Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 46

  • 33 662
  • 738
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 976
Във Варна заплата под 1000 евро няма.
Майтапиш се, нали?
Не, не се майтапя. Като гледам цената на тоя двустаен никаквец е резонно да си помисли човек че във Варна живеят само заможни хора.
Станция, посочи ми която искаш обява в imot/olx/bazar и ще видиш че като им предложа  6% по малко и отиваме на сделка няма да откаже никой. Та 6% са сега. А за в бъдеще не се знае. Може да станат 26...

# 526
  • Мнения: 40 931
Станция, посочи ми която искаш обява в imot/olx/bazar и ще видиш че като им предложа  6% по малко и отиваме на сделка няма да откаже никой. Та 6% са сега. А за в бъдеще не се знае. Може да станат 26...

Е и? Първо, точно затова офертите се завишават - за да има мегдан за отстъпка. 6% са съвсем нормална отстъпка, защо да е нещо нередно? Офертните цени не са нищо, това не е пазарната цена. Това е просто изходна точка за пазарлък.
А дали ще станат 26 - ми ще видим. За какво да спорим сега? Ако станат, значи такъв е пазарът. После пак ще се вдигнат.
Като цяло не разбирам патоса на спора, честно. Освен, че някои се утешават и успокояват, че ще стане както и се иска. Ми шансът за това е 50 - или ще стане, или няма да стане Grinning

# 527
  • Мнения: 976
Има и други варианти, като например откриване на нови инвестиции и заводи в провинцията ( За Враца четох последно), много нови работни места, хората си идват от Столицата и цените на имотите растат. Съживи ли се Провинцията, в смисъл да има сравнително добре платена работа и здравни услуги за местните, отливът от София ще е голям, съответно и цените там ще паднат . Но това са възможности само. Както и процеси изискващи време. Спре ли Европа да печата пари, както и САЩ - цените отново ще паднат. Въобще при една една дефлация сривът им е задължителен. Те могат да растат единствено при инфлация . Но това са сложни процеси, сложна обстановка, правителствена криза, нови избори, коронавирус, домашен офис. Но е факт че хората надиплиха с течение на годините доста парички ( някои хора де, които всъщност не са никак малко, и са над 20% от цялото) и сега развързват кесиите.Жилища, коли ....След като тая прослойка изразходва ресурса, следва празнина. Единствената надежда на продавачите да успеят да продадат са високите заплати в много държавни сектори, както и заемите които банките там отпускат.
В края на крайщата си права - или ще стане, или няма да стане !

# 528
  • Мнения: 969
Полша винаги е била много по-пазарно ориентирана от нас и там пазарът работи в много по-чист вид. У нас обаче има много изкривявания. Затова може пък у нас и да няма спад, например ако продавачите не са на зор могат да си чакат да отмине кризата. От друга страна и да има 6% спад, това си е съвсем нормална корекция след скока в последно време. Какво лошо или страшно???

Нищо лошо, очакваме по-нормални цени и у нас Simple Smile Ако ме питаш, точно защото не сме толкова пазарно ориентирани, тези проценти на спад би трябвало да са по-високи за България. Абсурдно е да се твърди, че цените скоро ще се вдигат.

# 529
  • Мнения: 9 036
Възможна е и друга "хватка". Заплатите в България да се вдигнат,(то и без това ножът е опрял до кокала),и банките да предложат изгодни жилищни заеми. Тогава мнозина може да се юрнат да купуват жилища. Така цените на имотите няма да паднат...

# 530
  • Мнения: 40 931
Абсурдно е да се твърди, че цените скоро ще се вдигат.

Поздравления, аз не смея да твърдя нищо с такава категоричност.

# 531
  • Sofia
  • Мнения: 4 021
Полша винаги е била много по-пазарно ориентирана от нас и там пазарът работи в много по-чист вид. У нас обаче има много изкривявания. Затова може пък у нас и да няма спад, например ако продавачите не са на зор могат да си чакат да отмине кризата. От друга страна и да има 6% спад, това си е съвсем нормална корекция след скока в последно време. Какво лошо или страшно???

