатели на исторически филми, period drama и екранизации по романи - 13

  • 58 378
  • 791
  •   1
Отговори
# 120
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Сега открих темата! Ще я следя с интерес!
Хвърлих бърз поглед на линковете на първа страница и не откривам екранизациите по романите на Филипа Грегъри, която пише основно за английския кралски двор.
Аз съм гледала по нейни книги "Другата Болейн" /игрален филм/, "Бялата кралица" /сериал/  и "Бялата принцеса" /сериал/ .
https://filmotekabg.blogspot.com/2014/10/other-boleyn-girl-2008.html
https://filmi123.club/15722/byalata-kralicza
https://hbogo.bg/serial/byalata-printsesa/sezon-1/epizod-1
Страхотни! Бях пристрастена по едно време. Книгите също.
"Борджиите" с Джеръми Айрънс също много ми хареса и изгледах сериала с удоволствие.
Препоръчвам и "Рим". Всичките по НВОGO.

# 121
  • Мнения: 14 418
Бриджертън гледах само 2 епизода с бг суб. дали някъде ги има всичките?

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Отидох до Замунда за Борджиите и видях, че има и друг сериал, за който пишат, че е по-хубав от този с Джеръми Айрънс. Някой гледал ли го е?

# 123
  • Мнения: 5 640
Бриджертън гледах само 2 епизода с бг суб. дали някъде ги има всичките?
При Юнаците има за трета, а в Adicted- и за четвърта.

# 124
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Отидох до Замунда за Борджиите и видях, че има и друг сериал, за който пишат, че е по-хубав от този с Джеръми Айрънс. Някой гледал ли го е?
Да, има два, на аз Джеръми Айрънс не го давам за нищо, пък и трудно ще изгледам 2 филма за Борджиите и нямам база за сравнение Simple Smile

# 125
  • Мнения: 170
А гледали ли сте “The another Boleyn girl”?  Има ли достоверност във филма или е художествена измислица?

Последна редакция: пн, 18 яну 2021, 21:37 от Lubena

# 126
  • Мнения: 1 751
В момента по БНТ2 - Бесове (по Достоевски).

# 127
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
"Другата Болейн" е с доза историческа достоверност по отношение на хронологията на събитията, но темата предразполага и доза измислица що се отнася до междуличностните отношения. Но, да, исторически издържани са филмите.

# 128
  • Вестерос
  • Мнения: 38 249
Обаче, не мисля, че Хенри е имал дете от сестрата на Ан. Има от една друга дете.

# 129
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Обаче, не мисля, че Хенри е имал дете от сестрата на Ан. Има от една друга дете.
Според слуховете, които са се носели в двора, а и в книгата на Филипа Грегъри е описано така, поне едното, а най-вероятно и двете по-големи деца на Мери Болейн са от краля, тъй като са родени по времето на тяхната връзка. Момчето Хенри имало невероятна прилика с краля. Обаче не са носели фамилията на незаконнореодените кралски деца Фицрой, а тази на съпруга на Мери.

# 130
  • Мнения: 8 952
И в книгата, и според историческите данни, които не са официално потвърдени, Мери Болейн е имала две деца от краля.
И от друга жена има незаконно дете Хенри.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%80%D0%B8_%D0%91%D0 … D0%B5%D0%B9%D0%BD

Разбира се, че в книгите на Филипа Грегъри има голяма доза художествена измислица. То не е възможно с точност да се възпроизведат всички отношения в двора. Историческите данни не са чак толкова пълни. Повечето неща са в сферата на предположенията. Но все пак книгите й са исторически издържани и всичко, което е известно на историята, е заложено в тях.
Аз лично много харесвам книгите й и научих от тях много любопитни неща за това време - как англичаните не са се къпели, защото смятали, че можело да се разболеят;  за "потната болест" ; за порядките им.   Колко са били безправни жените навремето, третирани едва ли не като стока и с единствено задължение - да родят наследник от мъжки пол. Слава Богу, че всичко това е останало в миналото!

# 131
  • Вестерос
  • Мнения: 38 249
Това за жените и децата го има във всички книги не само английски от преди 1900 година Grinning Даже и малко след това.

# 132
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Относно черните аристократи, които са толкова популярни, ми е много интересно като се прави филм за африканци, ролята на  Шака Зулу напр. ще я дадат ли на бял актьор ?

# 133
  • София
  • Мнения: 8 646
Аз чакам Мартин Лутър Кинг да го играе Лиъм Хемсуърт Grinning

# 134
  • Мнения: 8 952
Това за жените и децата го има във всички книги не само английски от преди 1900 година Grinning Даже и малко след това.

Да, разбира се, че е така. Просто е едно от нещата, които продължават да ме удивляват. А Филипа Грегъри пише така, че човек може да си представи всичко абсолютно живо и реалистично.

Общи условия

Активация на акаунт