Нищо лошо, очакваме по-нормални цени и у нас Simple Smile Ако ме питаш, точно защото не сме толкова пазарно ориентирани, тези проценти на спад би трябвало да са по-високи за България. Абсурдно е да се твърди, че цените скоро ще се вдигат.
Цените ще се вдигнаъ,но от друго.В един момент при смяна на властта е възможно да спре издаването на разрешителни на строеж на килограм или да се дават само при 100% осигурени паркоместа или други трудно покриваеми изисквания. При такъв сценарий имотите на пазара ще са все по-малко и цените вероятно ще се вдигнат на всички имоти.

# 532
  • Мнения: 481
То 6% може да искаш и при силен пазар. Искай смело 15% и ако се опъва продавача небрежно му подай тази статийка:
https://www.newsweek.com/coronavirus-spain-france-spread-u-s-1529434

# 533
  • Мнения: 839
Във Варна заплата под 1000 евро няма.
Чудя се това подигравка към гражданите на град Варна ли е или дебелашки хумор?

# 534
  • Мнения: 969
То 6% може да искаш и при силен пазар. Искай смело 15% и ако се опъва продавача небрежно му подай тази статийка:
https://www.newsweek.com/coronavirus-spain-france-spread-u-s-1529434

Коронавируса задейства ефекта на доминото в икономиката: фирми са на ръба на оцеляването или фалират, хора губят работата си, инвеститори се оттеглят, банки затягат кредитирането, следва висока междуфирмена задлъжнялост и липса на ресурси за развитие на бизнеса, намалява се потреблението, увеличава се натиска върху държавните бюджети и системите за социално подпомагане, нарастват цени на стоки от първа необходимост, започва вълна на недоволство и протести, увеличават се данъците върху богатите, появяват се повече имоти на вторичния пазар, много предприемачи имат трудности със завършване на обектите, безработицата е рекордна, БВП спада с 10-20%, увредата здравето на големи групи от хора е с неясни последици, а светът е на прага на най-тежката рецесия от Втората световна война. Свидетели сме на част от тези събития в момента. Уви, продавачите не се впечатляват от нищо и живеят в собствен филм. Просто им трябва повече време, за да се приземят сами. Вече се наблюдават отстъпки при новото строителство. Старото скоро ще ги последва, няма друга логика в момента. Само при държавна намеса или някакво бедствие, като земетресение, обезценяване на лева, война в съседна държава, масов поток на мигранти и т.н., може цените да тръгнат нагоре. Лицемерно е да се твърди, че всеки взима по 1000 евро и това, което се случва не ни засяга. Въпроса за всички е какво да правим по време на криза? Ето един списък от 15 книги, които може да са полезни на някого:

Кризата идва, Макс Оте, 2008
Крахът на световната система, Макс Оте, 2019
Този път е различно. Осем века финансови безумия – Райнхарт и Рогоф
Пътят към разрухата. Тайният план на глобалните елити за следващата финансова криза, Джеймс Рикардс
Наръчник да бъдем стабилни по време на криза, Аксел Мерк, 2012
“Смъртта на парите” от Джеймс Рикардс
“Кризисна икономика. Основен курс за бъдещето на финансите” от Нуриел Рубини
“Пазари без морал” от Сузане Шмит
“Пълно финансово преобразяване” от Дейв Рамзи
“Бързаците. Бунтът на Уолстрийт” от Майкъл Луис
“Как да изберем личен банкер” от Петко Баховски
“Аз имам” от Джу Йон Хонг и Со Юн Лий
“Капитализъм без капитал” от Джонатан Хаскъл и Стиън Уестлейк
“Пари и власт в модерния свят (1700 - 2000). Паричната връзка” от Нийл Фъргюсън
След кризата, Джеймс Рикардс, 2020

Последна редакция: пн, 07 сеп 2020, 09:26 от pooh06

# 535
  • Мнения: 40 931
Уффф, от кой учебник, пишещ по принцип, го преписа това???
Не сме на прага на рецесия, а сме вътре в нея. И не се задълбочава толкова, защото хората претръпват и нещата май се раздвижват, даже и с вирус.  Освен това като се появи ваксина, веднага ще има рестарт, няма основа за дългогодишна криза. А ваксина ще има, защото нещата са политически - Путин пусна своята, а Тръмп иска и той да има ваксина за изборите.

И понеже има очаквания за скорошен рестарт, а не за дългогодишна криза, много продавачи предпочитат да изчакат, а не да продават на ниски цени. И аз имам имоти за продажба, ама да не мислиш, че свалям? Като се оплаче някой, че било скъпо, го каня догодина, когато ще е по-евтино Simple Smile
Сега, може и да не се получи този бърз рестарт, но тогава ще се замислят продавачите, за момента ОЧАКВАНИЯТА не са за дълга криза, а очакванията движат пазара.  Някои ще свалят, разбира се, въпрос на сметки и обстоятелства, но съвсем не виждам причина за масов срив. Ама ти си чакай, де, няма начин поне 30% спад да не дойде. Някой ден.

# 536
  • Мнения: 969
Уффф, от кой учебник, пишещ по принцип, го преписа това???

Виж книгите по-горе. Или ти не четеш? Тепърва кризата ще се разраства - затова съм писал "на прага". Рестарта ще се забави по-дълго от очакваното. Аз вече съм махнал розовите очила.

# 537
  • София
  • Мнения: 9 926
И понеже има очаквания за скорошен рестарт, а не за дългогодишна криза, много продавачи предпочитат да изчакат, а не да продават на ниски цени. И аз имам имоти за продажба, ама да не мислиш, че свалям? Като се оплаче някой, че било скъпо, го каня догодина, когато ще е по-евтино Simple Smile
Сега, може и да не се получи този бърз рестарт, но тогава ще се замислят продавачите, за момента ОЧАКВАНИЯТА не са за дълга криза, а очакванията движат пазара.  Някои ще свалят, разбира се, въпрос на сметки и обстоятелства, но съвсем не виждам причина за масов срив. Ама ти си чакай, де, няма начин поне 30% спад да не дойде. Някой ден.
Ама какви цени са паднали...? Rolling Eyes
Тези НС,  още на картинка - не го броя...

# 538
  • Мнения: 40 931
Виж книгите по-горе. Или ти не четеш? Тепърва кризата ще се разраства - затова съм писал "на прага". Рестарта ще се забави по-дълго от очакваното. Аз вече съм махнал розовите очила.

Книгите дават общи положения. И после човек, след като ги е прочел, вече се оглежда и се опитва да анализира в конкретните обстоятелства. Дали ще се разраства или не е малко божа работа - зависи от много фактори, но аз лично не очаквам кой знае колко още. Най-малкото спад над 20% е много трудно да се поддържа, защото не са измрели 20% от хората, нали? И останалите за известно време могат да задържат потребление, ама не и вечно. Могат да се ограничават и по-дълго, ама не и ролкова (като за 20%). А много държави удариха тези 20% и няма много мегдан за задълбочаване. Тази сутрин по БТВ някакъв направи много интересен анализ на икономиката и се оказа, че нещата били учудващо добре. Не го слушах много, ама беше анализатор/статистик/икономист, не политик. Потърси репортаж.

И не, никакви очила не слагам, само постоянно следя нещата и се опитвам да ги анализирам.

П.П. За кого мислиш изнася Китай, за Марс ли?

https://business.dir.bg/pazari/kitayskiyat-iznos-e-skochil-s-9-5 … a-sto-prez-avgust

Последна редакция: пн, 07 сеп 2020, 09:45 от Черна станция

# 539
  • София
  • Мнения: 4 668
Ама какви цени са паднали...? Rolling Eyes
Тези НС,  още на картинка - не го броя...
Принципно, това е валиден аргумент. Аз съм виждал как строителите първи подхващат тенденция за промяна.
Само, че обратна. Виждал съм едно до друго, при един строител и качество, да се продава на една цена на зелено, и завършено с акт 16. Просто някои продавачи не бяха си вдигнали цените. Но пък строителите, да.

Друг е въпроса, че не вярвам на зелено да са паднали кой знае колко цените. Това трябва да го приемем на доверие Simple Smile
Разбира се, говорим сходни строители, сходно качество. А не един строител, който винаги си е продавал на цена Х, друг, който винаги си е продавал на цена У, и да сравняваме тях. Също и локация, изложение, разпределение, етаж и тн и тн.

Тук се спомена за 5-6% отсъпка при пазарлък и падане на цените.
Отстъпката винаги си я има (или я няма). Няма никакво основание да се събират и смесват тези %.

Общи условия

Активация на акаунт